Vatikan Müzesi Bileti

Vatikan Müzesi bileti nasıl alınır? Vatikan’da gezilecek yerler nelerdir? Vatikan Müzesi online biletini almayı anlattığımız ve bu rota için tüm ipuçlarımızı paylaştığımız yazımıza hoş geldiniz! Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan, Katolik Kilisesi’nin merkezi olan bir şehir devleti. Tabii, aynı zamanda da içindeki değerlerle birlikte Roma gezilerinin olmazsa olmazı! Sadece San Pietro Bazilikası ve Vatikan Müzeleri bile başlı başına tüm günü geçirebileceğiniz büyüklükte ve görkemde. Peki, Roma’da da görülecek onlarca yer varken Vatikan ile birlikte hepsini bir geziye nasıl sığdıracağız?

Özellikle Roma’ya ilk kez gidiyorsanız, en az 1 gününüzü Vatikan’a ayırmanızı tavsiye ederiz. Roma’daki sınırlı vaktinizin bir kısmını Vatikan’da en iyi şekilde değerlendirmeniz için aşağıda Vatikan önerilerimizi ve Vatikan gezi notlarımızı paylaşıyoruz.

Vatikan’da Gezilecek Yerler ve Vatikan Müzesi Rehberi’ne başlamadan, Roma için uçak biletinizi aldıysanız önerilerimize geçmeden önce Vatikan Müzesi biletinizi almanız gerektiğini ekleyelim. Müzenin biletleri çok hızlı tükendiği için biletinizi gitmeden önce online olarak almalısınız.

VATİKAN MÜZESİ BİLETİ NASIL ALINIR?

Müzenin biletleri eskiden kapıdan veya kendi websitesinden kolayca alınıyordu. Ancak, yıllar içerisinde ilgi ve turist yoğunluğu çok artınca biletler çok hızlı tükenmeye ve kapıya kalmamaya başladı. Ayrıca, müzenin websitesi de pek düzgün çalışıyor diyemeyiz. Eh, bileti son dakikaya bırakırsanız bulma şansınız da yok. Bu yüzden, Roma ve Vatikan planınız varsa Vatikan Müzesi biletinizi geziye gitmeden önce online olarak almanızı tavsiye ederiz.

Vatikan Müzesi Online Bilet Alımı

Biletleri online almak için resmi websiteyi kullanmayacağız. Çünkü, artık resmi sitede çoğunlukla giriş bileti görünür olsa da almak istediğinizde %90 ‘tükendi’ şeklinde görünüyor ve sistem size giriş bileti yerine tur paketi önerip duruyor. Yine de deneyin ama olmazsa da merak etmeyin; çünkü bunun da hızlı bir çözümü var!

Vatikan Müzesi ve Sistina Şapeli için sıra beklemeden giriş yapacağınız bileti hemen buradan satın alabilirsiniz. Tıkladıktan sonra açılan ilk seçeneğin takvim bölümünde tarih ve saat seçimi yapabilirsiniz.

Vatikan Müzesi’ni ve Sistina Şapeli’ni rehberli tur ile gezmek isterseniz, onun için de bu bileti almanızı öneririz. Müzeyi sistemli şekilde görmek, bölümler ve eserler hakkında bilgi almak için oldukça güzel bir seçenek.

Bileti aldığımıza göre artık rehberimize geçebiliriz. 🙂

VATİKAN’DA GEZİLECEK YERLER

Vatikan’da gezebileceğiniz yerler arasında San Pietro Bazilikası ve Meydanı, Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli ile Vatikan Bahçeleri var. Bu rota hakkındaki detaylı bilgileri ve gezi esnasında faydasını göreceğiniz ipuçlarını aşağıdaki başlıklarda görebilirsiniz.

1. SAN PİETRO BAZİLİKASI VE MEYDANI

Sadece Roma’nın değil, dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan San Pietro Bazilikası ile gezi rehberimize ilk adımı atıyoruz. Bu göz alıcı mimarinin bir diğer adı da Aziz Petrus Bazilikası ve bu isim Hristiyanlığın ve Katolik mezhebinin ilk papası olan Aziz Petrus’tan geliyor.

San Pietro, 60.000 kişilik kapasitesi ile dünyanın en büyük kiliselerinden biri. Papanın da yerleşkesi olan bu yapıyı görmeden Roma’dan ayrılmanızı gerçekten istemeyiz. Sonuçta, dünyanın en değerli ve en çok ziyaret edilen noktalarından biri burası. Aynı zamanda da Hristiyanlar’ın hac yeri.

İtalyan Yüksek Rönesans stili ile yapılan bazilika çok görkemli bir tasarıma sahip. Her ne kadar en büyük kilise diyemesek de kendi içinde ve mimari açıdan mükemmel detaylar taşıyor. Tasarımında çok sayıda mimarın dokunuşu var ve aralarında en çok öne çıkanlar ise Bramante, Michelangelo ve Bernini.

San Pietro Bazilikası Giriş Ücreti

Bazilikaya giriş ücretsiz. İlk olarak güvenlik kontrolünden geçip San Pietro Meydanı’na giriyorsunuz. Buradaki sırayı takip ederek de bazilikaya giriyorsunuz. Herhangi bir kiliseyi gezer gibi olmayacağı için süreç uzun sürüyor. Dolayısıyla, 1-2 saat ayırmak gerek. Bazilikanın bir de Vatikan manzarası izleyeceğiniz kubbesi var. Buraya çıkış ise ücretli; asansör (€10) ve merdiven (€8) seçenekleri var.

San Pietro Bazilikası Ne Zaman Gezilmeli

Sabah açılış saatine yakın veya kapanış saatine yakın. Roma’nın ve Vatikan’ın en turistik noktası olduğu için öğleden sonra inanılmaz bir kalabalık oluyor. Öğleden sonra gelirseniz sırada saatleriniz geçer. Bizim tavsiyemiz sabah erken saatler, 7-9 arası. Saat 9:30’dan itibaren tur grupları daha da yoğun şekilde geliyor.

San Pietro Bazilikası Gezisi ve Rehberli Tur

Bazilikayı ücretsiz şekilde kendiniz gezebilirsiniz.

Burayı rehber eşliğinde gezmek ve aynı zamanda Aziz Petrus’un mezarını görüp kubbeye de çıkmak isterseniz bu tura bilet alabilirsiniz.

Kapsamlı bir Vatikan gezisi yapmayı düşünüyorsanız hem San Pietro Bazilika’sını hem Vatikan Müzeleri’ni ve Sistina Şapeli’ni rehberli tur ile gezebilirsiniz. Sıra beklemeden giriş imkanı sağlayan rehberli Vatikan turu için biletinizi buradan alabilirsiniz. Turun farklı seçenekleri olduğu için açıklamalarını gözden kaçırmayın.

San Pietro Bazilikası’na Hangi Gün Gidilmeli

Mümkünse Çarşamba günü haricinde ve hafta içi günlerde. Pazar günleri Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli kapalı. Bu yüzden, Cumartesi en kalabalık ve en yoğun olan gün. Hafta sonunu hiç tavsiye etmeyiz.

Ayrıca, Çarşamba günü de papanın vaaz günü. Bu nedenle, San Pietro Bazilikası Çarşamba günleri öğlene dek kapalı oluyor. Papanın görebileceği gün olduğu için, Çarşamba günü öğleden sonrası da çok kalabalık oluyor.

San Pietro Bazilikası Ziyaret Saatleri

Bazilika 1 Ekim – 31 Mart arası 07:00 – 18:30, 1 Nisan – 30 Eylül arası 07:00 – 19:00 arasında ziyarete açık. Çarşamba günleri açılış 12:00 – 13:00 arasında oluyor. Ziyaret saatlerini buradan kontrol edebilirsiniz. Kubbeye çıkmak istiyorsanız, yazın 08:00 – 18:00, kışın ise 08:00 – 17:00 arası mümkün.

San Pietro Bazilikası Giyim Kuralları

Vatikan gezinizde kadın, erkek ve çocuk giyim kurallarına dikkat etmeniz bekleniyor. San Pietro Meydanı haricinde gireceğiniz tüm yerlerde dekolteli, askılı, kolsuz, kısa, crop, dar ve açık kıyafetlerden kaçınmalısınız. Özellikle yaz aylarında omzunuzu kapatan üstler, diz boyu ve altında alt giyimler tercih edilmeli. Sıcak havalarda askılı üst giydiyseniz, Vatikan’da kullanmak için yanınıza şal veya gömlek alabilirsiniz. İçeride şapkaya izin verilmediğini de ekleyelim.

2. VATİKAN MÜZELERİ VE SİSTİNA ŞAPELİ

Dünyada gezebileceğiniz en iyi ve en kapsamlı müzelerden biri olan Vatikan Müzeleri’nde sıra. Burayı nasıl tarif etsem az kalır. Fakat, görüp görebileceğiniz en kapsamlı ve en Rönesans içerikli müzeyi gezmeye hazır olun. İçeride inanılmaz bir ambiyans ve inanılmaz bir koleksiyon var. Sanki bir Sanat Tarihi kitabını kendi gözlerinizle geziyor gibi hissedeceksiniz. Bunu da farazi söylemiyorum. Gerçekten de dünya sanat tarihinin en önemli eserlerinin büyük bir kısmı Vatikan Müzeleri’nde yer alıyor.

Müze koleksiyonundaki eserler müze yapısının içindeki 54 galeride sergileniyor. 1400 odadan oluşan bu 54 galerinin her biri de başlı başına bir yapıt. Tavan işlemeleri, duvar resimleri, zeminler, resimler, heykeller derken… İçerideki her şeyi görmek için gezi akışını yukarı, aşağı, sağa ve sola şeklinde yapmak gerek.

Salonlar içerisinde en popüleri ise papa seçimlerinin de yapıldığı Sistina Şapeli. Şapelin içinde Michelangelo’nun 16. yüzyılda yapmış olduğu freskler var. Giriş için Vatikan Müzesi bileti almış olmalısınız, o bilet kapsamında gezilen bir mekan. İçeride fotoğraf çekmek yasak.

Vatikan Müzesi Giriş Ücreti

Vatikan Müzesi ve Sistina Şapeli’ne giriş ücreti kişi başı €20. 6 yaş altı ücretsiz ve 6-18 yaş arası €8. Ancak, bu rakama bileti resmi siteden asla alamıyorsunuz çünkü hep ‘sold out’ görünüyor. Yine de çok nadir de olsa bazen çıkabildiği için buradan kontrol edebilirsiniz. Bir yöntem de saatlerce bekleyeceğiniz müze kuyruğunu göze almak. Kuyruk müzeye giden 3-4 uzun sokak boyunca uzanıyor maalesef ve durum her mevsim böyle. Kimsenin böyle bir vakti olmadığı için bizim tavsiyemiz, biletinizi mutlaka gitmeden önce online olarak almanız.

Vatikan Müzesi için Online Bilet

Planı yaptığınız gibi Vatikan Müzesi biletinizi de alırsanız €31 ile bu işi çözüyoruz. Eğer son ana bırakırsanız, rakamlar uçak biletleri gibi bir gün yaklaştıkça artıyor ve €100 – €150’lara kadar çıkıyor. O yüzden önceden alın.

Yukarıda da belirtmiştik, tekrar edelim. Vatikan Müzesi ve Sistina Şapeli için sıra beklemeden giriş yapacağınız bileti buradan hemen satın alabilirsiniz. Tıkladıktan sonra açılan ilk seçeneğin takvim bölümünde tarih ve saat seçimi yapacaksınız. İsterseniz sesli rehber de ekleyebiliyorsunuz. Bu biletin girişi farklı bu arada. Müze önündeki turuncu kordonlu yerden gösterip geçiyorsunuz.

Müzeyi ve Sistina Şapeli’ni rehberli tur ile gezmek isterseniz, onun için de bu bileti almanızı öneririz. Müzeyi sistemli şekilde görmek, bölümler ve eserler hakkında bilgi almak için oldukça güzel bir seçenek.

En güzel bilet seçeneklerinden biri de müzede akşam turu. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, oldukça kalabalık ve her daim yoğun bir müze. Akşam turları daha sakin geçiyor. Vatikan Müzesi ile Sistina Şapeli’ni rehber eşliğinde akşam gezmek isterseniz biletinizi buradan alabilirsiniz.

Vatikan Müzesi Ne Zaman Gezilmeli

Sabah San Pietro Bazilikası’nı gördükten sonra müzeye gitmek en mantıklısı. Genellikle de herkes böyle yapıyor. Bazilikaya erken saatte gideceğinizi düşünürsek 09:00 – 10:00 arasını müzeye giriş saati olarak belirleyebilirsiniz. Bazilikadan çıkınca kısa bir yürüme mesafesi var, aynı yerde değiller. İçeride gezmek de uzun sürüyor. Bu sebeple Vatikan’da sadece bu müzeyi gezecek olsanız dahi geç saate bırakmayın.

Vatikan Müzesi için En İyi Günler Hangileri

Müze, Pazar günleri kapalı ve Cumartesi günü de en kalabalık günü. Hafta içi günlerde gelmeniz en iyisi olur.

Vatikan Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze, Pazar günleri haricinde 08:00 – 19:00 arası açık. Son giriş 17:00. Yaz aylarında 08:00 – 20:00 arası açık oluyor, son giriş 18:00’de yapılabiliyor.

Her ayın son Pazar günü ise müzeye giriş 09:00 – 14:00 arası ücretsiz.. Ücretsiz günde son giriş 12:30. Biletler kapıdan alınıyor. Ücretsiz günde gidecekseniz biletinizi kapıdan alacağınız için sabah çok erkenden sıraya girmelisiniz, mesela 06:30 – 07:00.

Müzede Yeme İçme

Müzenin çeşitli yerlerinde büfe, kafe ve restoran mevcut.

Müzede En Sevdiklerimiz

Rönesans eserleri ile Pinacoteca, avluda yer alan altın Sphere within Sphere dünya küresi, Rafael salonlarındaki Atina Okulu freski, Appartamento Borgia, Galleria delle Carte Geografiche, Michelangelo freskleriyle Sistina Şapeli ve çıkışta bir Vatikan klasiği olan spiral Bramante Merdivenleri.

Vatikan Müzesi Giyim Kuralları

Bazilika ile aynı kurallar burada da geçerli. Açık, dekolteli, askılı, crop kıyafetler giyilmemeli. Alt giyimler diz boyunda veya altında olmalı. Şapka yasak, omuzlarınızı kapatmak için şal veya gömlek taşımak iyi olur.

3. VATİKAN BAHÇELERİ

Vatikan’da daha uzun vaktiniz varsa, bir de ülkenin yarısından fazlasını kaplayan Vatikan Bahçeleri’ni gezebilirsiniz. Bahçeler, papa yerleşkesinin olduğu bölgeyi çevreliyor. Çok şaşırmayacağınız şekilde de parkın içerisindeki heykel ve çeşme gibi eserler de Rönesans ve Barok dönemlerinin ürünü. Ortamın güzelliği ve sakinliği kalabalık ve yorucu geçen müze turunun ardından oldukça iyi geliyor.

İçeride görebileceğiniz yerler arasında Bramante’nin Belvedere Avlusu, Berlin Duvarı’ndan bir bölüm, çeşitli Rönesans ve Barok çeşmeleri ile İtalyan Bahçeleri mevcut.

Vatikan Bahçeleri’ni Çarşamba ve Pazar günleri haricinde, 09:00 – 18:00 arası gezebilirsiniz. Ziyaret yalnızca rehberli tur ile mümkün. Tur ücreti kişi başı €25, Sistina Şapeli ziyareti ile birlikte satılan kombine bir bilet. Buradan alabilirsiniz.

Hızlı Yemek Molası

Vatikan gezimizin burada sonuna geldik. Bu rotayı yapmayı düşünüyorsanız, Vatikan Müzesi gezisi sonrası 200 Gradi’de bir sandviç molası vermeyi unutmayın. Sandviç deyip geçmeyelim, Roma’da yediğimiz en panini’ler burada çünkü. Önünde oturacak yeri, çok da iyi panini çeşitleri var.

Tüm seyahat notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Roma Yazıları:

ROMA YEME İÇME REHBERİ – EN İYİ ROMA RESTORANLARI

ROMA’DA NEREDE KALINIR – ROMA KONAKLAMA REHBERİ