Dalış ve şnorkel turları Sharm El Sheikh gezilerinin vazgeçilmezi. Peki, hazır Mısır’da buraya kadar gelmişken bir de Kahire’ye gidip piramitleri görmeye ne dersiniz? Birçok kişi Sharm El Sheikh’ten Kahire’ye nasıl gidilir, piramitleri nasıl görürüz, oradan Kahire’ye gitmek kolay mı diye sorunca bu rehberimizi hazırlamak istedik. Sharm El Sheikh Kahire Turu yazımızda günübirlik geziler için bir program, tur tavsiyesi ve ulaşım konusundaki önerilerimizi bulacaksınız.

Her ne kadar Sharm El Sheikh ve Kahire aynı ülke sınırları içinde olsa da ve bu rotayı yapmak kolay gibi görünse de kendi içinde birtakım zorluklar içeriyor. Sonuçta, farklı bir ülkede ve Mısır’dayız. Ulaşım ve gezi konusunda karşılaşacağınız olası zorlukları aşağıda detaylıca anlattık. Sharm El Sheikh’ten Kahire turunu da deneyimlerimize istinaden aktarıyoruz.

Başlamadan Önce: Mısır Sharm El Sheikh seyahatimiz hakkında hazırladığımız diğer rehberleri de aşağıda görebilirsiniz.

SHARM EL SHEİKH KAHİRE TURU TAVSİYESİ

Sharm El Sheikh’te yeterli vaktiniz varsa piramitleri görmek için Kahire’ye gitmek oldukça mantıklı. Ancak, yollarda çok fazla polis kontrolü var. Bu yüzden, Mısır’da bir lokasyondan diğerine bireysel olarak gitmek biraz yorucu oluyor. Ayrıca, yol da normalin çok çok üzerinde sürüyor. Bunun da nedeni, sık sık polis kontrolü olması ve kimlik, seyahat sorgusu yapılması. Çoğunluğun da İngilizce bilmediğini düşünürsek buradaki kısa vaktinizi gerçekten eziyete çevirmemek için en mantıklısı bu rotayı bir tur şirketi ile yapmak. Böylece, onlar tüm süreci sizin için halledecek. Siz de keyfinize bakacaksınız.

Eğer ki Sharm El Sheikh’ten Kahire turu yapmak istiyorsanız genel olarak katılan herkesin çok memnun kaldığı bu turu satın alabilirsiniz. Tur şirketi Kahire merkezli ve profesyonel bir acente olarak Mısır’ın turistik noktalarında turlar düzenliyor. Çalışanlar oldukça ilgili ve kibar. Süreç de sorunsuz ilerliyor.

Önerdiğimiz tur, profesyonel rehber eşliğinde ve İngilizce anlatımlı olarak günübirlik yapılıyor. Sharm El Sheikh’ten Kahire’ye uçak ulaşımlı. Yani, sabaha karşı yola çıkıp uçakla Kahire’ye gidiyorsunuz. Vardıktan sonra, önce Nil Nehri’nde 20 dakikalık bir tekne turu yapılıyor. Ardından, rehberle Kahire Mısır Müzesi’ni gezip öğle yemeği ardından Piramitler bölgesini geziyorsunuz. Tur programının tüm detaylarını aşağıda ayrıca paylaşıyoruz. Özetle, ulaşımı kolay, profesyonel rehberli ve dolu dolu bir program. Arkadaşlarımıza göre bu tur, Sharm El Sheikh gezilerinde yaptıkları en iyi aktivite.

Sharm El Sheikh Kahire Arası Ulaşım: Uçak mı Otobüs mü?

Bizim önerimiz, yoldaki kontrol sürecini en aza indirmek ve yolda çok fazla vakit kaybetmemek için Sharm El Sheikh’ten Kahire’ye uçakla gitmeniz. Sharm El Sheikh piramitler arası kaç km diyenler için aradaki mesafenin 500 km olduğunu, yolun da yaklaşık 6 saat sürdüğünü ekleyelim. Kontrol noktaları ve polis sorguları ile birlikte bu süre 8-10 saati bulabiliyor. Uçakla ise 50 dakika.

Sharm El Sheikh’te bireysel olarak araç kiralamayı zaten önermiyoruz. Otobüs yolculuğu da gereğinden fazla uzun sürdüğü için bizce kısa süreli bir tatil için gereksiz ve problemli. Ancak, Sharm El Sheikh Kahire turunu otobüsle ve daha uygun fiyata yapmak isterseniz bu turu satın alabilirsiniz. Program yine aynı ve Mısır Müzesi ile Piramitler gezisini içeriyor. Acente ise Sharm El Sheikh’te turlarına katılıp memnun kaldığımız şirket.

SHARM EL SHEİKH KAHİRE TURU PROGRAMI

Turu satın aldıktan sonra acente Whatsapp üzerinden İngilizce yazılı olarak sizinle iletişime geçiyor. Sharm El Sheikh’teki her aktivite turunda olduğu gibi pasaport bilgilerinizi isteyecekler. Bunu polis kontrolleri için talep ediyorlar. Bilgi paylaşımının ardından otelinizden havalimanı ulaşımı için transfer saatiniz bildirilecek.

Sharm El Sheikh’ten Kahire’ye sabah erken saatteki bir uçuşla gideceksiniz. Bu yüzden, transferiniz sabaha karşı 4:30 gibi sizi otelinizden almaya gelecek. Bu tip günübirlik tur uçuşları için küçük uçaklar kullanılıyor. AJet, BoraJet ve Aegean Airlines uçakları gibi düşünebilirsiniz. Kahire’ye vardıktan sonra günübirlik rotanıza başlıyorsunuz.

Gezi programı hep aynı ama güzergah güne ve yoğunluğa göre kendi içinde yer değiştirebiliyor. Biz bu yazıda arkadaşlarımızın rotasını aktaracağız.

Nil Nehri Gezisi

Sharm El Sheikh’ten Kahire Havalimanı’na varışta rehber tarafından karşılanıp günübirlik turu yapacağınız minivan araç ile şehir merkezine gideceksiniz. Günün ilk rotası Nil Nehri’nde 20 dakikalık tekne turu. Bu gezi tur ücretinin dışında ve ekstra ücretli. Ödemeyi nakit olarak yapabilirsiniz.

Kahire Mısır Müzesi

Sonrasında rehberle beraber Mısır Müzesi’ne gidiyorsunuz. Mısır Müzesi, antik Mısır uygarlığına ait yaklaşık 150.000 eserin ev sahibi. Ayrıca, müzedeki bu koleksiyon da dünyadaki en büyük ve en değerli Mısır sanatı koleksiyonu. İçindeki tur yaklaşık 3 saat sürüyor. Ardından da öğle yemeği ve turistik gezi için Ortadoğu’nun en eski çarşısı olan Han El Halili Çarşısı’na gidiyorsunuz.

Alışveriş ve Yemek Molası

Han El Halili Çarşısı çevresinde iki ziyaret noktası var. Bunlardan biri papirüs, diğeri ise parfüm mağazası. İlk önce papirüs yapımı anlatılıyor, isterseniz satın da alabilirsiniz. Diğeri de yağlardan parfüm yapımının anlatıldığı başka bir hediyelik noktası. Mağazalardan sonra tura dahil olan ücretsiz öğle yemeği molası için Piramitler bölgesine geçiliyor. Burada açık büfe bir mekanda yemek molası veriliyor. İçecekler ücretli.

Giza Arkeolojik Alanı ve Piramitler

Yemek sonrasında artık piramit gezisi başlıyor. 3 büyük piramitin bir arada göründüğü açılarda fotoğraf çekimlerini yaptıktan sonra antik dünyanın 7 harikasından biri olan Büyük Giza Piramidi’ni göreceksiniz. Sonrasında, Gize platosundaki rotanıza devam ederek rehberinizle Keops olarak bilinen Khufu’nun büyük piramidini geziyorsunuz. Keops piramidi ziyarete açık olan tek büyük piramit. Buranın ardından, Chefren piramidini, Mykerinus piramidini, Khefren vadi tapınağını ve ikonik Büyük Sfenks’i de görüyorsunuz. Bu çevrede bol bol fotoğraf da çekebiliyorsunuz aynı zamanda.

