Anneannem ve dedemin yaptıkları büyük Ege turunda Alaçatı’dan geçip de beğenmedikleri için yola devam etmelerinin üzerinden tam 30 yıl geçti. O arada Alaçatı’da çok şey değişti; köyün sokakları temizlendi, evler restore edildi, çok sayıda mekan açıldı, tasarım butikleri yan yana sıralandı, liman ve yeni plajlar eğlencenin merkezi oldu, rüzgar sörfü popülerleşti ve bir anda beğenmediğimiz Alaçatı, İzmir’i aşıp tüm Türkiye’nin en sosyetik yaz rotası haline geldi.

Alaçatı ünlenip pahalandıkça, pek tabii İzmirliler kalabalıktan ve yüksek fiyatlardan kaçar oldu ve aslında bu durum biraz da diğer İzmir kasabalarımızla olan buluşmalarımıza yaradı.

İzmir’den 45 dakikada ulaşabileceğiniz Urla, sakin doğası ve nostaljisini daima koruyan sokakları ile Çeşme’nin kalabalığı ile savaşmak istemeyenlerin favorisi. İşin gerçeği; İzmir’e yakınlığı, yeşil doğası, turistlerle dolmamış plajları, keyifli mekanları ve lezzetli Ege yemekleri ile Urla’nın kalplerimizde bugünkü yerine ulaşması hiç de sürpriz değil.

Tüm bunların üzerine Urla Bağ Yolu projesi ve Urla Enginar Festivali gibi turizm çalışmalarını da eklediğimizde, Urla, giderek kendini geliştiren ve gerçekten de İzmir gezi listelerinde mutlaka yer alması gereken huzurlu kasabamız halini alıyor.

Urla Meydanı

URLA NEREDE

İzmir’in bir ilçesi olan Urla Ege Bölgesi’nde yer alıyor. İzmir merkezine 50 km. uzaklıkta olan Urla; için tipik bir Ege kasabası demek fazlasıyla mümkün.

İzmir’den Urla’ya Nasıl Gidilir

İzmir’den Urla araba ile yaklaşık 45 dakika sürüyor; tabii bu biraz yola nereden çıktığınızla da ilgili. Örneğin; yol kalabalık olmadığında Narlıdere’den 30 dakikada ulaşabilmeniz de mümkün. Kendi aracınızla gidecekseniz, Çeşme otobanını takiben Urla tabelalarını izlemeniz gerekir.

İzmir’den Urla’ya toplu taşıma ile gidecekseniz Üçkuyular Fahrettin Altay otobüs durağından kalkan 725 numaralı ESHOT otobüsünü kullanabilirsiniz. Diğer seçeneğiniz ise yine Üçkuyular’dan kalkan beyaz renkli Urla dolmuşları.

URLA’DA GEZİLECEK YERLER

#1 Urla İskele ve İskele Pazarı:

Urla’nın İskele Caddesi genellikle bizim Urla gezilerimize başlama noktamız, soluğu ilk olarak burada alıyoruz. Merkeze 5 dakika uzaklıktaki sahilin etrafında çok sayıda mekan bulunuyor. Zaten buradaki kafe, bar ve restoranlar hava kararıp akşam oldu mu Urla’nın ne kadar renklenebileceğinin habercisi.

Cumartesi ve Pazar günü yolunuz buraya düşerse İskele Pazarı’na uğrayıp en lokalinden organik meyve ve sebze alışverişi yapabilirsiniz. Sığacık’ta kurulan üretici pazarının bir benzeri olan İskele Pazarı’nın en sevilen mahsülleri tabii ki Ege otları, enginar ve pembe domates. Enginarmış, pembe domatesmiş, gezi yazısında ne işi var dediğinizi duyar gibiyim; ama hem Urla’mızın öne çıkan sebzelerini tanıyalım hem de biraz sağlıklı beslenelim; değil mi?

#2 Urla Karantina Adası:

Karantina Adası ilginç bir yer. Osmanlı zamanında karantina bölgesi olarak kullanılan ada, adından da anlaşılacağı üzere bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engellemek için Fransızlar tarafından kurulmuş. 1960 yılında Kemik ve Mafsal Hastalıkları Hastanesi’ne dönüştürülen karantina, 26 yıl sonra devlet hastanesi haline getirilmiş. Muhtemelen de ülkemizin en ‘cool’ hastanesi.

