Eski Foça’da Gezilecek Yerler listesinden ve Foça’da yapılacak aktivite önerilerinden oluşan Foça Gezi Rehberi’mize hoş geldiniz! Rehberimiz çoğunlukla Eski Foça gezi rehberi notlarımızdan oluşsa da rotamızı şöyle bir özetleyerek başlamak iyi olur. Antik Çağ’da İyonya’nın en önemli yerleşimlerinden biri olan Foça; renkli taş evleri, güzel koyları ve eşsiz gün batımları ile en sevdiğimiz İzmir rotalarından! Foça İzmirliler’in en sevdiği kaçış noktalarından biri. Zaten kendisi için Egeli yazlıkçılar için kurulmuş özerk bir bölge gibi desek yanlış olmaz. 🙂

Foça’yı Eski Foça ve Yeni Foça olarak iki bölüm şeklinde düşünebiliriz. Yeni Foça, kasabanın yeni yerleşim bölgesi. Eski Foça ise gezilecek yerlerin ve yapılacak aktivitelerin çoğunu içeren, Foça denince aklımıza gelen bölge. O zaman hazırsanız, Foça gezi rehberimizi anlatmaya başlıyoruz!

ESKİ FOÇA GEZİLECEK YERLER

1. Eski Foça Sokakları

Eski Foça’nın nostaljik sokakları Avrupa’daki old town’ların tam anlamıyla kasaba versiyonu. Ruhunu hiç kaybetmemiş olması, eskisi gibi korunup farklı renklerle parıldaması gerçekten de Foça’ya bambaşka bir güzellik katıyor. Bu güzel sokaklarda gezinmek için Küçük Deniz olarak bilinen küçük limana gidip Reha Midilli Caddesi’ni takip edebilirsiniz.

Serin kordonboyu üzerinde Eski Foça’nın taş evlerini zaten bol bol göreceksiniz, ama sadece onlarla yetinmeden, caddeye paralel sokaklara da dalmayı unutmayın.

2. Beş Kapılar Kalesi ve Surları

Antik Çağ’da bu bölgeyi koruyan ve o zamanki Athena Tapınağı’nın bulunduğu alanı kaplayan Beşkapılar Kalesi’ni Küçük Deniz’den sola doğru baktığınızda rahatlıkla görebilirsiniz. Aslında, içine girip gezmeniz de mümkün ama bizce dışarıdan görüntüsü daha güzel. Athena Tapınağı ile Kybele Açıkhava Tapınağı’nın nerede olduğunu tam olarak göremezseniz görevli gördüğünüzde sorabilirsiniz; çünkü en son gittiğimizde yeteri kadar bilgilendirme bulunmuyordu.

Kaleye doğru yürürken adının geldiği ve eski zamanda şehre girişi sağlayan beş kapısını da göreceksiniz. Özellikle gün batımı vaktinde burada fotoğraf çekmek güzel bir aktivite oluyor. Ayrıca, akşamları da incik boncuk tezgahları kuruluyor.

3. Eski Foça Limanı

Beşkapılar Kalesi’nden sahilin en ucunda görünen Kavala Cafe & Winehouse’a doğru yürürken geçtiğiniz, sağlı sollu restoran, bar ve kafelerin dizili olduğu, takalarla süslü yer Eski Foça Limanı. Buraya aynı zamanda Küçük Deniz de deniyor. Büyük Deniz ise, Beşkapılar Kalesi’nin arkasında kalan liman. Yelkenliler, görece daha büyük tekneler burada demirliyor.

4. Kozbeyli Köyü

Eski Foça’nın daha da küçüğü ve dokusunu olduğu gibi koruyan taş evleriyle Kozbeyli, Foça gezi planlarının içine mutlaka eklenmeli. Aslında burası Foça’dan gün içinde gelebileceğiniz tatlı bir köy rotası.

Kozbeyli’ye geldiğinizde arabanızı park edip hemen köy meydanına gelin. Meydanın solunda kalan Şakir’in Yeri çok otantik ve balkonunda ya da dış alanında oturmak da oldukça keyifli. Burada dibek kahvenizi içtikten sonra ara sokakları gezin, dondurma molası verin. Özetle, birkaç saat ayırmak yeterli.

5. Foça Tekne Turu ve Foça Adaları

Adaları ile ünlü Foça’da vaktiniz bol ise tekne turu da bir seçenek. Zaten limanda gezinirken bu tekne turlarını bol bol görüp hiç aklınızda yokken bile bir anda kendinizi ‘acaba yapsak mı ya’ diye düşünürken bulacaksınız.

