Dövizin son dönemdeki yükselişi ve vize maliyetlerinin de seyahat bütçelerinin üstüne eklenmesiyle Avrupa seyahatleri zora girerken, gezip görmeyi sevenler için vizesiz rotalar son günlerde daha da çok önem kazanmaya başladı. Türkiye’den vizesiz gidilebilecek yerler listesinde hep en üstlerde olan Ukrayna, ülkemiz ile imzalanacak karşılıklı anlaşma sonrası, artık yalnızca nüfus kağıdınız ile de giriş yapabileceğiniz yerlerden biri olacağının müjdesini vererek gezginleri mutlu etmeye devam ediyor. Yalnızca nüfus kağıdı ile giriş derken, konsepti biraz açalım.

Pechersk Lavra Manastırı, Kiev

Türkiye ve Ukrayna’nın karşılıklı mutabakata varması sonucu, iki ülke arasında 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilecek ve ülkelere giriş çıkışlar pasaport ve vize mecburiyeti olmadan, yalnızca kimlik kartlarıyla yapılabilecek. Türkiye’den Ukrayna’ya gidişlerde alım başvuruları başlamış olan ‘çipli kimlik kartları’ yeterli olurken; dönüş bileti, kalacak otel veya evin adres bilgisi ve kalınacak gün sayısı başına 50$ ibraz edebilmek de gerekiyor.

Lviv

İki ülkenin uluslararası turizm çalışmaları açısından büyük önem taşıyan adımın yaza kadar tamamlanması, anlaşmanın da hızlı bir şekilde sonuçlanması bekleniyor. Vize süreçleri ile uğraşmayı sevmeyen, aklına düştüğü an biletini alıp özgürce bir yerlere gitmek isteyen ve ekonomik seyahatler gerçekleştirmeyi tercih edenler için pek sevindirici olan gelişme ile 2017 rotalarına bir Ukrayna şehri eklemek şart oldu gibi.

Yaz ve bahar aylarında Avrupa’nın gezmesi en ucuz şehirlerinden biri olan Kiev ya da Lviv’e yolunuzu düşürerek, 2 ya da 3 günlük bir plan yapabilirsiniz. Tabii, öncesinde bir çipli kimlik edinmek gerek! Eh, ne diyelim; yaşasın pasaporta ihtiyaç duymadan özgürce gezmeler!

Diğer Lviv Yazıları:

LVİV GEZİ REHBERİ: BOZDUR BOZDUR HARCA TEMALI SEYAHAT ROTASI

Eski Şehir bölgesi, Lviv