Dönüş ve Yorumlar

Tüm programın ardından uçakla Sharm El Sheikh’e geri dönüyorsunuz. Başta da belirttiğimiz gibi, Sharm El Sheikh – Kahire ulaşımı uçakla olacak. Geri kalan yerleri ise minivan tipinde transfer aracı ile gezeceksiniz. Özel ve rehberli bir tur olduğu grup 8 kişi ile sınırlı. Kalabalık bir grup olmadığı için gün çok keyifli geçiyor. Ayrıca, rehber de sizinle hep iletişim halinde oluyor. Son olarak, bu tip turların rehberleri Mısır tarihi konusunda uzman bir kişi olacak. Bu da turun en güzel yanlarından bir diğeri. Program hoşunuza gittiyse turu buradan satın alabilirsiniz.

SHARM EL SHEİKH KAHİRE TURU FİYATLARI

Sharm El Sheikh Kahire turu fiyatları ulaşım türüne ve geçirilen gün sayısına göre değişiyor. En sık tercih edilen turlar pratik oluşundan dolayı günübirlik olanlar. Günübirlik Sharm El Sheikh Kahire turu fiyatı otobüs ulaşımı ve rehberli gezi ile kişi başı $60-$70 arası. Otel transferleri ve öğle yemeği de bu fiyatın içine dahil.

Uçakla ulaşım isterseniz, günübirlik Sharm El Sheikh Kahire turu fiyatı rehberli gezi ile kişi başı $290-$320 arası. Otel transferleri ve restoranda öğle yemeği de bu fiyatın içine dahil.

Keops piramit gezisi ve Nil Nehri tekne turu tur fiyatının haricinde ekstra olarak ödeniyor. Piramit girişi ücreti turu satın alırken pakete eklenerek alınıyor. Kişi başı $30. Nil Nehri’nde 20 dakikalık tekne turu için ekstra ücret kişi başı $10 ve nakit ödeniyor.

Turlarda öğle yemeği içeceklerinin ödemesi kişiye ait ve tur fiyatına dahil değil.

Son olarak, Sharm El Sheikh’ten Kahire’ye giderken ayrıca kapı vizesi almanız gerekiyor. Kapı vizesi ile şehirler arası geçiş yapabilirsiniz. Kapı vizesi kişi başı $30.

Uyarı: Sharm El Sheikh’ten Kahire’ye gitme planınız varsa, Türkiye’den gidişte Sharm El Sheikh’e ilk giriş esnasında kapı vizenizi mutlaka alın.

TUR İÇİN GEREKLİ OLANLAR

Bu turu yaparken pasaportunuz mutlaka yanınızda olsun.

Sharm El Sheikh’ten Kahire’ye gitmeyi düşünüyorsanız, Sharm El Sheikh üzerinden ülkeye girişte kapı vizenizi mutlaka almış olun. Sharm El Sheikh Türkler için vizesiz, ancak Kahire için kapı vizesi gerekiyor.

Uzun bir program olduğu için rahat bir ayakkabı giymeniz iyi olur. Yanınıza da güneş gözlüğü ve atıştırmalık almanızı tavsiye ederiz.

Diğer Sharm El Sheikh Yazıları:

SHARM EL SHEİKH NEREDE KALINIR: İDEAL BÖLGELERDEN OTEL ÖNERİLERİ

SHARM EL SHEİKH DALIŞ TURU: NEREDE, NASIL YAPILIR, FİYATLARI

9 AKTİVİTE İLE SHARM EL SHEİKH GEZİLECEK YERLER: GEZİ REHBERİ