Asya, Türklere vizesiz seyahat özgürlüğü sağlayan çok sayıda ülke seçeneği ile en sevilen rotalardan biri; ancak maalesef Vietnam, vizesiz Asya ülkelerinden biri değil. Daha önce Vietnam’a gitmediyseniz veya hakkında küçük çapta bir gezi araştırması yapmadıysanız muhtemelen Vietnam’ın Türklerden vize istediği bilgisiyle karşılaşmamışsınızdır. Açıkçası, çok da haklısınız; çünkü bu gerçeği biz bile Vietnam biletlerimizi aldıktan sonra öğrendik.

Başta ‘aman nedir ki, Vietnam vizesi almak ne kadar zor olabilir’ diye düşünüp işi hafife almış olsak da internette derin araştırmalara girdikçe gördük ki Türkler olarak Vietnam vizesi almak hem biraz zor hem de garip bir süreç. Bir de başvurup da vizeyi alamamış, kapıda reddedilmiş kişilerin yazmış olduğu yazılar var ki onlar da Vietnam vizesi almak konusunda kafaları iyice karıştırıyor. En sonunda ‘galiba bu iş olmayacak’ derken buluyorsunuz kendinizi; işte bu yazıyı tam olarak da bu nedenle yazıyoruz. Çünkü; iyi haber, Vietnam vizesi almak sandığınız kadar zor ve karmaşık değil.

VİETNAM VİZE İSTİYOR MU? – VİETNAM YEŞİL PASAPORTA VİZE İSTİYOR MU?

Vietnam, yeşil pasaporta vize istemiyor ve yeşil pasaportu olanlar Vietnam’da 90 gün, vizesiz kalabiliyor. Yeşil pasaportunuz yoksa ve Vietnam’a gitmek istiyorsanız, Vietnam vizesi almanız gerekiyor.

VİETNAM VİZESİ ALMAK ZOR MU

Vietnam vizesi almak için yapmanız gerekenler bildiğimiz Schengen vizesi prosedürlerinden biraz farklı. Öncelikle, Vietnam kapıda vize veren bir ülke ve bu vizeyi alabilmek için herhangi bir doküman toplamanız gerekmiyor; ancak Vietnam’ın kapıda vize uygulaması her ülke için aynı işlemiyor.

Bazı ülkeler kapıda sadece pasaportunu gösterip vize alabiliyorken, Türklerin Vietnam’a girişte kapıda vize alabilmesi için yanlarında Vietnam Konsolosluğu tarafından onaylanmış C1 Belgesi ya da diğer adıyla ‘Vize Onay Mektubu’nu yanında götürmesi gerekiyor.

Vize Onay Mektubunuz olmadan Vietnam’a uçuş ya da giriş mümkün değil. Hem uçağa binmeden kontuarda kontrol ediliyor hem de Vietnam’a girişte sizden isteniyor. Bu mektup olmadan, başka bir Asya ülkesinden Vietnam’a geçmeniz de mümkün değil. Hani Tayland, Laos ve Kamboçya gibi komşu ülkelerdeki gezileriniz esnasında aniden oluşan ‘buraya kadar gelmişken ben bir Vietnam’a da gideyim’ düşüncesi ne yazık ki bu ülkede işlemiyor.

Komşu ülkelerden Vietnam’a gitmek için buradaki temsilciliklerden başvuru yaptığınızda ise işlem süresi ve ülkenin kendi kararları nedeniyle yurt dışındayken vize onayınızı almanız oldukça zor ve çoğu zaman imkansız.

Özetle, Vietnam’a vize almanın en kolay yolu Türkiye’deyken vize onay mektubu başvurusu yapmak ve geziye öyle başlamak.

VİETNAM VİZE ONAY MEKTUBU NEDİR? – VİETNAM C1 BELGESİ

C1 Belgesi olarak da geçen Vietnam Vize Onay Mektubu, Vietnam’ın Türkiye’nin de içinde olduğu bazı ülkelerden istediği ‘vize alabilir mektubu’ demek oluyor. Belgenin kapsamı; Vietnam’a gitmek isteyenlerin bu ülkede bulunan bir kuruluş, turizm acentesi ya da yerleşik biri tarafından davet edilmesi, bu kurum ya da kişinin turistin garantörü olması ve bu bilgilerin de devletin ilgili kurumları tarafından onaylanması üzerine.

