Halkidiki, yaz rotaları arasında hiç şüphesiz en sevdiklerimizden biri. Eğer ki deniz odaklı bir tatil arıyorsanız, burası gerçekten de en iyi rotalar listesine zirveden giriş yapacak kadar güzel bir yer! Ayrıca, hem arabayla gidilebilecek mesafede hem de pırıl pırıl 100’ün üzerinde plajın ev sahibi. Halkidiki’yi hiç gezmeseniz dahi, sadece Sithonia plajlarını ve Kassandra plajlarını baz alarak şahane bir tatil yapabilirsiniz. İster kum, ister çakıllı, ister işletmeli, ister bakir… Burada herkese göre bir plaj seçeneği var. Biz de tam olarak bu yüzden, en iyi Halkidiki plajlarını bu yazı ile anlatmak istedik.

Halkidiki, haritada baktığınızda aslında Athos, Sithonia ve Kassandra adlı üç yarımadadan oluşuyor. Gezi esnasında size sanki bir adada geziyormuş hissi veren bu yapısı da Halkidiki’ye eşsiz plajlar sağlamış. Athos dağı ve çevresi kutsal bölge olarak kabul edildiği için gezinin çoğunu Sithonia ve Kassandra kasabalarında geçireceksiniz. Biz de En İyi Halkidiki Plajları yazımızda Sithonia ve Kassandra koylarını ve sahillerini esas alıyoruz. Listede 1’den 12’ye dek Sithonia plajlarını, 12’den itibaren Kassandra plajlarını görebilirsiniz. Şimdiden iyi gezmeler ve iyi yüzmeler dileriz!

Başlamadan Önce: Arabayla Yunanistan’a nasıl gidilir, hangi evraklar gerekir diyorsanız aşağıdaki rehberimize göz atın.

ARABAYLA YUNANİSTAN ROTASI: NASIL GİDİLİR, GEREKLİ EVRAKLAR NELER

Halkidiki’de nerede kalınır diyorsanız, Sithonia’da konaklayıp çok memnun kaldığımız Thealos Rooms‘a bakabilirsiniz. Mini mutfaklı ve teraslı apartları ile Sithonia’nın Vourvourou bölgesinde çok sevdiğimiz bir konaklama noktası oldu.

HALKİDİKİ’DE NEREDE KALINIR: SİTHONİA, KASSANDRA, HALKİDİKİ OTELLERİ

HALKİDİKİ PLAJLARI

1. Portokali Beach:

Belki de Halkidiki’nin en ünlü plajı olan Portokali Beach, bizim de en sevdiğimiz noktalardan biri oldu. İnce kumlu sığ bir plaja ve pırıl pırıl turkuaz bir koya sahip. En başında büyük bir plaj işletmesi, ortasında ücretsiz alanlar, en sağında ise çıplaklar plajı var. Burası aynı zamanda Orange Beach olarak da geçiyor. Çocukla gitmeye uygun. Ancak, çok sevilen bir plaj olduğu için mutlaka erken saatte gidilmeli. Öğleden sonra giderek kalabalık oluyor.

2. Porto Kuofo Beach:

Portokali’den sonra en sevdiğimiz Halkidiki plajı Porto Kuofo oldu. Burası aslında eski bir balıkçı köyü. Upuzun sahili ile de iki tepe arasında havuz gibi bir koyu var. Sahil boyunca ara ara plaj işletmeleri, Porto Kuofo’da da çok sayıda taverna mevcut. Doğası ve koyu gerçekten çok güzel, suyu çok berrak. Ayrıca, çocukla gitmeye de uygun.

3. Kriaritsi Beach:

Manzarasındaki Skepes, Ahinoi ve Petalida adacıklarıyla Halkidiki’nin en iyi plajları arasında bir diğer favorimiz. Arkası karavan alanı olan Kriaritsi Beach, hızlı derinleşen bir kıyıya sahip. Mini çakıllı kum bir plajı, plaj üzerinde de işletmesi var. Bizce daha bakir, sakin bir plaj. Hızlı derinleştiği ve dalgalı bir koy olduğundan çocuklar için ideal denemez. Burası ek olarak Halkidiki’de rüzgar sörfü için de tercih ediliyor. Ayrıca, bir ucunda da çıplaklar plajı mevcut.

4. Tourkolimnionas Beach:

Halkidiki plajları arasında neden ünlü olmadığını anlayamadığımız bir diğer plajdayız. Sanıyoruz ki sıra buraya gelmemiş….. Çocuklu deniz tatili için kesinlikle çok uygun bir rota olan Halkidiki’de çok sayıda kum plaj mevcut. Onlardan biri de işte Tourkolimnionas Beach. İnce kum plaja sahip bu koyun rengi de aynı Portokali Beach gibi turkuaz. Ek olarak, sahilinde işletme de var ve bu yüzden de konforlu bir seçenek. Çok popüler bir plaj olmadığı için sakinliği ile sevdiğimiz yerlerden. Buraya gelirseniz, yakınındaki Klimataria ve Kriaritsi plajlarını da listenize ekleyin.

5. Fava Beach:

Tüm Halkidiki gezimizde en sevdiğimiz plaj Fava Beach oldu. Çünkü, burası gerçekten de gizli bir hazine gibi. Bir tepe etrafında çevrili 3-4 koy ve kıyıdan oluşuyor. Çevresindeki kayalık oluşumları ve manzarası ile de eşsiz bir görüntüye sahip. Özellikle, sabah saatlerinde çok sakin ve huzurlu bir ortamı var. Ayrıca, kum bir plajı ve sığ koyu var. İşletmesi olmadığı için sabah saatleri için daha ideal diyebiliriz. Önce buraya gelip ardından da işletmeli bir plaja geçebilirsiniz.

