Bolu’nun nefeslik rotası Yedigöller Milli Parkı, İstanbul’a ve Ankara’ya yakınlığı ile bahar aylarında vazgeçilmez hafta sonu kaçamaklarından biri. Geziyi daha ekonomik şartlara getirmek için Yedigöller’e günübirlik de gidebilirsiniz; ancak isteğiniz büyük şehirden biraz uzaklaşıp kafa dinlemek ise o zaman konaklamalı bir plan en iyisi olur.

Yeri gelmişken; Yedigöller’de Gezilecek Yerler: Konaklama, Yemek, Gezi yazısını okumak için tıklayın.

Yedigöller’de konaklama konusunda dikkat edilmesi gereken; burası doğanın içinde bir milli park olduğu için çevresinde çok fazla konaklama seçeneği yok ve bu yüzden de Yedigöller için konaklamalı bir gezi planı yapıyorsanız hızla seçim yapmanız gerektiği. Özellikle hafta sonu gidecek ve kamp kurmayacaksanız işinizi asla son ana bırakmayın ve mümkünse 1-2 ay önceden harekete geçin.

Yedigöller’de Nerede Kalınır – Konaklama Seçenekleri

Yedigöller’de konaklamak için 3 alternatifiniz var; ilki herkesin bildiği üzere en yakın Decathlon’a gidip çadırınızı alarak milli park içinde kamp kurmak, ikincisi yine milli parkın içindeki bungalovlarda kalmak, üçüncüsü de Yedigöller yakınındaki pansiyonlarda konaklamak. Alternatifleri sıraladıysak, şimdi de konaklayabileceğiniz mekanlara göz atalım.

Yedigöller’de Nerede Kalınır- Kamp, Bungalov ve Pansiyon

1. Yedigöller’de Kamp Yapmak:

Söz konusu Yedigöller olduğunda akla gelen ilk konaklama seçeneği tabii ki de kamp kurmak. Bir kere rezervasyon stresi yok, istediğiniz an planınızı yapıp gidebiliyorsunuz. Sonrası doğal güzellikler, sonrası göle karşı huzur! Çadırınızı aracınıza atıp Yedigöller Milli Parkı’na vardıktan sonra, Yedigöller park alanının içinde bulunan Büyük Göl, Küçük Göl, Serin Göl, Derin Göl, Nazlı Göl, İnce Göl ve Sazlı Göl adlı yedi gölün kenarındaki izin verilen alanlarda çadırınızı kurabiliyorsunuz.

Kamp alanları tabela ile belirtiliyor; siz de ulaşmak istediğiniz sakinlik seviyesine göre çadırınızı kuracağınız yeri belirleyebiliyorsunuz. Yedigöller Milli Parkı içinde kampçılar en çok Büyük Göl çevresinde toplanıyor. Zaten bu da çok normal, çünkü aslında en geniş ve çadır kurmaya en elverişli düz alan Büyük Göl’ün çevresinde. Ancak, daha sakin bir yerde kalmak istiyorsanız, diğer gölleri de tercih edebilirsiniz.

Biz kamp yapmadığımız için kamp konusundaki detayları işin uzmanlarına ve onların bu konudaki blog yazılarına bırakıyoruz. Son olarak, kamp kurmak için kişi başı 25 TL ücret ödenmesi gerektiğini de belirtelim.

2. Yedigöller’de Bungalov Evlerde Konaklamak:

Yedigöller’deki favori konaklamamız kesinlikle bungalovlar; çünkü bizce gerçekten de en az kamp kadar farklı bir deneyim. İkincisi tam olarak Yedigöller Milli Parkı’nın içindesiniz; bu da geziyi tam anlamıyla gerçekleştirmek için size çok uygun bir ortam sağlıyor. Geliş aşaması biraz zahmetli olmakla birlikte, deneyimlemekten çok memnun olduğumuz bungalov konaklaması için Habitat Mesire Evleri’nin sitesine göz atabilirsiniz.

Milli park içinde, göllerin çevresine dağılmış, farklı büyüklüklerde 11 bungalov bulunuyor. Bungalovlar özellikle grupça gidilen geziler için ideal. Örneğin; biz Nazlı Evler’in 7 numaralı bungalovunda kaldık ve 3 kişi için toplam 400 TL ödedik ki kaldığımız evde en az 2 kişi için daha yatacak yer bulunuyordu. Bungalov konaklamamız, akşam yemeği hazırlığımız ve gitmeden önce bilmeniz gerekenler konusunda destek almak için Yedigöller’de Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Yedigöller’de Pansiyonda Konaklamak:

Yedigöller çevresinde yer alan pansiyonları da konaklama için değerlendirebilirsiniz. Bu konuda ilk olarak Hindiba Doğa Evi’ni önereceğiz. Adından da anlaşılacağı gibi, burada da en az milli park kadar doğal bir ortam sizi bekliyor. Konaklama için farklı alternatifleri var ve ayrıca burada da çadır kurabiliyorsunuz.

Konaklama için Hindiba’yı tercih ederseniz, Yedigöller gezinizi tamamladıktan sonra 1,5 saat uzaklıktaki Hindiba Doğa Evi’ne gelip, huzur temalı tatilinize gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz. Mart ayında bu geziyi planlarken daha önce bu geziyi yapmış arkadaşlarımızdan Hindiba önerisini çok kez duymuştuk, fiyatları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yedigöller’de pansiyon konaklaması için son alternatifiniz ise Yedigöller Aile Pansiyonu. Hindiba Doğa Evi’nin biraz ilerisindeki Yedigöller Aile Pansiyonu klasik bir köy evinin pansiyona çevrilmesi şeklinde oluşturulmuş ve konum olarak Yazıcık Köyü’nde yer alıyor. Kahvaltısı kendi doğal ürünlerinden oluştuğu için çok önerilmiş.

Bize biraz Karadeniz yaylalarındaki aile pansiyonlarını hatırlattı ve o yüzden de hemen kanımız kaynadı. 😊 Özellikle uygun fiyatlı bir yere ihtiyacınız varsa burayı da düşünebilir, rezervasyon için Google’da da görebileceğiniz 0507 884 82 00’i arayabilirsiniz.

Yedigöller ile ilgili diğer tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından, #journavelbolu etiketine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, hep birlikte gezelim!

Diğer Yedigöller yazılarımız:

YEDİGÖLLER’DE GEZİLECEK YERLER: KONAKLAMA, YEMEK, GEZİ