Kiruna Gezi Rehberi’mize hoş geldiniz! İsveç Laponyası’nın en popüler rotalarından biri olan Kiruna, kuzey ışıklarının da en güzel görülebildiği yerlerden. Kiruna genel anlamda kuzey ışıkları ile anılsa da aslında gezilecek yerleri ve yapılacak kış aktiviteleri açısından da oldukça zengin bir şehir. Bu özellikleriyle de kuzey ışıklarını görmek için gidilebilecek nokta atışı yerlerden. Biz de Kiruna gezi rehberimizde Kiruna’da gezilecek yerler listesine, Kiruna yeme içme önerilerine ve Kiruna otel tavsiyelerimize yer verdik.

Daha önce gittiğiniz Avrupa rotalarına hiç benzemeyecek olan Kiruna’da, Lapland’in İsveç tarafını keşfederken bir yandan da kuzey ışıklarının peşinde koşacaksınız. Kış döneminde zaten fazlasıyla kısa olan gündüzlerinizde Kiruna ve çevresini gezip birkaç kış aktivitesi ile renklendirdiniz mi tamamdır!

KİRUNA’DA GEZİLECEK YERLER

1. Kiruna Church:

Kiruna şehir merkezinde gezilecek sayılı yerlerden biri olan Kiruna Kilisesi 1912’de tamamlanmış. Rengi ve mimarisi ile son derece dikkat çekici olan bu kilise, İsveç’in en büyük ahşap yapılarından biri. Her gün 10:00 – 15:30 arasında ziyarete açık.

2. Ice Hotel Jukkasjarvi:

Dünyanın ilk buz oteli olan Ice Hotel Jukkasjarvi, Kiruna’ya araçla 20 dakika mesafede. Ice Hotel’in bu rotadaki en popüler yer olduğunu da ekleyelim. Yani, Kiruna gezi rehberinin olmazsa olmazı bir nokta!

Ice Hotel’in içinde konaklama olarak hem buzdan odalar hem de cottage tarzı ahşap evler mevcut. Yatağı, sandalyesi, masası ve tüm dekorları buzdan yapılan odalar her yıl yeniden yapılıp Aralık ayında konaklamaya açılıyor. Odaların her birinin sanatçılar tarafından belirlenmiş özel temalarda yapıldığını da ekleyelim. Buz odalarda otelin temin ettiği özel uyku tulumları ile uyuyorsunuz.

Ice Hotel’in buz odalarını otelde konaklamadan da gezebiliyorsunuz. Rehbersiz geziler ücretsiz, rehberli geziler ise kişi başı €30. Ice Hotel içerisinde, otelin dünyaca ünlü Ice Bar’ı, bir sanat galerisi ve şık sunumların yapıldığı bir şef restoranı da var.

3. Jukkasjarvi Church:

Ice Hotel’in çok yakınındaki Jukkasjarvi Kilisesi 1607 yılında tamamlanmış ve Lapland’in en eski yapılarından biri. Tamamı ahşap bir mimariye sahip. Özellikle, kilisenin içindeki sunak alanında bulunan parlak tonlu duvar resimleri ve stili ile dikkat çekiyor.

4. Kiruna Konstmuseet:

Konstmuseet, Kiruna’nın modern sanat müzesi. Müze olarak genel anlamda sosyal ve toplumsal olaylara değinen konulardaki sanat çalışmalarına ve medya pratiklerine ev sahipliği yapıyorlar. Kiruna belediye binasının hemen yanında müzeyi görebilirsiniz.

5. Kiruna Kış Aktiviteleri:

Kiruna kış aktivitelerinin başında muhtemelen buraya gelmenizdeki ana nedenlerden biri olan kuzey ışıkları avı geliyor. Eylül – Mart ayları arasında, gökyüzü bulutsuz ve açıksa, kiraladığınız araba ile şehir merkezinden uzaklaşarak kuzey ışıkları avına çıkabilirsiniz. Kuzey ışıkları fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için blog yazımızı ekleyelim.

Kuzey ışıkları avı haricinde ren geyiği ve husky çiftliği ziyareti, Sami çiftliği gezisi, kar motosikleti diyebileceğimiz snow mobiling turu, sauna ve donmuş gölde yüzme ve karda trekking olarak çevireceğimiz snowshoeing gibi kış aktiviteleri de yapılabilir. Bu aktiviteleri kaldığınız otellerden ya da Kiruna’daki tur şirketlerinden organize edebilirsiniz.

En sevdiğimiz kış aktivitesi snow mobiling! Kiruna’da rehberli snow mobiling turu ve sonrasında fika molası için bu turu öneririz. Otelinizden alıp bırakıyorlar, ekipman desteği de sağlıyorlar.

