Bodrum’dan 40 dakikada ulaşabileceğiniz Kos Adası, Bodrum’a komşu olmanın hakkını sonuna kadar veriyor. Kimilerine göre tipik Yunan adalarının biraz gerisinde, kimilerine göre ise küçük Bodrum… Ancak, biz tüm bu önyargılarla gittiğimiz Kos Adası gezimizden özellikle plajlarından çok memnun kaldık! Ayağımızın tozuyla da en güzel Kos plajlarını listeleyip sizinle paylaşmak istedik. Özetle, Kos’ta denize girilecek yerler için tüm önerilerimizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Türkiye’de ve özellikle Bodrum’da sık sık karşımıza çıkan aşırı pahalı beach club mantığından uzakta, dileğimiz her yerde gönlümüzce yüzdüğümüz, üstelik de bunun için fahiş fiyatlar ve bazen de hiç para ödemediğimiz bir gezi bizi ancak bu kadar mutlu edebilirdi!

Bizce buraya gelmenin bir güzel yanı da Kos’un başka Yunan adalarına da çok yakın olması. Kos, birkaç Yunan Adası içeren bir tura çıkmak veya bu adalardan bazılarını günübirlik ziyaret etmek için harika bir başlangıç noktası! Kos rotasında çantanızda mutlaka deniz ayakkabısı olsun. Özellikle, işletmesiz koylarda ihtiyacınız olacak.

Başlamadan önce Kos Adası hakkındaki diğer yazılarımız:

Kos Adası Gezi Rehberi ve Kos Adası’nda Gezilecek Yerler

Kos Adası’nda Nerede Kalınır | Kos Adası Konaklama Rehberi

EN GÜZEL KOS ADASI PLAJLARI

1. Tigaki Beach:

Tigaki Beach, Kos Town’a en yakın plajlardan biri ve çok da sevilen bir koya sahip. Bu bölge aynı zamanda merkezi bir konumda kalmak isteyenler için de iyi otel seçenekleri var. Merkeze araba ile 15 dakikalık konumu ve konaklama alternatifleriyle daima popüler.

Uzun ve geniş bir plaj. Plaj boyu hem işletmeli organize alanlar hem de ağaç altı gölgeden yararlanabileceğiniz işletmesiz bölümler var. Plajı beyaz kumluk, denizi sabah saatlerinde sakin, öğleden sonra az dalgalı. Gün batımı için de uğrayabileceğiniz bir yer.

2. Marmari Beach:

Hem organize plaj hizmeti alayım hem de su aktivitelerini yapayım diyenler için önerimiz Marmari Plajı. Burası bol işletmeli, tavernalı bir plaj olduğu için daima kalabalık oluyor. Ortam olarak çok sevmesek de kano, banana, jet-ski gibi eğlenceli su sporları ve aktiviteleri için burayı tercih edebilirsiniz. Kum bir plajı olduğundan özellikle çocuklu aileler için de uygun.

3. Mastichari Beach:

Kos Adası’nın kuzeyinde yer alan Mastichari Beach, dalgalı kıyıları ile ünlü. Özellikle, rüzgar sörfü sevenler için ideal bir plaj diyebiliriz. Sörfle pek ilgimiz olmamasına rağmen burayı çok sevmemizin nedeni ise bembeyaz, tuz gibi kumu ve büyük ağaçları oldu.

Geniş ve uzun bir plaj. Denizin arka sırasında çok tatlı tavernalar, kafeler sıralanıyor. Bu arada, bölgede çocuklar için oyun parkı da mevcut. İşletmesiz deniz keyfi yapmak isterseniz havluyu kuma atıp uzanmak da serbest!

4. Agios Stefanos:

Kos Adası’nda en çok nereyi sevdiniz diye soranlara hiç düşünmeden Agios Stefanos diyoruz. Burası kesinlikle Kos’ta denize girilecek yerler arasında favorimiz! Adanın güney plajlarından biri olan Agios Stefanos, Kefalos bölgesinde yer alıyor.

Plajın sol kısmında Agios Stefanos Bazilikası’nın kalıntıları, tam karşınızda üzerindeki mavi – beyaz renkli St. Nicolas Şapeli ile Kastri adası… Agios Stefanos için gerçekten de eşine ender rastlanacak bir plaj. Kıyıdan adaya yüzülebiliyor. Plaj boyu işletmeler ve ücretsiz alanlar var. Denizi pek güzel! Adanın güzel doğasını ve manzarasını tarihi kalıntılarla birleştirmesi bizim kalbimizi çalmaya yetti!

5. Kefalos:

Kefalos, Kos Adası’nın en uzak bölgesi olmasına rağmen bizce en güzel denize açılan yeri. Uzak demeden mutlaka uğranmalı. Çünkü, sığ denizi ve kumlu plajı ile ünlü. Bu özellikleri sayesinde de çocuklu aileler için ideal. Organize bir plaj arıyorsanız Kefalos’un en popüleri Paradise Beach. Paradise Beach plajı tamamen kum ve sığ bir denize sahip.

Paradise’ın yanı sıra Corner Cafe Snack Bar da aklınızda olsun. Burası hem yeni nesil kahveci hem de aperatif seçenekleri olan bir işletme. Ön kısmında ahşap şezlonglar var. Plajı mini çakıllı ve kumlu, kıyısı da gayet güzel. Kos plajları arasında en sevdiğimiz işletmelerden biri de hiç şüphesiz burası.

6. Kardamena:

Kos Adası’nı turlarken Antimachia yakınında bir deniz molası vermek isterseniz Kardamena plajına gidebilirsiniz. Kardamena’nın 3 kilometrelik plajı boyunca birçok işletme mevcut. Çoğunlukla da kum kıyılara sahip. Biz bu bölgede 80’ler, 90’lar müzikleri çalan Malibu Beach Bar’ı tercih ettik ve burada geçirdiğimiz saatlerden çok keyif aldık.

Barın olduğu tarafta çakıllı, kumlu bir kıyı var. Deniz suyu için de gayet sıcak denebilir.  Malibu’nun haricinde Starlight Beach Bar da bu sahilde aklınızda olsun. Starlight’ın kıyısı daha geniş ve kumlu bir plaj.

7. Lambi Beach:

Kos Adası’na günübirlik geliyorsanız veya merkeze çok yakın bir noktada denize girmek istiyorsanız Lambi Beach tam size göre. Kos limanından adanın en popüler tavernalarının da olduğu Averof Caddesi’ne doğru yürüdüğünüzde, önce Jacksons Beach Bar’ı ve ilerisinde de Türkler arasında çok sevilen Nick the Fisherman tavernasını göreceksiniz. Biz ikisini de çok sevdik, rahatlıkla önerebiliriz. Meraklısına; Lambi’de plaj kumluk, deniz de dalgasız.

8. Psalidi Beach:

Kos’un merkeze yakın plajlarından bir diğeri de Psalidi Plajı. Sarı kumlu plajıyla Psalidi’de çok fazla mekan ve taverna seçeneği var. Bu sayede de organize plaj hizmeti almak çok kolay. Birçok işletmede su sporları aktiviteleri de göreceksiniz. Psalidi plajında nezih bir işletme olarak çocukla da gitmeye uygun Agios Fokas Beach Club aklınızda olsun. Bu plajın devamında Kos’un popüler termal su plajı olan Therma Beach’e de uğrayabilirsiniz.

9. Limnionas Beach:

Kefalos yakınındaki Limnionas Beach, sakin ve bakir koy sevenlerin çok hoşlanacağı bir plaj. Kıyısında lezzetli tabaklarıyla ünlü küçük bir tavernanın olduğu, isterseniz tavernanın şezlonglarından isterseniz de işletmesiz alandan denize girebileceğiniz süper huzurlu bir nokta. Kos’un kum plajlarından ve lagün formunda olduğu için adanın kuzeyinde olmasına rağmen oldukça sakin biz koya sahip.

Limnionas Beach ile Kos Adası Plajları Rehberi’nin sonuna geliyoruz, tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz.