Cumalıkızık’ta kahvaltı Bursa gezisinin olmazsa olmazı. Neredeyse her evinde kahvaltı servis edilen köyde en iyi kahvaltıyı nerede edeceğiz diyenler için lezzetini hala unutamadığım Taş Ev’i önerebilirim. Önündeki uzun kuyruklardan geldiğiniz hemen anlayabileceğiniz mekan, bence köyün en iyi kahvaltısını servis ediyor. Giden herkesin önerdiği patates köftesi ise kahvaltı sofrasının en kıymetlisi.

Taş Ev; adından anlayacağınız üzere Cumalıkızık mimarisini oluşturan taş evlerden biri. İçi klasik köy evi eşyalarıyla dolu olan mekanın kış bahçesi de var. Biz, iç kısmın dekorasyonunu kendimize daha uygun bulduğumuz için içerde oturduk; ancak yaz mevsiminde eminim bahçesi de pek keyifli oluyordur. Evin ikinci katında yer alan uzun masalı bölüm bana kalırsa en güzel yer. Instagram’lık fotoğraf çekme planı içinde olanlar bu alanın ışığından da hakkıyla yararlanabilir. 🙂

Taş Ev’de Kahvaltı

Gelelim Taş Ev’in kahvaltısına. Masaya kaç çeşit geldi bilemiyorum; ancak içinde gayet lezzetli peynir çeşitleri, yeşil ve siyah zeytin, balkabağı reçeli, domates ve salatalıktan oluşan söğüş, cevizli acuka, reçel çeşitleri, sigara böreği ve tabii ki Taş Ev’in spesyali olan içi peynir dolgulu patates köftesi bulunuyor. İsterseniz yanına sucuk ve yumurta gibi sıcak alternatiflerden de sipariş edebilirsiniz. Bu masaya oldukça yakışıyor. Taş Ev’de çay, masaya demlikle geliyor. Zaten mekan öyle kalabalık oluyor ki bardak çay hizmetine yetişmek çok da mümkün olmasa gerek. Eh, içerik de zengin olunca çay demlikle bayağı bir iyi gidiyor.

Masaların yan yana bulunduğu alanlarda soba da yer alıyor. Ekmeklerinizi bu sobaların üzerinde kızartabiliyorsunuz. Tabii, yoğunluk başlayınca soba üzerinde ekmek koymak için küçücük bir yer bulmak bile biraz zor oluyor. Yine de Taş Ev’in kahvaltısına yakışır gelen köy ekmeğini kızartmasınız da lezzetiyle tazeyken de yeterli oluyor.

Cumalıkızık Taş Ev’in Meşhur Patates Köftesi

Kahvaltı saatini geçirip gelenler mekanın gözlemelerini de yiyecek alternatifleri arasında düşünebilir. Böyle bir planda, gözleme üzerine kahve keyfini de burada yapabilirsiniz. Öğlen saati yer bulmak görece daha kolay; ancak özellikle kahvaltı için gelmeyi planlıyorsanız 10:00’dan önce burada olmak çok yerinde olacaktır. Cumalıkızık’ın en popüler kahvaltı mekanlarından biri olarak Taş Ev’de 10:30-11:00 arasında kahvaltı edebilmek için en az 20-25 dakika kapıda sıra beklemeniz gerekiyor. Bu saatlerde gelmeniz demek, boşalan masaya alınacağınızdan dolayı yer seçememeniz demek. Bu yüzden, kahvaltı sefanızı erkene çekmek sabaha mutlu başlamak için birebir! Taş Ev’de kahvaltı kişi başı 20 TL. Tüm detayları aktardığıma göre, gideceklere şimdiden afiyet olsun!

Adres: Cumalıkızık Mah., Yunus Aralığı, No:18 / Yıldırım

Yolunuz bu yazıya düştüyse Cumalıkızık gezi notlarıma buradan, Bursa gezi rehberime bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Bursa ile ilgili diğer tüm fotoğraflarıma Instagram hesabım @nesemcelikkaya‘dan #journavelbursa etiketine tıklayarak ışınlanabilmeniz mümkün, gezi öncesi görmenizde fayda var. Herhangi sorunuz olursa, sizleri Instagram hesabımın mesaj bölümünde bekliyorum! Şimdiden iyi gezmeler!

Cumalıkızık’a gelip de burada poz vermeden dönmek olmazdı, değil mi? 🙂