Okul yıllarımızda Türkiye’nin Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü olduğunun ve bizim sınırlarımızın da Avrupa kıtası içinde yer aldığının altı pek sevgili öğretmenlerimiz ve Coğrafya kitaplarımız tarafından defalarca çizilmiş olsa da sabahları gözlerini seyahat diye açanlar kulübü olarak henüz konumumuzun bize maddi anlamda bir yarar sağladığını göremedik.

Ülkemizin yıllardır devam eden Avrupa Birliği’ne giriş –hatta adaylığı- macerası, türlü sorun ve problemlerle birlikte seyahat etmeyi sevenlere de hep ‘vize bedeli’ olarak geri döndü. Periyodik olarak gerçekleşen siyasi krizler, pasaportlara ‘olması gerekenden az’ vize süresi olarak dönerken, Türk gezginlerin Schengen vizesi krizi aslında hiç bitmedi.

‘Türklere Schengen Vizesi Kalkacak’ şeklinde çıkan flaş haberlerle zaman zaman umutlandık; ancak görüyoruz ki Schengen vizesi aslında kalkmayı hiç düşünmüyor. 🙂 Bu arada seyahat etmek, hatta edebilmek, giderek lüks bir yaşam tarzı halini alırken de vize almak için acentelere Euro cinsinden ödenen ücretler Euro’nun yükselişi ile masrafları katlıyor. Durum böyle olunca da gezi hayalleri ‘şart değilse Schengen parası ödemeyelim, Avrupa’ya da gitmeyelim’ şeklinde diyaloglara sahne oluyor.

Tam bu noktada; UZUN SÜRELİ SCHENGEN VİZESİ ALMAK hakkında verdiğimiz ipuçlarını okumak için BURAYA tıklayın. 3 aylık Schengen vizesi ile kaç yere gidebiliriz sonuçta değil mi? 🙂

Hazır 1 Euro 5 TL’ye denk düşmüşken, Schengen vizesi sona eren, şu sıralar Schengen vizesi masrafına girmek istemeyip yine de gezeyim diyenler için Avrupa’da Türklerden Vize İstemeyen Ülkeler listesi hazırlayalım dedik. Pasaport ya da kimlikler cebe, hedefimiz vizesiz gezmek!

*Liste 2020 yılı için günceldir.

Avrupa’da Vizesiz Gezilecek – Vize İstemeyen Ülkeler

#Andorra: 90 Gün Vizesiz

#Arnavutluk: 90 Gün Vizesiz

#Bosna-Hersek: 90 Gün Vizesiz

#Gürcistan: Gün Sınırı Olmadan Vizesiz, Giriş için Pasaport veya Kimlik Yeterli

#Karadağ: 90 Gün Vizesiz

#KKTC / Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti: Gün Sınırı Olmadan Vizesiz, Giriş için Kimlik Yeterli

#Kosova: 90 Gün Vizesiz

#Makedonya: 90 Gün Vizesiz

#Sırbistan: 90 Gün Vizesiz

#Ukrayna: 90 Gün Vizesiz, Giriş için Pasaport veya Kimlik Yeterli

#Moldova: 90 Gün Vizesiz, Giriş için Pasaport veya Kimlik Yeterli

#Belarus: 30 Gün Vizesiz

Bu mini yazımıza denk geldiyseniz, NASIL UCUZA SEYAHAT EDİLİR: EKONOMİK SEYAHAT İÇİN 16 ÖNERİ yazımızı okumanızı da öneririz.

Seyahatlerimizden geri kalmamak, notlarımıza ve tavsiyelerimize jet hızıyla ulaşmak için bizi Instagram hesabımız @nesemcelikkaya hesabından takip etmeyi unutmayın!