Sevdiğimiz yaz ve bahar rotalarından biri olan Bozcaada, her yıl en az 2 kez gittiğimiz yerler arasında. En sevdiğimiz yanı ise haliyle Bozcaada plajları! Çünkü; Bozcaada’da işletmeli veya işletmesiz, kumlu veya taşlık, herkese göre bir plaj bulmak mümkün. Mevsim uygunsa, adada araba ile plaj rotasına çıkmak da en sevdiğimiz aktivitelerden. Bu rotada akla ilk Bozcaada Ayazma plajı gelse de konfordan biraz uzaklaşıp en güzel Bozcaada koylarını mutlaka keşfe çıkmalısınız. Bu yazıda Bozcaada’nın en güzel plajlarını kendi favorilerimize göre listeliyoruz.

Tatil tercihlerinize istinaden listedeki plajlara öncelik verebilirsiniz. İşletmesiz koylar başta olmak üzere, Bozcaada plajlarının geneli için çantanızda mutlaka deniz ayakkabısı olmasını öneririz.

EN GÜZEL BOZCAADA PLAJLARI

1. Ayazma Plajı:

Adada hiç şüphesiz en sevdiğimiz koylardan biri Ayazma Plajı. İsterseniz işletmesiz bölümünü, isterseniz de Bozcaada Spor Kulübü tarafından işletilen plaj hizmeti alabileceğiniz bölümü kullanabilirsiniz.

Kum plajlı Ayazma’nın pırıl pırıl ve daima serin olan denizinin bir güzel yanı da hem plajda işletme hizmeti alabiliyor olmanız hem de plajın yukarısında kafe ve restoran seçeneğinin bulunması.

Bozcaada Ayazma plajında 2023 yazı için 2 şemsiye ve 1 şezlong fiyatı 200 TL, 1 şemsiye ve 1 şezlong fiyatı ise 130 TL. Plaj çevresindeki favori mekanlarımız arasında Vahit’in Yeri, Koreli ve Ayazma Restaurant’ı sayabiliriz. Halk plajı olarak ayrılan ücretsiz bölüm de yurt içindeki birçok halk plajına kıyasla oldukça geniş.

2. Sulubahçe Plajı:

Deniz için işletmesiz plaj tercih ediyorsanız, Ayazma Plajı’nın hemen yanındaki Sulubahçe koyunu değerlendirebilirsiniz. İşletme bulunmayan, erken giderseniz gölgelik ağaç altını kapabileceğiniz bu güzel koy bizim Bozcaada’da en sevdiğimiz plajlardan biri.

Ayazma’nın çok yakınında olması ve yürüyerek restoran ve kafelere kolayca ulaşılabilmesi de Sulubahçe’nin artıları. Yine aynı şekilde otopark da hiç sorun olmuyor. Bakir bir koy olduğu için deniz ayakkabınız yanınızda olsun. Koyda kamp atmak ve ateş yakmak yasak.

3. Salhane:

Merkezde hiç araç kullanmadan gidebileceğiniz bir koy arıyorsanız gitmeniz gereken yer Salhane. Sarı binasıyla Bozcaada’nın en fotojenik açılarından birini sunan Salhane’de iskeleden veya merdivenden inerek denize girebiliyorsunuz. Salhane’nin gündüz ve geceleri hem bar hem kafe hizmeti vermesi de işletmeli plaj sevenleri mutlu edecek bir özellik.

Havanın güzel ve rüzgarsız olduğu günlerde adanın ideal plajlarından. Ayrıca, denizi de gerçekten çok güzel! Kayalık bir koy olduğu için her ihtimale karşı deniz ayakkabılarınız yanınızda olmalı. Plaj için giriş ücreti veya ek masa ücreti alınmıyor, yediğinizi ve içtiğinizi ödüyorsunuz.