KİRUNA’DA KUZEY IŞIKLARI EN İYİ NEREDEN İZLENİR

Kiruna’da gezilecek yerler listesinin ardından bir diğer merak edilen başlığa geçiyoruz. Kiruna’da kuzey ışıklarını izlemek için en iyi yerler arasında Camp Alta, Camp Ripan, Jukkasjarvi gölü çevresi ve Ice Hotel Jukkasjarvi yer alıyor. Tabii, burada bulunduğunuz yerin gökyüzü durumu da önemli. Işıkları görmek için havaya göre hareket etmek gerekiyor.

Kiruna çevresindeki yerlerin haricinde, Kiruna’ya 1 saat 10 dakika mesafedeki Abisko Ulusal Parkı da Kiruna’da kuzey ışıklarını izlemek için en iyi seçeneklerden.

KİRUNA’YA YAKIN GEZİLECEK YERLER

1. Abisko Ulusal Parkı, İsveç:

Abisko Ulusal Parkı, tüm kuzey ışıkları rotaları arasında ışıkları en iyi izleyebileceğiniz yerlerden biri. Diğer rotalara kıyasla, gökyüzü açıklığı daha fazla olduğu için kuzey ışıklarının görünme şansı daha yüksek. Araba ile Kiruna’dan Abisko 1,5 saat sürüyor. Kiruna’dan Abisko’ya gitme planınız varsa gittiğiniz gün Abisko’da konaklamanızı tavsiye ederiz çünkü kış şartlarında gece dönüşü biraz zorlayıcı ve tehlikeli olabiliyor.

Abisko’da kuzey ışıklarını izlemek için en güzel yerler ücretli teleferik ile çıkılan Sky Station ve Abisko Turiststation yanındaki Tornetrask gölü. Tornetrask gölüne hem yürüyerek hem de araçla gidebilirsiniz. Araç yolu Abisko Turiststation’ın biraz daha ilerisinde. Ek olarak, Abisko’da kuzey ışığı durumunu canlı izlemek için Sky Station’ın websitesine bakabilirsiniz.

Karda araba kullanma deneyimim yok ama Abisko’ya gitmeyi çok istiyorum diyenler varsa bu önerimiz de onlar için. Kiruna’dan Abisko’ya giderek küçük bir grupla kuzey ışıkları avına çıkmak için bu tur en ideal seçeneklerden biri. 4 saat süren ve her şeyin tur şirketi tarafından planlandığı güzel bir program.

2. Narvik, Norveç:

Norveç’in hem kayak hem kuzey ışıkları destinasyonlarından biri olan Narvik, Kiruna’dan araba ile 2 saat uzaklıkta. Hazır İsveç’e gitmişken bir de Norveç’i göreyim diyenler Kiruna’dan Narvik’e de gidebilir. Gezilecek açıdan çok seçenek olmasa da Narvik’in güzelliği fiyort manzaralarından geliyor.

Narvik’i görmenin bir yolu da Stockholm’den başlayan gece treni Arctic Express. Arctic Express Kiruna ve Abisko’dan da geçiyor. Abisko’dan Narvik araba ile sadece 1 saat.

3. Harads, İsveç:

Çok yakın olmamakla birlikte, Kiruna’dan gidebileceğiniz bir diğer İsveç rotası da Harads. Harads’ı eklememizin nedeni aslında buradaki Treehotel. Treehotel’in ağaçların gövdelerine yapılan evleri Lapland rotasının en güzel konaklama deneyimlerinden birini oluşturuyor. Evlerin tasarımı gerçekten çok farklı ve güzel.

Treehotel’de kalmasanız da ağaç evlerin olduğu bölgeyi günde 1 kez düzenlenen rehberli yürüyüş turlarına katılarak gezebilirsiniz. Treehouse evlerin linki burada. Otelin çok daha uygun fiyatlı bir de guesthouse’u var.

4. Rovaniemi, Finlandiya:

Rovaniemi, Kiruna’ya çok yakın bir yer değil ama gezi rotasını bu yazıya göre planlayacak olanların aklında bulunması için eklemek istedik. Arabayla Kiruna’dan Rovaniemi 5 saat sürüyor. Lapland gezinizi genişletmek veya kuzey ışıkları görme şansınızı artırmak isterseniz rotanızı İsveç’ten Finlandiya’ya uzatabilirsiniz.

Rovaniemi’de gezi listesi Kiruna’ya kıyasla çok daha fazla. Rovaniemi’nin çevresi, cam iglo otelleri ve kış aktivitelerinin çokluğu da düşünülürse Kiruna gezisini Rovaniemi ile birleştirmek son derece mantıklı olur. Kararınızı vermeden önce Rovaniemi Gezi Rehberi’mize göz atmanızı tavsiye ederiz.

KİRUNA’DA YEME İÇME | KİRUNA MEKAN ÖNERİLERİ

Kiruna’da yeme içme anlamında çok fazla seçenek yok. Biz de kamp alanında kaldığımız için çoğunlukla yemeğimizi evden getirdiklerimizle ve marketten aldıklarımızla kendimiz hazırladık. Listemizde olan birkaç yeri aşağıda görebilirsiniz. Bunların haricinde, şehrin genelinde çok sayıdaki süpermarkette birçok hazır yemek seçeneği mevcut.

