İstanbul’dan arabayla 3,5 saatte gittiğimiz Dedeağaç’ın plajlarına ve mekanlarına bayıldık ve tabii ki geziden döner dönmez de Dedeağaç en iyi Restoranları ve Dedeağaç Yeme İçme Rehberi hazırladık! Dedeğaç’ta nerede ne yenir diyorsanız, bizim için en iyi Dedeağaç tavernaları başta olmak üzere favori kahveci, fırın ve restoran önerilerimizi anlattığımız listemize göz atabilirsiniz. Yazıda yer alan mekanlardaki en sevdiğimiz lezzetleri de belirtmeyi ihmal etmedik, notlarınıza eklensin.

Dedeğaç’a gidip yeni yerler denedikçe, sevdiğimiz mekanları güncellemeye devam edeceğiz. Lafı uzatmadan, anlatmaya başlıyoruz. Hadi gelin!

DEDEAĞAÇ RESTORANLARI

DEDEAĞAÇ EN İYİ RESTORANLARI VE TAVERNALARI

1. Taverna Loukoulos:

Şehirde ilk denediğimiz taverna, Dedeağaç kordondaki Loukoulos oldu. Hem cadde üzeri masaları hem de sahil kenarı masaları var. Öğlenleri de açık olan bu Yunan tavernasında tadabileceğiniz birçok tabak var. Salataları, ızgaraları ve mezeleri oldukça lezzetli. Burada Florin, ıspanak salatası, ızgara Chios peyniri ve kalamar ızgara denedik. Hepsi çok lezzetliydi. Türkçe menüsü var, akşam için rezervasyon gerekir.

2. Nisiotiko:

Sanıyoruz ki Dedeağaç dendiğinde akla ilk gelen mekan Nisiotiko’dur. Şehirdeki diğer tavernalara kıyasla daha şık sunumlar yapan, gerçekten lezzetli deniz mahsülü tabakları tadabileceğiniz güzel bir restoran. Burada Nisiotiko salata, sarma, acılı ahtapot, karidesli şehriye pilavı, limon soslu midye ve uskumru füme denedik. Yediklerimizden gayet memnun kaldığımız Nisiotiko’da Türkçe menü bulunuyor, Türkçe konuşan çalışanlar var. Akşamları mutlaka rezervasyon gerekiyor.

3. Zourafa:

Merkezdeki küçük bir meydana bakan ve ağaçların altındaki Zourafa, Dedeağaç’ın en sevilen ve oturması en keyifli balık restoranlarından biri. Izgara deniz mahsülleri, ahtapot risotto, Yunan salatası ve kabak kızartma en sevilen tabakları. Türkçe menüsü var, akşamları rezervasyon gerekiyor.

4. St. George’s Tavern:

Dedeağaç’a yakın Makri plajında bulunan Taverna Ai Giorgis, özellikle bahar ve yaz aylarında deniz manzaralı ortamı ile öne çıkıyor. Hem gün içinde hem de akşam gidebileceğiniz bu tavernanın en sevilen yemekleri arasında da Yunan salatası, kabak kızartması ve deniz mahsüllü makarna bulunuyor. Mekanın bulunduğu koy Makri’de denize girebileceğiniz en güzel yerlerden. Türkçe menüsü ve Türkçe konuşan çalışanları var. Akşam için rezervasyon gerekir.

DEDEAĞAÇ FIRINLARI

1. Kevrekidis Konstantinos:

Merkezin biraz dışındaki Kevrekidis Konstantinos fırını, Dedeağaç’daki en sevdiğimiz fırın oldu diyebiliriz. Hamur işi ürünleri ve börekleri çok lezzetli. Bir de, sabah giderseniz fırından çıktığı gibi sıcak sıcak ürünler tadıyorsunuz. Peynirli ve ıspanaklı börekleri favorimiz.

2. Zafra Styliani:

Alexandroupoli kordon yakınındaki Zafra Styliani fırını sabah çok erken saatte uyananlar için ideal fırınımız. Zafra’nın kaymaklı, peynirli ve pırasalı börekleri sabah erken saatte çıkıyor ve öğlene dek hızla tükeniyor. Böreğin yanı sıra burada lokma da deneyebilirsiniz. Oturma yeri yok diyebiliriz, al-götür noktası.

3. Μέλι Γάλα:

Merkezde deneyebileceğiniz bir diğer börekçi de burası. Zafra gibi çok küçük bir dükkan ve al-götür noktası. Aynı zamanda zincir bir börekçi olduğu için Yunanistan’da başka yerlerde de karşınıza çıkabilir. Börek ve hamur işi çeşitleri var, burada da beğendiğimiz peynirli börekleri oldu.

DEDEAĞAÇ KAHVALTI MEKANLARI

1. Kerouac:

Dedeağaç merkezde gidebileceğiniz brunch mekanlarından biri olan Kerouac akşamları da bar olarak hizmet veriyor. Kahvaltı menüsünde ekmeküstü seçenekler, kaseler ve bol bol yumurtalı alternatifler var. Tabakları da oldukça lezzetli. Türkçe menüsü mevcut.

2. Zopyron Foods:

Merkezdeki bir diğer brunch mekanı önerimiz ise Zopyron. Burası da yine ekmeküstü ve yumurtalı seçeneklerin olduğu, sağlıklı kahvaltı alternatifleri sunan güzel bir mekan. Türkçe menüleri var.

DEDEAĞAÇ KAHVECİLERİ

1. Coffee Island:

Yunanistan’ın çok şubeli kahvecilerinden ve roastery’lerinden biri olan Coffee Island’ın kahvelerini gerçekten çok sevdik. Bizim gittiğimiz şube merkezin biraz dışındaydı, plajlar için Makri ve Dikella’ya giderken de aklınızda olsun. Yol üzerinde bir kafe.

2. Coffee Lab:

Dedeağaç’taki üçüncü dalga kahvecilerden bir diğeri de Coffee Lab. Kahve çeşitlerinin yanı sıra sandviç ve atıştırmalık seçenekleri de oluyor. Gerçekten de güzel kahve yapıyorlar. Merkezde dolaşırken uğramak üzere haritanızda bulunsun.

3. Evergreen Bakery:

Dedeağaç merkezde ve parka çok yakın konumdaki Evergreen yine yeni nesil kahve, sandviç ve fırın ürünleri çeşitleri, tatlı ve pankek için tercih edebileceğiniz bir kafe. Oturma alanı da gayet keyifli.

Dedeağaç restoran ve kafe önerileri yazımızın sonuna geldik. Tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz.

Diğer Dedeağaç yazıları:

DEDEAĞAÇ’TA NEREDE KALINIR | ALEXANDROUPOLİ OTEL TAVSİYELERİ

ALEXANDROUPOLİ’DE NEREDE KALINIR | DEDEAĞAÇ TATİL EVLERİ