Finlandiya’da kuzey ışıklarını izlemek için en iyi oteller hangileridir? Finlandiya üzerinden bir Lapland gezisi veya Kuzey Işıkları rotası çizmeyi düşünüyorsunuz… Bu rotanın olmazsa olmazı noktasındaki Finlandiya cam otellerini mutlaka plana eklemelisiniz! Cam iglolarda 1 gece de olsa konaklamak, Finlandiya gezisini kesinlikle çok daha özel bir hale getiriyor. Hatta, şanslıysanız iglo otelinizde oturduğunuz yerden kuzey ışıklarını bile izleyebiliyorsunuz! Peki, en iyi Finlandiya kuzey ışıkları oteli olarak nerede kalacaksınız? Onu da bu yazıya sakladık!

Bu rotada Kuzey Işıkları’nı gönlünüzce izlemek için akşamları ve geceleri göller ve parklar arası bir ava çıkacağınız kesin. Havanın -30’lara kadar soğuduğunu düşünürsek, cam terasınızdan ışıkları beklemek hiç şüphesiz ki sıcak ve konforlu bir alternatif olacak.

Finlandiya’nın birçok bölgesinde iglo evlerin olduğu sayısız otel var. O yüzden, size kalan sadece bu deneyimi nerede yaşamak ve hangi standartlarda bir otelde kalmak istediğinizi seçmek. Aşağıda, Kuzey Işıkları’nı görme ihtimalinizin en yüksek olduğu Finlandiya’nın en iyi cam iglo otellerini listeledik. Şimdiden iyi seyahatler!

INARI, IVALO VE NELLIM CAM IGLO OTELLERİ

1. Wilderness Hotel Inari & Igloos 9,1:

Finlandiya gezimizde kaldığımız yerlerden biri olan Wilderness Hotel Inari’de standart otel odaları, Arctic dağ evi ve aurora kabin seçenekleri mevcut. Inari Gölü’nün hemen kıyısındaki Wilderness, aurora kabin konaklamasını deneyimleyeceğiniz en güzel yerlerden. Bu arada, Wilderness, Finlandiya’nın safari turları ile de ünlü bir otel zinciri olduğu için otelde aktiviteler için de tur organize edebilirsiniz.

Manzarası, konumu, restoranı; her şeyiyle çok memnun kaldığımız bir yer oldu. İçerisinde banyo ve tuvalet de bulunan aurora kabinlerin kahvaltı dahil gecelik fiyatı sezonda €400, diğer alternatiflerde gecelik fiyatlar €190’dan başlıyor. Otelin linki burada.

2. Holiday Village Inari 8,3:

Inari Gölü’nün kıyısındaki bir diğer güzel otel de Holiday Village Inari. Konaklama seçenekleri arasında dağ evi, stüdyo daire, saunalı suit ve aurora kabin var. Biz Holiday Village Inari’nin aurora kabinlerindense Finlandiya’da çok popüler olan dağ evlerini (cottage) sevmiştik. Gecelik konaklama ücreti €210’dan başlıyor, aurora kabinler €380 civarında. Eğer ki Inari Gölü çevresinde birden fazla gün kalacaksanız burası ve cottage’ları güzel bir seçim olur. Otelin linki burada.

3. Aurora Village Ivalo 9,4:

Aurora Village Ivalo, Finlandiya’nın en sevilen cam otellerinden biri. Otelin bulunduğu Ivalo, Inari ile birlikte Finlandiya’da Kuzey Işıkları’nı kolaylıkla izleyebileceğiniz en iyi yerlerden. Konumuna ek olarak hem otelin kendisi, hem çalışanları, hem de saunaları gerçekten de çok güzel. Aurora Village Ivalo’da sadece aurora kabin oda tipi bulunuyor. Kabinlerin fiyatı kahvaltı ve akşam yemeği dahil €530’dan başlıyor. Otelin linki burada.

