Bana kalırsa, yeryüzünde sizi bir tatildeyken sabaha karşı 04.30’da kaldırıp geziye çıkartacak, sonrasında da ‘kesinlikle değer’ diyeceğiniz başka bir deneyim henüz oluşturulmadı. Balon turu, Kapadokya denince akla gelen ilk görüntü olsa gerek; ne kadar eşsiz ve özel olduğunu düşününce de insan hak vermeden edemiyor. Eğer, Kapadokya’ya ilk kez geliyorsanız balon eşliğinde gökyüzünde süzülerek güneşin doğuşunu izlemeyi listenize mutlaka eklemelisiniz. Daha önce buraya gelip deneyimlediyseniz, bu sefer de planı gün doğmadan hemen önce uyanıp, uygun bir manzaradan balonları izlemek olarak revize edebilirim.

Bugüne kadar gördüğüm onlarca yer arasında, yaşanabilecek en romantik anlar arasına zirveden giren balon turu için anlaştığınız şirket 05:00-05:30 saatleri arasında sizi kaldığınız yerden alarak önce bir kahvaltıcıya ya da ofisine götürüyor.

Burada poğaça ve mini bir kahvaltılık eşliğinde biraz atıştırdıktan sonra balonların kalkacağı vadiye gidiyorsunuz. Sonrası hazırlıklar ve gün doğmadan balonun yükselişi ile devam ediyor, gezi tamamlanıp balon yere indiğinde de alkolsüz bir şampanya ile kutlamanızı yapıyorsunuz. Ardından da tekrar otelinize bırakılıyorsunuz. Böylece balon deneyimi gerçekten hayatınız boyunca yapabileceğiniz en eşsiz aktivitelerden biri olarak hafızanıza kazınıyor.

Kapadokya Balon Turu Fiyatları

Tabii ki bu kadar özel bir aktivite çok da ekonomik fiyatlara gerçekleşmiyor. Fiyatlar gideceğiniz mevsime göre değişkenlik gösterirken, geziniz kış aylarına denk geldiyse ve birazcık da şanslıysanız, balon turunuzu gerçekleştireceğiniz turlar ile pazarlık yapmak da mantıklı bir hareket olur.

Konuya şöyle açıklık getireyim. Örneğin; ilk gidişim olan 2014 yılında Kapadokya Balloons aracılığı ile çok memnun kalarak tamamladığım balon turu için ben kişi başı 340 TL öderken, 2016 yılının Mart ayında Kapadokya’da olan bir arkadaşım -ne yazık ki- turist yokluğundan turu 140 TL ile gerçekleştirmişti. Hızlı bir araştırmayla güncel rakamlar Kapadokya Balloons’ta 175 Euro, Butterfly Balloons’ta 140 Euro olarak görünüyor; ancak Hot Air Balloon Cappadocia’da 90 Euro’ya bulmak da mümkün.

Bugüne kadar Kapadokya’nın hiç de gerçek gibi gelmeyen, masallardan oluşmuş gibi duran doğasını gökyüzünden izlemekten daha olağanüstü bir deneyimi henüz yaşamadım. Yanıbaşımızda böyle olağanüstü özelliklere sahip bir bölge ve gittiğinizde bir arada gerçekleştirebileceğiniz bu kadar deneyim varken, sadece balon turu için bile Kapadokya’ya gelebilirsiniz bence.

Buraya gelmeyi düşünüp de zor gelenlere, her daim bir bahanesi olanlara, dünyanın bir ucundaki ülkelerden hiç üşenmeden gelen turistleri hatırlatmak istiyorum. Üstelik bazılarının hayali yalnızca ‘ölmeden önce Kapadokya’da balon turu yapmak’ üzerine kurulu. O yüzden, bahaneleri bir yana bırakın, biletinizi en uygun şekilde alın, şimdiden paraları biriktirin ve kendinizi bu turdan eksik etmeyin!

Diğer Kapadokya Yazıları:

Kapadokya’da Yapılacaklar | Kapadokya’ya Gitmek İçin 10 Neden