Balat mekanları, Balat kahvaltı mekanları, kafeleri, restoranları ve yeme içme önerileri ile Balat’ta Ne Yenir rehberimize başlıyoruz! Balat, İstanbul’un en orijinal, en fotojenik semtlerinden biri. Bir hafta sonu öğleden sonrasında giderseniz muhtemelen kalabalıktan yürüyemeyeceğiniz, hafta içi ya da sabah erkenden giderseniz çok sevip bir daha gelmek isteyeceğiniz nevi şahsına münhasır bir karakteri var.

Bazen koşarak gidiyoruz, bazen kalabalığından yoruluyoruz. Ne zaman ki bir sokağında yürürken ya da bir kafesinde otururken Balat’a mahsus olan o samimiyeti hissediyoruz… İşte, o zaman buranın İstanbul’un genelinden ne kadar farklı olduğunu bir kere daha anlıyoruz. Gerçekten de nostaljisi eksik olmayan, İstanbul’un en güzel semtlerinden.

BALAT’TA NE YENİR

Gidebileceğiniz onlarca kafe ve restoran var. Balat’ta Ne Yenir ve Balat Mekanları rehberimizde gidip denediğimiz, sevdiğimiz mekanlara yer verdik. Eğer ki eklemek istediğiniz yerler olursa yorum olarak yazmayı unutmayın ki herkes görebilsin.

BALAT KAFELERİ, KAHVALTI MEKANLARI

1. Cafe Naftalin:

Balat’ta Ne Yenir yazımıza bir klasikle başlayalım. Köşe dükkanı ile Balat fotoğraflarının simgesi haline gelen Cafe Naftalin, nostaljik dekorasyonu ile en popüler mekanlardan. Zaten Balat gezisi sonrası burada bir Türk kahvesi molası vermek de semtin ritüeli olmuş. Modern kahveler beklemeyin; çünkü esas güzelliği Türk kahvesi ve dibek kahvesi gibi geleneksel tatlarında. Pofuduk kedileriyle meşhur, anneanne büfelerinden tanıdık fincanları da pek güzel.

Adres: Yıldırım Caddesi, No: 27/A

2. Pop’s Balat:

Canımız arkadaşlarımız Zafer ve Pelin’in pek sevdiğimiz mekanı Pop’s, Balat mekanlarının aksine yüksek tavanlı, bol ışıklı ve çok ferah bir kafe. Gide gele alıştık artık, Balat bizim için gerçekten de Pop’s demek. Her değişimine şahit olduğumuzdan mıdır nedir burayı evimiz gibi belledik. Zaten kendisi de eski ve cumbalı bir Balat evinde olduğundan benimsemekte hiç zorlanmadık!

Mekan eskiden eczane olarak kullanılıyormuş, Ayan Caddesi’nin en güzel yerindeler. Menüsünde kahvaltı çeşitleri, simit tabakları, burger ve tatlılar var. Ayrıca, Chado’nun çayları ve Coffee Department’ın kahveleri de bir harika.

Adres: Ayan Caddesi, No: 62

3. Velvet Cafe Balat:

Bizim için bir Galata klasiği olan Velvet Cafe’nin konseptine çok yakışan Balat’ta da bir şubesi var. Velvet Cafe Balat’ın arka bahçesi gibi. Haliyle de Balat kalabalığından kaçmak ve kafa dinlemek için birebir. Velvet’in nostaljik fincan ritüelini duymuşsunuzdur. Seçtiğiniz kahve fincanının hikayesini, hangi ülkeye ve hangi yıla ait olduğunu, hatta bazen de üretildiği fabrikaya kadar anlatırlar.

Kahvaltıları sunum ve lezzet olarak gerçekten çok iyi. Ancak, söz konusu Velvet Cafe ise bizim için bir numara tabii ki o tazecik ve mis kokulu un helvaları!

Adres: Çimen Sokak, No: 8a

4. Maison Balat:

Mavi renkli dış cephesi, kırmızı beyaz çizgili tentesi ile bir diğer Balat simgesi. Maison Balat, aslında bir antikacı ama bu güzel atmosferlerinde çok iyi gidecek tatlı ve kahve servisleri de var. Antikacıda iyi müzikler eşliğinde bir kahve molası vermek İstanbul’da çok fazla denk gelebileceğiniz bir aktivite değil. O yüzden, Maison Balat’ı da not etmenizi tavsiye ederiz.

Bildiğimiz kadarıyla Pazar günleri kahvaltı servisleri de var; ancak önceden aramanız gerek. Fiyatları Balat ortalamasının üzerinde diyebiliriz.

Adres: Vodina Caddesi, No: 50

5. Coffee Department:

İyi kahve konusunda çok hassas bir ikiliyiz ve Coffee Department’ın kahvelerini net olarak hiçbir kahveciye değişmeyiz. Balat’a gidersek mutlaka kahvesini içiyoruz, hatta kahvemizi içerken eve alacağımız çekirdeği de seçiyoruz. Burası bizim gerçekten de Balat’ta Ne Yenir ve Balat mekanları favorilerimizden.

Minicik bir dükkan. Zaten dükkanın hikayesi de esas Coffee Department’ın kahvelerini kavurduğu yer olarak burayı seçmesi ile başlıyor. Daha sonra birkaç masa ve kapı önündeki banklar ekleniyor. Birkaç tatlı alternatifi ile küçük bir kahve barı haline geliyor. Coffee Department’ın Balat’ta iki yeri var; ilki az önce anlattığımız Kürkçü Çeşmesi Sokak’taki. Diğeri ise sadece atölye ve etkinliklerin yapıldığı Ayan Caddesi’ndeki yeri. Kafe ve çekirdek için aşağıya adresi bırakıyoruz.

Adres: Kürkçü Çeşmesi Sokak, No: 5

6. Cumbalı Kahve:

Balat’ın meşhur kahvecilerinden biri olan Cumbalı Kahve, Balat’ta ilk oturduğumuz mekandı. Prensipli bir mekan diyebiliriz. Gerçekten de nevi şahsına münhasır Balat’ın nevi şahsına münhasır kahve barı.

Yeni nesil kahve çeşitleri ve tatlı alternatifleri var. Biz hem kahvesinden hem de tatlısından memnun ayrılmıştık. Hava da güzelse dışarıda oturması pek keyifli. Bu arada, kendisi Balat’ın ilk yeni nesil kahvecisi.

Adres: Kürkçü Çeşmesi Sokak, No: 12

7. Patika Cafe Kahvaltı:

Balat’ta kahvaltı konusunda en sevilen mekanlardan biri Patika. Sevilmesi de çok normal; çünkü Balat’ta çok fazla mekan olmakla birlikte hangisinden memnun kalacağınızı internette okumadıkça ve deneyen birinden referans almadıkça bilemezsiniz.

Sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, tatlı Patika’ya şans verin. Sahibi Türkan Hanım da pek sıcakkanlı. Kahvaltısına ek olarak yemek ve tatlı çeşitleri de var. Fiyatları makul.

Adres: Camcı Çeşmesi Yokuşu, No: 62/A

BALAT RESTORANLARI

1. Primi:

Eskiden Cafe Aziz olarak bildiğimiz yer artık taze makarnalarıyla bilinen Primi. İşletme aynı işletme, değişen tek şey menü ve biraz da kafenin görünümü. Bizce Cafe Aziz’in Primi olması güzel bir gelişme. Çünkü; hem yemek açısından çeşitlilik oldu hem de İtalyan stili taze makarnanın tadına doyar olduk.

Menü tamamen makarna, salata ve İtalyan ana yemeklerinden oluşuyor. Ek olarak, mis gibi tatlı menüsü de var. Yeri Balat’ın merkezi diyebileceğimiz Yıldırım Caddesi’nde, yani Cafe Naftalin ile aynı caddede.

Adres: Yıldırım Caddesi, No: 23

2. Gibi Balat:

Balat’ın en orijinal mekanlarından biri kesinlikle Gibi Balat. Tanışmamız Pop’s Balat sayesinde oldu, çok da iyi oldu! Taylandlı bir annenin kızı olan Zeynep’in Thai mutfağı ağırlıklı butik restoranı tamamen kişiye özel hizmet veren ‘private dining’ konseptinde. Kahvaltı ve yemek rezervasyonu için en geç 24 saat önce aramak gerekiyor. Ayrıca, minimum 5 kişi olmanız gerek.