4. Wilderness Hotel Nellim & Igloos 8,9:

Konakladığımız Wilderness Hotel Inari’nin Inari Gölü’nün bir diğer ucu olan Nellim’deki şubesi ve Nellim de Kuzey Işıkları’nı izlemek için mükemmel bir nokta. Zaten en sevilen Finlandiya cam otellerinden. Wilderness Nellim’deki konaklama seçenekleri arasında standart otel odası, saunalı cottage, ortak banyolu aurora bubble, çatı katlı ve saunalı suit cottage, çatı katlı ve saunalı suit ev, stüdyo daire ve aurora kabin var.

Beklentinize göre birçok konaklama alternatifi sunuyorlar. Ancak, burada da önerimiz aurora bubble veya aurora kabinler. Bu arada, Aurora bubble ile Aurora kabin arasındaki fark, bubble oda tipinde banyonun ortak ve fiyatının daha uygun olması.

Wilderness Nellim’de kahvaltı dahil gecelik konaklama fiyatı €280’dan başlayıp €600’ya kadar çıkıyor. Aurora bubble’ın gecelik fiyatı €400, kabinin ise €530. Otelin linki burada.

ROVANIEMI CAM IGLO OTELLERİ

1. Apukka Resort 8,7:

Rovaniemi’nin en güzel cam iglo otellerinden biri de Apukka Resort. Yine merkezi konumu ile Rovaniemi’den geçecek Lapland gezileri için ideal bir seçim. Olkkajarvi Gölü’nün kıyısında yer alan Apukka’da göl kenarı suitleri ve aşırı derecede iyi döşenmiş farklı tasarımlardaki cam iglolar bulunuyor. Apukka’nın cam iglolarını bildiğimiz çizgideki aurora kabin, iki katlı Komsio cam iglo suit ve bir diğer iki katlı Kammi cam iglo suit olarak üç gruba ayırmışlar. Buradaki favorimiz kesinlikle Komsio isimli iglolar.

Apukka Resort’ün cam iglolarında kahvaltı dahil gecelik konaklama fiyatı €325’dan başlıyor. Ek olarak, Komsio ve Kammi igloların kahvaltı dahil gecelik fiyatı ise €440. Otelin farklı türlerdeki saunaları ile Rovaniemi’de Kuzey Işıkları’nı izlemek için en güzel yerlerden biri olan Olkkajarvi kenarında oluşu bizden artı puanlar. Otelin linki burada.

1. Arctic TreeHouse Hotel 8,9:

Lapland’in en güzel konaklama deneyimlerinden biri şüphesiz ağaç otellerde olan. Finlandiya’nın ağaç oteli de Arctic TreeHouse Hotel. Konumunun Rovaniemi’de ve merkeze çok yakın bir noktada bulunması, Rovaniemi’den başlayacak Lapland gezileri için burada konaklama konusunda çok ikna edici diyebiliriz. Arctic Circle’ın Rovaniemi’den geçtiğini düşününce de buradaki konaklama esnasında Kuzey Işıkları’na denk gelmek hiç de imkansız değil!

Oteldeki oda alternatifleri arasında mini mutfaklı suit, standart oda ve süitler bulunuyor. Odaların kahvaltı dahil gecelik konaklama fiyatı €590’dan başlıyor. Arctic TreeHouse Hotel’in bir diğer güzelliği de Rovaniemi’nin en iyi restoranlarından biri olan Rakas’a ev sahipliği yapması. Otelin linki burada.

3. Pyhan Asteli Aurora Igloos & Suites 8,6:

Rovaniemi’nin biraz yukarısında kalan Pyhajarvi Gölü’nün kıyısındaki Pyhan Asteli Aurora Igloos’da farklı büyüklüklerde aurora kabinler var. İsimleri Aurora Iglo kulübe olarak geçse de tasarım olarak yukarıdaki aurora kabinlerden bir farkı bulunmuyor. Kabinlerin fiyatı €320’dan başlıyor, bu fiyata kahvaltı dahil değil. Otelin ayrıca saunası ve restoranı var. Konumu ve göl kıyısında olması nedeniyle hem odalardan hem de otel alanından Kuzey Işıkları’nı izleme ihtimali yüksek. Otelin linki burada.

