Plajları kadar mekanlarıyla da adından söz ettiren Bozcaada için bugüne kadarki sayısız ada ziyaretimizden yola çıkarak çok detaylı bir Bozcaada’da ne yenir ve Bozcaada Yeme İçme Rehberi hazırladık! Bozcaada’da ne yenir diyorsanız, bizim için en iyi Bozcaada restoranları ve Bozcaada meyhaneleri başta olmak üzere favori kahveci, pastane ve kokteyl bar önerilerimizi anlattığımız listemize göz atabilirsiniz. Yazıda yer alan mekanlardaki en sevdiğimiz lezzetleri de belirtmeyi ihmal etmedik, notlarınıza eklensin.

Adaya gidip yeni yerler denedikçe, sevdiğimiz mekanları güncellemeye devam edeceğiz. Lafı uzatmadan, anlatmaya başlıyoruz. Hadi gelin!

BOZCAADA’DA NE YENİR

BOZCAADA RESTORANLARI VE MEYHANELERİ

1. Hasan Tefik Restoran:

Talay Şarap Evi ile aynı sokakta yer alan Hasan Tefik Restoran, oldukça sakin ve güzel konumda bulunuyor. Tam olarak eski tip, salaş bir meyhane olarak tanımlayabileceğimiz Hasan Tefik’in menüsü meze, deniz mahsüllü ya da etli ara sıcak ve ana yemeklerden oluşuyor.

Greçka, tahinli patlıcan, girit ezme ve asma yaprağında sardalya buradaki favorilerimiz. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Buradaki yemek öncesinde Talay’da tadım yapmak da güzel bir aktivite olur.

Adres: Cumhuriyet, Alsancak Sk. No:12 Telefon: 0532 385 16 52

2. Battı Balık:

Battı Balık, Rum mahallesinde yer alan meyhaneler arasında en sevdiklerimizden biri. Her gelişimizde uğradığımız, hem mezelerini hem de deniz mahsüllü seçeneklerini sevdiğimiz bir mekan. Bozcaada’da ada kalamarı servis eden sayılı mekandan diyebiliriz. Ek olarak, adadaki en iyi tava kalamarı da her seferinde Battı Balık’ta yediğimizi de ekleyelim.

Girit ezme, fava, nuraniye, deniz tarağı, kabak kızartma, ızgara ya da tava kalamar, sübye ve böcek buradaki favorilerimiz. Çok hareketli ve popüler bir sokakta bulunduğu için gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.

Adres: Cumhuriyet, Alsancak Sk. No:43 Telefon: 0286 697 88 81

3. Sandal Restaurant:

Rum mahallesinde yer alan ve sevdiğimiz bir diğer meyhane de Sandal. Zaten mavi masaları ile meyhaneler sokağına girdiğinizde hemen dikkatinizi çekecek bir yer. Geçtiğimiz yıllarda belirli bir saatten sonra yeni nesil meyhane tarzında müzik yayınları vardı ama 2023 yazında bu uygulamalarını kaldırdılar. Bizce çok da iyi olmuş; çünkü Sandal zaten yüksek ses müziği olmadan da gayet güzel bir meyhane.

Kabak çiçeği dolması, vişneli yaprak sarma, Ege mezesi, girit ezme, elmalı semizotu ve levrek lokum buradaki favorilerimiz. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız gereken bir diğer mekan.

Adres: Cumhuriyet, Alsancak Sk. No:31 Telefon: 0286 697 02 78

4. Yalova Restaurant Bozcaada:

Çanakkale’nin ünü tüm ülkeye yayılan balık restoranı Yalova Restaurant’ın Bozcaada’da bir şubesi var. Salhane’ye doğru yürürken deniz kıyısında konumlanan mekanın adada en sevdiğimiz restoranlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Hem oturma alanı hem mezeler hem de sıcakları çok lezzetli.

Levrek marin, girit ezme, Ege mezesi, enginar fava, labneli pancar, sıcak ot kavurma, ahtapot şiş, limonlu acılı ahtapot ve levrek lokum buradaki favorilerimiz. Her meze, her gün olmayabiliyor ama denediklerinizden pişman olmayacağınıza eminim. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin, yoksa yer bulamazsınız. Denize sıfır bu mekanın haricinde bir de sokak arası restoranları var, onu da Yalova 1940 Bozcaada Sokak olarak bulabilirsiniz.

Adres: Cumhuriyet, Kazanlar Sk. No:51 Telefon: 0542 715 10 45

5. Vahit’in Yeri:

Ayazma plajının hemen yukarısındaki yeri ve onlarca çeşit mezesi ile adanın yaz kış açık olan ender mekanlarından biri olarak Vahit’in Yeri için bir Bozcaada klasiği diyebiliriz. Çok masalı bir işletme ve inanılmaz bir operasyon hızına sahip. Her an kalabalık olan bir mekanda bu servis hızı da gerçekten nadir görülür. Bu nedenlerle, Vahit’in Yeri bizde her zaman özeldir.

Vahit’in Yeri’ne en çok sezon başında ve sezon sonunda gitmeyi seviyoruz. Konum olarak Ayazma’nın hemen yanı başında olduğu için yazın çok kalabalık oluyor çünkü. Bakla, sicilyano, karpatya, çiroz, karides mantı, isli midye ve patates cipsi buradaki favorilerimiz. Hem gündüz hem akşam gidilebilir.

Adres: Cumhuriyet, Ayazma Mevkii Telefon: 0286 697 01 30

6. Ayazma Restaurant & Cocktail Bar:

Ayazma Restaurant, yeni yeni gitmeye başladığımız ama kokteylleri ve yemek menüsü ile Bozcaada favorilerimiz arasına hızlıca giriş yapan bir mekan. Tırtıklı patates cipsi, yaprak sarma, kabak çiçeği dolması, pilaki ve adachai kokteyl burada en sevdiklerimiz. Plaja iki adım oluşu da Ayazma Restaurant’ın en güzel yanı. Ayrıca, plajın en sonunda yer aldığı için de kalabalıktan uzak kalmış oluyorsunuz.

Adres: Cumhuriyet, Ayazma Mevkii No:10

7. Koreli:

Ayazma Plajı’nın hemen yukarında önereceğimiz mekanlardan biri de Koreli. Daha küçük bir işletme olduğu için sezonda tercih ettiğimiz, genel anlamda da lezzetlerini sevdiğimiz bir yer. Patates tava, kabak cips, midye dolma ve Ege mezesi burada en sevdiklerimiz. Denize mola vermek için birebir yaz menüsünü de az önce yazmış bulunuyoruz. 🙂

Adres: Cumhuriyet, Ayazma Mevkii No:11 Telefon: 0286 697 80 98

8. Tayyare Pizza:

Tayyare Pizza, Bozcaada’nın en eski mekanlarından. Buranın bir benzin istasyonunda olmasına çok şaşırmıştık. İçeri girdikten sonra gayet hoş bir oturma alanı ve bahçesi olduğunu söyleyebiliriz. Sahibi eski bir pilot, mekanın dekorasyonu da uçak parçaları ile.

İster yerinde, ister paket olarak pizzanızı alabilirsiniz. Gün batımı için Polente Feneri’ne giderken de sıklıkla paket pizza alınan bir yer. Telefonla sipariş verebiliyorsunuz, böylece beklemenize gerek kalmıyor. Adaya özel hazırladıkları otlu pizzaları, Carpaccio ve Vegetariana sevdiğimiz çeşitleri.

Adres: Cumhuriyet, Ayazma yolu Aytemiz Benzin İstasyonu Yanı Telefon: 0286 697 80 75

9. 49 Polente:

Adada denediğimiz bir diğer pizzacı da 49 Polente. Burayı İstanbul’daki 49 Çukurcuma’dan bilirsiniz, onun Bozcaada şubesi. Tam merkezde kokteylleri ve pizzaları ile ünlü bir mekan. Pizzaları hamur olarak favorimiz olmasa da malzeme açısından oldukça başarılıydı. Enginarlı Bianca d’Angela, rozbifli Beef’izza ve kabaklı lorlu Pesto orijinal bulduğumuz çeşitleri.

Adres: Alaybey, İskele Caddesi No:41 Telefon: 0286 697 86 05

10.  Çamlık Restaurant Hafızın Yeri:

Yemek için bir esnaf lokantası arayışına girerseniz, hem oturma alanı hem de yemek çeşitleri bakımından Hafızın Yeri önerimiz. Burada yediğimiz her şey çok lezzetli oluyor. Etli yemekleri de zeytinyağlı ve soğuk çeşitleri de gayet lezzetli. Oturma alanı çay bahçesinde, yani yemeklerden sonra çay bekleme derdi de yok. 🙂

Adres: Alaybey, Cumhuriyet Meydanı No:43

BOZCAADA KAFELERİ

1. Coffee Shelter Bozcaada:

Çanakkale’nin yeni nesil kahvecisi Coffee Shelter’ın ada şubesi. Kaç yıldır burada olduğunu saymadık ama adada olduğumuz her gün uğradığımız ve çok sevdiğimiz bir kahvecidir. Hem sıcak, hem soğuk kahveleri çok güzel. Çekirdeklerini kendileri kavuruyor. Kahvenin yanına birkaç fırın ürünü de çıkıyor. Bize göre adanın en iyisi.

2. Kahverengi Roastery Bozcaada:

Adanın bir diğer yeni nesil kahvecisi. Coffee Shelter gibi, onlar da Çanakkale’nin iyi kahvecilerinden. Çekirdeklerini kendileri kavuruyor, tüm kahve çeşitleri güzel. Mağazalarının yarısı tasarım dükkanı, önlerinde de güzel bir oturma alanları mevcut.

3. Vasil Coffee & Bakery:

Yeni açılan bir başka ada kahvecisi. Buranın güzelliği de kahvenin yanı sıra taze taze servis ettikleri kurabiyeleri. Badem unundan yaptıkları kurabiyeler çok lezzetli, yanında da güzel bir kahve oldu mu daha ne isteriz?

4. Çınaraltı Cafe:

Bozcaada denince burayı bilmeyen çıkmaz muhtemelen! Yüz yıllık kocaman bir çınarın altında, günün her anı hizmet veren bir işletme. Adanın yaz kış açık mekanlarından biri, adaya ayak basar basmaz uğrayabileceğiniz kadar da merkezde. Yaz sıcağında dinlenmelik, bir çay veya kahve molası vermelik, lezzetli muhallebilerinden tatmalık nostaljik bir mekan önerisi. Burada oturup geleni geçeni izlemek de favori aktivitelerimizdendir.

5. Orta Kahve:

Çınaraltı’nın biraz ilerisinde, bizim nitelikli kahveleri için geldiğimiz, akşamları kokteylleri ile de öne çıkan bir kafe & bar. Orta’da ekmek üstü geç kahvaltı çeşitleri, kahve yanına birkaç fırın ürünü de bulunuyor. Çok büyük bir mekan değil; ancak yeri ayaküstü bir noktada olduğu için uğramanızı tavsiye ederiz. Mekanda çalan müzikler de gerçekten çok hoş.

BOZCAADA PASTANELERİ VE FIRINLARI

1. Uğurlu Dükkan Bozcaada:

Sapanca’dan bildiğimiz Uğurlu Dükkan’ın Türk mahallesinde keyifli bir şubesi var. Otel, kafe ve tasarım dükkanı olarak hizmet veriyorlar. Kahvaltı ve tatlı için mola vermelik sakin bir mekan arıyorsanız, orası burası olabilir. Lotus’lu çizkek, nutellalı brownie gibi bol kalorili ama çok lezzetli tatlılar servis ediyorlar. Bizim buradaki favorimiz dondurma, meyve ve brownie ile servis edilen Bombastik.

2. Çiçek Pastanesi:

Bozcaada klasiklerinden biri de Çiçek Pastanesi. En çok bademli damak çatlatan kurabiyeleri seviliyor, biz genel anlamda badem unlu seçeneklerini beğeniyoruz. Önerebileceğimiz lezzetleri arasında bir de magnolia pudding benzeri spesiyal muhallebileri var. Son gidişimizde tazelik bakımından beklentimizi karşılayamasalar da bir seferlik hata olmuştur diyerek rehberimize eklemek istedik.

3. Bozcaadalı Veli Dede:

Ünü ada sınırlarını aşan Veli Dede Pastanesi ve onun meşhur kurabiyeleri! Sakızlı bademli, bademli damak çatlatan ve kavala en meşhur kurabiye çeşitleri. Kurabiyenin yanı sıra ev yapımı reçel, koruk suyu, gelincik şerbeti gibi adaya özgü lezzetleri de mağazalarından alabilirsiniz. Veli Dede gerçekten sevdiğimiz bir nokta; ancak zaman zaman güler yüzlü bir satış süreci ve kurabiyelerde tazelik konusunda olumsuzluklar yaşadığımızı da belirtmeliyiz.

BOZCAADA BARLARI

1. Salhane:

Adanın en sevdiğimiz noktalarından biri burası. Merkeze yürüme mesafesinde. İskelesinden kaleye karşı denize girebileceğiniz ve plaj hizmeti de alabileceğiniz bir bar. Akşamları ise denize yakın, ferah bir ortam isterseniz Salhane gerçekten iyi bir seçenek. Üstelik, gün batımı için de araçsız gelinebilecek harika bir noktada. Menüsünde aperatif seçenekler var; ancak bizce manzaranın keyfini çıkartarak bir şeyler içmek en güzeli. Akşamları yüksek ses müzik çalındığı için biz genellikle gündüz veya akşamüstü tercih ediyoruz.

2. Kedi Tapas Lounge:

Salhane’nin komşularından ve denize sıfır en keyifli mekanlardan biri. Kahve, şarap, kokteyl ve aperatiflerden oluşan tapas menüsü ile adanın yeniliklerinden. Geceleri dj set performanslarına ve zaman zaman da canlı müzik etkinliklerine ev sahipliği yapıyorlar. Dekorasyonu ile gerçekten de sevdiğimiz mekanlardan biri. Önceden yoktu; ancak 2023 yazı itibarıyla giriş ücreti alınıyor.

3. Sapa:

Sapa, adanın en sevdiğimiz kokteyl barı. Çok büyük bir alanı olmadığı için akşam gelmek istiyorsanız mutlaka rezervasyon yaptırın deriz. Az seçenekli ama çok iyi bir kokteyl menüsü var. Reyhan Bergamot Fizz, Itır, Arugula, Sandal Wood Sour ve Odysseia bizim favorilerimiz.

4. Bakkal:

Bir diğer kokteyl bar önerimiz de Bakkal. Geniş bir kokteyl menüsü var, çeşitler sık sık değişiyor. Buradaki favorilerimiz arasında Karadutlu Amaranda, Bergamotlu Bakkal ve Acısa da Öldürmez var. Gecenin ilerleyen saatlerinde müzik sesi artıyor. Denemek istiyorsanız bizce en güzel saatleri akşamüstü ve akşam yemeği saatleri.

BOZCAADA’DA GÜN BATIMI TABAĞI

1. Krasi:

Ada şaraplarından tadım yapmak, tüm markaların ürünlerini tek bir noktadan satın almak veya şarküteri ürünleri ya da gün batımı tabağı için gelebileceğiniz bir mekan. Özellikle, şarküteri ve peynir bölümü gerçekten çok iyi. O ürünlerle hazırlanan gün batımı tabağı da pek lezzetli oluyor.

2. No:8 Bozcaada:

Adada gün batımı ritüeli için hazırlanan tabak ve sepetler son yıllarda çok popüler oldu. No:8 Bozcaada, bu peynir, şarküteri ürünleri, grissini ve meyve çeşitleri ile hazırlanan tabaklardan almak için gelebileceğiniz yerlerden. Onların kendi hazırladığı tabak mikslerinin yanı sıra kendiniz seçimde bulunarak da bir gün batımı tabağı hazırlatabilirsiniz. Bu tabaklara ek olarak sandviç seçenekleri de var.

3. Uslu Şarküteri:

Evde kalıyorsanız ya da dönüş öncesi Çanakkale’nin yöresel peynirlerinden almak istiyorsanız Uslu Şarküteri’yi de planlarınıza dahil edin. Hem süt ürünleri hem de şarküteri çeşitleri için Bozcaada’daki en iyi seçeneklerden biridir.

Bozcaada’da ne yenir rehberimizin sonuna geliyoruz, tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından, #journavelege etiketine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Bozcaada Yazılarımız:

BOZCAADA PLAJLARI | EN GÜZEL BOZCAADA KOYLARI