4. Akvaryum Koyu:

Sıra geldi bizim için Bozcaada’nın en güzel koyuna. Eskiden balığı ve su altı dünyası çok zengin olduğu için Akvaryum adını alan bu koy, hem görsel hem deniz güzelliği olarak adadaki favorimiz! Bozcaada’nın işletmesiz plajları arasındaki Akvaryum koyunda denize girebileceğiniz iki bölüm göreceksiniz.

Koya geldikten sonra sol tarafınızda kalan bölüm genellikle karavancıların durduğu, kıyısı daha düz ayak ve sığ olan bölüm. Sağ kısımda kalan ise eskiden balık çeşitliliğinin de olmasına olanak veren kaya oluşumlarının görülebildiği taraf; ancak buranın da denize yürüyerek girebileceğiniz düz bir kıyısı mevcut.

Akvaryum’da gölgesine sığınabileceğiniz bir ağaçlık alan yok. Bu nedenle, planlarınız arasında buraya gelmek varsa şemsiye ve şezlong açısından hazırlıklı olmalısınız. Bir tarafı çakıllı, bir tarafı kayalık ve taşlık bir koy olduğu için deniz ayakkabınız mutlaka yanınızda olmalı.

Yakınında kafe ve restoran olmadığı için yiyecek ve içeceklerinizi de kendiniz getirmelisiniz. Akvaryum koyunda kamp için çadır atmak, ateş yakmak yasak. Koyda çöp kutuları mevcut, lütfen ayrılırken temiz bırakalım.

5. Ayana Koyu:

Bozcaada’da araba ile koy rotası yaparken görebileceğiniz, genellikle çok dolu olmayan işletmesiz koylardan biri de Ayana. Koy’da deniz kestanesi bulunduğu için genel anlamda burası çok tercih edilen bir koy değil. Deniz ayakkabınız yanınızdaysa yaz sıcağında serinleyip yola devam etmek bir seçenek olabilir.

Çevresinde kafe ve restoran bulunmuyor, hazırlıklı gelinmesi gereken koylardan. Bizim için Ayana, denize girmek yerine gece yıldızları izlemek için uğradığımız bir nokta.

6. Beylik Koyu:

Sevdiğimiz bir diğer işletmesiz plajı da Beylik koyu. Etrafında gölgelik bir alan ve kafe ya da restoran işletmesi bulunmadığı için hazırlıklı gelinmeli. Mini çakıllı kum plajı ile deniz ayakkabısına çok ihtiyaç duymayacağınız bir plaj.

Beylik Koyu’nun en sevdiğimiz tarafı, belki de Polente Feneri’nden bile daha güzel gün batımlarına ev sahipliği yapması. Konumu sayesinde hiç ışık almadığı ve geceleri çok karanlık olduğu için gökyüzü açık olduğunda yıldızları izlemek ve fotoğraflamak için de harika bir nokta.

7. Habbele Koyu:

Bozcaada’nın işletmeli koyları arasında bir diğer favorimiz olan yer de Habbele. Kesinlikle Bozcaada’nın en güzel plajlarından biri diyebiliriz. Kumluk bir plaj ve turkuaz bir denizin ev sahibi olan Habbele’de işletmeli ve işletmesiz alanlar mevcut. Plajın hemen önündeki geniş alan halk plajı olarak ayrılmış. İşletmenin şezlonglarını koyduğu yer ise halk plajının gerisinden başlıyor.

Habbele koyundaki işletmenin 2023 yazı için giriş ücreti kişi başı 400 TL. Daha önceki deneyimlerimize istinaden, temizlik ve hijyen hariç restoran ve kafe hizmetinden çok memnun kaldığımızı söyleyemeyiz. İşletmede müzik çaldığını da belirtelim.

Habbele koyu ile Bozcaada plajları yazımızın sonuna geliyor. Tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz.

Diğer Bozcaada Yazıları:

Bozcaada Gezi Rehberi – Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Bozcaada Yeme İçme Rehberi