Gaziantep gezisi deyince hepimizin aklına önce mutfağı, ama en çok da üç adımda bir yiyeceğimiz baklavaları geliyor. Sonuçta 2017’de UNESCO Gastronomi Şehri seçilmiş mutfağıyla ülkemizin milli gururu olan Gaziantep’ten ve şehrin simgesi olan bir tatlıdan bahsediyoruz. Baklava; Türk mutfağının esaslı başrolü ama en iyisi nerede derseniz, işte o zaman her yol Gaziantep’e çıkar.

Bunun da nedeni, Gaziantepli ustaların hazırladığı o çıtır çıtır, bol fıstıklı, mis kokulu baklavalarının nevi şahsına münhasır başarısı. 😊 Öyle bir yapıyorlar ki ben baklava sevmiyorum diyene bir tepsi yedirebilirler, üzerine de bir tepsiyi eve sipariş verdirirler. Üstelik, bu durum sadece bir yer için de geçerli değil. Çoğu mekan son derece lezzetli baklava servis edip mutfak tanıma peşinde aldığımız kalorilere büyük mutlulukla destek oluyor; bize de bu güzelliği anlatmak kalıyor!

Bu yazıya bir şekilde ulaştıysanız baştan uyaralım; aşağıda Gaziantep’te en iyi baklava nerede yenir sorusunun cevabı yok. Hem üç günlük Gaziantep gezisi ile bu konuyu çözmek mümkün değil, hem de her baklavacının kendine özel bir lezzeti olduğundan cevap kişinin damak zevkine göre değişiyor. Eh, bir de sözkonusu Gaziantep baklavası ise böyle bir konuda iddiada bulunup ortalığı karıştıramayız! Biz en iyisi yerlisinden ve kendi deneyimlerimizden önerilerle Gaziantep’te baklava nerede yenir onu anlatalım, siz denedikten sonra kendiniz karar verin.

Zeki İnal Baklava, Gaziantep

 BAKLAVA HAKKINDA BİLGİ

Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden olan baklava, Orta Doğu ve Balkan ülkelerinde benzerleri sıkça görülen yufkalı tatlılarımızdan biri. Farklı veya bazen de aynı isimle Yunan, Bulgar, Balkan, Ermeni ve Arap mutfaklarında da yer alan, nereye ait olduğu her daim tartışma konusu olan baklavanın geçmişi bizim kültürümüzde çok eski zamanlara uzanıyor.

Eski Türkçe’de bağlamak anlamındaki ‘baklağu’ sözcüğünden türeyen baklava, Orta Asya’dan gelen bir tarif olarak zamanla bugünkü halini ve lezzetini almış. Bir dönem Bizans’tan gelen bir tatlı tarifi olduğu söylense de savaşçı bir toplum olarak Orta Asya’dan bu topraklara yufka ile olan bağımız hepimizin malumu. 😊

Osmanlı mutfağının en özel tatlılarından biri olan baklava, sarayın özel gün tatlısı olarak, dolu dolu iç malzemesi ile de aynı zamanda zenginlik göstergesi. Kutlamalarda, düğünlerde, bayramlarda ve devlet törenlerinde servis edilen tatlının günümüzde de bu özelliğinden bir şey kaybetmediğini söyleyebiliriz.

Kırk kat ince ince açılan yufkayla hazırlanan baklavanın ezilerek hazırlanmış iç dolgusu, yapıldığı yöreye göre de değişiklik gösteriyor. Karadeniz’de fındık kullanılırken, Ege’de badem, İç Anadolu’da ceviz, Güney Anadolu’da ise fıstık tercih ediliyor. Baklavayı baklava yapan ise içindeki malzemenin bolluğu, mis kokulu yağı ve sıcacık kıvamlı şerbeti oluyor.

