Amsterdam’dan Zaanse Schans gezisine nasıl gidilir? Zaanse Schans’ta neler yapılır ve gezilecek yerler nelerdir? Amsterdam çevresinde gitmek için yerler arıyorsanız burası en keyifli rotalardan biri. Amsterdam’a çok yakın mesafede küçücük bir köy. Ek olarak, tarihi yel değirmenleri ve ahşap evleri ile dünyadaki en güzel açık hava müzelerinden. Ayrıca, çok da fotojenik bir yer!

18. yüzyıl başlarında 600 yel değirmeninin ev sahibi olan Zaanse Schans’ta günümüzde aktif olan değirmen sayısı 10 ile sınırlı. Yine de o az sayıdaki değirmeni bile görünce insan kendini bir dönem filminde gibi hissediyor. Bu arada, son yıllarda bu kadar popüler bir rota olmasında tablo gibi evlerinin, kanal ve köprü manzaralarının nostaljik etkisi de çok tabii. Köye adım attığınız andan itibaren, Amsterdam’ın merkezinde gördüğünüz manzaralar boyut değiştiriyor. Artık biraz geçmişe ve pastoral yaşama uzanıyoruz!

ZAANSE SCHANS’TA GEZİLECEK YERLER, NELER YAPILIR

Burası için genel anlamda yarım gün ayırmak yeter aslında. Görebileceğiniz yerler listesinde Zaans Müzesi, değirmenler bölgesi, peynir ve çikolata mağazaları var. Bu arada, ev manzaralı sokaklarda kısa bir yürüyüş turuna çıkmak da oldukça keyifli bir aktivite.

1. Zaanse Schans Değirmenleri:

Geçmişte yüzlerce değirmeni olsa da şu an 10’u aktif olarak çalışıyor. Bol rüzgarlı köşelere kurulu bu değirmenler arasında en ünlüsü ise De Cat değirmeni. Bu değirmen, eskiden olduğu gibi halen aktif olarak boya üretiminde kullanılıyor. İçini de gezebileceğiniz değirmenlerden biri olan De Cat’a giriş 4€. Gezmesi ücretsiz olanlar da var.

Değirmenler depolama, su tahliyesi, un öğütme gibi işler için kullanılıyor. De Cat’ın yanı sıra köprüden geçerken göreceğiniz pastel yeşil renkli De Bleeke Dood değirmeni de listenizde olsun. Çünkü burası Hollanda’da günümüze kadar korunan en eski ahşap yel değirmeni.

2. Zaanse Schans Müzeleri:

Zaans Museum:

Zaans Müzesi, köyün yaşam stilini ve geçmişini anlatan keyifli bir müze. İçinde bölgenin geleneksel kıyafetleri, sanatsal hikayesi, çikolata ve bisküvi tarihi ile fabrikaların üretim araçları sergilenip anlatılıyor. Nisan-Eylül ayları arasında her gün 09.00-17.00, Ekim-Mart ayları arasında her gün 10.00-17.00 saatlerinde açık. Girişi ücretli.

Albert Heijn Museum Shop:

Amsterdam’ın her köşesinde göreceğiniz Albert Heijn marketinin burada bir müzesi var.mÇünkü burası bu market zincirinin doğduğu ilk mağaza. Albert Heijn, 1887 yılında ve henüz 21 yaşındayken ailesinin buradaki dükkanını devralıyor. Yıllar içinde de işleri büyütüp artık Hollanda’nın her yerine yayılan bir süpermarket zinciri haline geliyor.

Gerçekten çok tatlı bir mağaza. Güzelliği de ilk günkü gibi korunması. Mobilyalardan içindeki objelere, ürünlere kadar her şey nostaljik. O yüzden tipik 19. yüzyıl ahşap mimarisine sahip bu müzeye mutlaka uğrayın deriz. Nisan-Eylül ayları arasında her gün 10.00-16.30 arasında açık. Ekim-Mart ayları arasında hafta içleri kapalı. Cumartesi ve Pazar günleri ise 12.00-16.00 arasında hizmet veriyor. Girişi ücretsiz.

Bakery Museum:

Köyün tarihi fırını da müzeleştirilen yerlerden biri. İlginiz varsa, içini gezip köyün ünlü ekmeğinden de tadın. Geleneksel Dutch hamur işlerini de burada görebilirsiniz. Yaz kış fark etmeksizin her gün 09.00-17.00 arası açık. Giriş ücretsiz.

The Zaanse Time Museum:

Küçücük bir köy ama saat müzesi bile var! Müzede 16. yüzyıldan günümüze kişisel ve mimari yönden saat örnekleri mevcut. Ek olarak da saatin sosyal yaşamdaki önemi ve göstergeleri aktarılıyor. Her gün 10.00-17.00 arası açık. Giriş ücretli.

