Muğla’nın Ula ilçesine bağlı küçücük bir balıkçı köyü olan Akyaka, son yıllarda özellikle büyükşehirlerin karmaşık ve kaos ortamından içi bayılanların uğrak rotası. Gökova Körfezi’nin kıyısında, eskiden çok daha sakin, hatta belki de kimselerin bilmediği bir yer olmasına rağmen Akyaka’nın günümüzün en popüler tatil beldelerinden biri haline gelmesinde; sit alanı ilan edilişi ile doğallığı daima koruması, yeşilin her tonundaki doğası ve bol rüzgarıyla dünyanın en iyi kitesurf noktalarından biri oluşunun etkisi çok.

Özellikle yaz aylarında giderek kalabalıklaşsa da, Akyaka halen kafa dinlemek ve kendinizle baş başa kalmak için gidebileceğiniz ender yerlerden biri. Bol yeşili, korunmuş doğası, tek tip evleri ve huzurlu ortamıyla Akyaka, aynı zamanda ülkemizin Citta Slow’larından da biri.

Uzun zamandır aklımızda olan Akyaka ile biz bir bayram tatilinde tanıştık. Doğruya doğru; gerçekten kendi kapasitesinin ve olması gerekenin çok çok üstünde bir kalabalıkla baş başaydık ama çok erken uyanmalı ve bol aktiviteli bir planla neredeyse kalabalıkla hiç boğuşmadan burada mis gibi 3 gün geçirdik. Hadi gelin, kafası aşırı rahat, bu minicik tatil beldesi Akyaka’da Yapılacaklar listesine hep birlikte bakalım.

AKYAKA’DA YAPILACAKLAR – AKYAKA GEZİSİ İÇİN 9 ÖNERİ

1. Gökova Aşıklar Yolu’nda Fotoğraf Çekilin

Marmaris’ten Akyaka’ya gelirken içinden geçeceğiniz Gökova Aşıklar Yolu, Akyaka’nın size bol yeşilli merhabası. Instagram’da sıkça karşımıza çıkan Gökova Aşıklar Yolu, aslında okaliptüs ağaçlarından oluşuyor ve bu yolun esas adı da Okaliptüs Yolu.

Akyaka bisikletlilerinin mola noktası ve çevre yürüyüşlerin bol oksijenli rotası olan bu yolda fotoğraf molası vermek bir Akyaka klasiği. Gün içinde çok kalabalık olduğundan en ideal saatler sabah 8-9 arası; şanslıysanız akşamüstü de boş yakalamak mümkün.

2. Akçapınar Tostçu’sunda Tost Molası Verin

Gökova Aşıklar Yolu ya da diğer adıyla Gökova Okaliptüs Yolu’nun bitimi Akçapınar köyüne çıkıyor. Köyün adı tanıdık gelmiştir; çünkü Akyaka gezisi Akçapınar Tostçusu’na uğranmadan bitirilemez. 🙂 Tostu bildiğimiz markette, fırında satılan francala ekmeğine yapılan salçalı ev tostu. Bu ne büyük lezzet falan demeyeceğiz; ama güzelliği nostaljik tadında bizce.

En büyük olaylarından biri 24 saat açık olması; bu yüzden de bizim gibi sabahın kör şafağında kalkacaksanız ve otelinizde kahvaltı edemeyecekseniz, gecenin bir saatinde acıkırsanız geleceğiniz yer işte tam olarak burası! Tostu peynirli, sucuklu, karışık yapıyorlar; yanına bir de ayran söylediniz mi tamamdır!

3. Akyaka Akçapınar Azmağı’nda Kano Yapın

Akyaka’da yapılacak en güzel şeylerden biri hiç şüphesiz azmakta kano turu! Azmak’ta kano turu için gitmeniz gereken yer ise Akçapınar Tostçusu’nun hemen yanında Amazon olarak da geçen Akçapınar Azmağı. Daha önce kano yapmadıysanız hiiiiç endişelenmeyin; kano turunu yaparken bir tekne sizi takip ediyor.

Yorulursanız kanoyu tekneye bağlayıp sizi çekiyor, istediğiniz yerde salıyor, açıkta azmağın buz gibi suyunda yüzmeniz bile mümkün! Kano turu kişi başı 40 TL, bu fiyat belki sezona özel de olabilir tabii.

Git gel yapıp arada bir de yüzme molası vermek yaklaşık 2,5 saati alıyor ama isterseniz daha kısa da tutabilirsiniz. Bu süre içinde Azmak Nehri’nin Akçapınar kolundan başlayıp onun denizle buluştuğu noktaya kadar gidiyorsunuz.

Akçapınar azmağında kano için en güzel saatler ya sabah erkenden ya da günbatımına denk gelen 17.00-18.00 arası. Bizce aşırı eğlenceli bir aktivite; kano için kesinlikle burası, tekne turu için ise Kadın Azmağı. Kanoları Akçapınar Amazon Kano’dan kiralayabilirsiniz.

4. Akyaka Azmak Nehri’nde Yüzün

Kano turunda konu yüzmeden açılmışken bu notu da hemen düşelim! Akyaka demek, her şeyden önce Azmak Nehri demek! Özellikle merkezde görebileceğiniz Kadın Azmağı olarak bilinen kolun dibindeki bitki örtüsü inanılmaz. Zaten ona bitki örtüsü yerine orman demek daha doğru olur, gerçekten muazzam bir görüntüsü var. 🙂

Hem Kadın Azmağı hem de kano turu yapacağınız Akçapınar Azmağı’nda mümkün olabilecek yerlerde yüzebilirsiniz. Akçapınar Azmağı’nda kano yapacaksanız, açıkta bu konuyu bir düşünün. Azmak gerçekten de çok soğuk, yüzdükçe de alışmayacaksınız : ama bizce buraya kadar gelmişken cesareti olan Azmak’ta yüzmeden dönmesin.

