Tarihi yel değirmenleri ve ahşap evleri ile dünyadaki en güzel açık hava müzelerinden olan Zaanse Schans; yolu Amsterdam’a düşen herkesin listesinde olması gereken ve Amsterdam’a çok yakın olan küçücük bir köy. Yeşil tonlardaki mimarisi, ahşap evleri ve değirmenleri ile fotoğraf çekmeye doyamayacağınız manzaralar sunan Zaanse Schans, Hollanda gezimizde bizi en mutlu eden yerlerden biri olmuştu.

18. yüzyıl başlarında 600 yel değirmeni bulunan Zaanse Schans’ta günümüzde aktif olan değirmen sayısı 10 ile sınırlı; ama bu bile onu unutulmaz yapmaya yetiyor. Zaanse Schans’ın son yıllarda bu kadar popüler bir rota olmasında yeşil renkli evlerinin, bol çiçekli bahçelerinin ve kanalları üstündeki mini köprülerinin de nostaljik etkisi çok tabii. Köye adım attığınız an itibariyle, Amsterdam’ın merkezinde gördüğünüz manzaralar boyut değiştiriyor. Artık biraz geçmişe ve pastoral yaşama ışınlanma zamanı!

Zaanse Schans’ın yel değirmenleri

ZAANSE SCHANS GEZİ REHBERİ: ZAANSE SCHANS’TA GEZİLECEK YERLER, NELER YAPILIR

Zaanse Schans’ta gezilecek yerler ve yapılacaklar arasında köyün girişindeki Zaans Müzesi gezisi, hemen yanından yürüyerek ulaşacağınız değirmenler bölgesi, peynir mağazaları, köprüden geçtikten sonra ise Zaanse Schans evleri, mekan keşifleri ve çikolata mağazaları bulunuyor.

Zaanse Schans’ın yel değirmenlerine karşı stroopwaffle keyfi 🙂

#1 Zaanse Schans Değirmenleri:

Geçmişte yüzlerce değirmeni olsa da şu an 10’u aktif olarak çalışıyor. Köyün bol rüzgar olan köşelerine kurulmuş bu değirmenler arasında en ünlüsü, burada çekilen fotoğrafların da baş kahramanı olan De Cat değirmeni. Bu değirmen, eskiden olduğu gibi halen aktif olarak boya üretiminde kullanılıyor. Zaanse Schans’ta içerisini de gezebileceğiniz değirmenlerden biri olan De Cat’a giriş 4€. Gezmesi ücretsiz olanlar da var.

Değirmenler; köyün ihtiyaçlarına yönelik depolama, su basan yerlerde suyun tahliyesi, un öğütme gibi işler için kullanılıyor. De Cat’ın yanı sıra köprüden geçerken göreceğiniz pastel yeşil rengindeki De Bleeke Dood değirmeni, Hollanda’da günümüze kadar korunabilmiş en eski ahşap yel değirmeni.

De Cat değirmeni, Zaanse Schans

#2 Zaanse Schans Müzeleri:

Zaans Museum: Köyün yaşam stili, geleneksel kıyafetleri, sanatsal yönü, çikolata ve bisküvi tarihi ve fabrikalarda kullanılmış üretim araçlarını sergileyen müze. Nisan-Eylül ayları arasında her gün 09.00-17.00, Ekim-Mart ayları arasında her gün 10.00-17.00 saatlerinde açık. Giriş yetişkinler için 10€, öğrenciler için 8,5€ ve çocuklar için de 6€.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

Albert Heijn Museum Shop: Amsterdam’ın her köşesinde karşınıza çıkabilme potansiyeline sahip Albert Heijn marketinin Zaanse Schans’ta bir müzesi yer alıyor; çünkü burası bu market zincirinin doğduğu ilk mağaza. 1887 yılında, henüz 21 yaşındayken ailesinden burada yer alan bakkalı devralan Albert Heijn işleri büyütüp artık Hollanda’nın her yerine yayılan bir süpermarket zinciri haline geliyor. Mağazanın güzelliği ilk günkü gibi korunması, mobilyalardan içindeki objelere, ürünlere kadar her şey nostaljik. Tipik 19.yüzyıl ahşap mimarisine sahip bu müzeye mutlaka uğrayın; ancak içerisi çok minik ve kalabalık olduğu için fotoğraf çekmenin birazcık zor olduğunu ekleyelim. Nisan-Eylül ayları arasında her gün 10.00-16.30 arasında açık; Ekim-Mart ayları arasında hafta içleri kapalı, Cumartesi ve Pazar günleri ise 12.00-16.00 arasında hizmet veriyor. Girişi ücretsiz.