GAZİANTEP BAKLAVASI

Baklava iyi, hoş da Gaziantep baklavasının farkı ne dediğinizi duyar gibiyiz ya da Gaziantep’te baklavanın gerçekten iyi yapıldığına eminsiniz ama neden böyle dendiğini bilmiyor olabilirsiniz. Biz anlatalım. 😊

Bir kere, Gaziantep baklavasında kullanılan yufkalar Harran Ovası’nda yetişen ve diğerlerine göre daha sert olan buğdaydan üretilen un ile hazırlanıyor. Baklava yufkalarının tuttuğunuzda karşınızdakini göreceğiniz kadar ince açıldığını zaten biliyoruz. İç harcında kullanılan fıstıklar

Gaziantep çevresinde üretilen tazecik mahsüllerden ve kullanılan yağ ise basitçe tereyağının süt proteinlerinden ve tuzdan arındırılmış hali olan sadeyağ. Şanlıurfa ve Gaziantep’te sıkça kullanılan sadeyağın yanı sıra baklavadaki şerbetin kıvamı ve pişmiş baklavaya döküldüğü zaman da önemli tabii. Kuru ve yaş olmak üzere ikiye ayrılan baklavanın yufkasına kaymak koyulmadan hazırlanmış çeşidine kuru baklava deniyor. Gaziantep’te her ikisini de tadabilirsiniz.

GAZİANTEP’TE BAKLAVA NEREDE YENİR

#1 ZEKİ İNAL BAKLAVA:

Gaziantep gezimizi Instagram hikayelerinde anlatırken, Zeki İnal Baklava için ‘Zeki İnal candır, gerisi heyecandır’ demiştik. Hayatımızın en güzel baklavası, en lezzetli şöbiyeti ile tanıştığımız Zeki İnal’ı listenin en tepsine koyuyoruz.

Gaziantep’in fabrikasyon sistemine geçmemiş, imalathanesinde halen butik baklava üretimi yapan Zeki İnal, bizce Gaziantep gezisinin olmazsa olmazı; çünkü ne zaman ki buranın baklavasını ve şöbiyetini tattık, o zaman anladık ki biz bundan önce hiç baklava, şöbiyet yememişiz. Tüm listeler en iyi baklavanın Koçak’ta, İmam Çağdaş’ta olduğunu iddia ededursun, Zeki İnal’ın olmadığı liste bizim için liste değildir. Zeki İnal mı Koçak mı derseniz, cevabımız da Zeki İnal’dır.

Beş kuşağa uzanan bir ailenin, üçüncü kuşağından Zeki İnal Bey’in açtığı baklava dükkanı, bugün oğulları tarafından işletiliyor. Şatafattan uzak, bu mütevazı dükkanda tezgahın hemen önünde oturacağınız birkaç masa bulunuyor. Sadece üç çeşit ürün satılıyor; şöbiyet, baklava, fıstıklı kurabiye. Ne yiyelim derseniz; Zeki İnal şöbiyeti literatüre girecek cinsten bir efsane.

Şöbiyeti bir yana, baklavasının da yağı, fıstığı, kokusu, çıtırlığı çok yerinde, mideyi asla rahatsız etmiyor. Fabrikasyon üretim yapmadıkları için ne kadar erken giderseniz o kadar iyi; çünkü akşamüstüne pek bir şey kalmıyor. Dükkan, Pazar günleri kapalı. Şehir dışına kargo hizmetleri var; fakat bizce yerinde yemenin üzerine hiçbir şey geçemez. Ürünlerinde glikoz şurubu kullanmayıp şekerle yaptıkları için beklediğinde şekerlenme yapabiliyor.

Bu arada Zeki İnal, bizim Gaziantep’te gördüğümüz en güleryüzlü, en kibar ve en nazik işletmecilere sahip. Gittiğimizde kapıda karşılaştığımız Zeki Bey’in oğlu Levent Bey ile karşılıklı konuşabilme şansımız da oldu ve kendisi ile tanışıp hikayelerini kısaca bir de ondan dinleyebilmek bizim için büyük mutluluktu. Tekrarlıyoruz; Zeki İnal’da baklava ve şöbiyet yemeden biten bir Gaziantep gezisi eksik kalmıştır, o gezi amacına asla ve asla ulaşmamıştır.