4. Arctic Skylight Lodge 9,2:

Rovaniemi’nin biraz yukarısındaki Akaslompolo’da yer alan Arctic Skylight Lodge’u Kuzey Işıkları’nın da görülebileceği bir noktada, farklı tarzda bir cam evde kalmak isteyenler için önermek istedik. Ormanlık alanın içinde, dağ manzarasına karşı konumlanan bu evler, büyük kısmı cam olan tasarımı ile klasik aurora kabinlerin bir yorumlaması diyebiliriz.

Kış bahçesinde uyuyor gibi hissedeceğiniz cam tavanlı kabinlerde, kahvaltı dahil gecelik konaklama fiyatı €300’dan başlıyor. Otelden aktivitelerle ilgili tur organizasyonu yapılabiliyor. Otelin linki burada.

SAARISELKA CAM IGLO OTELLERİ

1. Wilderness Hotel Muotka & Igloos 9,0:

Finlandiya’da Kuzey Işıkları’nın en iyi izlendiği yerlerden biri olan Saariselka yakınındaki Wilderness Hotel Muotka’da sıra! Konaklama seçenekleri arasında saunalı superior suit, standart oda ve aurora kabin var. Konsept olarak diğer Wilderness otelleri ile aynı, kahvaltı dahil oda fiyatları burada €190’dan başlıyor. Aurora kabin burada €440. Otelin linki burada.

2. Star Arctic Hotel 8,9:

Saariselka’daki bir diğer güzel otele geldi sıra. Kaunispaa Dağı’nın tepesinde yer alan Star Arctic Hotel’in konaklama seçenekleri arasında manzaralı suit oda, saunalı suit oda ve aurora kabin mevcut. Odaların kahvaltı dahil gecelik fiyatı €300, kabinlerin kahvaltı dahil gecelik fiyatı ise €400.

Rota planınızda Saariselka ve civarı varsa, tasarımlarına bayıldığımız aurora kabinleri ile Star Arctic mutlaka aklınızda olsun. Özellikle, dağ manzarasına karşı konumlamaları da çok iyi düşünülmüş. Şanslı bir günde gelirseniz ışıkları görmemeniz imkansız. Bu arada, aktiviteler için tur organizasyonu da direkt olarak otelden yapılabiliyor. Otelin linki burada.

3. Northern Lights Village 9,0:

Finlandiya’da Kuzey Işıkları için en güzel lokasyonlardan biri olan ve kayak için de tercih edilen Saariselka’daki Northern Lights Village en sevdiğimiz seçeneklerden biri olmuştu. Otelin içinde bir ren geyiği çiftliği bulunması buranın artı özelliği. Northern Lights Village’ın Aurora kabinlerinde gecelik konaklama €500’dan başlıyor. Konaklama fiyatına kahvaltı ve akşam yemeğinin dahil olması fiyatını daha uygun hale getirmiş diyebiliriz. Otelde şömineli bir restoran ve üstü açık jakuzi mevcut, aktiviteler de tur ile organize edilebiliyor. Otelin linki burada. 

4. Kakslauttanen Arctic Resort – Igloos and Chalets 7,9:

Saariselka’da yer alan Kakslauttanen Arctic Resort, yıllar önce fotoğrafını görüp konseptine bayıldığımız ve Lapland planlarını aklımıza sokan otel. Ne var ki biz Lapland planımızı gerçekleştirene kadar bu güzel otelin puanları biraz düşmüş ve güncel yorumlara baktığınızda işlerin biraz değiştiğini görebiliyorsunuz. Oteli pas geçmemizin nedeni buydu; ancak sizin gideceğiniz tarihlerde durum değişirse bir Lapland klasiği olmuş bu oteli de aklınızın bir köşesinde bulundurmanız için listeye eklemek istedik.