Adanın iki bölümü var. Sol kısımda bahsettiğim Sağlık Bakanlığı’na ait devlet hastanesini, sağ tarafında ise özel bir şirkete satılmış durumda olan diğer hastane binasını görüyorsunuz. Keşke turizme kazandırılmış olsaydı; çünkü o zaman adanın içine de girip gezebiliyor olurduk. Şu an sadece dışından görebiliyorsunuz. Bu arada, adanın sağ tarafında kalan plajdan denize girebilir, bu manzarayı suyun içinden de izleyebilirsiniz.

Klazomenai Antik Kenti, Urla

#3 Klazomenai Antik Kenti:

İyon kentlerinden biri olan Klazomenai, Urla İskele Caddesi’nin arka kısmından doğru başlıyor. Kent, zaman içinde Karantina Adası’na taşınıp bu alanı tarıma ayırmış ve yıllar içinde karaya geri dönüp aynı yerde yeni bir kent kurmuş. Günümüzde kazı çalışmaları ile antik dönem aydınlatılmaya çalışılıyor; hatta gittiğinizde o döneme ait bir zeytinyağı üretim tesisini de görebiliyorsunuz. Çalışmalar devam ettiği için girişi ücretsiz. Yani, Müzekart’ınız olmasa bile antik kent alanını gezebilirsiniz.

Yorgo Seferis’in Evi, Urla

#4 Yorgo Seferis’in Evi:

Yunan şair Yorgo Seferis’in ailesinin yazlık olarak kullandığı Urla’daki taş ev Urla’da görebileceğiniz yerlerden bir diğeri. İskele Caddesi’nin paraleline denk gelen evin hikayesi ise Seferis ailesinin Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından İzmir ve Urla’daki evlerinden bir eşya bile almadan kapılarını kilitleyip Atina’ya taşınması sonucu başlıyor. 18 yaşında hukuk okumak için Paris’e giden ve sonrasında da diplomat olan Seferis, dünyanın farklı şehirlerinde görev yaptıktan sonra 1940-1950 yılları arasında Ankara Yunan Büyükelçiliği’ne müsteşar olarak atanıyor.

Bu zamana kadar İzmir’e olan sevgisi daima ağır basan Yorgo Seferis, 1950 yılında İzmir’i ziyarete geliyor. Tabii, yıllar içindeki değişimle ne İzmir’deki ev ne de Urla’daki yazlık ayakta kalabiliyor. 1963 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldıktan 8 yıl sonra hayata veda eden Seferis’in Urla’da yaşadığı bu taş ev, aslına uygun restore edilmesinin ardından şu an Yorgo Seferis’in Evi adı altında otel olarak hizmet veriyor.

Sümer ailesinin özeniyle bugünkü haline kavuşan 14 odalı ve kocaman bahçesiyle bu butik oteli, ailenin aynı sokaktaki diğer üç evi tamamlıyor. Otelin yanındaki diğer evleri restoran, bar ve kültür sanat merkezi kimliklerinden tanımanız mümkün. Kültür sanat merkezinde süreli ve süresiz sergiler oluyor, Urla’ya gitmişken uğramanızı tavsiye ederiz.

Urla Sanat Sokak

#5 Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi:

Urla’nın sanata olan bağı sadece Yorgo Seferis ile de sınırlı değil. Yazar Necati Cumalı’nın evi de müzeleştirilmiş ve ziyarete açık. Evin içinde kendisine ait ödüller ve kişisel eşyalar sergileniyor.

Urla Sanat Sokak

#6 Urla Sanat Sokak:

Sanat ile pek iç içe olan kasabamız Urla’nın muhtemelen en gözde sokağı burası. Asıl adı Zafer Caddesi olan Sanat Sokağı’nın bugünkü halini almasında çok uzun yıllar önce sanatçılar tarafından keşfedilip mesken tutulması rol oynuyor.

Eski zamanlardan beri sanat ile ilgilenen kişilerin buluşma noktası olan Zafer Caddesi’nde gelenek bugün de devam ediyor. Sanat Sokak’a gelerek yan yana dizilen tasarım butiklerini, konsept mekanları, sahaf, seramik ve antika tezgahlarını dolaşabilirsiniz. Özellikle Urla’dan hediyelik almak, evini süslemek, kısaca buradan bir anı ile dönmek isteyenler için gelinmesi şart olan bir nokta. 😊

#7 Urla Malgaca Pazarı & Tarihi Arasta Çarşı:

Sanat Sokak’tan sonra istikamet Malgaca Pazarı. Yani, köylünün bahçesinden getirip sattığı tazecik meyve ve sebzelerin mekanı. Eskiden Cuma günleri kurulan pazarda usül böyleymiş. Rivayete göre gelen ‘mal kaça’ diye sorduğu için adı Malgaca olarak kalmış. Doğrusunu bilen düzeltsin. J Bugünlerde Cuma pazarı Pazar’a taşınmış.

