Kopenhag’ın dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olduğunu artık hepimiz biliyoruz; ama tabii ki çok pahalı diye onu görmekten de vazgeçecek değiliz. 🙂 İskandinavya meraklısı bir blog olarak, Kopenhag için çok heyecanlıydık ama öncesinde yapmamız gereken derin bir araştırma vardı. Sonuçta TL kazanıp Kron harcayacağımız bir ülkeydi; bir an önce Kopenhag’ı ucuza nasıl gezebileceğimizi netleştirmek gerekiyordu. Başladık tam kapsam internet araştırmasına; en ucuz nasıl gezeriz, en ucuz nerede yeriz, neler yaparız… Sonunda upuzun bir liste çıktı, Kopenhag’ı mümkün olan en ekonomik şekilde gezdik, en ucuz yerlerde yemek yedik ve en sonunda tüm bunları blogumuzda anlatalım istedik.

Bu yazıda Kopenhag’daki €16 altı yemek alternatiflerini bulabileceğiniz mekanları listeledik. Bizce Kopenhag’ın pahalılığı bahane, gezmesi şahane! En iyisi, defterler ve kalemler hazırlansın, Kopenhag’da ucuz yeme içme önerilerimizi gururla sunuyoruz!

KOPENHAG’DA EN UCUZ MEKANLAR: KOPENHAG YEME İÇME ÖNERİLERİ

#1 Paludan Bogkafe:

Kopenhag Üniversitesi’nin şehir merkezindeki kampüsünün yanında, aşırı tatlı bir kitap kafe Paludan. Duvarları kitaplıklarla çevrili, yüzlerce kitabın olduğu sıcacık bir yer. Menüsü çok geniş ve fiyatları çok ekonomik. Özellikle öğrencilerin tercih ettiği Paludan, Kopenhag’ın en sevilen mekanları arasında yer alıyor. Kahvaltıya, öğle yemeğine, kahve molasına gelinebilir. Biz sabah gezimizde uğradık ve şansımıza öğlen 12:00’ye kadar geçerli olan 1 kahve alana 1 kahve bedava kampanyalarına denk geldik. Ücretsiz internetleri de var.

Paludan, Kopenhag

#2 Gorm’s:

Kopenhag’ın zincir pizzacısı, şehrin dört bir yanında da şubeleri bulunuyor. Her yerde karşınıza çıkabilir, öyle yaygın ve sevilen bir mekan. Pizzaları incecik ve çok lezzetli. Birçok çeşidi bulunuyor, isterseniz kendi istediğiniz malzemelerle kendi pizzanızı da yaptırabiliyorsunuz. Margherita pizzası €15’nun altında olunca biz de kendilerine hızlıca bağlandık! Tavsiye ediyoruz.

Gorm’s, Kopenhag

#3 Mother:

Vesterbro bölgesindeki Mother, Sourdough hamurundan yaptığı organik pizzalarıyla ünlenmiş. Zaten Kopenhag bu organik beslenme konusunda çıtayı uzaya çıkardığı için şehirde bu tarz örnekleri bol bol göreceksiniz. İşte, Mother da onlardan biri. Vesterbro’nun en ünlü caddelerinden biri olan Meatpacking’de bulunduğu için de şehrin en trend mekanlarından biri olması sürpriz değil tabii ki. Özellikle, havanın dışarıda oturmaya uygun olduğu günlerde listenizde mutlaka bulunsun.

Mother, Kopenhag

#4 Halifax Burger:

Halifax Burger, Kopenhag’ın zincir burger markası. Lezzeti için çok muhteşem demiyorlar ama fiyatları genel olarak €16 altı olduğu için Kopenhag pahalılığında çok tercih edilen bir mekan. Halifax’ın bir diğer olayı da hafta içi 16:00’ya kadar tüm burger çeşitlerinin €11 olması. İnsanın ister istemez burger yiyesi geliyor, ne diyebiliriz ki…… :)))

Helifax Burger, Kopenhag

#5 Smagsloeget:

Danimarka’da ekmek ve sandviç hassas konu. Gezi öncesi Kopenhag’da ne yenir araştırmasına girdiyseniz zaten ‘smorrebrod’ adı verilen açık sandviçlerin Danimarka mutfağında ne kadar sevildiğini görmüşsünüzdür. Smorrebrod’ların türlü türlü çeşidi var, kapalıları da bir o kadar seviliyor. Bu yüzden, Kopenhag’daki ucuz mekan önerilerimizden biri de şehrin en iyi sandviççilerinden biri olan Smagsloeget tabii ki. Yeri Vesterbro’da, bu taraflarda gezinirken öğle molanızı burada yapabilirsiniz. Bol çeşitli koca sandviçlerinin tanesi €12. Sandviçler öyle büyük ve dolu ki birini iki kişi bile paylaşabilirsiniz. Sadece servisin biraz yavaş olduğunu ekleyelim.

Smagsloeget, Kopenhag

#6 Hooked Seafood Kitchen:

Hamur hamur nereye kadar diyenleri Hooked Seafood Kitchen’a alıyoruz. Kendileri eskiden arabada satış yapıyormuş, işler iyi gidince Norrebro’da bir yer edinip dükkanlarını açmışlar. Menüsü aşırı geniş olmamakla birlikte sokak yemeği tarzında servis edilen deniz mahsulü çeşitlerinden oluşuyor, balık köfteli burgerleri de var. Hooked’da en çok tercih edilen de fish & chips. Her şey €16 altı olduğu için listemize jet hızıyla dahil oldu, zira Kopenhag’da gerçek bir öğün yerine geçecek yemekleri bu rakamlara bulmak pek mümkün olmuyor. 🙂

Hooked Seafood Kitchen, Kopenhag

#7 Grod:

Grod, Kopenhag’daki aşırı sağlıklı mutfak trendinin bir örneği. Menüsü tamamen ‘porridge’ denilen yulaf lapalı artistik kaselerden oluşuyor. Yulaf gibi tatsız bir şeyi bu kadar renkli ve çeşitli sunabilmek ayrı bir başarı, haliyle Kopenhag’ın en sevilen mekanlarından biri. Kopenhag genelinde birkaç şubeleri var, özellikle kahvaltı ve brunch saati sıklıkla tercih ediliyor. Kahvaltı kaseleri €6-7 civarı, günün geri kalanındaki çeşitler €10-12 arası.

Grod, Kopenhag

#8 California Kitchen:

California Kitchen da Grod gibi Kopenhag’ın sağlıklı mekanlarından. Menüsü kase ve salatalardan oluşuyor, sunumlar rengarenk. Markanın amacı; bu sağlıklı ve faydalı yiyecekleri sunumlarıyla çekici kılmak, beslenme konusunda ilham vermek ve bunun ekonomik yaşam stiline dönüşebileceğini göstermek. Fiyatları benzerlerine kıyasla oldukça makul, tavsiye ediyoruz!

California Kitchen, Kopenhag

#9 John’s Hotdog Deli:

Kopenhag’da ayaküstü atıştırmalık arıyorsanız bu sosisliden başka bir şey olamaz! Gezi esnasında sıklıkla karşınıza çıkar ama en iyi yerlerden birinde tatmak isterseniz, o zaman John’S Hotdog Deli’yi mutlaka listeye eklemek gerekir. Burası klasik sosislinin biraz gurme versiyonu. Yani, bir sosisli ne kadar havalı olabilirse, onu kesinlikle John’s Hotdog Deli’de bulacağınıza eminiz. Zaten, birkaç yıl önce şehrin en iyi take away’cisi seçilmiş bir yerden bahsediyoruz. 🙂 Menüsünde sosisli ve köfte var; ancak dana sosis bulunmadığını ekleyelim. Bu arada, sosislileri kadar soslarıyla da ünlü bir yer; Mikeller biralı hardalını ve sebzeli soslarını deneyebilirsiniz.

John’s Hotdog Deli, Kopenhag

Son önerimizle birlikte Kopenhag Yeme İçme Önerileri: Kopenhag’ın En Ucuz Mekanları yazımızın sonuna geldik. Kopenhag ile ilgili tüm fotoğraf ve gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journavelkopenhag etiketiyle ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bu yazıda denk geldiyseniz, aşırı detaylı Kopenhag gezi rehberimizi de paylaşalım:

KOPENHAG GEZİ REHBERİ & KOPENHAG’DA GEZİLECEK YERLER