Geçen yıl Aralık ayının ilk haftasında gittiğimiz Münih’in ardından Almanya’nın Bavyera bölgesine olan sevgim katlanarak çoğalmıştı. Haklıydım; çünkü Almanya yeni yıl ve Noel coşkusunu tümüyle yansıtan ender şehirlerden biri. Özellikle, Kasım sonu açılan yılbaşı pazarları ile rengarenk bir havaya bürünen Alman şehirleri, bu coşkuyu Avrupa’da deneyimlemek isteyen seyahatseverlerin tereddütsüz tercih edeceği rotaların başında geliyor.

Buna çok da şaşırmıyoruz aslında; çünkü bizim de Münih gezimiz esnasında dibine kadar yaşadığımız yeni yıl ruhu, Münih’e yakınlığı ile gözlerimizde kalpler çıkaran Neuschwanstein Şatosu’nu görmemizle bambaşka bir boyuta ulaştı. Üç günlük seyahatimizin ilk 36 saati Münih’te, kalan zamanı da şatoyu görmek için Füssen’de şıp diye geçiverince, gezimiz bir sonraki yıl yine aynı dönemde buraya gelip diğer Bavyera güzelliklerini görmeye söz vermemizle sonlanmış oldu. Zaten Bavyera tam olarak böyle bir bölge, geldikçe gelesin, gördükçe daha mini mini kasabalarını göresin geliyor.

Münih gezi rehberi burada.

Nürnberg’in en çok öne çıkan özelliği köprüleri

Münih ile başladığımız Bavyera keşiflerinde, önceliklerimiz arasında Avrupa’nın En İyi Yılbaşı Pazarlarından kabul edilen Münih, Nürnberg ve Rothenburg ob der Tauber’in yanı sıra Uyuyan Güzel Şatosu’na ilham veren Neuschwanstein Şatosu’nun bulunduğu Füssen en başından vardı. Geçen yıl tamamladığımız Münih ve Füssen’den sonra, bu yıl plana Nürnberg ve Rothenburg o.d.T.’yi ekledik. Böylece, Romantik Yol rotasını tümüyle gerçekleştiremesek de farklı zamanlarda parça parça görmüş olduk.

Peki, Nürnberg nasıl bir şehir? Başta Bavyera eyaletindeki keşiflere devam ettiğinizi düşünseniz de aslında burası Bavyera’da bulunan Frankonya etnik bölgesinin en büyük şehri oluyor. Münihliler kendini nasıl Bavyera’nın en güçlüsü olarak görüyorsa, Nürnbergliler de en Alman olarak tanımlıyor. Gerçekte Bavyera eyaletinin ikinci büyük şehri olan Nürnberg, lokal birine sorduğunuzda Frankonya’nın başkenti ve bu yüzden kendilerinden asla Bavyeralı olduklarına dair bir söz duyamıyorsunuz.

Frankonya’da konuşulan Almanca ‘Frankisch’ olarak adlandırılıyor, biz Frankonca da diyebiliriz. Bu bölgede görebileceğiniz diğer yerler Bamberg ve Würzburg. En çok bira ve şarap çeşitleri ile öne çıkıyor. Nürnberg’de ise Albrecht Dürer sayesinde sanat da bir hayli ön planda. Şehirde gezerken Dürer ile ilgili pek çok yapıya, esere ve tabii ki hediyeliğe rastlamanız son derece olağan. Nürnberg, son yıllarda ‘en iyilerden biri’ olduğu söylenen yılbaşı pazarları ile ünlü.

Nürnberg Altstadt, Albrecht Dürer’in Evi’nin de bulunduğu meydanda çok sayıda kafe ve bar yer alıyor

Nürnberg’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Nürnberg’e direkt olarak gidebilirsiniz; ancak çok fazla uçuş ve havayolu alternatifi olmadığı için kampanya dönemine denk gelmiyorsanız -ki yılbaşı periyodunda buna ulaşmak biraz zor- Münih’e gidip, ana tren istasyonu Hauptbahnhof’tan Bavyera bölgesinde geçerli RE ve RB kodlu lokal trenler ile 1,5 saat civarında Nürnberg’e ulaşabilirsiniz. İki kişi için 26-30 Euro arası bir fiyata biletleri almanız mümkün, en hesaplısı için istasyonda yer alan Deutsche Bahn’ın DB logolu ofisini bulmanızı öneririm.

Nürnberg’de yılbaşı pazarlarının da kurulduğu Hauptmarkt ve Our Lady kilisesi

Nürnberg’de Nerede Kalınır?

Nürnberg’de konaklama için çok sayıda otel ve ev alernatifi bulunuyor. Zaten Nürnberg, Münih’ten sonra Bavyera’nın en büyük şehri. Biz Orta Avrupa’da genellikle Motel One şubelerini tercih ediyoruz.

Motel One’ın özellikle Almanya başta olmak üzere Orta Avrupa’da çok sayıda şubesi bulunuyor; gecelik 70-100 Euro arası rakamlarda küçük ama temiz bir odada, merkeze ya da istasyona yakın lokasyonlarda konaklayabiliyorsunuz. Pek hatırlatmak istemem ama hepimizin bildiği üzere, bugünlerde Euro’nun yükselişi fezayı hedeflediği için konaklama işini ekonomik çözmek isteyenler Motel One’ı rahatlıkla tercih edebilir.

Nürnberg’de 2 farklı Motel One şubesi var, istasyona daha yakın olan Motel One Nürnberg City olarak geçen. Biz de burada kaldık ve çok ekonomik bir rakama merkeze jetimsi bir hızla ulaşabiliyor olmak fazlasıyla mutlu etti.

Altstadt’ın geleneksel Bavyera mimarisi

24 Saatte Nürnberg’de Gezilecek Yerler:

Rotamız gereği şehirde tam 24 saatimiz vardı ve bu 1 günlük turda Nürnberg’in yılbaşı pazarlarını, harika manzaralara ev sahipliği yapan köprülerini, güzel sokaklarını ve meydanlarını görmeyi hedefledik. Aralık ayı gezilerimizde yemek molalarımızı genellikle pazarlarda veriyoruz; böylece daha az para harcamanın yanında tur esnasında da hız kazanıyoruz. Küçük notlarımızı da tamamladığımıza göre, artık Nürnberg’de gezilecek yerlerden oluşan 24 saatlik rehberimize geçebiliriz.

08.30:

Hauptbahnhof’tan şehrin ana meydanı Hauptmarkt’a doğru yürümekle tura başlıyoruz ama önce istasyonda hızlı bir kahvaltı. İstikamet, şehrin en lezzetli pretzel’lerinin sandviç haline getirildiği Brezen Kolb. Kocaman bir kahve ile ayıldıktan sonra tura başlamaya hazırız.

Nürnberg Altstadt

09.00:

Bu yol üzerinde Nürnberg’in klasik mimarilerini ve turistik noktalarından bazılarını da göreceğiz. Aynı zamanda merkeze giden cadde üzerinden yürüdüğümüz için de hem alışveriş sokakları hem de cıvıl cıvıl bir ortamdan geçiyoruz. İlk uğranacak yer Neues Museum; ancak 10’da açıldığı için önceliği St. Lawrence Kilisesi’ne ve çevresine verelim. Eveet, Almanya’nın devasa kiliselerinden biriyle karşı karşıyayız.

Yapımına 1250 yılında başlanan St. Lawrence’ın tamamlanması yaklaşık 200 yıl kadar sürmüş. Dış mimarisindeki işlemeler ve detaylar kadar tam ortasında yer alan çiçek şeklindeki yuvarlak penceresi de dikkat çekici. Gotik stilde olmasına rağmen, Orta Çağ mimarisinden de izler taşıyor. Kilisenin içine girmek ücretsiz ancak çan kulesine çıkmak isterseniz biletiniz 5Eur. Bu tarz büyük kiliseleri fotoğraflamak için çok erken saatlerde etrafında olmanız gerektiğini de ekleyeyim.

Museumsbrücke’ten Hospital of the Holy Spirit

10.00:

Müzenin açılması için kapıda bekleyen gezginler olarak sabaha bir hayli azimli başladık. Şimdi, kişi başı 6Eur ödeyerek şehrin modern sanat ve tasarım konseptli Neues Museum’unu gezebiliriz. 2000 yılında açılan müze, Nürnberg’in surlarının üzerinde modern mimarisi ile dikkat çekiyor, bu zamana kadar çok sayıda ödül de almış.

Sanat koleksiyonu resim, heykel ve fotoğraf olarak ayrılarak 1945 yılından günümüze değerli eserleri ağırlıyor ve Almanya’nın övgüyle bahsedilen müzesi olarak Nürnberg’de bir hayli öne çıkıyor.

11.00:

Biraz tabana kuvvet diyerek hızlandıktan sonra, rotamız önce Karolinenstrasse, arkasından da Königstrasse üzerinden Nürnberg’in iki güzel köprüsü. Karolinenstrasse’ye vardığınızda, sol tarafınıza bakın, uçuk pembe renkli Nassau House’u göreceksiniz.

Kendi kulesi olan bu mimari, Orta Çağ soylularının o zamanlar yaşadığı soylu evleri gösteriyor aslında. Pegnitz Nehri üzerinde manzarayı kucaklayan Museumsbrücke ise aslında Instagram’da Nürnberg lokasyonuna baktığınızda en çok göreceğiniz yerlerden biri.

Bu manzaranın başrolü, Hospital of the Holy Spirit’te. Şehrin hastane eksikliğini gidermek amacıyla, Nürnberg’in varlıklı patriklerinden Konrad Gross’un desteğiyle 1332-1339 yılları arasında yapılan Holy Spirit Hastanesi Museumsbrücke köprüsünden sizi selamlıyor.

Nürnberg’in en güzel köprülerinden biri Flesichbrücke

11.30:

Şimdi sıra karşı köprüde, istikamet Flesichbrücke. Taa 1500’lü yıllarda yapılan Fleisch Köprüsü, Pegnitz Köprüsü olarak da biliniyor. Nürnberg gezimiz esnasında Königstrasse’de kurulan sebze pazara denk geldik. Haliyle biraz kalabalıklaşmış bir ortam vardı. Ancak Fleisch Köprüsü’ne gelmişken biraz mola vermek isterseniz köprüdeki sağlı sola mekanlardan birine oturabilir, Pegnitz manzarasını izleyebilirsiniz.

Solda Bar Celona, sağda ise sabah istasyondaki kahvaltı için gittiğimiz Brezen Kolb küçük bir ara için ideal. İki mekanın da terası akşamüstü gideceğimiz Trödelmarkt’a bakıyor.

Flesichbrücke manzaralı Brezen Colb

12.00:

Köprülerle birlikte meydanımız Hauptmarkt’a da yaklaşmış olduk. Orta Çağ ve Gotik mimarisi ile göz kamaştıran Hauptmarkt’ta Kasım ayı sonu itibariyle Avrupa’nın en iyilerinden biri kabul edilen yılbaşı pazarı Christkindlesmarkt kuruluyor. Pazar o kadar geniş bir alan kaplıyor ki bu zamanda geldiğinizde meydanın büyüklüğünü asla kestiremiyorsunuz; çünkü pazardaki kulübeler her bir yanı kapsıyor.

Hauptmarkt’ta şehrin ünlü Gotik kilisesi Our Lady’i (Almanca adı ile Frauenkirche) de göreceksiniz; 700 yıllık bu mimari Frankonya’nın ilk kilisesi olma özelliği taşıyor. Başta bir sinagog olarak tasarlanan, ancak 1300’lü yıllarda yıkıldıktan sonra yeniden yapılan kilise hem Gotik hem de Orta Çağ stili ile göz kamaştırıyor desem hiç de yalan olmaz. Türlü işlemelerle süslü iç cephesi tam anlamıyla ışıldarken, Our Lady’nin dış cephesinde ise Münih’ten hatırlayacağınız türde bir saat kulesi (Mannleinlaufen adlı glockenspiel) yer alıyor.

Gün ortasında başlayan kısa şov ile saat kulesindeki figürler çok eski zamanlarda bu kilisenin yapılmasını sağlayan Roma İmparatoru’na geçit töreni sunuyor. Eğer bizimle aynı dönemde Nürnberg’e yolunuz düşerse, kilisenin önünde sizi ufak bir sahne karşılıyor olacak. Yılbaşı pazarının açılış gösterilerini ağırlayan bu sahnede, pazarın açık kaldığı dönem boyunca çeşitli etkinlikler de sergileniyor.

Beautiful Fountain çeşmesinin hemen arkasında Our Lady kilisesi

Our Lady Kilisesi’nin hemen yanı başındaki konumuyla 19 metre uzunluğundaki Beautiful Fountain adlı çeşmeyi görmeden meydandan ayrılmayın. Kilise ile aynı dönemde yapılan çeşmenin üzerindeki figürler Roma İmparatorluğu’nu simgeliyor. Beautiful Fountain’in hemen arkası şehrin belediye binası olan Rathaus.

Burayı bulmuşken, hemen altındaki Zum Spiessgesellen’e giderek Nürnberg’in lokal lezzetlerini deneyebilirsiniz. Onun çaprazı ise Nürnberg Kalesi ile Rathaus arasında köprü kuran Fembo House; günümüzde şehrin 900 yılın üzerindeki köklü tarihini ve kültürünü anlatan retrospektif bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzeye giriş 6Eur. Fembo House, Belçika’da bulunan tüccar evlerinin aynısı olmakla birlikte, Nürnberg’de tarzının tek örneği.

Fembo House

14.00:

Fembo House’un yanında yukarı doğru yürüyerek Nürnberg Kalesi’ne ulaşabilirsiniz. Çok da uzun olmayan yokuştan yukarı doğru çıktıkça Nürnberg’in renkli evlerine de kuşbakışı bakma şansınız oluyor. Kalenin kapısından girdiğinizde, tipik Bavyera mimarisinin hakim olduğu avlu ile karşılaşıyorsunuz.

İlk başta Bavyera mimarisi gibi duran kale, aslında Roma İmparatorluğu’nun şehre bıraktığı Orta Çağ miraslarından biri. Tabii, tarihi bu kadar eskiye uzanan bir yapının da Nürnberg için önemi kuşkusuz tahmin edeceğiniz üzere çok çok ötede.

Nürnberg Kalesi’nin hemen öncesi

Kaleyi, şapeli ve müzeyi 7Eur’a gezebiliyor, Sinwell Kulesi’ne ise 3,5Eur’a çıkabiliyorsunuz; ancak biz çok da vaktimiz olmadığı ve zaten toplasan 7 saat süren gün ışığını kaçırmamak için terasından şehri panoramik izlemeyi tercih ettik. Bu kısım sırt çantalıların da favorisi, çünkü tabii ki ücretsiz. Teras manzarasının ardından avluyu da turlayıp Altstadt bölgesine doğru yürümeye devam.

Nürnberg Kalesi’nden panoramik manzara

14.30:

Altstadt’ta ilk istikamet Nürnberg’in medar-ı iftaharı Albrecht Dürer’in son 20 yılını geçirdiği ev. Burayı görmek için Albrecht Dürer Strasse’ye varacak şekilde, klasik Bavyera mimarisinin hakim olduğu sokaklarda dolanıp Wanderer adlı sevimli kafenin bulunduğu meydanı bulun.

Albrech Dürer’in Evi

Wanderer’ın çaprazı Dürer’in evi, aynı zamanda müze. 6 Euro ödeyerek gezebileceğiniz müzede, evin 1500’lü yıllara ait dekorasyonunun yanı sıra Dürer’in geç dönem resim, gravür ve eskizlerini de görebilirsiniz.

Weissgerbergasse Sokağı’nın rengarenk evleri

15.00:

Albrecht Dürer’in Evi sonrası, sıra geldi Nürnberg’in en renkli sokağı Weissgerbergasse’ye. Suluboya paletinden çıkmış gibi duran evlerin yan yana dizili olduğu sokakları fotoğraflamayı seviyorsanız, buraya mutlaka ama mutlaka uğramalısınız. Üstelik sokağın sonunda bir de kahve bonusu var; Bergbrand Rösterei.

Bergbrand, adından da anlaşılacağı üzere Nürnberg’in yeni nesil kahvecilerinden biri. Minik ama hoş bir ortamı var, gezi molanızı burada verebilir, tüm ultra suratsız çalışanlarına rağmen kendinize nitelikli bir kahve ve balkabaklı bir cheesecake ısmarlayabilirsiniz. Ne yalan söyleyeyim; bu kadar lezzetli olmasa çok da abartacak bir şeyi yok diye yazabilirdim ama servis kalitesinden ötürü makineleşmiş tavırları görmezden geliverdik.

Bergbrand Rösterei’de kahve molası

15.45:

Hauptmarkt ile Altstadt’ın popülerliği ile birlikte gelen kalabalıktan uzaklaşmak için Maxplatz ideal. Nürnberg’in en güzel manzaralı köprülerinden biri olan Maxbrücke’nin de bulunduğu mahalleye gelin, sakin sakin şehir mimarisini ve Pegnitz Nehri’nin manzaralarını izleyin. Köprüden geçtikten sonra, Pegnitz adasına varmış olacaksınız.

Orta Çağ’da ünlü bir domuz pazarı olan küçücük Trödelmarkt meydanı şehrin artık pek de turistik olmayan, daha lokal duran köşelerinden biri. Çevresinde butiklerin, çiçekçilerin olduğu Trödelmarkt’a yürürken tamamen ahşap olan Hangman Köprüsü’nden de geçeceksiniz.

Trödelmarkt meydanı

16.30:

Bu nokta ile birlikte, aslında sabah başladığınız rotaya bir daire çizerek geri dönmüş oluyorsunuz. Turistik geziyi tamamladıktan sonra, havanın kararmaya başladığı 16.30 itibariyle artık alışveriş vakti de gelmiş oluyor. Hadi gözünüz aydın!

Nürnberg Kalesi’ne doğru 🙂

Nürnberg’de alışveriş dendi mi akla gelen en ünlü caddeler; Hauptmarkt’ın yanı başındaki Kaiserstrasse, Königstrasse, Karlsstrasse ve Winklerstrasse ile bu caddelerin ara sokakları. H&M, Mango, Zara, Tiger gibi aklınıza gelebilecek çoğu global markayı ve bu çevrede bulabilirsiniz. Gelmişken; yılbaşı süslerini seviyorsanız buraya 1.5 saat uzaklıktaki Rothenburg ob der Tauber kasabasının yılbaşı temalı mağazası Kathe Wohlfahrt’ın Nürnberg şubesini de ziyaret etmeyi unutmayın.

Maxbrücke

18.00:

Alışveriş bittiğine göre artık yılbaşı pazarlarının keyfini sürmeye devam edelim. Benim için lezzet ve çeşit olarak Münih pazarlarının önüne geçemese de öğlen içinden geçerek gezmeye devam ettiğimiz Hauptmarkt’ta kurulan bu pazarı akşam saati ışıkların içinde görmek de ayrı bir güzel.

Almanya’nın simit görünümlü Bretzen’i 🙂

Hauptmarkt pazarındaki ışıltılı görüntüler, Nürnberg’in benzerlerine göre daha baskın baharatlarla şenlenmiş sıcak şarapları ile mükemmel bir ikili haline geliyor.

Kasım sonu başlayıp Aralık ayının 26’sına kadar devam eden pazar şovda en çok tercih edilen atıştırmalıklar; Nürnberg’in üç adet yanyana dizilmiş şekilde servis edilen sosis sandviçleri, tarçınlı Lebkuchen kurabiyeleri ve krepler. Nürnberg sosisi zaten yeterince ünlü, tarçınlı kurabiyesi Lebkuchen’i ise çeşitli çikolata sosları ile almak mümkün. Bence bu şehrin pazarı, tuzluya kıyasla tatlı konusunda daha çok alternatif sunuyor. Pazarın her köşesinde sosisçi görmekten fenalık geçirecek noktaya geldiğinizde çikolatacılara, krepçilere, kurabiyecilere ilerleyin derim.

Nürnberg’in ünlü kurabiyesi Lebkuchen

BONUS:

Geziyi hızla bitirdiyseniz ve halen vaktiniz varsa ya da Nürnberg’de 1 günden fazla kalacaksanız, tarihte kısa ve etkili bir yolculuk için rotanızda Alman Ulusal Müzesi’ne, Nazi Partisi Dokümantasyon Merkezi’ne ve Nürnberg Askeri Ceza Mahkemeleri’ne yer verebilirsiniz.

Alman Ulusal Müzesi, Almanca konuşulan ülkeleri içeren büyük bir tarihi koleksiyonu içeriyor. Aynı zamanda dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak görülüyor, tabi herkesin müzesi kendine özel. Alman hükümetinin Nürnberg’deki bu müzesini önemsememesini bekleyemezdik. 🙂 Müzede Dürer, Rembrandt ve Cranach gibi değerli sanatçıların eserlerini, resim ve heykel koleksiyonlarını incelemeniz mümkün. Yetişkinler için giriş 8 Euro, müze Pazartesi günleri kapalı.

Maxbrücke’den klasik Nürnberg evleri

Adolf Hitler’in en sevdiği şehir olan, İkinci Dünya Savaşı’nın hazırlık üslerinden Nürnberg’de Nazilerle ilgili birtakım gerçeklerin ziyaretçilerle bulaşabiliyor olması pek de sürpriz değil. Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi’ne ait Nazi Partisi Dokümantasyon Merkezi de bu konseptte görebileceğiniz yerlerden biri.

Kolezyum’a benzer bir yapı olarak tasarlanan; ancak tamamlanamamış kongre binası, tarihte miting hazırlıklarının yapıldığı ve arşiv olarak kullanılan kocaman bir yapı. Günümüzde müze olarak gezebileceğiniz binada Nazi döneminin tüm detaylarını gözler önüne seren bir retrospektif bulunuyor. Savaşa ait hazırlıkları, evrakları, haritaları, fotoğrafları, miting çalışmalarını ve Nazi Partisi’nin yargı dönemine ait belgeleri, gazete haberlerini ve canlandırmaları sergileyen müze her gün açık, girişi de 6 Euro.

Maxplatz görüntülerine devam, soldaki Hangman’s Köprüsü

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Amerika, Fransa, İngiltere ve Sovyetler Birliği’nin birleşerek açtığı savaş suçları davaları, savaştan en sağlam şekilde kurtulan Nürnberg Mahkemeleri’nde görülmüş. Çoğu idam ile sonuçlanan, üst düzey Alman yetkililerin ve Nazi liderlerinin yargılandığı mahkemeyi de burada ziyaret edebilirsiniz.

Nasyonel Sosyalist Partisi’nin merkezi olan Nürnberg’in savaşın sonunda bu davaların da görüldüğü yer olması Nazi tarihinde büyük anlam ve önem taşıyor tabii. Müebbet ceza aln yetkililer, mahkemenin arkasında yer alan hapishaneye gönderilirken, ölüm cezası alan kişilerin infazı da burada gerçekleşmiş. Mini bir bilgi olarak; davaların görüldüğü 600 numaralı salon günümüzde halen aktif şekilde kullanıldığı için zaman zaman ziyarete kapanıyor. Müze, Salı günleri hariç her gün açık ve girişi 6 Euro.

Altstadt bölgesi, Nürnberg’de en sevdiğimiz semtlerden biri oldu

Nürnberg’i daha yakından tanımak isterseniz Instagram hesabım @nesemcelikkaya’dan #journavelbavaria etiketine bakabilirsiniz. Şimdiden iyi gezmeler!

Almanya’daki diğer yazılarımız:

36 SAATTE MÜNİH

BERLİN GEZİ REHBERİ VE BERLİN’DE GEZİLECEK YERLER

Nürnberg’e geldiğinizde vaktiniz olursa plana Würzburg ve Bamberg’i de ekleyebilirsiniz