Bu belgeyi edinmek için izlenen en yaygın yol; Vietnam’da yerleşik bir turizm acentesi üzerinden davet almak. Bu acentenin adınıza yaptığı başvuru sonucu gelen mektupta da sizin Vietnam gezinize tamamen turistik amaçla çıktığınız, gezinizi yapacağınız tarih aralığı ve bu tarihten sonra ülkeden çıkacağınız belirtilip taahhüt ediliyor.

Belgeyi bu hizmeti veren Türkiye’deki aracı kurumlar üzerinden ya da bireysel olarak Vietnam’daki turizm acenteleri ile görüşerek alabilirsiniz. Vietnam, bu vize onay mektubunu geçmişte yaşanmış birtakım siyasi ve ticari sorunlar ile işlenmiş suçlardan ötürü istiyor. Vize onay mektubunu almak için de sizden beklenen tek şey gerekli prosedürü izlemek. Bunun dışında herhangi bir belge toplamanız gerekmiyor.

Vize Onay Mektubu almış olmanız Vietnam vizesi aldığınız anlamına gelmiyor. Resmi başvuru, ülke girişinde bu belgeyi polislere vermeniz ve ödemeyi yapmanız üzerine gerçekleşiyor. Vizeyi bu süreçten sonra alabiliyorsunuz.

VİETNAM VİZESİ İÇİN C1 BELGESİ YA DA VİZE ONAY MEKTUBU NASIL ALINIR

1. Konsolosluk Üzerinden Şahsen Başvuru Yapmak:

Vize deyince akla gelen ilk yol, haliyle konsolosluk üzerinden başvuru yapmak. Ancak, Vietnam Vizesi için konsolosluk başvurusu yalnızca Ankara’daki Vietnam Konsolosluğu’dan yapılabiliyor. Vize için Ankara’ya gitme ihtimalimiz olmadığı için biz bu aşamayı hızla geçip daha kolay alternatif yollara baktık.

 2. Türkiye’deki Aracı Kurumlarla Çalışmak:  

Vietnam’a gidecek herkesin Ankara’daki konsolosluğa gitme ihtimali olmadığı için Vietnam vizesine aracı olan Türk kurumlarla iletişime geçmek izleyebileceğiniz en kolay yol. Türkiye’deki aracı kurumlarla çalışmanın en büyük artısı ise kesinlikle karşınızdaki kişi ile Türkçe konuşabiliyor, meraklarınızı Türkçe sorabiliyor olmanız. Örneğin; bizim de destek aldığımız www.vietnamavize.com bu aracı kurumlardan biri.

Vietnamavize.com’a vizeyi nasıl alabileceğimizi araştırırken ulaştık, kendilerine yazmadan önce de ufak çapta araştırmalarda bulunduk. 🙂 Sorunsuz vizedeki referansları, başvuruda gerekli otel rezervasyonlarını kendileri yapıyor olmaları ve imzalı vize onay formunuz gelmeden şirketin herhangi bir ödeme talep etmemesi karşısında başka bir alternatif bakmadık bile.

Vietnam Vizesi Almak İçin Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

#Başvuru Belgeleri: Pasaportunuzun kimlik sayfası ile uçuş rezervasyonlarınızın kopyalarını aracı kuruma mail yoluyla iletin. Bu belgeler için orijinal doküman istenmiyor.Kurum bu iki kopya belge üzerinden sizin vize onay mektubu başvurunuzu gerçekleştiriyor.

#İşlem Süresi: 7-10 iş günü içinde vize onay mektubu kopyası size mail ile gönderiliyor. Şirket bu mektubu size göndermeden önce konsolosluktan doğrulamasını yapıyor, haliyle ortada bir risk de kalmıyor. Mektubunuz geldikten sonra yapmanız gereken bu belgenin çıktısını gidiş uçağına giderken yanınızda taşımak; çünkü Türkiye’den çıkış yapacağınız uçuş öncesi kontrol edilecek, sonra da vardığınız Vietnam havalimanında bu mektubu vize için teslim edeceksiniz.

