Çizmenin ucu, Akdeniz’in en büyük adası Sicilya; yaptığımız onlarca İtalya seyahatinin ardından bizim için yepyeni bir heyecandı. Sicilya; tüm dizi ve film senaryolarına konu olabilecek bambaşka bir dünyaydı. Daha önce gördüğümüz hiçbir İtalya bölgesine benzemiyordu; bazılarının gelip de hiç sevemediği, bazılarının da hayran olup ilk fırsatta yeniden gelmek istediği rengarenk bir yerdi, ortası hiç yoktu.

Gelip gezince kendimiz deneyimlemiş olduk; gerçekten de buranın daha önce gördüğümüz İtalyan şehirleriyle, kasabalarıyla hiç alakası yoktu. Buram buram İtalyan kültürü, Avrupa’da pek de alışık olmadığımız bir samimiyet, çok lezzetli yemekler ve türlü türlü Akdeniz manzaraları; bu hafif Yunan etkili salaş adayı tahminimizden daha da çok sevdik.

Bu yazıda Sicilya’da mutlaka görmeniz gereken yerleri listeliyoruz. Sicilya çok büyük bir ada olduğu için rotanızı Palermo ve Katanya şehirlerini esas alarak ikiye bölebilirsiniz. Listenin ilk bölümünde Katanya çevresindeki yerleri, ikinci bölümünde ise Palermo yakınındaki yerleri okuyacaksınız. Tüm rotayı yapmak için ortalama 10 güne ihtiyacınız olduğunu da ekleyelim. 🙂

View this post on Instagram

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

SİCİLYA GEZİSİNDE GÖRMENİZ GEREKEN 10 YER

#1 KATANYA:

Sicilya’nın Palermo’dan sonra gelen ikinci büyük şehri Katanya, adanın Doğu tarafında yer alıyor. Etna Volkanı ile İyon Denizi’ne komşu olan Katanya, muhtemelen daha önce gördüğünüz hiçbir İtalya şehrine benzemiyor. 1669’da Etna’nın aktif hale gelmesiyle aylar boyu lavlarıyla kaplanan, 1693’te yaşanan büyük bir depremle yerle bir olan Katanya’da aslında bugün göreceğiniz her şey son 300 yılda yeniden inşa edilmiş. Katanya’nın ana meydanında yer alan Duomo başta olmak üzere, etrafındaki tarihi mimarileri ve ara sokakları 1 günde gezebilirsiniz.

Katanya, Sicilya

#2 SİRAKUZA:

Katanya’dan 1,5 saat uzaklıktaki Sirakuza, Sicilya’nın aşırı turistik olmayan güzelliklerinden biri. UNESCO koruması altındaki Sirakuza’nın geçmişi Roma dönemine kadar uzanıyor. Zaten gezerken de geçmişten gelen bu Yunan etkisini bir hayli hissediyorsunuz. Sirakuza’yı gezerken, kendinize Ortigia adasından başlayarak devam edeceğiniz bir yürüyüş rotası hazırlayabilirsiniz.

Porto Urbica, Apollo Tapınağı, Via Vincenzo Mirabella, Diana Çeşmesi, Duomo Meydanı, Ortigia Katedrali, Ortigia pazarı, Fonte Aretusa ve Maniace Kalesi, Sirakuza’da göreceğiniz yerler arasında. Buradaki bir diğer favorimiz Caseificio Borderi’de yediğimiz o muazzam sandviç olsa da sanıyoruz ki Sirakuza’da kötü bir şey yemek zaten pek mümkün değil!

Sirakuza, Sicilya

#3 TAORMİNA:

İtalya’nın her bölgesinde film platosu gibi bir kasaba var! Ligurya’nın Portofino’su, Lombariya’nın Como’su, Puglia’nın Lecce’si varsa, Sicilya’nın da Taormina’sı var! Güney İtalya’nın en lüks yerlerinden biri olan bu kasaba, tarihte Naxoslular tarafından kurulmuş. Naxoslular, Taormina için gökle denizin birleştiği yer derlermiş. Gel zaman git zaman, önce soylular gelmiş, yerleşmiş; yıllar içinde edebiyatçıların ve sanatçıların en sevdiği yer olmuş. Taormina bugün aynı Portofino ve Amalfi kıyıları gibi İtalyan sosyetesinin merkezi konumunda. İyonya kıyısı ve Etna manzaralı villaları, Umberto caddesindeki lüks mağazaları ve restoranlarıyla Taormina, bambaşka bir Sicilya demek. Her ne kadar turistik, lüks ve pahalı olsa da Sicilya gezimizin yıldızlarından biri olduğunu kimse inkar edemez. 🙂 Taormina’ya gitmişken, 40 dakika mesafedeki Savoca kasabasını da plana dahil edebilirsiniz. Kendisi Baba filminin çekildiği yer.

Taormina, Sicilya

#4 NOTO:

Sirakuza ve Taormina’yı konuşmuşken, Noto’yu da es geçmeyelim. Sirakuza’dan 40 dakika mesafedeki Noto, aynı Katanya gibi 1693’teki deprem sonrası Sicilya Barok stilinde yeniden inşa edilmiş. UNESCO korumasındaki bu küçük kentte, başta Noto Katedrali olmak üzere çok sayıda Barok kilise örneği bulunuyor. O yüzden en güzeli katedrali ve Corso Vittorio Emanuele caddesini merkez alarak ara sokaklarda gezintiye çıkmak.

Noto’yu İtalya’nın eski blogger’ı, yeni celebrity’si Chiara Ferragni’nin düğününden de hatırlayabilirsiniz; zira kendisi Fedez ile burada evlenmişti ve düğün Prens Harry ile Meghan Markle’ın düğününden bile çok konuşulmuştu. 🙂 Sicilya’da gezilecek yerler listesine devam etmeden ufak bir ekleme yapalım; vakti bol olanlar, Noto’yu gezdikten sonra benzer mimarideki Modica ve Ragusa’yı da listeleyebilir. Modica ve Ragusa’nın da Noto’dan aşağı kalır yanı yok ne de olsa…

Noto, Sicilya

#5 ETNA VOLKANI:

Katanya ve Taormina’da kendisiyle sıkça karşılaşacaksınız; ama eğer isteğiniz Avrupa’nın en yüksek aktif volkanıyla ve sönmüş kraterleriyle daha yakından tanışmak isterseniz Sicilya’daki bir gününüzü mutlaka Etna gezisine ayırın. Şaşırmayacağınız şekilde UNESCO koruması altında olan Etna, sıklıkla aktif hale gelerek lavlarını püskürtmeye devam ediyor. Etna çevresinde uygun koşullar var ise, Katanya ve yakınındaki yerlerden günübirlik Etna turlarına katılabilir ya da araç kiralayarak kraterleri gezebilirsiniz.

Etna’yı tur kullanmadan gezmek isteyenler, Etna Sud bölgesine geldikten sonra ulaşması kolay olan iki sönmüş krateri gezebilir. Bu çevrede hediyelik alışverişi yapılabilecek alanlar da var. İki krater sonrası, teleferikle 2.900m’ye çıkabiliyorsunuz; bu noktadan başlayan farklı yürüme parkurları var ancak belli bir bölümden sonrasını rehberli tur ile gidebiliyorsunuz ve böylece 3.300 m’ye kadar ulaşabiliyorsunuz.

Etna Volkanı, Sicilya

#6 PALERMO:

Sicilya’nın başkenti Palermo, güney İtalya’nın dibi olarak tanımlayabileceğimiz bir şehir. 😊 Palermo; mafyanın doğduğu, üniversitesinden ötürü genç nüfusun yoğunlukta olduğu kalabalık, hareketli ve kaotik bir şehir. Merkezini ana caddesi Via Vittorio Emanuele’den ve katedralinden başlayarak 1 günde gezebileceğiniz, tarihi mimarilerle dolu görünümünün yanında kendi düzenini oluşturmuş bir yer. Yaşam stili ve güvenlik seviyesi açısından İstanbul’un Tarlabaşı semtini andıran Palermo’da gezerken dikkatli olmak ilk yapılacak şey. Yine de Sicilya’ya has Barok mimarisi ve beyaz kumlu plajları burayı görmek için başlı başına bir sebep.

Gezi planınıza Palermo’yu dahil edecekseniz ve araç kiralayarak gezmeyi tercih ediyorsanız, şehre birkaç kilometre uzaklıktaki Monreale’yi de listeye almanızı tavsiye ederiz. Altın mozaik detayları ile Monreale Katedrali, Sicilya’nın en dikkat çekici mimarilerinden biri.

Norman Sarayı, Palermo, Sicilya

#7 CEFALU:

Palermo ile Messina arasındaki küçük balıkçı kasabası Cefalu, Sicilya gezisine Palermo tarafından başlayanlar ve Palermolular için en çok tercih edilen yaz rotalarından biri. Cefalu’nun Orta Çağ dokusu, limanı, dar sokakları ve kum plajı ile Sicilya’nın en turistik noktalarından biri olması özellikle yaz sezonunda burayı adanın en kalabalık yerlerinden biri haline getiriyor. Bu yüzden, Cefalu’ya deniz sefası yapmaktan çok Sicilya’nın tatlı balıkçı kasabalarından birini gezme amacıyla gelmek herkesi daha mutlu edebilir.

Cefalu’ya Palermo’dan ulaşmak yaklaşık 50 dakika sürüyor; kasabayı günübirlik gezmek ve deniz mahsüllü lezzetlerinin keyfini çıkarmak için son derece iyi bir fırsat!

Cefalu, Sicilya

#8 AEOLIAN ADALARI:

Sicilya’nın kuzeyinde volkanik hareketlerle meydana gelen Aeolian Adaları, Tiren Denizi ile çevrili 7 adadan oluşuyor. Lipari, Vulcano, Stromboli, Salina, Filicudi, Alicudi, Panarea ve Basiluzzo adalarından oluşan Aeolian; özellikle bahar ve yaz aylarında plana dahil edebileceğiniz bir rota. UNESCO koruması altındaki adalar arasında en popüleri ve en büyüğü Lipari, trekking sevenler için de krater etrafındaki parkurları ile Vulcano, Salina ve Stromboli öne çıkıyor. Aeolian Adaları’na Palermo, Messina ve Milazzo’dan kalkan teknelerle ulaşabiliyorsunuz; adanın yerlisi değilseniz araç kullanımına izin verilmiyor.

Lipari Adası, Sicilya

#9 ERİCE:

Sicilya ruhunun en çok hissedildiği kasabalardan biri de kuşkusuz Erice. Orta Çağ prototipi gibi olan sokakları ve taş evleriyle Erice’de gezmek insanı tam anlamıyla antik döneme ışınlıyor. UNESCO koruması altındaki bu küçük kasaba, kendisi ile aynı adı taşıyan bir dağın tepesine kurulu ve Trapani Limanı ile renklenen geniş bir manzaraya bakıyor. Kendisine en yakın yerleşim olan Trapani’ye kıyasla oldukça yüksekte kalan Erice’nin sisli havasının da buraya bir film seti havası kattığını da söylemek mümkün. 😊

Turistik yerlerden oluşmayan, gerçek bir Sicilya gezisi hayal ediyorsanız Erice’yi mutlaka listenize ekleyin. Hiç bozulmamış dokusu ile Erice sokaklarında gezip, Norman Kalesi ile ana kiliseyi görmek burada yapacaklarınızın en başında geliyor.

Türk Merdivenleri, Sicilya

#10 AGRIGENTO & SCALA DEI TURCHI:

Sicilya’nın güney kıyısında yer alan Agrigento, dünyadaki en iyi korunmuş Yunan tapınaklarından sekizine ev sahipliği yapıyor. Tapınaklar Şehri olarak da bilinen Agrigento için Sicilya özerk bölgesinin en önemli arkeolojik alanı demek mümkün. Sicilya’nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Agrigento’nun geçmişi M.Ö. 581’e dek uzanıyor. 1997 yılından beri UNESCO koruması altındaki bu bölgede; Via Atenea çevresinde şekillenen eski şehir merkezini, Norman – Gotik stildeki San Gerlando Katedrali’ni, Licata’dan San Leone’ye uzanan sahilleri ve sekiz Yunan tapınağını içeren Valley of the Temples bölgesini gezebilirsiniz. Özellikle, Concordia ve Hera tapınakları geçmişten bugüne en iyi korunmuş iki örneği temsil ediyor.

Tapınaklar Vadisi’nin ardından Agrigento’da görülmesi gereken bir diğer yer ise Scala dei Turchi, yani Türk Merdivenleri! Pamukkale travertenlerini andıran formuyla Scala dei Turchi, güneşlenmek ve gün batımını izlemek isteyenlerin bölgedeki favori yerlerinden biri. Kalkerden oluşan bu güzelliğin adı ise bu civarda barınan Arap ve Türk korsanlarından geliyormuş.

Türk Merdivenleri ile birlikte 10 Rota ile Sicilya’da Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Sicilya ile ilgili tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journavelsicily etiketinden ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Isola Bella, Sicilya