Kakslauttanen Arctic Resort’te dağ evi, bir bölümü cam olan Kelo cam iglo ile oval cam görünümlü deluxe suit odalar mevcut. Odaların ve dağ evlerinin tamamında sauna da var. Dağ evlerinin kahvaltı ve akşam yemeği dahil gecelik konaklaması €540’dan, Kelo iglonun ise €800’dan başlıyor. Otelin linki burada.

LEVI CAM IGLO OTELLERİ

1. Levi Northern Lights Huts 9,0:

Rovaniemi ve Inari arasında kalan Levi’de yer alan Levi Northern Lights Huts, 170 yıllık bir ren geyiği çiftliğinde hem geleneksel kültürü hem de Kuzey Işıkları’nı görme şansı sunuyor. Cam Çatılı Kulübe olarak geçen aurora kabinlerinde gecelik fiyatlar €330’dan başlıyor ve fiyata kahvaltı dahil. Ortamı sessiz sakin. Ayrıca, geyiklerle bir arada olmak da en güzel yanı. Otelin linki burada.

2. Northern Lights Ranch 9,4:

Levi yakınlarındaki Northern Ligths Ranch, cam tavanlı evleri ile ünlü diyebiliriz. Evlerin dikdörtgen tasarımları gerçekten çok güzel. Ek olarak, bazılarında jakuzi ve sauna da var. Gökyüzü manzaralı ve içinde banyosu da olan cam evlerde ve kabinlerde gecelik fiyatlar €430’dan başlıyor. Bu rakama kahvaltı dahil değil. Bu arada, işletmede restoran ve bar hizmeti mevcut. Otelin linki burada.

3. Golden Crown – Levin Iglut 9,2:

Golden Crown için sadece Finlandiya’nın değil, dünyanın en güzel otellerinden biri diyebiliriz. Tam anlamıyla da kuzey ışıkları iglo oteli! Levi kayak merkezine çok yakın bir konumda bulunan Golden Crown, dağ manzaralı cam igloları ile ünlü. Ancak, bu sefer tam anlamıyla bir cam iglodan bahsediyoruz! Hani şu tamamı cam olan evlerden!

Sezon dışı kahvaltı dahil konaklama ücreti €350 civarında olan igloların Kuzey Işıkları döneminde gecelik fiyatı €800’ya kadar çıkıyor. Evlerin tamamı özel banyolu, bazılarında jakuzi de mevcut. Otelin linki burada.

FİNLANDİYA’DA KUZEY IŞIKLARINI GÖRMEK İÇİN EN İYİ BÖLGELER

Arctic Circle çizgisine ne kadar yakın olursanız Kuzey Işıkları’nı net görme şansınız o kadar artar. Arctic Circle, Finlandiya’da Rovaniemi’den geçiyor. Bu anlamda Rovaniemi’yi bir sınır olarak düşünmek mümkün. Rovaniemi’nin aşağısında da Kuzey Işıkları görünüyor. Ancak, netlik ve güç ihtimali biraz daha düşük.

Bizim Finlandiya’da Kuzey Işıkları’nı görmek için önereceğimiz bölgeler arasında Rovaniemi, Saariselka, Inari, Ivalo, Nellim ve Utsjoki var. Bu lokasyonlar ve civarları kış aktiviteleri ve gezi rotası açısından da oldukça verimli. Rovaniemi’den ne kadar yukarı gidebilirseniz o kadar iyi.

FİNLANDİYA’DA KUZEY IŞIKLARINI GÖRMEK İÇİN EN İYİ ZAMAN

Kuzey Işıkları, Eylül – Mart ayları arasında görülebiliyor. Kalacağınız iglo ve kabinlerde Kuzey Işıkları’nı görmeniz için en güzel aylar Eylül, Şubat ve Mart ayları. Ekinoks dönemine ne kadar yakın olursanız şansınız o kadar artar.