Jisper House:

Jisp köyündeki 1850’li yıllardan kalan balıkçı kulübesi geleneksel kıyafetlerle fotoğraf çektirmek için gidilen bir nokta. Yalnızca Nisan-Eylül ayları arasında açık.

Honig Breethuis:

1800’lü yıllarda tüccar bir aile olan Honiglerin evi de gezi listesi içinde. Bu döneme ait dekorasyonu ve ailenin yaşam stilini görmek için listeye alabilirsiniz. Nisan-Eylül ayları arasında Pazartesi’den Çarşamba’ya kapalı, diğer günler 13.00-16.00 arası açık. Ekim-Mart ayları arasında ise Pazartesi’den Çarşamba’ya kapalı, diğer günler 13.00-17.00 arası açık. Giriş ücretli.

Windmill Museum:

Haliyle, yel değirmenleri ile ilgili bir müze olmasa olmazdı. Değirmenlerin tarihi, hikayesi ve maketleri de bu müzede. Her gün 11.00-17.00 arası açık. Giriş ücretli.

3. Zaanse Schans Peynir Mağazaları:

Peynirleri ile ünlü olan köyde gezerken karşınıza çok sayıda peynir mağazası çıkacak. Açıkçası alışveriş yapmayacak olsanız bile bu marketleri gezmesi keyifli oluyor. Mağazalarda, bölgeye ve Hollanda’ya ait geleneksel peynirleri bulabilirsiniz. Ayrıca, bu peynirleri denemek de hoş oluyor bizce. 🙂

Köy aslında epey küçük. Bu yüzden tamamen gezmeniz için 3-4 saat fazlasıyla yeterli. Erken saatte gelirseniz rahat rahat gezersiniz. Öğleden sonra giderek kalabalıklaşıyor.

Buraya kadar gelmişken, değirmen alanını yürüyüp köprü üzerinden köyün diğer tarafına da geçin. Çikolata Fabrikası’nın güzel kokuları eşliğinde nostaljik bir sokak yürüyüşü yapın, civardaki kafelerde mola verin. Fırınlarda geleneksel Dutch hamur işlerini denemek de güzel bir seçenek. Bizim Dutch tatlıları arasında favorimiz, taze pişmiş sıcacık Stroopwaffle’lar!

AMSTERDAM’DAN ZAANSE SCHANS KÖYÜNE NASIL GİDİLİR

Amsterdam şehir merkezinden buraya ulaşmak için 3 seçeneğiniz var.

1. Otobüs ile Amsterdam’dan Zaanse Schans’a Gitmek:

Amsterdam tren istasyonu Centraal’den kalkan otobüslerle ulaşım 20-40 dakika arası sürüyor. Otobüsleri kullanmak için, öncelikle merkez tren istasyonunun içerisindeki EBS ofisine gidin. Amsterdam bölgesinde günlük olarak kullanabileceğiniz biletlerden satın alın. Sonrasında da istasyonun üst katında otobüs duraklarının olduğu yere çıkın. Bu duraklardan kalkan 391 ya da 817 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

817 numaralı otobüs, yaz aylarında aktif ve yaklaşık 20 dakikada gidiyor. Biz gezimizi Mart ayında yaptığımız için 391 numaralı otobüs kullanıp yaklaşık 40 dakikada gitmiştik.

2. Tren ile Amsterdam’dan Zaanse Schans:

Amsterdam Centraal istasyonundan kalkan trenlerle ulaşım yaklaşık 15 dakika sürüyor. Tren, Çikolata Fabrikası tarafına yakın bir yerde indiriyor. Durakta indikten sonra köprüden geçip yaklaşık 15-20 dakika kadar yürüyorsunuz. Tren ulaşımı günün her saati kesinlikle çok pratik.

3. Araba Kiralayarak Amsterdam’dan Zaanse Schans’a Gitmek:

Amsterdam’a çok yakın bir köy olduğu için burası için araba kiralamanıza aslında pek de gerek yok. Ancak merkezde kalmayacaksanız ya da bu gezinin sonrasında başka yerlere de gidecekseniz bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Amsterdam’da araba kiralamak için önerimiz Amsterdam Centraal tren istasyonu civarındaki şubeler. Böylece trafik ve otopark derdiniz çok olmayacak.

Gezi ve ulaşım notlarımız burada sona erdi. Amsterdam ve diğer Hollanda gezilerimizle ilgili notlarımız için Instagram’da #journavelamsterdam etiketimize bekleriz! Bizi @nesemcelikkaya hesabından takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Amsterdam Yazıları:

AMSTERDAM’DA MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 10 YER