1. Stejk Street Food:

Sadece Perşembe’den Pazar’a açık olan, Kiruna’nın en ünlü sokak yemekçisi. Puanı gerçekten çok yüksek. Sandviç tarzı yemekler için burayı düşünebilirsiniz. Bir benzincinin yanında arabadan satış yapıyorlar. Yanında kapalı çadırı var.

2. Camp Ripan:

Kiruna’da en çok önerilen mekanlardan biri Camp Ripan’ın kendi restoranı. İsveç mutfağı klasiklerini tatmak ve şık bir hizmet almak için burası listenizde bulunsun. Öğle saatinde büfe hizmetleri oluyor.

3. Glada Anka Restaurang:

Burası, Çin mutfağı ve vejeteryan seçenekler için bir öneri. Açık büfe tarzı yemek servisleri var. Aynı zamanda bar. Kiruna standardında iyi bir restoran demek mümkün.

4. Pub Eden:

Hem pub, hem dünya mutfağı için bir diğer mekan alternatifi. Genellikle somonu, pizzaları ve burgerleri ile öne çıkan bir yer.

5. Ice Hotel Restaurant:

Özel bir gün kutlaması veya şık bir restoran için Ice Hotel’in restoranı da bir seçenek. Buranın bir şef restoranı olduğunu ve rezervasyon gerektiğini hatırlatalım.

6. Puoltikasvaara Bageri:

Kiruna’dan Rovaniemi’ye giderken Puoltikasvaara’da uğradığımız fırın. Tüm yiyecekler çok lezzetli, özellikle de tatlılar.

KİRUNA’YA NE ZAMAN GİDİLİR

Kiruna’ya kuzey ışıklarını görmek ve İsveç Laponyası’nı keşfetmek için gitmek istiyorsanız Eylül – Mart arası en güzel zaman. Kuzey ışıklarını izleme ihtimalinizi artırmak için bizim önerimiz ise Kiruna gezinizi Şubat sonu ile Mart sonu arasındaki ekinoks dönemine denk getirmeniz. Bu aralıkta kar yağışı ve gökyüzünün bulut oranı azalmış oluyor. Daha açık bir gökyüzünde, hem de karlı manzaralarla kuzey ışıklarını görmeniz çok yüksek ihtimal!

KİRUNA’YA NASIL GİDİLİR

Türkiye’den Kiruna’ya direkt uçuş bulunmuyor. Stockholm aktarmalı bir uçuş planlaması ile Kiruna’ya ulaşabilirsiniz. En sık tercih edilen, önce Stockhom’e gitmek ve oradan da Kiruna uçmak. Stockholm biletleri kampanyada çok ucuza bulunabildiği için Kiruna’ya aktarmalı uçmak çoğu zaman Rovaniemi’ye direkt uçmaktan daha ucuza geliyor. Yanında bir de Stockholm’ü de gezmiş oluyorsunuz. Bir taşla iki kuş!

KİRUNA’DA KONAKLAMA

Kiruna’da nerede kalınır diyenler için Kiruna otel tavsiyelerimizi de paylaşmak istedik. Kiruna’ya kuzey ışıklarını görmek için gideceğinizi düşünerek, hem ışıkları görme ihtimalinizin yüksek olduğu hem de konaklamanın keyifli bir deneyime dönüştüğü iki otel önereceğiz.

İlki bizim de kaldığımız ve göl kenarı konumu ile Lapland gezimizin en güzel ışık şovunu sunan Camp Alta. Self cleaning kamp konseptinde bir otel burası. Bulunduğu yerin doğası gerçekten çok keyifli. Ortak kullanımdaki banyo ve mutfağı her zaman temiz. İki saunası var, kış aktiviteleri ekstra ücretle organize edilebiliyor. Cottage ve bungalov tipinde odaları var. Otelin linki burada.

Kiruna otelleri için ikinci önerimiz ise en sevilen kamp noktası olan Camp Ripan. Burası Camp Alta’ya kıyasla daha popüler ve daha şık bir opsiyon. Cottage tipinde odaları oldukça konforlu. Çok da iyi bir restoranı mevcut, restoran için dışarıdan rezervasyon alıyorlar. Camp Ripan’da da sauna var, yine ücretle kış aktivitesi turu organize ediliyor. Otelin linki burada.

Kiruna gezilecek yerler listemizle hazırladığımız Kiruna Gezi Rehberi’nin sonuna geliyoruz. Tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Kuzey Işıkları Gezisi Yazıları:

FİNLANDİYA’DA KUZEY IŞIKLARINI İZLEMEK İÇİN EN İYİ OTELLER

AVRUPA’DA KUZEY IŞIKLARINI İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ YERLER

ROVANİEMİ GEZİ REHBERİ | ROVANİEMİ GEZİLECEK YERLER