Avrupa denince akla önce Schengen vizesi, sonra Türk Lirası’nın Euro karşısındaki çilesi geliyor. Her ne kadar mimarisine ve tarihine bayılsak da ne yazık ki Avrupa’ya seyahatinin bizler için her geçen gün daha da masraflı bir iş haline geldiği kesin. Durum böyle olunca, insan hemen ‘Avrupa’da Para Birimi Euro Olmayan Ülkeler’ merakına giriyor; çünkü gezeceğiz diye neden süriekli bir şeyler için çarpı 5 rakamlar ödeyelim, değil mi? 🙂

Aslında Avrupa’da para birimi Euro olmayan birçok ülke var; ancak bunlardan bazıları zaten dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer aldığı için bizim şu klasmanda onlarla baş edebilmemiz pek de mümkün değil. 🙂 O yüzden en güzeli daha nazik ve sevimli, küçük ve gezmesi kolay, bizleri yıpratmayacak, dönüşlerde ekstrelere bakarken depresyona sokmayacak ülkeleri mercek altına almak! Lafı çok uzatmadan; listede bu yılın gezi planlarına jet hızıyla dahil olacak hangi ülkeler varmış, hadi gelin birlikte bakalım.

Euro kullanan ülkelerden İspanya; bir süre vedalaşsak mı?

Avrupa’da Para Birimi Euro Olmayan Ülkeler Listesi

#Arnavutluk: Arnavutluk Lekesi

#Azerbaycan: Azerbaycan Manatı

#Belarus: Belarus Rublesi

#Bosna-Hersek: Bosna Hersek Markı

#Bulgaristan: Bulgar Levi

#Çekya: Çek Korunası

#Danimarka: Danimarka Kronu

#Gürcistan: Gürcistan Larisi

#Hırvatistan: Hırvat Kunası

#İngiltere: İngiliz Sterlini

#İskoçya: İngiliz Sterlini

#İsveç: İsveç Kronu

#İsviçre: İsviçre Frangı

#İzlanda: İzlanda Kronası

#Lihtenştayn: İsviçre Frangı

#Macaristan: Macar Forinti

#Makedonya: Makedonya Denarı

#Moldova: Moldava Leyi

#Norveç: Norveç Kronu

#Polonya: Polonya Zlotisi

#Romanya: Roman Leyi

#Sırbistan: Sırp Dinarı

#Ukrayna: Ukrayna Grivnası

Yukarıda yer alan 23 ülkenin içinde Gürcistan ve Azerbaycan sizi şaşırtmış olabilir. Bunun nedeni; sınırlarındaki Kafkas Dağları’nın bir bölümünün Avrupa kıtasında olması ama aslında Gürcistan da Azerbaycan da Asya kıtasında bulunuyor. Geri kalan 21 ülke içinde gezmesi ucuz, Türkiye’den kolaylıkla gidilebilecek ülkeler ve gezi önerileri için Avrupa’da Euro Kullanmadan Gezilecek Ekonomik Ülkeler yazımıza göz atmayı unutmayın.

Seyahat ipuçlarımız, gezi notlarımız ve tüm fotoğraflarımız için bizi Instagram’da @nesemcelikkaya ve @journavel hesaplarından takip edin, hep birlikte gezelim.

Seyahatleriniz bol keşifli, mümkünse Euro’suz olsun! <3

Pek sevgili Kapadokya’dan 🙂