Kuzey ışıkları ve Lapland söz konusu ise akla gelen ilk yerlerden biri Finlandiya Laponyası’nın merkezi konumundaki Rovaniemi olur. Rovaniemi, gerçekten de kuzey ışıkları rotaları arasında aktivite bakımından en zengini ve ışıkların da en güzel görülebildiği yerlerden. Finlandiya’nın Norveç ve İsveç ile kıyaslandığında daha ekonomik bir rota oluşu, kış aktivitelerini deneyimlemek için daha uygun fiyatlar sunması ve doğa bakımından da daha görsel bir ortam sunması Rovaniemi’yi her geçen yıl daha popüler hale getiriyor. Bu yazıda, Rovaniemi gezi rehberini, Rovaniemi yeme içme önerilerimizi ve Rovaniemi’de nerede kalınır önerilerimizi bulabilirsiniz.

Rovaniemi üzerinden kuracağımız Lapland rotası çok uzun yıllardır hayalimizdi. Kuzey ışıklarının peşinde Finlandiya Laponyası’nı keşfe çıkarken aklımıza kazınan her kış aktivitesini yaptık ve sanırız ki hiçbir şeyden de geri kalmadık. 🙂 Gezinin sonunda rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu konseptte bir gezi planlamak istiyorsanız, Rovaniemi ve çevresi rotanızda mutlaka bulunmalı.

ROVANİEMİ’DE GEZİLECEK YERLER

1. Rovaniemi Church:

1950 yılında tamamlanan Rovaniemi Kilisesi görkemli yapısı ile şehirdeki en güzel mimarilerden biri. 850 kişilik kapasitesi ve iç tasarımındaki freskleri ile ünlü olan bu kiliseyi Haziran, Temmuz, Ağustos ve Aralık aylarında her gün 09:00 – 21:00 arası, Ocak – Mayıs ve Eylül – Kasım ayları arasında ise Pazartesi’den Cuma’ya 11:00 – 14:00 saatlerinde ücretsiz gezebilirsiniz.

2. Santa Claus Village:

Rovaniemi’nin en popüler gezilecek yeri şüphesiz ki Santa Claus Village. İçinde otel, kafeler ve restoranlar, mağazalar, hediyelik eşya dükkanları, Noel Baba ile fotoğraf çekim alanı, sevdiklerinize kart gönderebileceğiniz Arctic Circle postanesi ve ren geyiği çiftliği gibi noktaları bulunan büyük bir tema park. Köye gelmek için en güzel zaman kesinlikle yılbaşı dönemi, onun dışında konsept gereği biraz ilgisiz kalabiliyor.

Santa Claus Village’ı gezmek ücretsiz. Noel Baba ile fotoğraf çekilmek, kart atmak gibi aktivitelerin tamamı ücretli. Buranın bir özelliği de tam olarak kutup dairesi üzerinde bulunması. Gelmişken fotoğraf çekilmeyi unutmayın, hatta eğer ofis açık olursa burayı ziyaret ettiğinize ve Kutup Dairesi’nde bulunduğunuza dair sertifika bile alabilirsiniz.

3. Korundi:

Rovaniemi’de sanat müzesi gezmek isterseniz Korundi ilk gelmeniz gereken yer. Eski postane deposunun çağdaş sanat müzesine dönüştürüldüğü Korundi, Lapland Oda Orkestrası’nın da ev sahibi. Müzenin yanı sıra oda orkestrasının konser etkinlikleri de burada gerçekleştiriliyor. Rovaniemi’de gezerken en azından güzel mimarisini görmek için uğramalısınız.

4. Arktikum Museum and Science Centre:

Tasarımını çok sevdiğimiz Arktikum; Arctic Circle, Finlandiya ve Lapland coğrafyası ile Kuzey Işıkları hakkında kalıcı sergileri bulunan bir bilim müzesi. Aynı zamanda bir araştırma merkezi de olduğu için Finlandiya araştırma ekibinin çalışmalarını da süreli sergilerle paylaşan bir yer. Arktikum’un alt katında müze bölümü, üst katında ise kütüphane yer alıyor. Müzede küçük bir tasarım mağazası ve girişinde güzel bir kafe de var.

5. Lumberjack’s Candle Bridge:

1989’da tamamlanan Lumberjack’s Candle Bridge, yanan mum görünümlü modern tasarımı ile Rovaniemi’nin önemli yapılarından biri. Köprünün popüler olmasındaki ana nedenlerden biri de şehirde kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en merkezi nokta olması. Köprü üzerinde hem arabalar hem de yayalar için geçiş bulunuyor.