Tekne turlarında sırasıyla Orak Adası, Akdeniz foklarının da yaşadığı Siren Kayalıkları ve İncir Adası gibi adalar ile bu rotanın aralarındaki koyları geziyorsunuz. Tekneler Küçük Deniz limanından sabah 10-11 arası kalkıyor. Günlük tekne turlarının haricinde, bir de günbatımı turları yapılıyor. Eğer Foça’ya yolunuz yazın düşerse bu plan aklınızda olsun.

6. Foça Yeryüzü Pazarı

Slow Food ilkelerinden yola çıkan bir konseptle oluşturulan Foça Yeryüzü Pazarı, her Pazar 08.30-18.00 arasında Foça Pazaryeri’nde kuruluyor. Bu pazar aslında İtalya’da hızlı yaşam temposuna karşı bir duruş geliştirmek ve yok olmaya yüz tutmuş yerel yeme- içme alışkanlıklarını korumak amacıyla başlayan Slow Food akımının bir parçası. Foça’daki Yeryüzü Pazarı ise bu halkanın ülkemizdeki ilk temsilcisi.

Yeryüzü Pazarı’nın özelliği; aynı sakin şehir Sığacık’ta olduğu gibi buranın da aslında bir üretici pazarı olması. Bu arada, pazarda organik olarak üretilen meyve ve sebzeden tutun, ekmeğe, peynire, reçele ve zeytinyağına kadar birçok ürünü bulabilirsiniz.

Sığacık demişken;

Sığacık’ta Gezilecek Yerler: Sığacık’a Gitmek için 10 Neden

ESKİ FOÇA’DA GÜNBATIMI

Eski Foça’nın gün batımı gerçekten de çok etkileyici ve Foça’da en iyi günbatımı konusunda Kavala Cafe & Winehouse‘un yeri bir başka! Mekanın detaylarını aşağıdaki Foça’da Ne Yenir: Foça Yeme İçme Önerileri bölümünde okuyabilirsiniz. İkinci alternatif ise Büyük Deniz’deki banklar. Buranın akşam saatlerindeki silüeti gerçekten de tablo gibi. Alın içeceğinizi, atıştırmalığınızı gidin.

FOÇA’DA DENİZE GİRİLECEK YERLER – FOÇA PLAJLARI

Tek gününüz varsa ve Foça’da denize yer arıyorsanız ilk önerimiz Hanedan Beach olur. Diğer plajları da aşağıda görebilirsiniz, hepsi Eski Foça’dan Yeni Foça’ya giden yol üzerinde bulunuyor. Aracınız yoksa önlerinden minibüs de geçiyor.

1. Sazlıca Plajları:

Foça’da denize girmek için önerilen yerlerden biri Sazlıca Koyu’ndaki plajlar. Burası aynı zamanda kamp ve karavancıların kalabildiği de bir plaj. Yemek yiyebileceğiniz bir tesisi var, hafta içleri daha sakin ve güzel oluyor. Sazlıca’da yüzmek için bu kamp alanlarının haricinde, daha kuytuda kalan yerler öneriliyor.

2. Hanedan Beach:

Mersinaki Koyu’nda yer alan mavi bayraklı Hanedan Beach bizim Foça’da en sevdiğimiz işletmeli plaj. Hem kum hem de çim alanı bulunan, yemekler için fiyatların orta seviyede olduğu keyifli bir yer. Çok büyük bir alana yayıldığı için yer bulma sorunu da pek olmuyor. Denizi gerçekten çok güzel.

3. Vodoo Beach:

Mersinaki Koyu’nda, mavi bayraklı pek sevilen bir Foça plajı da burası. Bulunduğu koy gerçekten de çok güzel ve çok uzun yıllardan beri tercih edilen bir plaj işletmesi.

FOÇA’DA NE YENİR – FOÇA RESTORANLARI

1. Foça Dibek Kahve:

Hani böyle bazı mekanlar o yerde olmazsa olmaz gibidir, işte Foça Dibek Kahve de onlardan biri. Mini mini, nostaljik bir kahveci burası. Sarmaşıklar altındaki sokağında sedir ve taburelerine oturup eski usul taş dibekte hazırlanan kahvesini içmeden dönmeyin.

