Rum köyleri ve bakir koyları ile Türkiye’deki en sakin yaz rotalarından biri olan Gökçeada için en sevdiğimiz kafe ve restoranları içeren Gökçeada’da Ne Yenir sorusuna cevap verdiğimiz ve Gökçeada Mekan Önerilerini paylaştığımız bir yazı hazırladık! Gökçeada’da mekan önerilerimiz arasında adadaki favori restoran, kahveci, pastane ve bar önerilerimizi görebilirsiniz. Ayrıca, listedeki mekanların açıklamalarında en sevdiğimiz lezzetleri de belirttik.

Adaya yeniden gidip farklı yerler denedikçe, bu listeyi güncellemeye devam edeceğiz. Telefonlarınızdaki haritaları açın, not defterinizi yanınıza alın. Anlatmaya başlıyoruz!

GÖKÇEADA MEKAN ÖNERİLERİ

1. İmroz Poseidon:

Türkiye’de en sevdiğimiz balık restoranlarından biri olan İmroz Poseidon, Gökçeada’nın Kaleköy’ünde ve en güzel gün batımı konumlarından birinde, kayalıklar üzerinde yer alıyor. Biz İmroz Poseidon’un neredeyse her mezesini ve ara sıcağını çok beğeniyoruz. Ne zaman Gökçeada planı yapsak, konaklama yeri bile tutmadan önce burayı arayıp rezervasyon yaptırıyoruz.

Gün batımı manzarasına karşı iyi bir akşam yemeği deneyimi yaşamak veya adada özel bir gün kutlamak istiyorsanız, burayı gözümüz kapalı tavsiye ederiz. Zaten kendisi bir bakıma Gökçeada’da Ne Yenir, Nerede Yenir sorusunun da cevabı gibi.

En sevdiğimiz lezzetleri arasında fesleğenli levrek marin, Girit ezme, trikofteri, sıcak ot kavurma ve balık simit yer alıyor. Rezervasyon şart.

2. To Steki tis Angelikis:

Adanın Rum tavernaları meşhur. Tepeköy’ün köy meydanında yer alan Angelikis, bizim adada mezelerine kıyasla daha çok ortamı için tercih ettiğimiz ve severek geldiğimiz bir taverna. Belirli günlerde canlı müzikleri olabiliyor. Ayrıca, gecenin ilerleyen saatlerinde de kısa bir sirtaki şovu yapıyorlar. Burada genel olarak bir Greek salata yanına o günkü Rum mezelerinden sipariş ediyoruz. Rezervasyon yaptırmanız iyi olur.

3. Mustafa’nın Kayfesi:

Bizce Gökçeada’da en iyi kahvaltı için gelinmesi gereken adres. Kaleköy’de yemyeşil bir köy kahvesinde serpme kahvaltı sunuyorlar. Masaya gelen her şey de çok taze, doğal ve lezzetli oluyor. Kahvaltının haricinde, gün içinde veya akşamüstü kahveye de gelinebilir. Hem ortamı çok keyifli hem de çalışanlar çok güler yüzlü. Bu arada, hemen yanında tarihi bir kilise ve işletmenin kendi butik oteli bulunuyor. Otellerinin adı ise Mustafa’nın Fidanı.

4. Biyer Kafe Dükkan:

Gökçeada’da kahveleri ve zeytinyağlı yemek çeşitleri ile çok sevdiğimiz bir mekan da Biyer. Yaz sıcağında merkez yakınlarında mola vermek istediğimizde ve özellikle öğle yemeği saatinde tercih ettiğimiz bir kafe. Çoğunlukla Ege ve Girit yemeklerine denk geliyoruz. Bugüne dek burada tattığımız her şeyi çok beğendik.

5. Efi Badem – Meydani Pastanesi:

Gökçeada merkezinde hızlı bir sabah kahvaltısına, öğle arasına veya çay kahve molasına gidebileceğiniz, belki de adanın en kalabalık fırını diyebiliriz. O kadar çok tercih edilen bir pastane ki adanın merkezi burası diyebiliriz. Efi Badem’in en çok bademli kurabiyelerini ve muhallebilerini seviyoruz. Bu arada, pastanenin içinde reçel, kutu kurabiye, zeytinyağı gibi yöresel ürünlerinden alabileceğiniz bir mağaza bölümü de bulunuyor.

6. Cafe Sten Ada:

Sten Ada, Bademli köyünde yer alan bir Rum kafesi. Mekanın ortamı ve atmosferi gerçekten çok hoş. Geldiğinizde bir Yunan adasında oturuyormuş gibi hissediyorsunuz. Hem çok ilgili hem de çok güler yüzlü bir işletme. Adaya her gidişimizde mutlaka uğruyoruz ve ne güzel ki hep aynı güzelliğinde buluyoruz. Rum tatlıları ve kahvelerini denemek, Bademli gezinize ara vermek için uğramanızı tavsiye ederiz.

7. Nostos:

Nostos, sanıyoruz ki bizim Gökçeada’da en sevdiğimiz mekanlardan biri. Zeytinli köyünün meydanında yer alan çok tatlı ve otantik bir pastane. Her gün çeşitli Rum tatlılarından yapıyorlar. Bugüne dek denediğimiz her tatlısı da hoşumuza gitmiştir. Karadut soslu panna cotta, damla sakızlı muhallebi, krem karamel ve Galaktoboureko en sevdiğimiz lezzetleri. Burada Rum tatlılarına ek olarak geleneksel Yunan kahvelerini de deneyebilirsiniz.

8. Madam’ın Özel Dibek Kahvesi:

Zeytinli Köyü’nün meydanında baba yadigarı bir kahvehane ve onu uzun yıllar işleten Madam Estratia ile ünlenen meşhur dibek kahvesi. Madam ile birlikte 4 nesil gören bu küçük dükkan dibek kahvesiyle biliniyor ama bizim daha çok ortamı ile sevdiğimiz bir yer. Adanın Rum köylerini gezerken Zeytinli’ye geldiğinizde bir kahve molanızı da burada vermek isteyebilirsiniz.

Gökçeada’da Ne Yenir & Gökçeada Mekanları önerilerimizin sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer Gökçeada Yazıları:

GÖKÇEADA PLAJLARI | EN GÜZEL GÖKÇEADA KOYLARI