Bursa demek, İskender demek. İskender kebabın doğduğu yerde gezinin hakkını vermek için biz de Bursa’da En İyi İskender Nerede Yenir sorusuyla başladık turumuza. Farklı yerlerdeki deneyimlerimizden sonra da Bursa’da en iyi iskender duraklarını sizin için listeledik. Gerçekten bayıldığımız bir lezzet! En iyi malzemelerle esas yerinde yapılanı yemekse başlı başına bir deneyim.

Hazırsanız, Bursa’nın en iyi İskender mekanlarını anlatmaya başlıyoruz. Listedeki mekanlardan bazıları biraz sıra beklemeli, turistik mekanlar. Bazıları ise daha sakin, kapısında sıraya girmeyeceğiniz yerler. Son olarak, İskenderlerin porsiyon fiyatı da her mekanda genellikle birbirine yakın.

Başlamadan Önce: BURSA GEZİ REHBERİ – 2 GÜNDE BURSA ROTASI

Bursa’da İskender Nerede Yenir?

1. Kebapçı İskender Mavi Dükkan

Mavi Dükkan, Bursa’nın en popüler ve en turistik İskender mekanı. Hem İskender kebabın doğduğu dükkan olduğu, hem de İskender’i çıkaran İskender Bey’in markası olduğu için. Minicik tarihi dükkanda birkaç masa ile hizmet veriyorlar. Ancak, çok popüler olduğu için de oturmak için daima sıra bekleniyor.

Menüde yalnızca İskender ve meşrubat var. O yüzden, siparişi vermek çok kolay. Neyse ki siparişiniz sırada beklerken alınıyor ve masaya oturduktan kısa bir süre içinde kebabınıza kavuşuyorsunuz.

Mavi Dükkan, Ulu Cami ve Koza Han’a çok yakın. Her gün 11:30-20:00 arası açık. Mavi Dükkan’da rezervasyon alınmadığını da ekleyelim. Burası için çok akşam saatine kalmamanızı öneririz.

Adres: Tayyare Kültür Merkezi Yanı, Atatürk Caddesi, No:60 / Osmangazi

2. Uludağ Kebapçısı Cemal & Cemil

Ünlü Bursa iskendercilerinden bir diğeri de burası. Evet, gerçekten iyi İskender yapıyorlar. Ancak, insanı açlıktan hastanelik edecek bekleme süresi de bir o kadar biliniyor. Aynı Mavi Dükkan gibi küçük bir mekanda hizmet veriyor. Eğer ki nostaljik mekanda yemek istiyorum demiyorsanız bulunduğu sokakta yer alan, masa attıkları diğer mekan ve şekercilerde de kebabınızı yiyebilirsiniz. Yine de her türlü en az 45 dakika beklemesi var.

Burada sipariş masada alınıyor. Yani, servis için de en az bir o kadar daha bekliyorsunuz. Bu kadar sınırlı vakit içinde gezerken İskender için 1,5 saat beklemeye gerek var mıdır. Onun kararı da size kalsın. Çok merkezi bir yerde olmadığı için arabayla ve yine erken saatte gitmek gerek. Rezervasyon almıyorlar.

Adres: Santral Garaj Mahallesi, Kıbrıs Şehitleri Cad., No:3 / Osmangazi

3. Beşyol Kebapçısı

Mekan nostaljik değil ama sırada da bekletmiyor. Bursa’ya ilk kez gelmiyorsanız veya isteğiniz sadece iyi bir İskender yemekse, üniversite yıllarımızdan beri her gidişimde uğradığımız Beşyol’a da gelebilirsiniz. Eh, şehirde yaşayanların tercihi ortada olduğuna göre bence listenize rahatlıkla dahil edebilirsiniz. Bursa’nın çok şubeli İskendercilerinden biri.

Adres: Geçit Mahallesi, Sanayi Cad., No:764 / Osmangazi

4. Kebapçı Hüseyin Usta

Bursa’da en iyi İskender duraklarından biri de Kebapçı Hüseyin. Kuzu, koyun ve dana eti ile hazırladıkları İskender’leri gerçekten de şehrin en iyilerinden. Hele o tereyağ kokusu yok mu!

Burası Beşyol’a kıyasla daha salaş bir işletme. Bu yüzden, biz burayı daha çok öğlen ve akşamüstü saatleri için öneriyoruz. Ayrıca, son dönemlerde çok önerilen bir İskenderci olduğu için gideceğiniz saate göre yine sıra bekleme durumu da olabilir.

Adres: Tuz Pazarı Cad. No:16/B Osmangazi

5. Kebapçı Tamer

Bursa en iyi İskender duraklarımıza Kebapçı Tamer ile devam ediyoruz. Burası turistik mekanlardan değil ve Beşyol gibi Bursalıların tercih ettiği İskendercilerden biri. Yerleri Nilüfer’de, bu nedenle gezi esnasında Nilüfer çevresine geldiğinizde önereceğimiz bir durak. Gerçi Nilüfer’e gelmeseniz de gidebilirsiniz bizce. Çünkü, hem mekanlarında oturması keyifli hem de İskender’i gayet güzel.

Kebapçı Tamer’in servisi ile ilgili de bir not ekleyelim. Yoğun dönemlerde ve saatlerde servis aksayabiliyor. O yüzden, belki öğle saatlerinde gitmek daha ideal olabilir. Ek olarak, rezervasyon da alıyorlar.

Adres: İzmir Yolu Cad. Nilüfer Bld 3 Fidan Parkı, Nilüfer

6. İskender Efendi Konağı

Bursa’da İskender yolculuğumuz İskender Efendi Konağı’nda şık bir restoran deneyimine dönüşüyor. Her ne kadar İskender Efendi Konağı çok popüler bir mekan olsa da burada yemek yeme deneyimi de göz ardı edilemez. Gerçekten çok hoş ve özenli bir yer. Ayrıca, Botanik Park’ın içinde.

İskenderi gerçekten çok lezzetli. Ortamı da şahane. Zaten bizce burası grup yemekleri, iş yemekleri, özel günler ve buluşmalar için ideal. Konak için rezervasyon yaptırmanızı özellikle öneririz. Mekanda markanın geçmişteki yolculuğuna dair izler de bulacaksınız.

Adres: Soğanlı Botanik Parkı No:1, Osmangazi

Böylece Bursa’da En İyi İskender Nerede Yenir yazımızın sonuna geldik. Bursa gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Bursa Yazıları:

BURSA MİSİ KÖYÜ GEZİLECEK YERLER: 8 KEYİFLİ AKTİVİTE

BURSA’DA GEZİLECEK YERLER | 2 GÜNDE BURSA REHBERİ

BURSA’DA NE YENİR: YEME-İÇME MEKANLARINDAN ÖNERİLER