6. Rovaniemi’de Kuzey Işıkları Avı:

Rovaniemi’ye gelmenizin ana nedenlerden biri şüphesiz kuzey ışıklarıdır. Eylül – Mart ayları arasında, gökyüzü bulutsuz ve açıksa, kiraladığınız araba ile şehir merkezinden uzaklaşarak kuzey ışıkları avına çıkabilirsiniz. Rovaniemi’de kuzey ışıklarını izleyebileceğiniz en iyi yerleri yazının devamında belirtiyoruz. Kuzey ışıkları fotoğrafı nasıl çekilir diyenler için de blog yazımızı ekleyelim.

7. Rovaniemi Kış Aktiviteleri:

Rovaniemi ve çevresi kış aktiviteleri bakımından da oldukça zengin. Bu aktivitelerin hepsi ücretli olduğundan aralarından katılmak istedikleriniz varsa bunları Rovaniemi ve çevresinde yapmanızı öneririz. Finlandiya, Lapland bölgesi genelinde bu aktiviteler için en uygun fiyatları sunan yer. Söz konusu kuzey ülkeleri olunca fiyatlara uygun demek biraz zor ama yine de Norveç ve İsveç’e kıyasla Finlandiya daha makul bir seçenek.

En popüler kış aktiviteleri arasında Ren geyiği ve husky çiftliği ziyareti, Sami çiftliği gezisi, kar motosikleti diyebileceğimiz snow mobiling turu, sauna ve donmuş gölde yüzme ve karda trekking olarak çevireceğimiz snowshoeing var. Bu aktiviteleri kaldığınız otellerden ya da Rovaniemi’deki tur şirketlerinden organize edebilirsiniz. Favorimiz snow mobiling.

ROVANİEMİ’DE KUZEY IŞIKLARI EN İYİ NEREDEN İZLENİR

Rovaniemi’de kuzey ışıklarını izlemek için mümkün oldukça şehir ışıklarından uzak noktalara gitmek gerekiyor. Hava açık ve koşullar uygun olduğunda, ışıklar Rovaniemi şehir merkezinden dahi görülebilir ancak yine de en iyi manzaralar için merkezin biraz dışındaki göllerin çevresine gitmekte fayda var.

Rovaniemi şehir merkezinde kuzey ışıklarını izlemek için en sık tercih edilen yerler Lumberjack’s Candle Bridge ve bu köprüyü geçtikten hemen sonra göreceğiniz Kemi gölü ve çevresi. Köprünün çevresinde de üzerinde de durup izleyecek alanlar var ama havanın soğuk olacağını düşünürsek, Kemi gölünün yanında arabada beklemek daha iyi bir seçenek.

Rovaniemi’de kuzey ışıklarını izlemek için favori noktamız ise merkezin biraz dışında, Apukka Resort otelinin hemen yanındaki Olkkajarvi gölü. Buranın dez avantajı yol kenarı olması, ancak ışık bakımından yine de şehirden daha iyi bir opsiyon. Üstelik, göl kenarında Sami çadırları da var ve içlerinde ateş yakılıyor. Aracınızı göl kenarına çekip ışıkları rahat rahat bekleyebilirsiniz.

ROVANİEMİ’YE YAKIN GEZİLECEK YERLER

1. Inari, Ivalo ve Nellim, Finlandiya:

Rovaniemi’ye 4 saat uzaklıktaki Inari gölü ve çevresi Finlandiya’da kuzey ışıklarını en iyi izleyeceğiniz bölgelerden biri. Inari gölünün bir ucundaki Inari, ona 20 dakika mesafedeki Ivalo ve Inari gölünün bir diğer ucundaki Nellim, hem görsel açıdan hem de ışıklar bakımından Lapland rotasını daha da güzelleştiriyor. Finlandiya kış aktivitelerinin çoğunu bu bölgede otellerden ve tur şirketlerin organize edebilirsiniz. Finlandiya’nın en güzel cam iglo otelleri ile geleneksel Fin kültürünün bir parçası olan Sami çiftlikleri de yine bu bölgede bulunuyor.

2. Saariselka, Finlandiya:

Finlandiya’da kayak, cam iglo otelleri ve kuzey ışıkları için tercih edilen rotalardan biri de Saariselka. Rovaniemi’den Saariselka arabayla 3 saat sürüyor. Kuzey ışıkları için Rovaniemi’nin biraz üzerine çıkmak gerektiğinde, biraz da yoğun kar manzaraları için Saariselka akla ilk gelen yerlerden.

3. Kiruna, İsveç:

Kiruna, Rovaniemi’ye çok yakın bir yer değil ama Lapland rotanıza Finlandiya’nın haricinde bir yer eklemek ve kuzey ışıklarının en iyi izlendiği yerlerden birini dahil etmek isterseniz aklınızda bulunması için eklemek istedik. Arabayla Rovaniemi’den Kiruna 5 saat sürüyor. Kiruna’da gezilecek çok fazla yer olmamakla birlikte, göl kenarı konaklamaları açısından zengin bir bölge olduğundan ışıkları görmek için oldukça avantajlı. Kuzey ışıklarının Avrupa’da en rahat görülebildiği Abisko Ulusal Parkı da Kiruna’ya 1 saat uzaklıkta. Kararınızı vermeden önce Kiruna Gezi Rehberi’mize göz atmanızı tavsiye ederiz.

4. Harads, İsveç:

Çok yakın olmamakla birlikte, Rovaniemi’den gidebileceğiniz bir diğer İsveç rotası da Harads. Harads’ı eklememizin nedeni aslında buradaki Treehotel. Treehotel’in ağaçların gövdelerine yapılan evleri Lapland rotasının en güzel konaklama deneyimlerinden birini oluşturuyor. Evlerin tasarımı gerçekten çok farklı ve güzel. Doğrusu, dünyanın geri kalanında da örneklerine çok az rastlanacak türden.

Treehotel’de kalmasanız da ağaç evlerin olduğu bölgeyi günde 1 kez düzenlenen rehberli yürüyüş turlarına katılarak gezebilirsiniz. Treehouse evlerin linki burada. Otelin çok daha uygun fiyatlı bir de guesthouse’u var.

ROVANİEMİ’DE YEME İÇME | ROVANİEMİ MEKAN ÖNERİLERİ

Rovaniemi yeme içme anlamında çevresindeki diğer yerlere kıyasla çok daha fazla seçenek sunan bir şehir. Hem şehir merkezinde hem de şehirdeki alışveriş merkezlerinde kafe ve restoran anlamında çok seçeneğiniz olacak. Listemizde olan birkaç yeri aşağıda görebilirsiniz. Bunların haricinde, Rovaniemi’nin genelinde bulunan çok sayıdaki süpermarkette birçok hazır yemek seçeneği de mevcut ve market fiyatları kuzey şehirlerine göre makul.

1. Cafe & Bar 21:

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için Rovaniemi şehir merkezinde tercih edebileceğiniz en güzel kafelerden. Öğlen menüsü akşam menüsüne göre daha uygun oluyor. Bagel sandviçleri, bowl’ları ve somon çorbası çok lezzetli. Brunch süresince kahvenin sınırsız olması da bonus.

2. Santa’s Salmon Place Restaurant:

Santa Claus Village’ın içinde, bir çadırda hizmet veren Santa’s Salmon Place’in menüsünde yalnızca ızgara somon bulunuyor. Somon tabakları patates salatası ve ekmekle servis ediliyor. Somonları gerçekten çok lezzetli, en sevdiğimiz mekanlardan biri oldu burası.

3. ROKA Street Bistro:

Küçük bir mekan olduğu için yer bulmak zor oluyor ama Rovaniemi’de gidebileceğiniz en iyi mekanlardan biri burası. Öğlen için sandviçlerinden, akşam için risotto’larından öneririz.

4. Gustav Kitchen & Bar:

Akşam yemeği için şık bir yer arıyorsanız, bir şef restoranı deneyelim, hem de Fin mutfağı klasiklerini tadalım diyorsanız Gustav Kitchen & Bar’a rezervasyon yaptırmanız iyi olur. Geyik eti için de önerilen yerlerden.

5. Yuca:

Rovaniemi’nin ünlü Meksika restoranı Yuca’nın bowl’ları ve taco’ları gerçekten çok lezzetli. Kuzey mutfağına biraz mola verip farklı bir mutfak denemek isterseniz burası aklınızda olsun. Yeri Cafe & Bar 21’in yanında.

6. Kotileipomo Antinkaapo Oy:

Kahvaltı için Rovaniemi şehir merkezinde uğrayabileceğiniz geleneksel bir fırın. Hem tuzlu hem tatlı olarak birçok çeşit oluyor. Biz en çok kruvasanlarını ve tarçınlı çöreklerini beğendik. Kahvesi de çok iyi eşlikçi oldu.

ROVANİEMİ’YE NE ZAMAN GİDİLİR

Rovaniemi’ye kuzey ışıklarını görmek ve Finlandiya Laponyası’nı keşfetmek için gitmek istiyorsanız Eylül – Mart arası en güzel zaman. Kuzey ışıklarını izleme ihtimalinizi artırmak için bizim önerimiz ise Rovaniemi gezinizi Şubat sonu ile Mart sonu arasındaki ekinoks dönemine denk getirmeniz. Bu aralıkta kar yağışı ve gökyüzünün bulut oranı azalmış oluyor. Daha açık bir gökyüzünde, hem de karlı manzaralarla kuzey ışıklarını görmeniz çok yüksek ihtimal! Hava ne kadar açık olursa ışıkları görme şansınız o kadar artıyor.

ROVANİEMİ’YE NASIL GİDİLİR

Türkiye’den Rovaniemi’ye aktarmalı ve direkt uçuşlar bulunuyor. İstanbul – Rovaniemi uçuşları genel olarak Stockholm aktarmalı yapılsa da kış döneminde, kuzey ışıkları ve Lapland gezileri için haftada 1-2 güne denk gelecek şekilde mutlaka direkt uçuş da bulunuyor. Biz de gezimizi Rovaniemi’ye direkt uçuş olan günlere göre organize ettik ve bu şekilde çok rahat ettik.

İstanbul – Rovaniemi uçuşlarında çok alternatif olmadığı için biletleri pahalı. Uçuşları daha ekonomik hale getirmek için, kampanyalı dönemde Stockholm veya Helsinki bileti alıp buralardan da Rovaniemi veya Ivalo’ya uçabilirsiniz.

ROVANİEMİ’DE OTEL TAVSİYESİ

Rovaniemi’de nerede kalınır diyenler için Rovaniemi konaklama tavsiyelerimizi de paylaşmak istedik. Rovaniemi konaklama önerilerimiz şehir merkezi ve Rovaniemi çevresi olarak iki gruba ayrılıyor. Rovaniemi şehir merkezinde zincir bir otelde konaklamak isterseniz Scandic Rovaniemi City seçeneklerinizden biri olabilir. Şehir merkezinde ve yakın konumda hoşumuza giden diğer oteller ise Santa Claus Village’ın içindeki Santa Claus Holiday Village, merkezdeki Arctic City Hotel ve Hostel Cafe Koti. Dekorasyon, konum ve fiyat olarak bizim favorimiz Hostel Cafe Koti.

ROVANİEMİ’DE AIRBNB EV KONAKLAMASI

Rovaniemi’de ev konaklaması bazen otel konaklamasından daha uyguna geliyor. Biz 7 günlük rotamızın biri ortasında, biri de sonunda olmak üzere iki kez Rovaniemi’de kaldık ve ikisinde de ev konaklaması tercih ettik.

Evlerimizden ilki Rovaniemi’nin biraz dışındaki Rovaniemi Budget Travels’dı. Kiraladığımız araç ile gezince evin konumu sorun olmadı, yakınında market vardı ve evin konforundan memnun kaldık. Bir diğeri ise tam merkezdeki Niittyla Apartments’dı. Bu evi ise konumu, olanakları ve rahatlığı ile gerçekten çok sevdik. Her yere yürüme mesafesindeydi ve evin banyosunda bir Fin klasiği olarak sauna bile vardı!

ROVANİEMİ’DE IGLO OTEL TAVSİYESİ

Roveniemi’ye kuzey ışıklarını görmek için de gideceğinizi düşünerek, bu gezi planında 1 gece de olsa bir Lapland klasiği olan iglo ve bungalov otellerden birinin bulunmasını öneririz. Rovaniemi, Rovaniemi çevresi ve Finlandiya Laponyası’nda kuzey ışıklarını görme ihtimalinizin en yüksek olduğu iglo otelleri ve bungalov evleri listeledik. Konaklama rezervasyonlarınızı yaparken bu yazıya göz atmayı unutmayın.

FİNLANDİYA’DA KUZEY IŞIKLARINI İZLEMEK İÇİN EN İYİ İGLO OTELLER