2. Sakız Dondurma Nazmi Usta:

Giritli Nazmi Usta’nın doğal dondurması öyle ünlü ki önündeki sıra asla bitmiyor. Artık size düşen; gün ortasında daha az kalabalıkmış gibi hissettiğiniz bir anda bu mecburiyet sırasına kaynak olmak. Dondurmalarının tadı İstanbul’un Yaşar Usta’sında yiyeceklerinize benziyor. Favorimiz tahin ve badem.

3. Kuzinar Foça:

Ege zeytinyağlılarının ve Ege otlarının Foça’daki adresi. Genel olarak Ege mutfağı ile öne çıkıyor. Menülerinde çökertme kebabı, ızgara et, mantı gibi etli seçenekleri de var. Kuzina; limana paralel bir ara sokakta.

4. İncir Çekirdeği:

Eski Foça’da kahvaltı için gidebileceğiniz küçük işletmelerden biri. Çok masalı olmayan, oturması keyifli bir yer. Çeşitli kahvaltı tabakları ve sunumları var.

5. Fokai Restaurant:

Foça’nın en ünlü balık restoranı, seveni çok. Tatil beldelerinde gördüğümüz benzerlerinin aksine sahil kıyısında değil; Eski Foça’nın ara sokaklarından birinde yer alıyor. Tek kelimeyle anlatsak, Foça favorimiz deriz. Biz bahçe kısmındaki masalarda oturarak hafif hafif çalan nostaljik müziklerle her seferinde çok keyifli zaman geçiriyoruz. Foça denince akla gelen ilk mekanlardan biri olduğundan, gitmeden önce rezervasyon yaparsanız iyi olur.

6. Kavala Cafe & Winehouse

Foça’da günbatımı denince önerilen ilk yer Kavala Cafe & Winehouse. Adından da belli olduğu üzere hem kafe hem de şarap barı. Denize sıfır ve Eski Foça’nın en güzel taş evlerinden birinde hizmet veriyor. Özellikle de gün batımı izlemek için akşamüstü saatlerinde gidip deniz kıyısındaki masalardan birini kapmak lazım. Mekanın geniş şarap menüsünün yanı sıra kokteylleri de gayet başarılı.

7. Kavacık Kafe & Boyoz Fırını

İzmir’e gelmişken boyoz ve kuru poğaça özlemimizi giderelim dedik ve bu fırını bulduk. Bizce çok güzeldi, sadece bulunduğu yer biraz sıcak oluyor. Yiyeceklerinizi fırından alıp sahile kaçabilirsiniz.

8. Foça Simit

Hızlı bir kahvaltı için uğrayabileceğiniz fırınlardan biri de burası. Özellikle gevrek, boyoz, kuru poğaça, tahinli gibi hamur işlerini burada tadabilirsiniz. Önünde birkaç masası da var.

9. Gatsby Foça

Demleme kahve ve kokteyl için gidebileceğiniz Eski Foça mekanlarından biri Gatsby. Kahveleri gerçekten çok iyiydi, akşamları da oldukça popüler bir yer.

10. Gramofon Cafe & Bar

Gündüz kahveye, akşam da yemek sonrası canlı müzikle bir şeyler içmeye gelebileceğiniz Eski Foça mekanlarından biri. Kafenin dekorasyonu pek bir otantik. Ayrıca, burası da Foça klasiklerinden.

11. Miço Bar

Foça’nın popüler mekanlarından bir diğeriyle listeyi sonlandıralım. Canlı performansları ile ünlü bir bar. Çok uzun yıllardan beri hizmet veriyor.

FOÇA’DA NEREDE KALINIR

Foça gezileriniz için en mantıklısı Eski Foça’da kalmak, bize göre kasabanın ruhundan uzaklaşmamak adına Yeni Foça’yı pek düşünmeyin. Eski Foça’da konaklarsanız gezilecek yerlere, limana ve sahile yakın olur, gönlünüzce plan yapabilirsiniz. Bu arada, Foça otelleri arasında da Lithos Hotel ve Ayshe Otel aklınızda bulunsun.

Eski Foça Gezilecek Yerler ile ilgili diğer tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından, #journavelege etiketine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Yolunuz Foça’ya düştüyse ilginizi çekebilecek diğer yazılar; 

Urla Gezi Rehberi: Urla’da Gezilecek Yerler

Urla’da Ne Yenir: Urla Yeme İçme Önerileri

Sığacık Gezi Rehberi: Sığacık’a Gitmek için 10 Neden

İZMİR’İN EN GÜZEL PLAJLARI VE EN GÜZEL KOYLARI