Hediyelik, el işi arayanların Pazar günü adresi burası olsun. Bir de notum var; Malgaca’dan içeri girince esnaf kahvesinde mutlaka soluklanmalı. Bol yeşilli ağacın altında tavşan kanı çayla serinlemekten iyisi yok çünkü.

Malgaca Pazarı’nın arkası da Tarihi Arasta Çarşısı; eski zanaatların devam ettiği; saatçilerin, terzilerin, kumaşçıların buluştuğu yer. Bilenler bilir; arastalar eskinin alışveriş merkezleri. Özellikle Anadolu şehirlerinde hanların içinde örneği bol. Benim en sevdiklerimden biri Tokat’taki Taşhan, işte Urla’daki de onun açık hava versiyonu oluyor. Günümüzde halen dükkanları aktif; fakat bayramda çoğu kapalı olduğu için biz ancak kepenklerinden inceleyebildik. 👒

Malgaca Pazarı, Urla

#8 Urla Bağ Yolu:

Üzüm bağları ile ünlü Urla için bugün ülkemizin Toskana’sı demek tam isabet olur. Günübirlik Urla gezinizde yetişmez; ancak Urla’nın Bağ Yolu kesinlikle ayrı bir geziyi hak ediyor. Bağ Yolu’nda gezebileceğiniz üreticiler; URLA, MMG, Mozaik, Urlice, USCA ve Limantepe.

Bir de üretimi olmasa da keyiflik Urla Bağ Evi. Bu tesisleri gezerek şarap üretimleri hakkında bilgi alabilir, ücretsiz tadım yapabilirsiniz. Tabii tüm bu turlar için 18 yaşına basmış olmak gerekiyor. Urla Bağ Yolu’ndaki her şaraphane farklı bir deneyim sunuyor; ne güzel ki hepsinin ayrı ayrı özellikleri bulunuyor.

#9 Urla’nın Köyleri:

Urla’ya bağlı birçok köy bulunuyor; öncelikle şuraya bir Urla köyleri listesi bırakalım:

Bademler Köyü, Balıklıova Köyü, Barbaros Köyü, Birgi Köyü (Ödemiş’te de var), Demircili Köyü, Gölcük Köyü, Kadıovacık Köyü, Kuşçular Köyü, Nohutalan Köyü, Ovacık Köyü, Uzunkuyu Köyü, Yağcılar Köyü, Zeytineli Köyü ve Zeytinler Köyü.

Bu 14 köy arasında en popüler olanlar ise; Barbaros, Balıklıova, Özbek ve Bademler. Vakti olanlar, Urla için planlayacakları 1 günün içinde tamamı Urla köylerinden oluşan bir gezi planı çıkarabilir. Diğer alternatif, Urla merkez gezilerinin peşine seçim yaparak eklemede bulunmak. Köyler hakkındaki özet bilgileri yazının devamında okuyabilirsiniz.

Urla Barbaros Köyü:

Barbaros köyüne ilk gidişimiz bir dönem yayınlanan Kalbim Ege’de Kaldı dizisinin keşif turuna denk gelmişti. Dizi ekibi sokaklarda çekim açısı kovalarken biz de köy kahvesinde piknikten hallice kahvaltımızı ediyorduk. Seferihisar ve Urla merkezi ile başlayan Ege dizilerinin yavaş yavaş daha küçük yerleşimlere kaymasından Barbaros köyü de nasiplenmiş ama köyün tek özelliği de tabii ki yalnızca bu değil.

Köyün yerlileri kendi ekonomilerinin baş tacı olan ve günümüzde çeşitli sebeplerle giderek terk edilen tarıma dikkat çekmek ve bilinci artırmak için her yıl Barbaros Oyuk Festivali’ni düzenliyor. Oyuk dediğimiz, tarlaları süsleyen korkuluklar aslında. Her aile kendi yaptığı korkulukları festivale hazırlayıp sonrasında da köyün sokaklarında sergiliyormuş. Festival Haziran ayında gerçekleşiyor, bu yıl için seçimlerden ötürü Eylül’e ertelemişler. 6-7-8 Eylül’ü Barbaros Köyü Oyuk Festivali olarak defterlere ve telefonlara not almayı unutmayın!

