Fotoğraf çekmek, belki de seyahatlerimizi en çok tamamlayan hobimiz. Bir daha ne zaman geleceğimizi bilmediğimiz o güzel şehirde gezerken her köşeyi hafızamıza kaydetmek tabii ki en sevdiğimiz. Evimize döndükten sonra aklımızda kalan o unutamadığımız yerleri aynı o gezdiğimiz an gibi hatırlamak, özledikçe dönüp o karelere bakarak hasretimizi gidermek ve mutluluklarımızı onlarca yıl sonraya taşımak için yardıma koşan hep bu hobi sayesinde çıkan fotoğraflar.

Biliyorum; bir şehri gezerken hepiniz orada çektiğimiz her fotoğrafın güzel olmasını, gittiğiniz şehirlerin en olmazsa olmaz köşelerinde bir anınız olmasını istiyorsunuz. Çünkü; fotoğraflar sizi mutlu anlarınıza ışınlayacak, Instagram profillerinizi şenlendirecek. Öyle isabetli çekilecekler ki döndükten sonra hiç ‘keşke’ dedirtmeyecek, ‘burayı nasıl unuttum’ diye iç çektirmeyecek, şansa kalmayacak ve hep mutlu edecek. Eh, hem ucuz hem cam kenarı olmuyor, hepsini bir arada sağlamak zor tabii. Yine de, aranızda Avrupa’ya seyahat etmeyi planlayanlar varsa, buyrun ‘like’ garantili, keşfet’e düşmeli Instagram’lık rotalar listesi!

Instagram’da Popüler Şehirler

1. Almanya’nın Bavyera kasabaları

Almanya, son yıllarda Bavyera Bölgesi ile oldukça popüler. Dünyanın en iyi araba rotalarından biri olan Romantik Yol’un da geçtiği Bavyera’ya gitmenin en kolay yolu Münih’e ya da Nürnberg’e uçmak. Bu iki şehirden Rothenburg, Würzburg ve Bamberg gibi Bavyera harikalarına kolayca ulaşabilirsiniz. Gitmişken Walt Disney’in Uyuyan Güzel Şatosu’na ilham veren ve Füssen’de yer alan Neuschwanstein Şatosu’nu da görmeyi unutmayın.

Münih gezi notları için tıklayın.

Nürnberg gezi notları için tıklayın.

2. İtalya’nın balıkçı kasabaları

Konumuz Instagram olunca, İtalya listeye hemencik dahil oluyor. Özellikle, Ligurya bölgesinde yer alan Cinque Terre adlı beş balıkçı kasabası rengarenk evleri ve harika manzaralar sunan yamaçları ile kaçırılmaması gereken rotalardan. Gezinize dahil etmeniz gereken diğer iki kasaba Portofino ve Camogli. Bu 7 kasaba için 5 günlük bir plan hazırlayıp Cenova ya da La Spezia’dan gezinize başlayabilirsiniz.

Cinque Terre gezi notları için tıklayın.

Ligurya gezi notları için tıklayın.

3. Paris’in rengarenk mekanları

Paris’in her yeri Instagram’lık! Sıkça fotoğraflarını gördüğümüz Montmartre’daki La Maison Rose ve Le Consulat, Notre Dame Kilisesi’nin yakınındaki Au Vieux Paris ve Gare du Lyon’a yürüme mesafesindeki Rue Cremieux mutlaka fotoğraflanması gerekenlerden.

Paris gezi notları için tıklayın.

4. Brugge’ün romantik manzaraları

Romantik yerlerden bahsederken Brugge’ü es geçmek olmaz. Belçika’nın kanallarıyla ünlü kurabiye şehri Brugge’e gittiğinizde ilk iş kanal turu yapıp kendinizi çok eski zamanlardan bir filmin için başrol gibi hissetmek. Sonra istikamet Markt ve Burg meydanları ve akabinde Groenerei ve Bonifacius köprüleri.

5. Lviv’in pastel mimarisi

Vizelerin kalkmasıyla ülkemizde bir anda gözde olan Ukrayna’nın büyük şehirlerinden Lviv, muhtemelen Avrupa’da gidebileceğiniz en ekonomik rota. Ne işimiz var Lviv’de demeyin; pastel boya kutusundan fırlamışçasına şov yapan tarihi şehir merkezi ve konsept mekanları ile burası Orta Çağ’ın prototipi gibi. Hesapsızca gezmek isteyenler Lviv’e, asla üzmez.

Lviv gezi notları için tıklayın.

6. Meis Adası’nın Alaçatı’yı andıran renkli evleri

Sıradaki yer Alaçatıseverler için geliyor ama önce bir sorum var; Türkiye’den 20 dakikada gidebileceğiniz rengarenk bir Yunan Adası olduğunu biliyor muydunuz? Kaş’tan 20 dakikalık tekne yolculuğu ile Meis Adası’na ulaşmak mümkün. Meis, 4-5 saatte her yerini gezip bitirecek kadar minik, üzerine deniz kenarında yemek keyfi yapacağınız ve renkli kapılarında fotoğraf çekmekten asla sıkılmayacağınız bir ada.

Gezi notları için tıklayın.

7. Barselona’nın Gaudi harikaları, lokal pazarları

Katalan mimar Gaudi’nin şaheserleriyle dolu Barselona, hem her daim sıcak iklimi hem de mimarisi ile Instagram’lık şehirlerde başı çekiyor. Kışın bile ışığı ile kameraları şenlendiren şehirde, La Sagrada Familia Kilisesi, Park Güel ve Casa Battlo en çok fotoğrafı çekilen noktalar.

Ama buranın bir de meyve sebze pazarı var ki kendisi tam bir yağlı boya paleti! Las Ramblas’taki La Bouqiera market mutlaka uğranması gereken bir nokta. Listede Port Vell limanındaki W Hotel’in terası ile Gotik mahallenin hiç bozulmamış Orta Çağ dokulu sokakları da var tabii.

Barselona gezi notları için tıklayın.

8. Stokholm’ün doğası, hipster sokakları

İskandinavya’nın pek sevgili şehri Stokholm tüm Nordik havası ile Instagrammerları çağırıyor. Djurgardan’a geçişte Skeppsholmen köprüsü, geleneksel kasaba hayatı ile Skansen açık hava müzesi, eski şehir dokusu ile Gamla Stan ve hipster renk ve detayları ile Södermalm gidilmesi gereken noktalar. Bu arada, Stokholm’ün metro istasyonlarında da müze değeri taşıdığını ekleyeyim.

Stokholm gezi notları için tıklayın.

9. Viyana’nın nostaljik kafeleri

Hofburg Hanedanlığı’nın kalesi Viyana, emperyal mimariyi sevenler için birebir. Ancak, Viyana’da söz konusu olan sadece Hofburg, Schönbrunn ve Belvedere Sarayları değil. Kafe kültürü ve nostalji yan yana geldiğinde akla gelen ilk şehir muhtemelen burasıdır.

Bir zaman kapsülünde yıllarca saklanmışçasına ilk günkü gibi gördüğümüz Cafe Central, Demel Pastanesi, Kaffe Alt Wien, Cafe Sperl ve Cafe Museum Viyana’nın nostaljik mekanları dendiğinde akla ilk gelenler. Biraz modern olsun diyenler içinse önerim; botanik bahçesi dekoru ile Palmenhouse.

Viyana gezi notları için tıklayın.

Yazının Maximiles ile birlikte hazırlanan video versiyonunu izlemek için tıklayın.

Herkese bol gezmeli, çok fotoğraf çekmeli, özgürce uçabileceği bir yıl dilerim!