Zeki İnal’da Ne Yenir:

Kesinlikle ve kesinlikle önce şöbiyet, baklava, fıstıklı kurabiye

Zeki İnal’da Fiyatlar:

Gaziantep’te baklava yediğimiz en pahalı yer burası olabilir; ancak sunulan ürün o kadar lezzetliydi ki açıkçası ödediğimiz paraya hiç pişman olmadık. 4 şöbiyet, 2 baklava için 42 TL hesap geldi.

Zeki İnal Nerede:

Alleben Mah, Atatürk Blv. 38/B, Şahinbey/Gaziantep

Telefon: 0342 231 20 69 / 0342 231 88 40 / 0342 231 88 41

Zeki İnal Baklava, Gaziantep

#2 KOÇAK BAKLAVA:

Gaziantepli’lerin favorisi olan Koçak Baklava, baklava yapmayı İmam Çağdaş’ın çırağı olduğu dönemde öğrenen Coşkun ve İbrahim Koçak kardeşlerin yeri. Gaziantep’te İmam Çağdaş ne kadar ünlü ise Koçak da en onun kadar popüler. Koçak, özellikle son yıllarda Gaziantep baklavası dediğinizde İmam Çağdaş’tan önce söylenen marka olmuş durumda.

Başta sadece Gaziantep halkı tarafından bilinen, daha sonra ünü tüm ülkeye yayılan, hatta artık şehir dışına kargo ile gönderim yapan bir marka. Her ne kadar işleri bir hayli büyümüş, baklavaları üretim tesisinde belirli koşullarda hazırlanıyor olsa da burada da marifet baklava tadımını akşama bırakmamak. Sonuçta taze baklavanın lezzeti başka.

Mağazası Gaziantep’in en turistik noktalarından biri gibi, içerisi resmen tatmakla kalmayıp, evine de kilolarca baklava taşımak isteyen insanla dolu. Bu yönden bize biraz Karaköy Güllüoğlu havası verdiğini ekleyelim ama en azından servisi plastik tabakta yapmıyorlar. 😊 Gün içinde tonlarca baklava satan Koçak’ta baklavanın her çeşidi var; fakat içlerinde en ünlüsü kuşkusuz kare olan. Koçak’ın özelliği bizce içindeki büyük taneli fıstığından geliyor; tereyağlı lezzeti de oldukça güzel.

Ancak; baklavalarında yağın miktarı ve kokusu bol; o yüzden benim gibi hassas midelere bir miktar ağır gelebilir. Koçak Baklava mı İmam Çağdaş mı kıyaslaması devamlı yapılıyor; biz İmam Çağdaş’ta yer bulamadığımız için deneyemedik ama Koçak’ınkinden oldukça memnun kaldık.

Koçak Baklava’da Ne Yenir:

Kare baklava, Bülbül Yuvası, Havuç dilimi

Koçak Baklava’da Fiyatlar:

Gaziantep’in en çok önerilen yerlerinde ucuza baklava bulmak pek mümkün değil. Koçak’ta tattığımız 2 kare baklava, 2 şöbiyet ve 2 çay için ödediğimiz rakam 43 TL.

Koçak Baklava Nerede:

Ali Fuat Cebesoy Blv., Ş. M. Engin Özdinç Sok., No:3 Şehitkamil/Gaziantep

Telefon: 0342 321 05 19/ 0342 321 05 20 / 0342 322 21 31

Koçak Baklava, Gaziantep

#3 ELMACI PAZARI GÜLLÜOĞLU BAKLAVA:

Geldik Gaziantep’te baklava tadılacak bir diğer mekana. Elmacı Pazarı Güllüoğlu Baklava, aslında İstanbul’da birçok yerde, ailenin diğer fertlerinin adıyla gördüğümüz Güllüoğlu’nun çıkış noktası. Şu an şubeleşmenin önünü alamayan, türlü türlü aile ferdi isimleriyle artık neredeyse sokak başlarına açılan, bu yüzden ailenin birbirine düştüğü, marka kullanım haklarının defalarca mahkemelere taşındığı bilimum Gülüoğlu mağazalarını bir kenara bırakın; konumuz Güllü ailesinin ilk mağazası olan Elmacı Pazarı Güllüoğlu’nun hikayesi.

Elmacı Pazarı Güllüoğlu, Gaziantep’te baklava kültürünü başlatan dükkan olarak biliniyor. Bildiğimiz birçok Güllüoğlu şubesinin ve Gaziantep’teki birçok baklavacının okulu olan Elmacı Pazarı Güllüoğlu’nun 150 yıla uzanan bir geçmişi var. Onun da arkasında 1800’lü yıllarda Halep ve Şam’da baklava yapmayı öğrenip bunu Gaziantep’e taşıyan ‘Güllü Çelebi’ olarak anılan Hacı Mehmed Güllü yer alıyor.

Hacı Mehmed Güllü’nün tatlıları Gaziantep çevresinde o kadar ünleniyor ki bir süre sonra baklava aile içinde kuşaktan kuşağa geçen bir kültür haline geliyor. Tüm oğullar, yeğenler işi birbirinden öğrenmeye başlıyor; bir bölümü Gaziantep’te kalıyor, bir bölümü işi amcalarından öğrenip İstanbul’a taşıyor. İşte, Gaziantep’in, hatta dünyanın ilk baklava dükkanı olan Elmacı Pazarı Güllüoğlu, bu amcalardan biri olan Mahmut Güllü tarafından açılıyor. Şu an ise başında Güllü ailesinin 6. kuşağından torun Cevdet Güllü var.

Elmacı Pazarı Güllüoğlu’nun pazarın içinde ve dışında iki dükkanı var. Elmacı Pazarı’nın içindeki esas olan. Biz aslında buraya geldiğimizde kaymaklı baklava, klasik şöbiyet ve Antep peynirli su böreği sipariş etmiştik; fakat masaya kaymaklı baklava, su böreği ve şöbiyetin bir türü olan mihrimah geldi.

Kaymaklı baklavanın çıtırlığı için bizce geç kalmıştık, sabah gelsek eminiz daha güzeldir. Su böreği güzeldi ama sıcak olmadığı için onu da çok bayılarak yemedik. Mihrimah ise burada tattığımız en güzel şey oldu! Nostaljik ortamını görmek, Güllüoğlu kaymaklı baklavayı ve Mihrimah’ı tatmak için Pazar günleri hariç itinayla gidiniz.

Elmacı Pazarı Güllüoğlu’nda Ne Yenir:

Mihrimah, kaymaklı baklava

Elmacı Pazarı Güllüoğlu’nda Fiyatlar:

Gaziantep’te baklava tattığımız en uygun yerlerden biriydi. İki mihrimah, iki kaymaklı baklava, 1 porsiyon su böreği için toplam …. TL ödedik.

Elmacı Pazarı Güllüoğlu Baklava Nerede:

Karatarla Mah., Elmacı Pazarı, No: 4/A Şahinbey / Gaziantep

Telefon: 0342 231 21 05 / 0342 230 93 58 / 0342 220 02 23

Elmacı Pazarı Güllüoğlu, Su Böreği

#4 İMAM ÇAĞDAŞ BAKLAVA:

Gaziantep dediğiniz ilk an karşınızdakinden otomatik olarak aldığınız ‘İmam Çağdaş!’ın yolunu şehre ayak bastığımız ilk gün tuttuk. Her ne kadar çok duyulmuş yerlere öncelik vermeyip kendimiz yeni mekanlar bulmak istesek de Gaziantep’in en popüler, en turistik noktalarından biri olan İmam Çağdaş’a gitmemek olmazdı. Sonuçta İmam Çağdaş bir Gaziantep klasiğiydi.

