Giethoorn’u görmeyi çok istiyorsunuz ve Amsterdam’dasınız! Ve Amsterdam’dan Giethoorn’a nasıl gidilir diye bakınca durum biraz karışık geldi! İşte tam olarak böyle hissedenler için bu yazıyı hazırladık. Hobbit köyü Giethoorn, Overijssel‘de yer alan minicik bir yerleşim. Burayı biz de çok merak ediyorduk ve gittiğimizde kelimenin tam anlamıyla bayıldık! Giethoorn turunuzda anlayacaksınız ki burası gerçekten de daha önce gördüğünüz hiçbir yere benzemiyor! İrili ufaklı kanallar, kanalları evlere bağlayan mini köprüler, labirentte dolanıyormuş gibi hissettiren sokaklar… Her biri kendine has kulübe görünümündeki evleri ile Giethoorn’da dolanırken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Peki, Amsterdam’dan Giethoorn’a nasıl gideceğiz? Amsterdam’a pek de yakın olmayan Overijssel’deki Giethoorn’a gitmek açıkçası pek kolay değil. Çünkü Amsterdam’dan Giethoorn’a direkt toplu taşıma ulaşımı yok. Eğer ki planlarınızda buraya gelmek varsa öncelikle 1 tam gününüzü buraya ayırmanızı öneririz. Gidiş dönüş ve gezme sürelerinizle birlikte aynı gün içinde başka yer görmeniz pek mümkün değil.

Gelelim Amsterdam’dan Giethoorn’a nasıl geleceğinize. Amsterdam’dan Giethoorn’a gitmek için ilk seçenek tur şirketlerinin programlarına dahil olmak. Bu konuyu hiç uğraşmadan çözmek isterseniz öncelikle içinde bot turu da olan şu turu önerebiliriz. Diğer seçeneklerden ilki trenle çeşitli duraklarda aktarma yaparak gitmek, diğeri ise Amsterdam şehir merkezinden araba kiralamak.

AMSTERDAM’DAN GIETHOORN’A TRENLE NASIL GİDİLİR

Amsterdam’dan trenle Giethoorn’a gitmek için istikamet öncelikle Amsterdam Centraal tren istasyonu. İstasyondaki bilet gişesine gidip Giethoorn yönüne bilet alarak ilk adımı tamamlayın. Sonrasında ilgili perondan treninize binip 20 dakikalık bir yolculukla Almere Centrum tren istasyonuna gideceksiniz. Burada inip aktarma yaparak başka bir tren ile rotamız Steenwijk durağı. Almere Centrum ile Steenwijk’in arası 1 saat 10 dakika sürüyor. Steenwijk’te indikten sonra da istikamet otobüs durağı. Buradan 70 numaralı otobüsü yakaladığınızda 12 dakikalık yolculukla Giethoorn’dasınız. Tebrikler, zorlu yolculuğu tamamladınız!

Giethoorn’a toplu taşıma ile aktarma yaparak gitmek yaklaşık 3 saat sürüyor. Bir kişinin gidiş dönüş ücreti ortalama 50€.

AMSTERDAM’DAN GIETHOORN’A ARABAYLA NASIL GİDİLİR

Daha kolay bir yöntem olarak Amsterdam’dan Giethoorn’a gitmek için araba da kiralayabilirsiniz. Açıkçası, biz tren bileti fiyatlarını görünce araba kiralamayı tercih ettik.

Amsterdam’dan araba kiralamak için Centraal tren istasyonu çevresindeki acentelere bakmanızı öneririz. Böylece, Amsterdam’ın şehir içi trafiği ve otopark sorunu ile uğraşmazsınız. Örneğin; biz arabamızı Europcar’ın Centraal şubesinden kiraladık. Bundan sonrası navigasyona emanet! Yolculuk boyunca herhangi bir otoban ücreti ödemediğimiz için de benzin haricinde ekstra maliyetimiz olmadı. Araba kiralayarak Amsterdam’dan Giethoorn’a gitmek ise yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Diğer Amsterdam yazıları:

Amsterdam’ın En İyi Müzeleri | Amsterdam Müze Rehberi

Amsterdam’dan Giethoorn’a nasıl gidileceğinizi anlattığımız yazının sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram hesabımız @nesemcelikkaya’dan ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!