Albert Heijn Museum Shop, Zaanse Schans

Bakery Museum: Köyün tarihi fırını da müzeleştirilen yerlerden biri. İlginiz varsa, içini gezip Zaanse Schans’ın ünlü ekmeğinden de tadabilirsiniz. Geleneksel Dutch hamur işleri de burada görülebilir. Yaz kış fark etmeksizin her gün 09.00-17.00 arası açık. Giriş ücretsiz.

The Zaanse Time Museum: Küçücük bir köy olduğuna bakmadan Zaanse Schans’a bir de saat müzesi açmışlar. Müzede 16. yüzyıldan günümüze kişisel ve mimari yönden saat örnekleri ile mekanizmaları sergileniyor, saatin sosyal yaşamdaki önemi ve göstergeleri aktarılıyor. Her gün 10.00-17.00 arası açık. Giriş yetişkinler için 10€, öğrenci ve gençler için 7€, 12 yaşa kadar 5€.

Jisper House: Jisp köyündeki 1850’li yıllardan kalan balıkçı kulübesi geleneksel kıyafetlerle fotoğraf çekilmeyi sevenlerin Zaanse Schans’taki adresi. Yalnızca Nisan-Eylül ayları arasında açık.

Albert Heijn müzesinin içinden, Zaanse Schans

Honig Breethuis: 1800’lü yıllarda tüccar bir aile olan Honiglerin evi de gezilebilecek yerler arasında. Bu döneme ait dekorasyonu ve ailenin yaşam stilini görmek için listeye alabilirsiniz. Nisan-Eylül ayları arasında Pazartesi’den Çarşamba’ya kapalı, diğer günler 13.00-16.00 arası açık. Ekim-Mart ayları arasında ise Pazartesi’den Çarşamba’ya kapalı, diğer günler 13.00-17.00 arası açık. Giriş yetişkinler için 4€, 12 yaşa kadar 2€.

Windmill Museum: Eh, Zaanse Schans’ta yel değirmenleri ile ilgili bir müze olmasa olmazdı. Yel değirmenlerinin türleri ve sistemlerinin anlatıldığı bu müzede, farklı amaçlarla kullanılan değirmenlerin maketlerine de yer verilmiş. Her gün 11.00-17.00 arası açık. Girişi yetişkinler için 4.50€, 6-17 yaş arası 3€, 5 yaşa kadar ücretsiz.

Zaanse Schans’taki peynir mağazalarından biri

#3 Zaanse Schans Peynir Mağazaları:

Peynirleri ile ünlü olan Zaanse Schans’ta gezerken karşınıza çok sayıda peynir satılan mağazalardan çıkacak. Biz genellikle bu tarz gezilerde peynirlerimizi marketlerden aldığımız için, bu mağazalara da tamamen gezme amaçlı girdik. Mağazalarda, Zaanse Schans ve Hollanda’ya ait geleneksel peynirleri bilumum ölçülerde, kaplarda bulabilir; almadan önce peynirleri deneyebilirsiniz. Bize sorarsanız almayın zaten, ama gördüğünüz her peyniri tadım için kesilmişse mutlaka deneyin. J Daha ucuzlarını bulacağınız kesin, bu kısım fazla turistik. 🙂