Geçmişi 1887 yılına uzanan bu markanın temeli, Halep’ten Gaziantep’e gelen Hacı Hüseyin Efendi’nin o dönemin merkezlerinden Maarif’te dükkan açmasıyla başlıyor. Gel zaman git zaman, şehir merkezi Uzun Çarşı tarafına taşınıyor ve Hacı Hüseyin Efendi de dükkanını 1898 yılında Uzun Çarşı’daki, bugün de bulunduğu yere taşıyor.

Hacı Hüseyin Efendi’nin bu dükkanını kendisinden sonra devralan İmam Usta, hizmeti ve İmam Çağdaş markasını 1964’e kadar büyüttükçe büyütüyor ve kendisinden sonra da bayrağı, oğlu Talat Çağdaş alıyor. Gaziantep’in kuşaktan kuşağa uzanan bir diğer aile işletmesi olan İmam Çağdaş; bugün Talat Çağdaş ve oğlu Burhan Çağdaş tarafından büyütülmeye devam ediyor.

Haliyle geçmişi bu kadar dolu, menüsü de yöresel lezzetlerle bilinen İmam Çağdaş’ta çok önerilen Ali Nazik kebabını ve baklavasını tatmak bizim için de iyi olacaktı. Uzun Çarşı’da kocaman bir mekanları, mekanın önünde ve içinde de bitmek bilmeyen bir kalabalığı olduğunu mutlaka tahmin etmişsinizdir. Beklemeye alışkınız, bekleriz diyerek yolunu tuttuğumuz bu mekanda işler ne yazık ki hayal ettiğimiz gibi gitmedi.

İmam Çağdaş fanatiklerini üzmek istemeyiz, eminiz işletmenin sahipleri de okuyabilirlerse memnun olmayacak; fakat belki bir şeylerin düzelmesine yardımcı olur düşüncesiyle deneyimi olduğu gibi aktarmak isteriz. Bu kadar büyük, her köşesinin vızır vızır kalabalık olduğu, bol çalışanı ile İmam Çağdaş’ta kapıdan girdiğimiz an itibariyle ne yazık ki bir muhatap bulamadık. Aralarda boş masalar olduğunu gördüğümüz için kibarlıktan karşımıza hangi garson, çırak, çalışan çıktıysa ‘oturabilir miyiz’ dedik, oturamadık, hatta maalesef cevap bile alamadık.

20 dakikanın sonunda baktık ki bu böyle gidecek, çalışanlara sorduğumuz sorulara cevap bulamayacağız ve sanki hiç orada değilmişiz, kimse bizi duymuyormuş gibi yanımızdan geçip gidecek, hiçbir masaya oturamadan mekandan ayrıldık. Burası Gaziantep baklavası için en çok önerilen yerlerden. Siz gidip oturabiliyorsanız ne ala, biz Gaziantep’in simgesi olan bu restoranda müşteriye saygı, ilgi, alaka pek göremedik.

İmam Çağdaş’ta Ne Yenir:

Baklava, havuç dilimi

İmam Çağdaş Nerede:

Uzun Çarşı, No: 49, Şahinbey / Gaziantep

Telefon: 0342 220 45 45

Elmacı Pazarı Güllüoğlu, Gaziantep Baklavası, Kaymaklı Baklava, Mihrimah

#5 HAMİDO BAKLAVA & FISTIK:

Gaziantep’in sevilen baklavacılarından Hamido, ‘yeminli baklavacı’ olarak ünlenmiş. Hamido Baklava’nın imalathane ustaları, baklava yapımına yemin ederek başlayıp tatlıları da bu yemine sadık kalarak yapıyormuş. Baklava ve diğer tatlılarında katkı maddesi kullanmıyorlar, üretimde sadece doğal ürün tercih ediyorlar.