Urla Barbaros Köyü, Oyuk Festivali’nden

Urla Balıklıova Köyü:

Karaburun Yarımadası’nda bulunan Balıklıova, mübadele dönemine kadar bir Rum köyüymüş, şimdilerde ise sakinliği ile ön plana çıkıyor. Balıklıova’da genellikle köy girişindeki fırından kıtır Balıklıova kurabiyelerimizi alıp köy kahvesinde sohbete ya da deniz kenarında bir kafede soluklanıp kafa dinlemeye gidiyoruz.

Urla Özbek Köyü:

Balıklıova gibi sahile kıyısı olan ve taş evleriyle bilinen bir balıkçı köyü daha. Özbek Köyü’nde yerleşim Çaka Bey’in keşfi ile başlamış. Köyün adı, Çaka Bey’in keşif için görevlendirdiği komutanın adının ‘Uzbek’ olmasından geliyor. Bazı bilgiler de köyün Özbek göçmenler ile kurulduğundan dolayı bu ismi aldığını işaret ediyor.

Tarihte hem Türklerin hem de Rumların yaşadığı bir köy olmuş. Şimdilerde ise hem tipik köy yaşantısını görebileceğiniz, salaş kafelerinde soluklanabileceğiniz, gelmişken de -bayram tatili değilse- kıyılarında yüzebileceğiniz sakin bir rota. Özbek Köyü’nü Günübirlik Urla planlarının ardına ekleyip burada keyifle 2-3 saat geçirebilirsiniz.

Urla Bademler Köyü:

Henüz gitmediğimiz ama görmeyi çok istediğimiz bir Urla köyü Bademler. Bizi en çok etkileyen kısmı köyün kendisine ait bir tiyatrosunun olması ve sanata çok çok önem vermesi. İkinci konu, büyük şehirlerde bile hala uygulamaya geçememiş çöp ayrıştırma konusunda Bademler’in attığı adım.

Küçücük köy dersin ama geri dönüşüm konusunda bile öncüler. Türkiye’nin en temiz köyü seçilmiş olmasına şaşırmamak lazım. Bademler Köyü aynı zamanda Türk sinemasının kült filmlerinden Susuz Yaz’ın da çekildiği yer. Gittiğiniz zaman öncelikle köy tiyatrosunu mutlaka görün. Bir de not; Urla Bademler Köyü’nde her yıl Mayıs ayında tiyatro şenliği gerçekleşiyor. Muazzam değil de nedir?

URLA’DA DENİZE GİRİLECEK YERLER

Altınköy Marika Beach, Demircili Koyu, Çeşmealtı Mavi Plaj, Malgaça Koyu ve Yassıca Adası Urla’da denize girebileceğiniz yerler arasında. Yassıca Adası’nda deniz keyfi için İzmir’den vapurla ulaşım sağlamanız gerekiyor. Biz ise içlerinde en çok Altınköy’ü seviyoruz, özellikle Marika bizce Urla’nın en güzel plajı. Demircili Koyu da Urla’da denize girmek için diğer tercihimiz.

Yeri gelmişken; İzmir’de tercih edebileceğiniz diğer plaj ve koylar için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz:

İzmir’in En Güzel Plajları ve En Güzel Koyları

URLA’YA YAKIN GEZİLECEK YERLER

Urla planlarınıza merkezden 15 dakika uzaklıktaki Özbek ve Bademler, 20 dakika uzaklıktaki Barbaros ve 30 dakika uzaklıktaki Balıklıova köylerini ekleyebilirisiniz.

Urla’nın haricinde Seferihisar ilçesini ve onun Sığacık kasabası ile Çeşme ve Alaçatı da yine Urla’ya yarım saat mesafede olan iki yer.

Sığacık’ta Gezilecek Yerler yazısını okumak için tıklayın.

Sığacık, Seferihisar

URLA YEME İÇME ÖNERİLERİ

Urla küçük bir ilçe olmasına rağmen her keseye hitap eden çok sayıda kafe ve restorana ev sahipliği yapıyor. İstanbul’u aratmayacak konseptte açılan pizzacıları ve restoranları, Ege lezzetlerini sunan geleneksel lokantaları ile buraya sadece yemek yemeye ya da mekan keşfetmeye bile gelebilirsiniz.

Bugüne kadar denediğimiz Urla yeme içme önerilerimiz için aşağıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz:

URLA’DA NE YENİR: URLA YEME İÇME ÖNERİLERİ

Urla ile ilgili diğer tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından, #journavelege etiketine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Urla Sanat Sokak