Kasım, Aralık ve Ocak aylarında da ışıklar görülebiliyor; ancak havanın bu aylarda genel olarak yağışlı, karlı ve bulutlu olması ihtimali düşürebiliyor. Finlandiya’da Şubat ayı ortasından itibaren kar yağışı azalıyor ve gökyüzü açıklık oranı artmaya başlıyor. Hem karlı manzaraları yakalamak hem de açık bir gökyüzüne denk gelmek için en iyi zamanlar kesinlikle Şubat sonu ve Mart sonu arasındaki günler.

AURORA CABIN, AURORA BUBBLE VE CAM IGLO ARASINDAKİ FARKLAR

Otellerde bu tip ev ve kabinler için farklı isimler kullanılabiliyor ama finalde hepsi birbirinin aynısı. Çok kısa özetlemek gerekirse; Aurora Cabin ve Aurora Bubble’lar genel anlamda bir bölümü cam olan ahşap kabin evler. Bu kabinler çok az bir kısmı tamamen cam oluyor.

Iglo ev; küre formunda, tamamı buzdan yapılan Arktik buz evlerine deniyor. Cam Iglo evler ise bu buz evlerin, yine aynı küre formunda ama tamamen cam olan versiyonuna verilen isim. Finlandiya’da tamamı cam olan çok fazla alternatif olmasa da yuvarlak formlu, kısmen cam iglo evler bulunabiliyor. Tamamı cam olan evler ise genelde kare ve dikdörtgen formda yapılıyor. Bu tip evler arasında önerdiklerimizi otel önerilerimiz arasında bulabilirsiniz.

CAM IGLOLAR VE AURORA KABİNLERDE GÖRÜNÜYOR MUYUZ

Finlandiya’da tamamı cam olan iglo evlerden çok bulunmuyor. Evlerin ve kabinlerin geneli, bir bölümü cam olacak şekilde tasarlanmış. Tamamı cam veya tamamı balon odalarda kalmıyorsanız evinizin veya kabininizin sadece bir kısmı cam olacak.

Bu evlerin ve kabinlerin konumlaması da insanların birbirini görmeyeceği şekilde yapılıyor. Kabinler arası yürüme yolu da cam bölümün hemen önünden geçmediği için net olarak görülmek bir hayli zor.

Bir diğer konu da, gece Kuzey Işıkları’nın görünür olması için kabin çevresinde çok fazla otel aydınlatması bulunmaması. Özellikle, karanlık olduğunda birisi sizi özellikle görmeye çabalamıyorsa görünmek pek mümkün değil.

KAR YAĞINCA IGLO VE KABİNLER KAPANIYOR MU

Kar yağdığında iglo evlerin ve aurora kabinlerin cam bölümleri kapanabiliyor. Ancak, bu yapıların çoğunun camında antifriz sistemi var. Oda içindeki panelden cam ısıtmayı açtığınızda kar yağsa da camlara tutunmuyor.

Antifriz sistemi yoksa, bu ev ve kabinlerin çoğuna bırakılmış kar temizlik fırçaları ile camlar temizlenebilir. Aynı fırça, kapı ve giriş karla kaplandığında yolu açmak için de kullanılıyor.

CAM IGLOLAR VE AURORA KABİNLER SICAK MI

Cam Iglo Evler ve Aurora Kabinler, Finlandiya’nın lüks otel segmenti altındaki konaklama seçenekleri. Bu ev ve kabinlerin genelinde ısınma ile ilgili sorun olmuyor. Bizim kaldığımız aurora cabin gerçekten de çok sıcaktı. Otellerin genel sıcaklık durumları hakkındaki bilgiyi otel linklerindeki kullanıcı yorumlarından da edinebilirsiniz.

Finlandiya Kuzey Işıkları Otelleri yazımızın sonuna geliyoruz, tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz.

Diğer Kuzey Işıkları ile ilgili yazılar:

AVRUPA’DA KUZEY IŞIKLARINI İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ YERLER

ROVANİEMİ GEZİ REHBERİ | ROVANİEMİ GEZİLECEK YERLER