Tüm tatlılar taş fırında pişiriliyor, haliyle Gaziantep’in baklava kültürünün özünden hiç uzaklaşmıyorlar. Sadeyağ ve birinci sınıf fıstık ile hazırlanan baklavalarının fiyatı şehirdeki alternatiflere göre daha uygun. Güler yüzlü hizmeti ile haklarında olumsuz bir yoruma denk gelmeniz oldukça zor. Yakın zamanda adının daha çok duyulacağından hiç şüphemiz yok.

Hamido Baklava’da Ne Yenir:

Baklava, şöbiyet, fıstık dolama

Hamido Baklava’da Fiyatlar:

Fıstıklı baklavanın kilosu 100 TL, kuru baklavanın kilosu 85 TL, şöbiyetin kilosu 95 TL, fıstık dolamanın kilosu ise 125 TL.

Hamido Baklava Nerede:

Fatih Mah., Mareşal Fevzi Çakmak Blv, No: 153/A, Şehitkamil / Gaziantep

Telefon: 0342 322 90 84

Hamido Baklava, Gaziantep / Fotoğraf: @hamidobaklava

#6 AYINTAP BAKLAVA:

Gaziantep’in yeni nesil baklavacılarından Ayıntap Baklava, baklava yapmayı İmam Çağdaş’ın yanında çıraklık yaparak öğrenen Levent Usta tarafından 2000 yılında kurulmuş. Gaziantep’te baklava yenecek mekanları internette araştırırken, Ayıntap Baklava’yı sık sık göreceksiniz. Aynı Hamido gibi, önümüzdeki dönemde adını bol bol duyacağız. Esnaflığı ve lezzetli baklavaları ile önce Gaziantepli’lerin gönlünü fethetmiş, sıra turistlerde. 🙂

Ayıntap Baklava’da Ne Yenir:

Midye baklava, fıstıklı baklava, şöbiyet, havuç dilimi

Ayıntap Baklava’da Fiyatlar:

Fıstıklı baklavanın kilosu 95, midye baklavanın kilosu 125, şöbiyetin kilosu 120, havuç diliminin 105 TL.

Ayıntap Baklava Nerede:

Fatih Mah., Mareşal Fevzi Çakmak Blv, No: 153/A, Şehitkamil / Gaziantep

Telefon: 0342 322 90 84

Ayıntap Baklava, Gaziantep

#7 ÇELEBİOĞULLARI BAKLAVA

İmam Çağdaş’ta yetişip kendi dükkanını açarak Gaziantepli’lerin gönlünü kazanmış bir diğer işletme de Çelebioğulları Baklava. Masaya getirdikleri ekstra fıstık ikramlarıyla müşterilerinin gönlünü kazanan Çelebioğulları, alternatifleri kadar bilinmese de şu an Gaziantep’in en sevilen baklavacılarından biri. 1984 yılında açılan işletmede en çok sevilen tatlılar fıstıklı baklava ve şöbiyet. Baklavalarının tereyağı ve şerbeti biraz baskın, erken saatlerde gelirseniz en iyi haliyle tadabilirsiniz.

Çelebioğulları Baklava’da Ne Yenir:

Fıstıklı baklava, şöbiyet

Çelebioğulları Baklava’da Fiyatlar:

Fıstıklı baklavanın kilosu 95, şöbiyetin kilosu 125 TL.

Çelebioğulları Baklava Nerede:

Demokrasi Blv, No:43, Şahinbey / Gaziantep

Telefon: 0342 226 15 16

Gaziantep’te baklava tadabileceğiniz yerleri listelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Gaziantep ile ilgili tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journavelgaziantep etiketi ile ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Gaziantep yazılarımız:

GAZİANTEP’TE GEZİLECEK YERLER 3 GÜNDE GAZİANTEP

Çelebioğulları Baklava, Gaziantep / Fotoğraf: @celebiogullari