Atina gezilecek yerler listemizi ve Atina hakkındaki tüm bilgileri içeren Atina gezi rehberimize hoş geldiniz! Adalarını gezmekten kendisini görmeye bir türlü fırsat bulamadığımız, Yunanistan’ın başkenti Atina ile nihayet kavuştuk! Antik Yunan’ın sembolü, burnumuzun dibindeki güzel mi güzel şehir… İlk günün sonunda da anladık ki gelmeyi bunca zaman ötelemekle biraz hata etmişiz. Antik dönem izleri, tarihi güzellikler ve kışın bile yemyeşil olmayı başaran tatlı şehir dokusu… Bizim için kesinlikle ‘İzmir gibi ama değil gibi’ bir yer burası!

Sokaklarında hissettiğiniz Ege sıcaklığı, hep balkonlu evleri, lezzetli mekanları, geceleri dahi bitmeyen enerjisi ile Atina’ya bayıldığımızı söyleyebiliriz! Üstelik; gezecek yeri bol, deneyecek yeme içme mekanı da çok! Ayrıca, diğer Avrupa şehirlerine kıyasla turistik aktiviteden konaklamaya, hatta uçak biletine kadar daha ekonomik bir rota! Mükemmel bir hafta sonu rotası ve yazın da az bilinen Yunan Adaları ile birleştirebileceğiniz bir şehir demek de mümkün. Neyse, Atina’yı övmeyi artık bir kenara bırakıyorum ve hızlıca Atina Gezilecek Yerler ve Atina Gezi Rehberi’mize başlıyorum!

ATİNA’DA NEREDE KALINIR

Atina’yı yürüyerek gezmek ve toplu taşıma derdine düşmemek için en mantıklısı merkezi bir noktada kalmak. Biz de bu özelliklere göre bir otel seçmiştik ve gerçekten de çok memnun kaldık. Otel gayet temiz, rahat ve hem merkezi hem de metro durağına çok yakın. Bu da Atina gezimizi çok pratik bir hale getirdi. Hatta, hemen yanında şehrin en iyi kahvecilerinden biri de vardı! Tüm bu nedenlerden dolayı kaldığımız yeri rahatlıkla önerebilirim, otelimizin linki burada.

Kaldığımız otelin haricinde merkezi otel tavsiyelerini ve özellikle Plaka çevresindeki konaklama seçeneklerini içeren bir Atina konaklama rehberimiz de var. Atina geziniz varsa bu yazıya mutlaka göz atın: ATİNA’DA NEREDE KALINIR: OTEL TAVSİYELERİ VE BÖLGELER

ATİNA’DA ULAŞIM

Bu gezide Atina şehir merkezinde konaklayacaksanız, gezeceğiniz yerlere giderken neredeyse hiç toplu taşıma kullanmayacaksınız demektir. Gezinin çoğunu kapsayacak olan popüler mahalleler ve ana turistik noktalar birbirine yakın konumda. Ayrıca, Atina’nın keyfi de gerçekten sokaklarında bol bol yürüyerek çıkıyor.

Bu rotanın en önemli detayı, konaklamayı merkezi bir noktada seçmek. Bu şekilde, her gün için yürüyüş rotaları planlayarak toplu taşıma kullanmadan Atina’da gezebilirsiniz. Gideceğiniz tarih uzun yürüyüşlere izin vermeyen bir mevsimde olacaksa o zaman da merakta kalmayın! Çünkü, Atina’nın metro hattı ana turistik noktaları çoğunlukla içeren bir plana sahip.

Biz Atina’da hiç otobüs ulaşımı kullanmadık. Yorgun hissettiğimizde ve hava bozduğunda sadece metro ulaşımı tercih ettik. Metoda tek yön bilet €1.40 ve 90 dk geçerli.

Atina Havalimanı’ndan Merkeze Ulaşım

Havalimanı merkeze çok yakın değil. Buradan şehir merkezine giderken otobüs, metro ve taksi ulaşımlarından birini tercih edebilirsiniz. En pratik ve konforlu yöntem her zamanki gibi metro. Metroyu kullanarak, Atina Havalimanı’ndan Syntagma Meydanı’na ulaşabiliyorsunuz. Konaklamanız bu çevrede olacaksa, Syntagma’dan yürüyerek ya da metroda aktarma yaparak ulaşımı devam ettirebilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine metro bileti de tek yön €9, gidiş dönüş alırsanız €16.

ATİNA GEZİLECEK YERLER

1. AKROPOLİS:

Antik Yunan’ın sembolü olan Atina Akropolisi’ndeyiz. Akropolis, yüksek şehir anlamına geliyor. Ancak; Atina’dakinin yeri ise apayrı! Zaten gördüğünüz anda da neden böyle olduğunu hemen anlıyorsunuz.

Atina Akropolisi’nde bugün gezilebilen yapılar devlet adamı Perikles ile MÖ 5. yüzyıldan itibaren yapılmaya başlanmış. 1987’de UNESCO tarafından koruma altına alınan bu bölge, uzun yıllardır da restorasyon aşamasında. Çalışmalar da halen bölüm bölüm devam ediyor.

#iyibilgi: Atina Akropolisi’nin şehrin mümkün olan her yerinden görünebilmesi için Atina merkezinde 17,5 metreden uzun bina yapılması yasak.

Akropolis’te görebileceğiniz yapıları özetlemek gerekirse:

Herades Atticus Odeon: Akropolis’e çıkarken, gişelerden önce karşınıza çıkıyor. 161 yılında yapılmış ve 1950’de restore edilmiş. Odeon, Atina hayırsever ve senatör Herades Atticus tarafından eşinin anısına yaptırılmış. Wowww………

Propylaia: Akropolis’in giriş kapısı olan Propylaia, Antik Yunan mimarisinde anıtsal geçit anlamına geliyor. Buradaki Propylaia da bu yapı türünün en iyi örneklerinden.

Parthenon: Akropolis içindeki büyük sütunlu yapı olarak özetleyebiliriz. Parthenon, aslında hepimizin Atina deyince gözlerinin önüne gelen ilk görüntü. MÖ 5. yüzyılda inşa edimiş. Aslında bu tapınak, Antik Yunan’dan günümüze uzanan yapılar arasında en iyi bilineni. Dor stilindeki Parthenon, Atina demokrasisinin sembolü. Ayrıca, Antik Yunan döneminin en büyük eseri ve Yunan sanatının en üst noktası olarak kabul ediliyor.

Erekhtheinon: MÖ 5. yüzyıldan uzanan bir diğer tapınak da Athena ve Poseidon tanrılarına adanan Erekhtheinon. Tapınak, yıllar içinde kilise ve saray olarak da kullanılmış.

Athena Nike Tapınağı: Bu tapınağı, Propylaia’dan Akropolis’e girerken sağ tarafta göreceksiniz. Athena Nike Tapınağı, tamamen İyon stilinde yapılan ilk tapınak olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, bu stilin en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dionysos Tapınağı: Akropolis’in güneyinde yer alan bu tiyatro da aklınızda olsun. Herades Atticus Odeon’dan farklı olarak günümüzde yıkılarak gelmiş.

2. PHILOPAPPOS TEPESİ:

Şehri panoramik izlemeyi ve manzara noktalarını seviyorsanız, Akropolis’e gelmişken Philopappos Tepesi’ni de listenize alın. Akropolis gezisi sonrası, çıkış noktasından tam karşıya baktığınızda bu tepeyi göreceksiniz. Tepe dediğime bakmayın; çıkması merdivenleri sayesinde çok kolay. Buradan şehir merkezini ve Atina’nın simge mimarileri, hem de Akropolis’i güzelce fotoğaflayabilirsiniz.

3. ANAFIOTIKA:

Plaka bölgesini Akropolis’e bağlayan Anafiotika bölgesi için Atina’nın eski şehir merkezlerinden biri diyebiliriz. Atina’da old town dokusu görebileceğiniz mahalle çok az, Anafiotika da bunlardan biri. Renkli pencereli taş evlerin sıralandığı dar sokaklardan Akropolis’e çıkmak gerçekten çok keyifli. Bu sırada, bol bol fotoğraf çekeceğinize de eminim.

4. AKROPOLİS MÜZESİ:

Akropolis’in ve müzenin günümüzde bulunduğu noktadaki kazılardan çıkarılan kalıntıların, eserlerin ve taş işçiliklerinin sergilendiği müze. Müzenin modern mimarisi şehirle bir zıtlık içinde olsa da bizce Atina’ya çok yakışmış. Bölgede kazılar devam ettiği için düşünülen cam zemin de gezerken güzel bir detay oluşturuyor. Böylece, müzede gezerken kazı çalışmalarını da görebiliyorsunuz.

Müzenin 1. katında heykellerin bulunduğu bölüm sunum ve dizilim açısından bizim en sevdiğimiz alan oldu. Ek olarak, müzenin en üst katındaki Akropolis alanında Akropolis’in anlatıldığı bir film yayınlanıyor. Bu kısa filmi izlemek de Akropolis’i tanımak için faydalı olur. Müzeye giriş ücreti kişi başı €10, müze Cuma günleri 22:00’ye dek açık. Akşam gezintisi için harika bir fırsat!

5. PLAKA:

Atina’nın en güzel bölgelerinden biri Plaka. Zaten hangi Atina yazısına baksanız, bu bölge içinde mutlaka vardır. Arnavut kaldırımlı eski şehir sokakları arasında pastel renkli tarihi dokulu evler, Atina’nın popüler kafeleri ve restoranları, tasarım mağazaları, fırınlar ve seramikçiler kolayca dikkatinizi çekecek. Sokaklar arasında birkaç saatlik yürüyüş, bu şehrin olmazsa olmazı! Ayrıca, Atina’ya yazın gidecekseniz Plaka’daki açık hava sinemaları da aklınızda olsun.

6. PSIRI:

Atina’nın artistik mahallesi Psiri; sokak sanatıyla dolu sokakları ve gece hayatıyla ünlü. Psiri sokakları arasında Atina’nın en güzel tavernalarını, barlarını bulabilirsiniz. Bölgenin sanatçı ruhuna denk düşen tasarım mağazaları da Psiri’nin diğer güzelliği. Bir akşam yemeği rezervasyonunu bu civarda yapıp akşamüstü gezintisi ile birleştirerek Psiri’nin keyfini çıkarmayı unutmayın!

7. EXARCHIA:

Exarchia, Atina’da radikal siyasi aktivizmin ve anarşizmin merkezi. Sınırlarına girdiğiniz an, Plakave Psiri gibi bölgelerden keskin bir geçiş yaptığınızı hissediyorsunuz. Bu noktada Exarchia sokaklarındaki graffitiler de size bir hayli yardımcı oluyor zaten.

Tüm Atina’da gezip gördüğümüz yerlere kıyasla oldukça farklı ve orijinal bir mahalle. Buraya kadar gelmişken, Exarchia’yı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Siyasi kimliğinin yanı sıra bu bölgede çok iyi fırınlar ve kahveciler de var. Üstelik fiyatlar da diğer bölgelerden uygun. Exarchia’da, Alexandros Grigoropoulos anıtının yanında, Yunanistan’ın kardeşi olarak gördüğü Berkin Elvan duvarını da görebilirsiniz.

8. ULUSAL ARKEOLOJİ MÜZESİ:

Exarchia gezisi sonrası, yakınlarında uğrayabileceğiniz bir diğer yer Ulusal Arkeoloji Müzesi. Bu müze, dünyanın en büyük Eski Yunan sanatı müzelerinden biri. Tarih öncesi dönemden Geç Antik Çağ’a, kazılardan çıkarılan kalıntılara ve eserlere ev sahipliği yapıyor.

Müze, sadece Atina’yı değil, tüm Yunanistan’ı kapsıyor. Bu yüzden, içeride tarihi ve coğrafyayı geniş ölçüde ele alan birçok eser görmek mümkün. Giriş ücreti €6. Bahçesinde de fiyatları Atina ortalamasının biraz yukarısında olan keyifli bir kafe mevcut. Müzeye girmeseniz dahi mimarisi ve kafesi için buraya gelebilirsiniz.

9. MONASTİRAKİ MEYDANI:

Atina’nın en kalabalık yerlerinden biri şüphesiz Monastiraki Meydanı. Atina’da alışveriş için buraya gelebilirsiniz. Çevresinde çok sayıda mağaza, butik ve bit pazarı var. Etrafındaki tarihi yapılarla beraber farklı bir havası olduğunu söyleyebiliriz. Monastiraki Meydanı’nın çevresindeki yerler için aşağıdaki 3 başlığa göz atabilirsiniz.

10. TZİSDARAKİS CAMİİ:

Monastiraki Meydanı’nın hemen ortasında yer alan (Cizderiye) Tzisdarakis Camii, 1759’da Osmanlı tarafından yapılmış. Cami inşaatının bir kısmında hemen arkasında yer alan Hadrian Kütüphanesi’ne ait bir sütun kullanıldığı için caminin uğursuzluk getireceğine inanılmış.

Osmanlı Devleti Atina’dan çıktıktan sonra, cami ibadete kapanmış ve yıllar içinde farklı işlevleri olmuş. Zaten gittiğinizde göreceğiniz üzere, caminin bir minaresi de yok. Günümüzde de aktif değil, Yunan Halk Sanatları Müzesi’nin ek binası olarak hizmet veriyor.

11. HADRİAN KÜTÜPHANESİ:

Tzisdarakis Camii’nden devam edince göreceğiniz sütunlu yer Hadrian Kütüphanesi. MS 132 yılında, Roma İmparatoru Hadrianus’un isteğiyle yapılıyor. İçinde okuma odaları ve konferans alanları olan yapının hala çok görkemli göründüğünü söyleyebiliriz.

Etrafı demir çitle çevrili; ancak dışarıdan görülebiliyor. İçini gezmek isterseniz sadece burası için bilet alabilirsiniz. Ancak, Atina’nın 7 antik bölgesi içinde geçerli ‘combined ticket’ ile de burayı gezmek mümkün.

12. ATİNA AGORASI:

Atina’da en sevdiğimiz yerlerden birisi Atina Agorası oldu. Ancient Agora, Atina’nın en önemli şehir devleti olduğu zamanlarda şehrin merkezi ve toplanma yeriymiş. MS 6. yüzyıla dek de Akdeniz’in kültür ve eğitim merkeziymiş. Aktif olduğu dönemde; içinde kütüphane, odeon, çok sayıda tapınak, fikir tartışma ve buluşma için yapılan alanlar ve agoranın yayıldığı tüm alanda çok sayıda sanat eserine ev sahipliği yapıyormuş. Özetle; Atina Agorası, ticari, siyasi, kültürel, sosyal ve dini yönlerden toplumu hep bir araya getiren bir noktaymış.

Hephaestos Tapınağı: Agora içindeki tapınak, Yunanistan’daki klasik tapınaklar arasında en iyi korunanı. Tip olarak Akropolis’teki Parthenon’u andırıyor. Ondan daha küçük bir yapı ama gerçekten de göz alıcı. MÖ 5. yüzyılda yapılıyor, Hephaestus ve Athena tanrılarına adanıyor.

Nymphaion Kilisesi: 11. yüzyılda yapılmış bir Bizans kilisesi. Yine, Atina Agorası içinde. Çeşme kalıntıları üzerine yapılmış ve adı da antik dilde çeşmeden geliyor.

Attalos Stoası: Bergama’ya gitmiş olanlara tanıdık gelecek bir isim Attalos. Bu stoa da Atina Agorası için Bergama Kralı Attalos tarafından yaptırılıyor. Kapalı galeri işlevindeki yapı, günümüzde agora alanından çıkarılan eserlerin sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor.

13. ERMOU CADDESİ:

Atina’da alışveriş söz konusu ise adresimiz direkt olarak Ermou Caddesi ve civarı. Uzun cadde boyunca sağlı sollu şekilde, yerel ve uluslar arası markaların mağazaları var. Mağazalara ek olarak Ermou’da ve çevresinde turistik kafe ve restoranlar da mevcut. Syntagma Meydanı’ndan başlayıp Monastiraki Meydanı’na kadar uzanıyor.

14. SYNTAGMA MEYDANI:

Atina’nın her anlamda merkezi diyebileceğimiz nokta Syntagma Meydanı. Parlamento Binası’na ev sahipliği yapan ve Eski Kraliyet Sarayı’na komşu olan meydanda, şehrin en lüks ve en pahalı oteli olan Grande Bretagna Oteli de yer alıyor. Syntagma’yı Monastiraki çevresinde gezeceğiniz günün listesine alabilir, Monastiraki’den Ermou’ya, oradan da Syntagma Meydanı’na gelebilirsiniz.

15. ROMA AGORASI:

Atina Agorası’na yürüme mesafesindeki Roma Agorası, adı üzerinde Roma Dönemi’nde, Romalılar tarafından yapılmış. 19. yüzyıla dek Atina’nın ticari merkezi olan agorada, sekizgen rüzgar kulesi ve agora avlusu bizim en çok dikkatimizi çekenler oldu.

Ayrıca, 1456’da Osmanlı Devleti tarafından Atina fethi sonrası yapılan Fethiye Camii de burada yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine yapılan camii, öncesinde aynı yerde var olan kilise kalıntıları üzerine yapılmış. Atina’nın 7 arkeolojik alanında geçerli combined ticket ile buraya girebilirsiniz. Ayrıca, girişinden sadece burası için tek bilet de alınabiliyor.

16. HADRIANUS KEMERİ:

MS 132 yılında Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan bu kemer, Hadrianus’un kente olan katkılarını kutlamak amacıyla yaptırılıyor. Arkasındaki park ile birlikte gerçekten de etkileyici bir yapı. Ancak, söz konusu Hadrianus olunca insan Antalya’daki Hadrianus Kapısı’nı anmadan geçemiyor tabii. 🙂

17. OLIMPOS ZEUS TAPINAĞI:

Hadrianus Kemeri’nde sonra görebileceğiniz Olimpos Zeus Tapınağı’nın yapımı oldukça uzun sürmüş. Hadrianus döneminde tamamlanabilen bu Antik Yunan tapınağı, bittiğinde 104 sütunuyla o dönemde Yunanistan’ın en büyük tapınağı olmuş. Günümüzde ise yalnızca birkaç sütundan oluşan kalıntıları ile görülebilir durumda.

18. PANATHENAIC STADIUM:

Sıra geldi Atina’nın en görkemli mimarilerinden biri olan Panathinaiko Stadyumu’na. 1896’da ilk Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan bu stadyum, tamamı beyaz mermerden oluşan mimarisi ile öne çıkıyor.

Stadyum antik dönemde inşa edildikten sonra, MÖ 329 yılında bugünkü formunu almasını sağlayan beyaz mermerle baştan sonra yenileniyor. 140 yılında da genişletilerek 50.000 kişilik kapasitesine ulaşıyor. Bu görkemli stadyumu gezmek isterseniz giriş ücreti €10. 

19. KOLONAKİ:

Sessiz sakin ortamı ve merkezden biraz uzaktaki konumu ile Kolonaki, Atina’nın Lycabettus Tepesi yamacında kurulan nezih ve lüks bir mahalle. Atina’nın merkez kalabalığından uzaklaşıp şehrin başka bir yüzü ile tanışmak için şık mekanların, müzelerin, ünlü restoranların ve lüks markaların mağazalarının bulunduğu Kolonaki’ye başlı başına bir gün ayırmak lazım.

Kolonaki lüks ortamının yanı sıra müzeleri ile de oldukça ünlü. Bu bölgede gezebileceğiniz müzeler arasında; Benaki Museum, Goulandris Museum of Cycladic Art, Museum of the History of Greek Costume, Theater Museum, Byzantine Museum ve War Museum of Athens yer alıyor.

20. LYCABETTUS TEPESİ:

Atina’yı tepeden izleyebileceğiniz manzara noktalarının en ünlüsü Lycabettus Tepesi. 300 m yüksekliğindeki bu tepenin zirvesinde St. George Şapeli ve manzara terası yer alıyor. Lycabettus Tepesi’ndeki manzara tepesi, Atina’nın ana turistik aktivitelerinden biri olmuş durumda. Özellikle de gün batımı saatlerinde.

Lycabettus’a çıkması, şehri fotoğraflaması ve inmesi derken biraz zaman gerekir. O yüzden, bu aktiviteyi günlerin uzun olduğu yaz mevsiminde öneririz. Teras noktasından Atina’yı geniş ölçüde izleyebiliyorsunuz, Akropolis’i ve Pire limanındaki gemileri görmeniz bile mümkün. Tepede bir restoran da mevcut.

21. BENAKİ MÜZESİ:

Neoklasik bir konakta yer alan Benaki Müzesi Atina’nın en iyi müzelerinden. Yunanistan’ın tarihini ve kültürünü antik dönemden modern çağa dek seramiklerden mücevherlere, el yazmalarından eşyalara ve kostümlere kadar çok çeşitli eserlerle geniş bir skalada işliyor.

Benaki Yunan Kültürü Müzesi’nde Bizans sanatı, Asya sanatı ve İslam sanatı için ayrılan bölümler de var. Giriş ücreti €12; ancak kış döneminde %20 indirim uygulanıyor.

22. KİKLAD SANAT MÜZESİ:

Ege Denizi’ndeki Kiklad Adaları’ndan anlayacağınız gibi, Ege ve Kıbrıs’taki antik uygarlıkları konu alan bir sanat müzesi. Yine bir neoklasik yapıda yer alan Kiklad Sanat Müzesi’nde, kazılarda çıkarılan eşyalar, objeler, figürler, mermer işleri ve kalıntılar eşliğinde Naxos, Antiparos, Santorini gibi Kiklad Adaları’nda yaşayan toplulukların hikayesinde eski bir yolculuğa çıkıyoruz. Müzeye giriş kişi başı €12.

23. PİRE LİMANI:

Atina’da bol vaktiniz varsa, Atina’ya arabayla 20, toplu taşıma ile 30 dakika uzaklıktaki Pire’yi listenize ekleyebilirsiniz. Yunanistan’ın en önemli limanlarından birine ev sahipliği yapan Pire, özellikle yaz aylarında hem deniz turizmi hem de liman bölgesindeki ünlü balık restoranları ile Atinalılar tarafından sıkça tercih edilen yakın rotalardan.

Syntagma Meydanı’ndan kalkan 040 numaralı otobüsle veya M1 metrosu ile Pire’ye gelebilirsiniz. Pire limanı ve marina arasında yürüyüş, marina çevresindeki mekanlar buranın aktiviteleri.

ATİNA’DA YEME İÇME: ATİNA RESTORANLARI VE KAFELERİ

Atina gezilecek yerler listesinin ardından bir konuya daha açıklık getirelim! Burası, mekanlar ve sokak yemekleri konusunda inanılmaz zengin bir şehir. O yüzden, bu yazıyı hazırlamasak olmazdı! Ayrıca, yeme içme konusunda birçok Avrupa şehrine kıyasla fiyatlar burada halen uygun. Her anlamda bize benzeyen bir şehir! Ayrıca, mutfakları da bize çok yakın bir mutfak (ki bunu zaten biliyoruz….) Özetle, burada gerçekten çok mutlu olacaksınız!

Detaylı Atina yeme içme rehberimizde Atina’nın en iyi fırınlarını, kahvecilerini, sokak yemeği noktalarını, kafelerini, restoranlarını ve barlarını bulabilirsiniz. Atina gezisi öncesinde mutlaka inceleyin: ATİNA YEME İÇME REHBERİ: EN İYİ RESTORANLAR, KAFELER, KLASİKLER

Böylece, Atina gezilecek yerler listemizi ve notlarımızı paylaştığımız Atina Gezi Rehberimizin sonuna geliyoruz. Tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz.

Diğer Atina Yazıları:

ATİNA YEME İÇME REHBERİ | ATİNA RESTORANLARI VE KAFELERİ

ATİNA’DA NEREDE KALINIR | ATİNA UCUZA KONAKLAMA REHBERİ