#Ödeme: Vize onay mektubunun kopyası mail ile size ulaştıktan sonra firmanın size mail ile gönderdiği bir link üzerinden ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz. Hizmetin karşılığı sadece Vietnam’da geçerli olan tek girişli başvuru kişi başı 100$, başka ülkeleri de kapsayan çok girişli bir gezi için kişi başı 120$. Örneğin; gezi esnasında Vietnam’dan Kamboçya’ya geçip tekrar Vietnam’a geri dönecekseniz çok girişli vize başvuruşu yapmanız gerekiyor.

#Vize Onay Mektubu ile Kapıda Vietnam Vizesi Almak ve Resmi Vietnam Vizesi Başvurusu: Ülke girişinde resmi Vietnam vizesi başvurusu yapmak için vize memuruna pasaportunuzu, vize onay mektubunuzu, havalimanında dolduracağınız giriş formunu, pasaportunuzu ve 2 adet biyometrik fotoğrafı teslim ediyorsunuz. Bu işlem için de tek girişli başvuruda kişi başı 25$, çok girişli başvuruda 50$ ödeme yapılıyor. Belgeleri teslim ettikten sonra vizeli pasaportunuz 15 dakikada size teslim ediliyor.

Vietnamavize.com İletişim Bilgileri:

Vietnam’a girişiniz Hanoi, Ho Chi Minh veya Da Nang gibi uluslararası havalimanlarından olacaksa, bizim gibi Vietnamavize.com ile görüşerek C1 belgesi için hizmet alabilirsiniz.

Website: www.vietnamavize.com

Telefon: 0541 210 20 20

Mail Adresi: vietnamavize@gmail.com

3. Vietnam’daki Turizm Acenteleri ile Çalışmak:

Türkiye’deki aracı kurumların yanı sıra Vietnam’da yerleşik turizm acenteleri ile de bu mektubu almak için çalışabilirsiniz. Vietnam; Türkiye gibi başka ülkelerden de C1 belgesi talebinde bulunduğundan, özellikle başkentlerdeki turizm acentelerinde böyle bir iş kolu oluşmuş durumda. Bu hizmeti veren acentelerle iletişime geçip 60$ karşılığında bu formu edinebilirsiniz; ancak çalışma stilini hiç bilmediğimiz bir ülkede açıkçası bu yöntemi denemek istemedik.

VİETNAM KAPI VİZESİ NASIL ALINIR

C1 belgenizi aldıktan sonra, ülke girişinde resmi başvurunuzu yapmak kalıyor. Eğer, ülkenin Hanoi, Ho Chi Minh ve Da Nang gibi uluslararası havalimanlarından Vietnam’a giriş yapacaksanız, havalimanına vardığınızda öncelikle vize memurlarının olduğu başvuru alanına geliyorsunuz.

İlk olarak, bu alandaki masada duran giriş formunu doldurun. Sonrasında bu formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, elinizdeki vize onay mektubu ve pasaportunuzla birlikte ödemenizi yaparak polise teslim edin. Bekleme süreniz maksimum 15 dakika. Vizenizi güle güle kullanın. 🙂

Vietnam kapı vizesi için ihtiyacınız olanlar;

#1 Vietnam vize onay mektubu

#2 2 adet biyometrik fotoğraf

#3 Havalimanında doldurulacak giriş formu

#4 Pasaport

#5 Tek girişli başvuru için 25$, çok girişli başvuru için 50$

Böylece, Vietnam Vizesi Nasıl Alınır yazımızın da sonuna geldik. Tüm vize sürecimizi sorunsuz yürüten Vietnamavize.com’a tekrar teşekkür ederiz; bizce onlarla bu vizeyi almak hiç de zor değil. 🙂 Vietnam ile ilgili tüm fotoğraf ve gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journavelvietnam etiketi ile ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer vize yazıları:

2 YILLIK SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR