Yurt içinde deniz tatili için nereye gitsek diye düşünsek, muhtemelen aklımıza en başta Antalya gelir. Akdeniz kıyısının en büyük şehri, Türk Riviera’sının görkemli noktalarından biri olan bu koca şehrin güzellikleri de denizi ve sahilleriyle sınırlı değil elbette. Antalya, bol sürprizli doğası ve medeniyetlere yuva olan antik kentleri ile günlerce gezseniz de bitiremeyeceğiniz bir şehir.

Otel tatilleri bir yana, bizce Antalya’nın keyfi en çok da araba eşliğinde yapılan rotalarla çıkıyor. Biz de Mart ayına denk gelen 2 günlük Antalya gezimizde merkeze yakın olmayı fırsat bilip biraz da Antalya’nın sınır nedir bilmeyen doğasında keşfe çıkalım istedik. Bu gezinin yıldızı ise kuşkusuz Tazı Kanyonu, diğer adıyla Bilgelik Vadisi oldu.

TAZI KANYONU NEREDE

Tazı Kanyonu; Antalya’nın Serik ve Manavgat ilçeleri ile Isparta’nın Sütçüler ilçesi arasında uzanan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın bir parçası. Tazı Kanyonu’nu görmek için Köprülü Kanyon’un üst kısmına, yani milli parkın kuzeyine doğru gitmelisiniz.

TAZI KANYONU’NA NASIL GİDİLİR

Öncelikle kötü haberi verelim. Tazı Kanyonu’na ulaşmak pek de kolay değil; çünkü navigasyonda Tazı Kanyonu olarak işaretlenen noktalar sizi ancak Köprülü Kanyon’un biraz ilerisine götürüyor ve maalesef bu noktaların Tazı Kanyonu ile pek de alakası yok. Tabii, bu haber Journavel okurlarını pek ilgilendirmiyor; çünkü onlar aşağıdaki rotayı takiben kanyona kolayca ulaşacak! 🙂

Antalya Tazı Kanyonu’na Ulaşım

#1 Antalya merkezden Tazı Kanyonu’na gelmek için ilk yapmanız gereken Serik ve Manavgat tabelalarını takip ederek Köprülü Kanyon yoluna ilerlemek.

#2 Manavgat – Beşkonak – Köprülü Kanyon tabelasını gördüğünüzde, Beşkonak yönüne devam edin.

#3 Beşkonak köyüne girdiğinizde yolu takip edin, karşınıza Gaziler Köyü – Gaziler Mahallesi tabelası çıkacak. Bu tabelayı görünce sola dönmeli ve Gaziler mahallesi yönüne gitmelisiniz.

#4 Gaziler mahallesi yönünde yaklaşık 10 km ilerlerken aklınızdan ‘biz nereye geldik, nereye gidiyoruz’ tarzında düşünceler geçebilir, endişelenmeyin. Biz endişelendik, oradan biliyoruz hahaha 🙂 Bir süre sonra karşınıza yolda yürürken okunması son derece zor olan el yazısı ile yazılmış Tazı Kanyonu tabelaları çıkacak. Maalesef bunun öncesinde hiçbir yönlendirme yok.

#5 Yolu takip ederek devam ettiğinizde, 10 km’nin sonunda bir yol ayrımına çıkacaksınız. Bu ayrımın sonunda önünde birkaç masa bulunan çay ocağı benzeri küçük bir gözlemeci göreceksiniz. Arabanızı buraya park edin; çünkü bundan sonra asfalt bitiyor ve toprak yol başlıyor. Arabayı heba etmek istemezsiniz sanırız…

#6 Gözlemeciden sonra rampayı inin ve patika yola girerek yaklaşık 1 km yürüyün. Takip edeceğiniz yolu gözlemeciye de sorabilirsiniz. Zaten herkes buradan gittiği için etrafınızda başka insanlar ve piknik yapanlar görmeniz de muhtemel.

Gitmeden Önce: Tazı Kanyonu’na en yakın benzin istasyonu 70-80 km uzaklıkta olduğu için yola çıkarken depoları doldurmayı unutmayalım!

TAZI KANYONU HAKKINDA BİLGİLER

#1 Tazı Kanyonu, Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın kuzeyinde yer alıyor. Köprülü Kanyon ile Tazı Kanyonu arasındaki mesafe yaklaşık 30 dakika. Antalya merkezinden Tazı Kanyonu’na ulaşmak yaklaşık 2 saat sürüyor; bunun içinde araba ulaşımınız ve 1 km’lik patika yürüyüşünüz dahil.

#2 Tazı Kanyonu aslında çok yeni keşfedilmiş bir yer. Kolay ulaşılabilir olmaması bunda bir etken olabilir; ancak diğer yandan da bozulmamış doğası gönlümüzün efendisi.

#3 Pek ünlü rafting merkezimiz Köprülü Kanyon gibi, Tazı Kanyonu da genellikle kampçılar ve trekking benzeri doğa aktivitelerini sevenler tarafından tercih edilen bir nokta. Gerçekten de civarında kamp kurmak nefes kesici bir deneyim sağlayabilir, kamp imkanı da mevcut.

#4 Nefes kesici derken pek de abartmıyoruz aslında. Bizce Tazı Kanyonu, Türkiye’deki en iyi manzara noktalarından biri. 200 metrelik kayalıklar arasından geçen turkuaz renkli Köprüçay ile süslü Tazı Kanyonu manzarasına patika yolu takip ederek ulaşabilirsiniz.

#5 Tazı Kanyonu’nun bir diğer adı da ‘Bilgelik Vadisi’. Aynı zamanda buradan akan Köprüçay’ın tarihte de ‘Eurymedon’ olarak geçtiği söyleniyor. Eurymedon, güzel akan su anlamına geliyormuş ve zamanında Yunanlılarla Persler arasında bu çayda yapılan Eurymedon Savaşı’na da adını vermiş.

#6 Tazı Kanyonu çevresinde gezilecek diğer yerler arasında Köprülü Kanyon, Selge Antik Kenti, Tarihi Oluk Köprüsü ve Köprüçay bulunuyor. Bahar ve yaz aylarında, Köprülü Kanyon’da rafting yapmak da bir diğer alternatif.

#7 Tazı Kanyonu’na gelme planı yapıyorsanız, patikada yürüyüşe başlamadan önce göreceğiniz çay ocağında mola verip gözleme de yiyebilirsiniz. Gözlemesi ve çayı bizim çok hoşumuza gitmişti; bu notumuzla Tazı Kanyonu yeme içme önerimizi de vermiş olalım.

Tazı Kanyonu ve Antalya ile ilgili tüm notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ve #journavelantalya etiketinden ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bölgenin diğer yazıları:

KÖPRÜLÜ KANYON NEREDE NASIL GİDİLİR