Kahve için anlık gidebilirsiniz ama garanti olması için gitmede önce aramakta fayda var. Kahve ve Uzak Doğu çaylarının yanında lezzetli tatlı ve kişlerle karşılaşmanız mümkün. Gibi, özel yemek ve toplantılar için de oldukça güzel bir fikir.

Adres: Hızırçavuş Köprübaşı Sokak, No: 26 Telefon: 0546 461 76 11

3. Forno:

Adı üstünde; Forno aslında bir fırın. Pideleri, çıtır lahmacunu ve pizzaları ile ünlü, yani aslında modern bir pideci diyebiliriz. Buraya gelip memnun olmayanı hiç duymadık, zaten Balat’ı Balat yapanlardan biri olduğu konusunda herkes hemfikir. Hafta sonları açık büfe kahvaltısı var. Ayrıcsa, büfenin doğal lezzetlerden oluşan zenginliği gerçek anlamda göz dolduruyor.

Biz lahmacun ve pidesini denedik, kahvaltıyı da sonraki planlarımıza yazdık. Forno’ya gittiğinizde yemeğin üzerine buraya özel kayısılı sufleden söylemeyi unutmayın!

Adres: Fener Kireçhane Sokak, No: 13/A

4. Perispri:

Balat’ın atmosferi ile en güzel mekanlarından Perispri, seramik ve cam sanatçısı Cahide Erel tarafından açılmış. Aslında bir antikacı ve aynı zamanda Türk mutfağından çeşitler sunan üst seviye bir kafe. Forno gibi hafta sonları açık büfe kahvaltısı var; ancak buranın esas güzelliği kesinlikle hem nostaljik hem görkemli dekorasyonunda.

Fiyatları Balat’ın çok üzerinde ama burası biraz da zamana yolculuk. Yemek için rezervasyon yaptırmakta fayda var. Yeri Haliç kıyısında ve Haliç manzaralı, siz bir de bahçesini görün!

Adres: Dr. Sadık Ahmet Caddesi, No: 10

5. Köfteci Arnavut:

Balat’a öğlen saati gitmişsek ve acıktıysak aklımıza hemen köfteciler düşüyor. Adından olsa gerek, Arnavut dedenin torunu olarak buraya sevgimiz bambaşka. Köfteci Arnavut, Balat’taki favori köftecimiz. Mekanın salaşlığı ve samimiyeti, köftesiyle piyazının lezzeti mükemmel. Yemek molanızı burada verip Balat gezinize tam gaz devam edebilirsiniz. Kredi kartı geçmiyor, nakit ödeme alıyorlar. Tam anlamıyla bir esnaf lokantası!

Adres: Mürselpaşa Caddesi, No: 139

6. Fener Köftecisi:

Köfteci Arnavut’un yanı sıra Fener Köftecisi de bir diğer alternatif. İki mekana kıyasla burası küçük bir et restoranı; köftenin yanı sıra et, sucuk ve sosis gibi çeşitleri de var. Fiyatları Balat ortalamasının üzerinde, belirtmeden geçmeyelim.

Adres: Akçin Sokak, No: 1/A

7. Smelt & Co.:

Balat’ın orijinal mekanlarından bir diğeri Smelt & Co. Burayı üç arkadaşın kurduğu bir gastronomi deneyimleme projesi olarak tanımlıyorlar. Geleneksel yemekleri modern bir bakış açısı ile sunan keyifli bir yer. Füzyon mutfağını ve farklı tatlar keşfetmeyi seviyorsanız, Smelt & Co. da hoşunuza gider. Menüleri mevsimlik hazırlanıyor, sebze ve meyve durumuna göre değişiyor.

Özel yemekleri kadar kokteylleri ve kombucha’larıyla da ünlü. Zaten İstanbul’da kendi kombucha’larını üreten ilk mekanlardan. Ayrıca, hafta sonları brunch kahvaltı servisleri de var. Küçük bir mekan, yemek için rezervasyon gerekli.