Köy aslında epey küçük; bu yüzden tamamen gezmeniz için 3-4 saat fazlasıyla yeterli. Buraya sabah erken saatte gelerek, kalabalıklar basmadan rahat rahat gezip bir yandan da fotoğraf turunuzu gerçekleştirerek güzel bir gün geçirmeniz mümkün. Zaanse Schans’a gelmişken, değirmenlerin bulunduğu alanı yürüyüp köprü üzerinden köyün diğer tarafına geçtikten sonra, Çikolata Fabrikası’nın muhteşem kakao kokusu ile nostaljik Amsterdam evleri yürüyüşü yapabilir, bu civardaki nispeten sakin kafelerde mola vererek bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Zaanse Schans’taki fırınlarda geleneksel Dutch hamurişlerini deneyip, değirmenlerin olduğu bölümde bulunan aperatif kiosk’larından stroopwaffle, krep, kahve ve sıcak çikolata gibi son derece zararlı ama pek lezzetli olan yiyecek içeceklerden alabilirsiniz. Bizim favorimiz; taze pişmiş ve sıcacık Stroopwaffle’lar!

Peynirleri tadıyoruz, sonra süpermarketten alıyoruz 🙂

AMSTERDAM’DAN ZAANSE SCHANS KÖYÜNE NASIL GİDİLİR

Amsterdam Şehir merkezinden Zaanse Schans köyüne ulaşmak için 3 seçeneğiniz bulunuyor.

#1 Otobüs ile Amsterdam Şehir Merkezi’nden Zaanse Schans Köyüne Gitmek:

Amsterdam tren istasyonu Amsterdam Centraal’in üst katından kalkan otobüsler ile 20-40 dakika arasında Zaanse Schans’a gidebilirsiniz. Otobüsleri kullanmak için, merkez tren istasyonunun içerisindeki EBS ofisine gidip Amsterdam bölgesinde günlük olarak kullanabileceğiniz biletlerden 10 Euro karşılığında satın almanız ve sonrasında istasyonun üst katında otobüs duraklarının olduğu yere çıkmanız gerekiyor. Bu duraklarda 391 ya da 817 numaralı otobüslerin kalktığı yere gidip otobüsünüzün gelmesini beklemeniz yeterli.

817 numaralı otobüs, yaz aylarında aktif ve yaklaşık 20 dakikada Zaanse Schans’a varıyor. Biz gezimizi Mart ayında yaptığımız için 391 numaralı otobüs kullanıp yaklaşık 40 dakikada gitmiştik. Otobüs bileti tek yön 5€.

Zaanse’nin güzel evleri 🙂

#2 Tren ile Amsterdam Şehir Merkezi’nden Zaanse Schans Köyüne Gitmek:

Amsterdam merkez tren istasyonu Centraal’den kalkan Zaanse Schans treni ile yaklaşık 15 dakikada köye varabilirsiniz. Tren, Çikolata Fabrikası tarafına yakın bir yerde indiriyor. Durakta indikten sonra köprüden geçip yaklaşık 15-20 dakika kadar yürüyerek yer değirmenlerinin olduğu tarafa ulaşabilirsiniz. Zaanse Schans’a tren ile gimek için bilet ücreti gidiş dönüş 8 Euro.

#3 Araba Kiralayarak Amsterdam Şehir Merkezi’nden Zaanse Schans Köyüne Gitmek:

Zaanse Schans Amsterdam’a çok yakın bir köy olduğu için araba kiralamanıza aslında pek gerek yok ama merkeze yakın bir yerde kalmıyorsanız ve Zaanse Schans’tan sonra başka yerlere de uğramak istiyorsanız bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken; ucuz yollu bir araba kiralayıp planınızı çıkarmak. Araba kiralamak için Amsterdam Centraal tren istasyonu civarındaki şubelere bakabilir, arabanızı buradan kiralayabilirsiniz. Sabah ve öğlen aralığında Zaanse Schans köyünü görebilir, öğleden sonra da Zaandam ya da başka yakın bir bölgeye giderek Hollanda gezinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Zaanse Schans’taki çikolatacılardan biri

Çok severek gezdiğimiz, keşke her özlediğimizde sık sık gidebilsek diye iç geçirdiğimiz Zaanse Schans köyü ile ilgili gezi ve ulaşım notlarımız burada sona erdi. Zaanse Schans, Amsterdam ve diğer Hollanda gezilerimizle ilgili notlarımıza Instagram’da #journavelamsterdam etiketinden ulaşabilirsiniz. Bizi @nesemcelikkaya hesabından takip edin, birlikte gezelim!