Noel pazarlarını çok seviyoruz. Peki, vizesiz Noel pazarları hangileri? Kış rotaları arasında Noel pazarlarının yeri bizim için ayrı! Bugüne kadar Avrupa’da sayısız Noel pazarı gezdik, en çok da Almanya ve Alsas bölgesindekileri sevdik! Her yıl Kasım sonu başlayıp çoğunlukla 25 Aralık Noel günü sona eren bu pazarların ışıl ışıl parlayan dekorasyonları, Noel lezzetlerinden hediyeliğe birçok alternatifin bulunduğu tatlı kulübeleri ve görkemli manzaraları kış gezilerimize tam anlamıyla mutluluk katıyor.

Almanya, Fransa, Avusturya, Macaristan, Çekya, Danimarka ve İsveç bu pazarları doya doya gezebileceğiniz ülkelerden bazıları ama hepsi de Schengen vizesi istiyor. Hazırda Schengen vizeniz yoksa vizesiz gidebileceğiniz Noel pazarları yok mu? Tabii ki var! O zaman hadi gelin, Türkiye’den vize istemeyen ülkelerdeki Noel pazarlarına ve açılış tarihlerine bakalım!

Başlamadan önce; NOEL PAZARLARI NE ZAMAN KURULUR – 2023 NOEL PAZARI TARİHLERİ

TÜRKİYE’DEN VİZESİZ NOEL PAZARLARI

1. GÜRCİSTAN:

Gürcistan Türkiye’den vize istemeyen ve sadece kimlikle gidilen ülkelerden biri. Bizim de vizesiz ülkeler arasında en sevdiğimiz. Genel harcama anlamında Türkiye’den daha ucuz bir ülke olması ise en güzel yanı. Ayrıca, vizesiz Noel pazarları arasında da en keyifli seçeneklerden.

Gürcistan, Ortodoks takvimini takip ettiği için Noel’i Avrupa’daki gibi 25 Aralık’ta değil, 6-7 Ocak’ta kutluyor. Kısaca, Noel pazarları ve dekorasyonları da bu takvime göre organize ediliyor.

1.1 Tiflis Noel Pazarı Ne Zaman

Tiflis 2-3 günde gezilen çok keyifli bir şehir. Şehrin dekorasyonu ve ışıklandırmaları 15 Aralık’tan haftasından itibaren başlıyor ve Ocak ayının ikinci haftasına kadar devam ediyor.

Noel dekorasyonları ve ışıklandırmaları için:

 • Freedom Square
 • St. George Statue
 • Rustaveli Avenue
 • Orbeliani Square
 • Atoneli, Kostava, Melikishvili sokakları
 • Chavchavadze Avenue

Tiflis Noel pazarları 22 Aralık – 15 Ocak tarihleri arasında kuruluyor. Tarihler değişkenlik gösterebiliyor. Özetlemek gerekirse, Noel pazarları aşağıdaki lokasyonlara bakmakta fayda var:

 • Parliament Building, Rustaveli Ave
 • Orbeliani Square
 • Atoneli Street
 • Dedaena Park
 • Fabrika Hostel (kurulacağı zaman kendi sosyal medya hesaplarından duyuruyorlar)

 1.2 Batum Noel Pazarı Ne Zaman

Batum da Türkiye’den en sık ziyaret edilen Gürcistan şehirleri arasında. Batum’a uçakla gidebilir veya Artvin’den arabayla geçebilirsiniz. Yani, vizesiz Noel pazarı gezmek isteyenler için Batum da bir alternatif.

Noel dekorasyonları ve ışıklandırmaları için:

 • European Square Batumi

Batum Noel pazarları 25 Aralık – 7 Ocak tarihleri arasında kuruluyor. Tarihler değişkenlik gösterebiliyor. Noel pazarı aşağıdaki lokasyonda:

 • European Square Batumi

2. SIRBİSTAN

Türkiye’den vizesiz gidilen en popüler ülkelerden biri Sırbistan. Sırbistan’ın en çok ziyaret edilen şehirlerinde ise Belgrad ve Novi Sad başı çekiyor. Bu iki şehir aynı zamanda vizesiz Noel pazarları için Sırbistan’da gidebileceğiniz iki şehir. Sırbistan da Ortodoks takvimine göre Noel kutlayan ülkelerden biri.

2.1 Belgrad Noel Pazarı Ne Zaman

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, kültürel noktaları, alternatifi bol mekanları ve gece hayatı ile Türkiye’den en sık gidilen rotalar arasında. Belgrad’ın popülerliği mevsim fark etmeden her dönem devam ediyor. Yılbaşı zamanında da Belgrad dekorasyonlarla ve Noel pazarları ile en keyifli kış rotalarından biri oluyor.

Belgrad Noel pazarları 8 Aralık – 8 Ocak tarihleri arasında kuruluyor. Bazı kaynaklarda Kasım sonundan itibaren Knez Mihailova pazarının da açıldığı yazıyor. Noel pazarları ve Noel dekorasyonları aşağıdaki lokasyonlarda görülebilir.

 • Knez Mihailova Street ve çevresi
 • Winter Fairy Tale Festival by Zimska Bajka: 8 Aralık – 8 Ocak

2.2 Novi Sad Noel Pazarı Ne Zaman

İkinci büyük şehir Novi Sad, Noel pazarlarının Sırbistan’da kurulduğu ilk şehir. Belgrad’a 1 saat mesafedeki Novi Sad’a trenle, otobüsle veya araba kiralayarak gelip günübirlik veya konaklamalı kısa bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Novi Sad Noel pazarları Kasım sonu başlayıp Aralık sonuna dek devam ediyor. Noel pazarları ve Noel dekorasyonları aşağıdaki lokasyonlarda görülebilir. Novi Sad’ın Noel ve yılbaşı kapsamında konser, buz pisti, gece pazarı gibi farklı etkinlikleri bulunuyor.

 • Zimzolend, Liberty Square ve çevresi: 25 Kasım – 26 Aralık
 • Icy Forest, Danube Park: 15 Aralık – 14 Ocak
 • Christmas Magic, Promenada alışveriş merkezi: 1 Aralık – 10 Ocak
 • Novi Sad Night Market, Fish Market: 1 Aralık

3. BOSNA HERSEK

Türkiye’den vizesiz Balkanlar gezisi yapılabilecek en güzel rotalardan! Aralık ve Ocak ayları arasında Bosna Hersek gezisi planlıyorsanız Saraybosna, Mostar, Kupres, Tuzla ve Zenica gibi şehirlerde Noel pazarlarına denk gelebilirsiniz. Saraybosna bu noktalar arasında bizim daimi favorimiz; çünkü hem gezmesi kolay, hem yemekleri güzel, hem de çok bizden!

3.1 Saraybosna Noel Pazarı Ne Zaman

2 günde rahatça gezebileceğiniz Saraybosna’da Noel Pazarı Holiday Market adı altında gerçekleşiyor. Etkinliklerin, konserlerin olduğu bu pazarda yeme içme seçenekleri ve hediyelik eşya satan kulübeler ve bir de büyük buz pisti bulunuyor. Süslemeler ise en yoğun şekilde yine bu meydanın çevresinde ve şehrin ana caddesi olan Marsala Tita’da görülebilir.

 • Holiday Market, Liberation Square (Trg Oslobodenja) ve çevresi: 14 Aralık – 14 Ocak (resmi duyurusu yok)
 • Marsala Tita caddesi

4. KUZEY MAKEDONYA

Balkanlar’ın doğası en güzel ülkesi Kuzey Makedonya, Türkiye’den vizesiz gidebileceğiniz mevsimsiz bir rota. Bu kadar sevilmesindeki en önemli sebep ise kültürümüzün benzerlik göstermesi ve gittiğimizde hiç yabancı hissetmememiz!

Kuzey Makedonya’da bizim favorimiz Ohrid olsa da Noel pazarları için yolunuzu Üsküp’e düşürebilirsiniz. Bazı kaynaklarda Ohrid’de de Noel pazarı olduğu belirtilmiş ancak ilgili duyuru göremediğimiz için buraya eklemedik. Üsküp’te hem Noel pazarı kuruluyor hem de bu çerçevede etkinlikler gerçekleştiriliyor.

4.1 Üsküp Noel Pazarı Ne Zaman

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp de Noel pazarı görebileceğiniz yerlerden biri. 1 Aralık’tan itibaren şehrin Noel ve yılbaşı süslemeleri ile dekorasyonları başlamış oluyor. Farklı noktalarda da etkinlik ve pazar alanları kuruluyor. En ünlüsü Winterland.

 • Winterland, Macedonia Square ve çevresi: 15 – 31 Aralık (tahmini)

5. ARNAVUTLUK

Türkiye’den vizesiz gidilen Arnavutluk, son yıllarda turkuaz sahilleri ile en popüler rotalardan biri haline geldi. Bu sefer konumuz vizesiz Noel pazarları olduğu için biz eşsiz sahillerini bir kenara alıp başkent Tiran üzerinden önerilerimizi paylaşacağız.

Özellikle gideceğiniz bir Noel rotası olmasa da eğer yolunuz Aralık ayının ilk haftasından Ocak ayının başına dek Tiran’a düşüyorsa, Noel pazarına ve süslemelerine de denk geleceksiniz demektir!

5.1 Tiran Noel Pazarı Ne Zaman

Şehrin Noel pazarını Skanderbeg Meydanı’nda gezebilir, şehrin Noel süslemelerini de bu meydan ve çevresindeki sokaklarda bol bol görebilirsiniz. Işıklandırmalar, süslemeler ve Noel Pazarı 5 Aralık’ta başlıyor. Noel pazarında lunapark tarzı oyuncaklar, yeme içme ve hediyelik eşya standları bulunuyor.

 • Holiday Village, Skanderbeg Square: 5 Aralık – 6 Ocak
 • Mother Teresa Square: Aralık ayı

6. KARADAĞ

Avrupa’da en sevdiğimiz vizesiz ülkelerden biri olan Karadağ, yine neredeyse her şehrinde yılbaşı süslemesi ve pazarı görebileceğiniz bir rota. En sevilen Karadağ Noel pazarları ise Podgorica ve Kotor’da kuruluyor. Her iki şehirdeki Noel pazarları için özellikle gitmenize gerek yok; ancak Aralık ayında yolunuz buraya düşecekse hem Podgorica’da hem de Kotor’da mütevazı pazarlara ve süslemelere denk gelirsiniz.

6.1 Podgorica Noel Pazarı Ne Zaman

Kotor, Budva, Perast ve Tivat için bir seyahat planınız varsa, rotanızı başkent Podgorica ile birleştirip buradaki Noel etkinliklerini de görme şansınız olacak.

 • Podgorica Noel Pazarı, Independence Square: 1 Aralık – 7 Ocak
 • Buz pisti, Njegosev Park

6.2 Kotor Noel Pazarı Ne Zaman

Karadağ’da gezmeyi en çok sevdiğimiz şehir hiç şüphesiz Kotor. Her ne kadar çoğu gezgin için burası bir bahar ve yaz rotası olsa da eğer Noel dönemine denk gelecekseniz, Kotor’da da Noel pazarı ve etkinlikleri deneyimleyebilirsiniz.

 • Kotor Noel Pazarı, Square of the Arms: 1 Aralık – 7 Ocak

Vizesiz Noel Pazarları yazımızın sonuna geldik. Tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!