Adres: Kiremit Caddesi, No: 16/A

BALAT FIRINLARI

1. Tarihi Taş Fırın Evin Unlu Mamulleri:

Galetaları ile ünlü Tarihi Evin Fırını, Balat’ın nostaljik köşelerinden. Geçmişi 1923’e uzanıyor; başta yine galeta yapılan bir Rum fırınıymış. Sahibi Vasili yaşlanıp dükkanı ustasına devretmek istediğinde Evin Fırını’nın da hikayesi başlamış. Gel zaman git zaman, fırın son sahibini bulmuş.

Arada kişiler değişse de ürünler aynı kalmış. Evin’in galetası denince bizde akan sular durur. Galetası ve halkası favorimiz.

Adres: Vodina Caddesi, No: 82/A

2. Has Gıda Ekmek Fırını:

Ayan Caddesi’nin ilerisindeki Has Gıda Ekmek Fırını, mahallede Kastamonu Fırını olarak da biliniyor. Özelliği, çevredeki çoğu simitçinin simitlerini buradan alması. Yani, alacağınız şey belli oldu! Simit severleri bu fırına bekleriz……….

Adres: Ayan Caddesi, No: 46

BALAT MEYHANELERİ

1. Agora Meyhanesi:

Agora Meyhanesi’nin ünü artık Balat sınırlarını aşmış durumda; adını bir şekilde duymuşsunuzdur. Eski tip meyhanelerin İstanbul’daki en özel temsilcilerinden biri burası. Loş ambiyansı, nezih ortamı ve lezzetli mezeleri ile şehrin en iyilerinden.

Agora Meyhanesi’nin geçmişi açıldığı 1890 yılına uzanıyor; yani sadece bu hissi yaşamak için bile gidilecek yerlerden. Her zaman olmasa bile, özel günleriniz için aklınızda olsun. Popüler bir yer olduğu için gitmeden rezervasyon yaptırmanız iyi olur.

Adres: Vodina Caddesi, No: 128

2. Balat Sahil Restoran:

Balat’ın pek sıcak, samimi meyhanesi Sahil, küçük bir mekan ama daima kalabalık. Eski tarz meyhane anlayışı buraya da hakim. Bizim meyhane beklentimiz lezzetli meze, sohbeti körükleyecek bir ortam ve sıcak bir atmosfere sahip olmak.

Balat Sahil Restoran, bu tanımların hepsine uyuyor. Yaprak ciğeri, soğan dolması ve mantarlı mezeleri çok güzel. Akşam için rezervasyon gerekli.

Adres: Mürselpaşa Caddesi, No: 245

3. Cibalikapı Balıkçısı:

Cibalikapı Balıkçısı yine meyhane tarzında bol mezeli lezzet noktalarından. Burada bonus Haliç manzaralı teras opsiyonu. Mezelerin de hiçbiri hazır olmadığı, taze taze hazırlandığı için çok lezzetli. Hiç bozmadan devam eden ender işletmelerden biri.

İstanbul’da istikrarlı mekan bulmak zor olduğu için Cibalikapı Balıkçısı’nın yeri ayrı. Yaprağa sarılı sardalyası ve otlu mezeleri çok iyi, enginar tatlısı ise yemeğin üstüne mutlaka söylenmeli. Son olarak, burada da rezervasyon gerekli.

Adres: Kadir Has Caddesi, No: 5

4. Barba Vasilis:

Haliç manzaralı bir diğer meyhane önerimiz Troya Balat Hotel’in zemin katında yer alan Barba Vasilis. Burası tipik bir Rum meyhanesi ve taverna; meyhane ve işletme geleneği ise aileden geliyor.

En değerli İstanbul restoranlarından biri olan Pandeli ile Barba Vasilis’in aynı aileden çıktığını bildiğiniz zaman mekana daha büyük bir istekle gidiyorsunuz. Mezeler Girit usulü; Girit ezme, çıtır kabak, topik, ızgara ahtapot ve kalamar çok lezzetli.

Adres: Abdülezelpaşa Caddesi, Troya Balat Hotel, No: 97

Barba Vasilis ile Balat’ta Ne Yenir – Balat Mekanları yazımızın sonuna geldik. Balat ve İstanbul’dan fotoğraf ve gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya profilinden ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

İstanbul semt gezilerimizin bir diğer durağı: Kadıköy’de nerede ne yenir Kadıköy yeme içme notları yazımız.