5. Akyaka Kadın Azmağı’nda Tekne Turu Yapın

Akyaka deyince aklımıza ilk olarak Azmak Nehri’ni çevreleyen sazlıklar ve etrafında yüzen ördekler, bir de onlara eşlik eden pembe tonlu günbatımı geliyor. Gerçekten de Azmak Nehri, Ege bölgesinin en farklı doğal güzelliklerinden biri. Kenarında oturup günbatımı izlesen ayrı bir huzur, içinde tekne ile gezinsen dip manzaraları ile bambaşka bir dünya.

Bizce buralara gelip Azmak Nehri’nde tekne turu yapmadan bu nehri tam olarak görmeniz ve aslında hissetmeniz pek mümkün değil. Kadın Azmağı’nda tekne turu için merkezdeki iskelenin yolunu tutun, kişi başı 12,5 TL. Yaklaşık 30 dakika sürüyor, akşamüstü saatleri tavsiye.

6. Akyaka Azmak Kıyısında Rakı-Balık Yapın

Akyaka Azmak’ta yapılacak bir diğer aktivite de nehir kenarına dizili restoranlarda rakı-balık keyfi! Akyaka’nın en popüler restoranları arasında Orfoz ve Halil’in Yeri var. Özellikle bu iki restoran için çok erkenden rezervasyon yapmak şart. Olur da yetişemezseniz, bir arkadaşımızın önerisi ile gittiğimiz Vira Vira aklınızda olsun, biz çok memnun kaldık.

Nehir kenarı bir masada oturmak istiyorsanız, yine 1-2 hafta önceden rezervasyon için aramak çok iyi olur; diğer türlü daha ortalarda oturmanız gerekecektir. Bizce bu aktivite günbatımında ayrı bir güzel oluyor. Bazı mekanlarda ayaklarınızı suya sokarak da yemeğinizi yiyebilirsiniz, ne kadar dayanabileceğiniz soru işareti……. 🙂

7. Akyaka’da Kitesurf Yapın

Bol rüzgarlı spor cenneti Akyaka, konumu ve iklimi nedeniyle dünyanın en iyi kitesurf lokasyonlarından biri. Akyaka’nın kitesurf’e bu kadar elverişli olmasının en önemli nedenleri; termal rüzgarları, beldenin bir körfezde bulunması ve surf yapılan denizin kum olması.

Son yıllarda başka şehirlerden sadece kitesurf yapmak için Akyaka’ya gelenlerin sayısı arttıkça, sahilde kitesurf dersi veren işletmelerin sayısı da aynı oranda çoğalıyor haliyle. Tabii, burada sörf ile ilgilenmek için daha uzun süre kalmak şart. Gelmeden önce ders alacağınız, ekipman kiralayacağınız yeri arayıp rezervasyon yaptırmanız tavsiye ediliyor. Bizim süremiz az olduğu için deneyemedik, sörf dersi almayı bir sonraki Akyaka gezimize sakladık.

8. Akyaka Çevresindeki Koyları ve Plajları Gezin

Akyaka, konumu ile hem merkezindeki hem de çevresindeki plaj ve koylar açısından oldukça zengin. Merkezinde bulunan Akyaka plajının yanı sıra biraz ilerisindeki Çınar ve Akbük koyları Akyaka gezilerinin favorisi. Yakın olduğu için daha sık tercih edilen bu iki koya alternatif ararsanız, rotayı biraz Marmaris tarafına çevirin. İlk önerimiz berrak kıyısı ile Marmaris İncekum Plajı, bir diğeri ise Çamlı köyünden kalkan teknelerle gidebileceğiniz Sedir Adası’ndaki Kleopatra Plajı.

İlgili iki yazımızı da buraya bırakalım:

MARMARİS’İN EN GÜZEL PLAJLARI VE KOYLARI

KLEOPATRA PLAJI – SEDİR ADASI: NEREDE NASIL GİDİLİR

9. Akyaka’da Bisiklet Kiralayın

Spor olanakları bitmek bilmeyen Akyaka, bisiklet rotaları da pek ünlü. Bu rotaların bazıları da Eski Datça ve Akyaka arasındaki 800 km’lik trekking rotası Karia Yolu’nun üzerinde yer alıyor. Akyaka’da bisiklet ve ekipman kiralamak isterseniz Free Wheelis’in yolunu tutabilirsiniz.

Aynı zamanda rota desteği de sağlıyorlar. Free Wheelis haricinde, bisikleti konaklayacağınız otelden de kiralamanız mümkün, bazılarında oluyor. Bisikleti Akyaka tatilinizde ulaşım aracı olarak kullanabileceğiniz gibi kondisyonunuz varsa Akyaka, Gökova, Marmaris, Datça arasında gerçekleştirilen bisiklet turlarına da katılabilirsiniz.

Akyaka’da Yapılacaklar: Akyaka Gezisi için 9 Öneri yazımızın sonuna geldik. Akyaka ile ilgili tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından  #journavelege  etiketiyle ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

AKYAKA’DA GEZİLECEK YERLER VE AKYAKA GEZİ REHBERİ