6. Tigania Beach:

Kriaritsi Beach’e gitme planı yaparsanız, onun daha küçüğü olan komşusu Tigania Beach’e de uğrayabilirsiniz. Tigania, Kriaritsi’ye kıyasla daha küçük ve daha sakin. Kum plajı var, Halkidiki plajları arasında turkuaz koylu olanlardan. Ayrıca, bir işletmesi mevcut ve su sporları için de uygun plajlardan biri.

7. Sykia Beach:

Sykia tabelasının hemen altındaki kum plaj, dalgasız ve sığ koyu ile çocukla gitmek için son derece ideal. 1,5 km uzunluğundaki sahili ile en uzun Halkidiki plajlarından biri. Sykia plajı çevresinde çok sayıda işletme var. Çevresindeki olanaklar ile Halkidiki’de çocuklu ailelerin en sevdiği ve sıkça tercih ettiği plajlardan biri.

8. Linaraki Beach:

Sykia Beach’in sağ tarafında kalan ilk koy ise Linaraki Beach. Kum plajı var, işletme de mevcut. Çocukla gelmeye uygun olan Halkidiki plajlarından biri. Çevresinde restoranlar ve tavernalar da var.

9. Spathies Beach:

Spathies Beach, işletmesiz Halkidiki plajları içinde en çok hoşumuza gidenlerden. Burası, çam ağaçları arasında kalan, etrafı kayalıklarla çevrili havuz gibi küçücük bir lagün. Tablo gibi bir doğası var diyebiliriz. İşletmesiz ve kayalık bir koy olduğu için seveni geliyor. Oldukça küçük bir koy ve gün batımı için de güzel bir nokta.

10. Kalogria Beach:

Halkidiki’de şnorkel veya su sporları aktiviteleri de yapacağınız tamamen organize bir plaj ararsanız Kalogria Beach bunun için oldukça ideal. Plajın sağ tarafında su sporları aktiviteleri ve beach bar, sol tarafında ise ücretsiz alan mevcut. Aktivitesi bol Halkidiki plajları arasında olduğu için çocukla gitmeye son derece uygun. Geniş bir plaj, ancak çok konforlu olduğu için de daima kalabalık. Ek olarak, plajda engelli erişimi de var.

11. Lagomandra Beach:

Geniş çamlık alanın önündeki Lagomandra Beach, karavan kampı yapanlar için Halkidiki’de ideal noktalardan. Burası aslında upuzun bir plaj, ancak öğleden sonra giderek kalabalık oluyor. Yine, su sporları için uygun, etrafında bol işletme ve taverna olan bir plaj. Çocukla gitmeye uygun ve engelli erişimi de mevcut.

12. Kallithea Beach:

Kassandra’nın en turistik, en olanağı bol ve popüler plajı Kallithea Beach desek yanlış olmaz bizce. Zaten Halkidiki’nin en iyi plajları arasında da Çeşme ve Bodrum kıyılarına en çok benzettiğimiz yer burası oldu. Sıra sıra işletmeler ve plaj barları var. Tarz olarak da beach club’a daha yakın diyebiliriz. Ancak, tabii ki ücretsiz alanlar da mevcut. Sığ bir koyu var, çocukla gitmek için uygun.

13. Possidi Beach:

Kassandra’da yer alan Possidi Beach’i uzun süre kalmak için değil ama görmeniz için özellikle eklemek istedik. İnce burun gibi uzanan ve iki koyun birleşmesini sağlayan özel bir şekli var. Dalyan’daki İztuzu sahili benzeri diyebiliriz aslında. O yüzden, Kassandra tarafına geldiğinizde kısa bir yürüyüş için buraya da uğrayın. Possidi keşfinizi sabah saatlerine denk getirmek ideal olur. Çevresinde işletmeler mevcut.

14. Pefkochori Beach:

Halkidiki plajları arasında Kassandra’daki en kalabalık plaj neresi diye sorarsanız cevabımız kesinlikle Pefkochori Beach olur. Hem konumu hem de tamamen organize ve işletmeli bir plaj olduğu için seveni çok. Geniş, kum bir plajı var. Plajda su sporları aktiviteleri de mevcut. Ancak, bu geziyi tam sezonda yapacaksanız popüler oluşu nedeniyle burayı pas geçmenizi öneririz.

15. Paliouri Beach:

Kassandra’nın en sevilen ve en ünlü plajlarından biri olan Paliouri Beach, küçük bir koy çevresindeki kum plajı ile uzanıyor. Etrafı çam ağaçları ile çevrili olan Paliouri Beach’te çok sayıda işletme ve ücretsiz plaj alanları var. Plaj barlarında hafta sonu partiler, hafta içi de akşam saatine dek DJ performansları oluyor. Çocukla gitmek için uygun bir plaj ve koy.

16. Platanitsi & Armenistis:

Halkidiki’de karavan kampı veya çadır kampı yapma planınız varsa, Sithonia’daki bu iki plaj sizin için en iyi alternatifler diyebiliriz. Kamp haricinde yalnızca deniz için Platanitsi ve Armenistis plajlarına gitmek isterseniz bu iki noktada kamp alanları yer aldığı için girişlerinin ücretli olduğunu ekleyelim. Koyları gerçekten çok güzel, çocukla gitmek için de uygun.

Halkidiki Plajları ve Halkidiki’de En İyi Plajlar yazımızın burada sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Halkidiki Yazıları:

HALKİDİKİ’DE NEREDE KALINIR: SİTHONİA, KASSANDRA, HALKİDİKİ OTELLERİ

YUNANİSTAN HALKİDİKİ GEZİLECEK YERLER: PLAJLAR, GEZİ REHBERİ (14 YER)