Turistik Doğu Ekspresi nedir, nasıl bilet alınır? Doğu Ekspresi çılgınlığı yurdun dört bir yanını sarmışken ve kısıtlı yerler nedeniyle bilet bulmak çok zorken bu yıl hayatımıza aniden Turistik Doğu Ekspresi diye bir kavram girdi. İçinizden ‘normali de zaten son derece turistikti, bu da neymiş böyle’ diye geçiriyor olabilirsiniz, açıkçası pek de haksız sayılmazsınız.

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey ve Bilmeniz Gerekenler yazımızın ardından bir de Turistik Doğu Ekspresi nedir, Turistik Doğu Ekspresi ile Doğu Ekspresi arasındaki farklar nelerdir, Turistik Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır, Turistik Doğu Ekspresi bilet fiyatları nedir gibi sorulara cevap verelim istedik.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ NEDİR

Doğu Ekspresi seyahatinin aşırı popüler bir hale gelmesi ile bundan birkaç yıl önce yüzüne bile bakılmayan 24 saatlik bu tren yolculuğuna bilet bulamaz olmuştuk. Özellikle yataklı veya örtülü kuşetli vagonda yer bulabilmek için aplikasyon başında saniye saniye iptal bileti bekleyenler mi dersiniz, bilet çıkış saati belirsiz olduğu için sabahlara kadar bilet bakanlar mı dersiniz, sayımız gittikçe çoğalmıştı.

Bu nostaljik trenin talebine karşılık bulabilmesi için TCDD, aynı güzergahta giden yeni bir tren kategorisi planlamış, adını da Turistik Doğu Ekspresi koymuş. Özetle, artık iki Doğu Ekspresi’miz var. Biri standart ve bugüne kadar bildiğimiz Doğu Ekspresi Ana Hat, diğeri ise yeni çıkan Turistik Doğu Ekspresi.

İlk seferini Mayıs 2019’da yapan Turistik Doğu Ekspresi ile haftanın bazı günlerine ek tren seferleri eklendi. Turistik Doğu Ekspresi, bildiğimiz Doğu Ekspresi ile aynı nostaljik tren tipinde ve güzergahta; ancak vagon, fiyat, durak ve süre olarak birbirlerinden ayrılıyorlar.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ İLE DOĞU EKSPRESİ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR

1. SEFER GÜNLERİ:

Doğu Ekspresi Ana Hat’tın her gün düzenli seferleri mevcut ama Turistik Doğu Ekspresi’nde durum biraz farklı.

Doğu Ekspresi Ana Hat: Her gün Ankara – Kars ve Kars – Ankara olmak üzere, iki yönde de seferler bulunuyor.

Turistik Doğu Ekspresi: Seferler Ankara – Kars yönüne Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, Kars – Ankara yönüne Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri düzenleniyor.

2. VAGONLAR:

Doğu Ekspresi’nde koltuklu Pulman, 4 kişinin aynı odada kaldığı ve koltukların ranza tipi yatağa dönüştürüldüğü Örtülü Kuşetli, 2 kişinin aynı odada kaldığı ve içinde 2 yatak, dolap ve lavabo bulunan Yataklı ve kafenin bulunduğu Yemekli vagonları bulunuyordu.

Turistik Doğu Ekspresi ile vagon tiplerinde ufak bir değişiklik olmuş:

Doğu Ekspresi Ana Hat: Pulman, Örtülü Kuşetli ve Yemekli vagonu bulunuyor; vagon sayısı değişebiliyor. Eskiden bu trende bulunan Yataklı vagon artık yok.

Turistik Doğu Ekspresi: 2 hizmet, 1 yemekli, 6 yataklı vagon var. Toplam 120 kişilik bir tren ve konaklama için sadece yataklı vagon bulunuyor.

3. BİLET FİYATLARI:

Doğu Ekspresi Ana Hat ile Turistik Doğu Ekspresi’nin bilet fiyatları vagon tiplerine göre değişkenlik gösteriyor. Kişi başı bilet fiyatlarını ilgili başlıklarda bulabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Ana Hat: Pulman vagonda koltuk 58 TL, Örtülü Kuşetli vagonda tek kişi 77,5 TL.

Turistik Doğu Ekspresi: Yataklı vagonu tek kişi tutarsanız 480 TL, iki kişi kalırsanız kişi başı 300 TL.

4. DURAKLAR:

Doğu Ekspresi Ana Hat: Doğu Ekspresi Ana Hat treni 50 durakta durup birkaç dakikalık kısa molalar veriyor. Bu molalar esnasında herhangi bir yere gitme şansınız olmuyor; çoğu ya 3-4 dakikalık ya da en fazla 15 dakika oluyor.

Turistik Doğu Ekspresi: Turistik Doğu Ekspresi ise 27 durakta duruyor ama bunların 3’ünde trenden inip gezmelik birkaç saatlik uzun molalardan oluşuyor. Turistik Doğu Ekspresi’nin güzergah ve durak bilgilerini yazının devamında okuyabilirsiniz.

5. SÜRE:

Turistik Doğu Ekspresi, her iki yönde de 3’er durakta uzun mola verdiği için Doğu Ekspresi Ana Hat trenine göre daha uzun sürüyor. Normalde 1 tam gün süren tren yolculuğu Turistik versiyonda biraz daha uzun hale gelmiş oluyor.

Doğu Ekspresi Ana Hat: Ana hat treni Ankara – Kars yönü için 18:00’de kalkıyor, ertesi gün en iyi ihtimalde 18.13 gibi varıyor. Yolculuk toplam 24 saat 13 dakika sürüyor. Kars – Ankara yönü ise 08:00’de kalkıyor, ertesi gün 08.22 gibi varıyor. Toplam 24 saat 22 dakika sürüyor.

Turistik Doğu Ekspresi: Ankara – Kars yönü için 16:55’te kalkıyor, ertesi gün en iyi ihtimalde 23.58’de varıyor. Yolculuk toplam 31 saat sürüyor. Kars – Ankara yönü ise 23:55’te kalkıyor, ertesi gün 05.15’te varıyor. Toplam 29 saat 20 dakika sürüyor.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ SEFER GÜN VE SAATLERİ

Turistik Doğu Ekspresi, Ankara – Kars yönü için Ankara’dan Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri saat 16:55’te, Kars – Ankara yönü için Kars’tan Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri saat 23:55’te kalkıyor.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ GÜZERGAHI VE DURAKLARI

1. Ankara – Kars Yönü:

Turistik Doğu Ekspresi’nin Ankara – Kars yönü toplam 31 saat sürüyor. Tren; İliç’te 06:05-09:05 arası 3 saat, Erzincan’da 10:59-13:39 arası 2 saat 40 dakika ve Erzurum’da 17:33-20:13 arası 2,5 saat mola veriyor.

Güzergah: Ankara Garı’ndan 16:55’te kalkış ile Yerköy, Himmetdede, Boğazköprü, Kayseri, Sarımsaklı, Sarıoğlan, Hanlı, Bostankaya, Çetinkaya, Avşar, Divriği, Kemaliye Çaltı, Bağıştaş, İliç, Eriç, Alp, Erzincan, Tanyeri, Demirkapı, Çadırkaya, Erbaş, Aşkale, Palandöken, Erzurum, Horasan, Topdağı, Sarıkamış, Kars Garı’na 23:58’te varış.

2. Kars – Ankara Yönü:

Turistik Doğu Ekspresi’nin Kars – Ankara yönü gece kalktığı için Ankara – Kars yönüne kıyasla çok az daha kısa. Yaklaşık 30 saat sürüyor. Bu yönde tren; Eriç’te 09:05-09:43 arası 35 dakika, Divriği’de 11:25-14:01 arası 2,5 saat ve Bostankaya’da 16:10-19:19 arası 3 saat 9 dakika mola veriyor.

Güzergah: Kars Garı’ndan 23:55’te kalkış ile Sarıkamış, Topdağı, Horasan, Erzurum, Palandöken, Karasu, Mercan, Erzincan, Alp, Eriç, İliç, Bağıştaş, Kemaliye Çaltı, Divriği, Çetinkaya, Ulaş, Bostankaya, Hanlı, Kayseri, Boğazköprü, Himmetdede, Kanlıca, Yerköy, Tatbekirli, Ankara Garı’na 05:15’te varış.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI 2019

Doğu Ekspresi Ana Hat: Pulman vagonda koltuk 58 TL, Örtülü Kuşetli vagonda tek kişi 77,5 TL. Bileti alırken Öğrenci, 60 – 64 Yaş, 65 Yaş Üstü, 7 – 12 Yaş Çocuk, Basın, Öğretmen, TSK Personeli ve TCDD Personeli indirimleri uygulanıyor.

Turistik Doğu Ekspresi: Yataklı vagonu tek kişi tutarsanız 480 TL, iki kişi kalırsanız kişi başı 300 TL. Doğu Ekspresi Ana Hat treninde geçerli olan Öğrenci, 60 – 64 Yaş, 65 Yaş Üstü, 7 – 12 Yaş Çocuk, Basın, Öğretmen, TSK Personeli, TCDD Personeli indirimleri bu trende yok. Ücretler fiks.

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ BİLETİ NASIL ALINIR

Turistik Doğu Ekspresi de aynı Doğu Ekspresi Ana Hat bileti gibi alınıyor. TCDD’nin websitesinden ya da telefonlarınıza indireceğiniz TCDD Eybis uygulaması üzerinden biletlerinizi alabilirsiniz. Bugüne kadarki deneyimlerimize göre, daha pratik olduğunu ve daha hızlı çalıştığını düşündüğümüz için biz websitesine kıyasla TCDD Eybis uygulamasını tavsiye ederiz.

Doğu Ekspresi ve Kars ile ilgili tüm fotoğraf ve gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journavelkars etiketiyle ulaşabilirsiniz. Gezinizi planlarken diğer Doğu Ekspresi ve Kars yazılarımıza bakmayı unutmayın. 🙂 Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Diğer yazılar:

DOĞU EKSPRESİ HAKKINDA HER ŞEY VE BİLMENİZ GEREKENLER

DOĞU EKSPRESİNE NASIL BİLET BULUNUR: DOĞU EKSPRESİ BİLET ALMA TAKTİKLERİ

KARS GEZİLECEK YERLER: DETAYLI KARS GEZİ REHBERİ

ANİ HARABELERİ GEZİLECEK YERLER VE ANİ ANTİK KENTİ GEZİSİ

ÇILDIR GÖLÜ GEZİ REHBERİ VE ÇILDIR GÖLÜNDE YAPILACAKLAR