Ayvalık sokaklarında gezmek, mekan keşfetmek çok güzel ama bu işin bir de yaz sıcağında serinlemesi var! Sonuçta kendisi en popüler deniz tatili rotalarından biri; hem çocuklu ailelerin hem çift gezginlerin hem de gençlerin sevgilisi.

Bu yazıda, herkese göre bir plaj alternatifi olan Ayvalık ve Cunda’nın en güzel plajlarını ve en sevdiğimiz koylarını listeledik. Ayvalık’ta denize girilecek yerleri kendi deneyimlerimize göre anlatırken, yazının sonuna Ayvalık’a yakın diğer favorilerimizi eklemeyi de ihmal etmedik. Lafı çok uzatmadan, deniz çantaları hazırsa biz de anlatmaya başlıyoruz!

AYVALIK’TA DENİZE GİRİLECEK YERLER

Ayvalık’ta denize girmek için gidebileceğiniz birçok plaj var. Bunların bazıları kumluk, bazıları taşlık, bazıları upuzun, bazıları biraz daha küçük plajlardan oluşuyor. Daha organize bir gün için plajları, hazırlığınız varsa ve kafa dinlemek istiyorum diyorsanız koyları tercih edebilirsiniz.

1. Duba Plajı:

Ayvalık’tan Cunda Adası’na geçerken hemen sağ tarafta görebileceğiniz küçük bir belediye plajı. Çok merkezi olduğu ve kolay ulaşılabildiği için sıkça tercih ediliyor; ancak sezonda çok kalabalık oluyor. Belediyenin işletmesi olduğu için makul rakamlarda hizmet veriyor ama yol kenarı olduğundan bizi çok açmadı açıkçası.

2. Badavut Plajı:

Ayvalık gezimizde konakladığımız Stairway’in önerisiyle gittiğimiz Badavut plajı, Ayvalık’ta gördüğümüz en duru kıyıya sahip. Özellikle erken saatlerde gidildiğinde çok sakin oluyor; ancak plaj safi kum olduğundan öğle saatleri itibariyle bir anda kalabalıklaştığını söyleyebiliriz.

O zaman pek hoşnut kalmamanız muhtemel. Denizin dibi kum ve sığ olduğu için çocuklu ailelerin de sıklıkla tercihi. Badavut plajının etrafında çok sayıda işletme var; genellikle salaş mekanlardan oluşuyor. Eğer sezonda gidiyorsanız, önceden arayıp şezlong ayırtabilirsiniz. Bazı dönemlerde arısının bol olduğu söylenmişti ama biz rastlamadık.

3. Şirinkent Spor Kulübü:

İşte Ayvalık’ta yüzmeyi en sevdiğimiz yer! Şirinkent Spor Kulübü’ne ait olan bu plaj, kulübün üyeleri ve çevresindeki sitelerden gelenler tarafından tercih ediliyor. Üyelik sistemi ve referans ile girildiğinden çok nezih bir yer; doluluk oranına göre dışarıdan ziyaretçi aldıkları da oluyor.

Denize iskeleden giriliyor, suyu Ayvalık geneline göre daha sıcak. Şirinkent kıyısının çok berrak oluşu, su sıcaklığı ve spor kulübünün hizmeti nedeniyle burası bizim Ayvalık’taki favorimiz. Kulüp kapsamında çeşitli spor aktiviteleri ve oyunları da gerçekleşiyor, beachvolley sahaları var.

4. Çamlık Koyu, Paşalimanı:

Ayvalık’ta belediyenin işlettiği bir diğer plaj da Çamlık Koyu’ndaki Paşalimanı. Manzarası güzel, denizi muhteşem olmamakla birlikte şans verilebilir. İşletme belediye kontrolünde olduğundan fiyatları makul bir yer. Şanslıysanız, burada çok iyi bir gün batımı yakalayabilirsiniz.

5. Ortunç Koyu:

Ayvalık’taki bir diğer favorimiz de Cunda tarafındaki Ortunç Koyu. Milli park sınırları içinde olduğundan Ortunç’ta halk plajı bulunmuyor; o nedenle yüzmek için bu koydaki otelin plajından ya da çevresindeki kamp alanlarından yararlanabilirsiniz. Her şekilde ya iskeleden ya da kayalıklardan girilebiliyor.

 Ortunç Koyu’ndaki Ada Camping, bu çevrenin en çok tercih edilen işletmesi. Kamp atmıyor olsanız bile giriş ücretini ödeyip işletmeyi kullanmak mümkün. Ancak, Ayvalık’a araçla gidecekseniz bizim önerimiz Ada Camping’in yanında kalan piknik alanını kullanmanız.

Tabii, bu alanda işletme bulunmadığı için masa, sandalye, yiyecek ve içeceğinizi yanınızda götürmeniz lazım. Bir sır daha verelim; burası gölgede kaldığı için Ayvalık’ın en sıcak gününde bile püfür püfür oluyor. 

6. Patriça Koyu:

Cunda Adası’nın Patriça koyu, kumlu ve sığ deniz sevenler için en ideal yerlerden biri. Koyda farklı işletmeler olduğu için şezlong kiralanabiliyor, yeme içme hizmeti de alabiliyorsunuz. Daha sakin yerler arıyorsanız işletmelerin olmadığı alanlardan da denize girebiliyorsunuz. Cunda Adası’nın bir ucunda olduğundan araçla gitmeniz gerek, yol da yaklaşık yarım saat sürüyor.

Bir diğer adıyla Pateriça koyuna gitmeden önce konakladığınız yerde çalışan ilgililerin fikrini sormayı unutmayın; rüzgarın durumuna göre deniz hoş olmayabilir. Yerlisi konuya hakim. 😊 Patriça koyunda gidebileceğiniz işletmeler arasında Bıyıklı Plajı, Mola Beach ve Pateriça Zeytin Beach yer alıyor.

7. Çataltepe Plajı:

Cunda’nın plajlarından biri olan Çataltepe, berrak ve tertemiz denizi ile ünlü. Genellikle rüzgarlı bir yapısı olsa da toplu taşıma ile de gidilebildiğinden daima kalabalık. Ayvalık plajlarına kıyasla daha ekonomik bir işletmesi olan Çataltepe Plajı’nın sahili ve denizi çakıllı yapıya sahip. Eğer çakıllı denizde yürümeyi sevmiyorsanız yanınıza deniz ayakkabısı almanız iyi olacaktır.

8. Sarımsaklı Plajı:

5 km uzunluğundaki Sarımsaklı plajını sanırız ki duymayan yoktur. Upuzun bir sahili olduğundan daima kalabalık olan bu plajı yazın ana haberlerde ve gazetelerde ‘sahillerde bayram kalabalığı’ şeklinde verilen haberler için kullanılan fotoğraflardan da hatırlayabilirsiniz. 😊

Sarımsaklı denizi aşırı sığ olduğu için öncelikle çocuklu ailelerin tercihi. Bir süre sığ gidilip bir anda derinleşmediği için yüzmeyi yeni öğrenen kişiler için de oldukça ideal bir denizi var. Sahili kum ve çok geniş bir alana yayıldığından şemsiye şezlong derdi neredeyse hiç olmuyor. Resmi ve bayram tatillerinde gerçekten çok kalabalık olduğunu ekleyelim.

CUNDA ADASI TEKNE TURU

Ayvalık ve Cunda’da yeteri kadar vaktiniz varsa bir gününüzü de Cunda Adası’ndan çıkacağınız tekne turunda değerlendirebilirsiniz. Tekneler özel ve çoklu olarak ikiye ayrılıyor; kalabalık grup olarak seyahat ediyorsanız tekneyi grubunuza özel olarak kapatarak daha sakin bir tur yapabilirsiniz. Bizce Cunda Adası tekneleri bu konuda oldukça organize çalışıyorlar.

Gitmeden önce Cunda Gezi Tekneleri websitesine bakarak kayıtlı tüm tekneleri buradan inceleyebilir, iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Tekne turlar 10.00’da Cunda limanından ayrılıyor, 17.00 – 18.00 gibi limana geri dönüyor. Tekne rotası rüzgarın durumuna göre Kara Ada – Pınar Ada arasındaki koylardan oluşturuluyor. Koylar gerçekten efsane!

AYVALIK’A YAKIN GÜZEL PLAJLAR

Ayvalık ve Cunda plajları yetmediyse biraz Ayvalık çevresine açılmanın vakti gelmiş demektir! Aslında burada Balıkesir tarafındaki birkaç plajı yazabilirdik ama biz oylarımızı kesinlikle Dikili’den yana kullanıyoruz!

1. Dikili Pissa Plajı:

Pissa koyu açıkları Dikili tekne turlarının olmazsa olmazı. Beyaz kum sahili ve camgöbeği bir kıyısı var. Plaja giriş ücretsiz; şemsiye ve şezlong kiralamak ya da araç park etmek istiyorsanız ödeme yapmanız gerekiyor. Pissa’nın suyu çok berrak ve suyu Ayvalık kadar soğuk değil. Hafta içleri daha sakin oluyor.

2. Dikili Killik Koyu:

Killik koyuna hem karadan hem denizden ulaşılıyor. Tarihte Kanai olarak bilinen antik yerleşimin bulunduğu bölgede yer alan Killik Koyu, Bademli deresinden akan sular sonucu bir yarımada şeklini almış. Killik Koyu’nun Dikilililer ve turistler tarafından bu kadar çok sevilmesinde beyaz kumu ile sığ denizinin etkisi büyük. Bir özelliği de kıyısındaki killer, yüzünüze ya da vücudunuza sürerek doğal peeling yapabilirsiniz.

3. Dikili Kayra Beach Club:

Kayra Beach, hem ortamı hem de nezih profili ile uzun yıllardır sık sık gittiğimiz bir işletme. Girdiğiniz anda etrafınızı çevreleyen zeytin ağaçları ve bol yeşil plaja kadar peşinizi hiç bırakmıyor; hem masa alanları hem ağaç altı minder alanları hem de şezlong bölümü var.

Normal seste müzik yayını yapması, denizinin tertemiz ve aniden derinleşmiyor oluşu en sevdiğimiz özellikleri, ayrıca yeme içme hizmeti de oldukça iyi.

Dikili plajları pek güzel; ancak ondan daha güzelini ararsanız aşağıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

DİKİLİ TEKNE TURU VE DİKİLİ KOYLARI

Ayvalık’a yakın plajlar ile birlikte En Güzel Ayvalık Plajları yazımızın sonuna geldik. Ayvalık ve Cunda ile ilgili tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya profilinden #journavelege etiketiyle ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim.