En güzel Stockholm müzeleri hangileridir? Stockholm müze biletleri nereden alınır? İskandinavya’nın en sevdiğimiz rotalarından biri olan Stockholm, sanat ve tasarım konusunda da görebileceğiniz en dolu şehirlerden. Bulundukları her alanda hatrı sayılır derecede ilerideler sonuçta. O yüzden, sanat tarihi açısından da bu kadar aşmış olmaları bizim için çok sürpriz olmadı.

Stockholm için hem kendine has mimarisi hem de şehrin vizyonunu yansıtan çok sayıda müze ve galerisiyle gerçek anlamda bir kültür başkenti diyebiliriz. 50’nin üzerinde müzesi olunca, Stockholm’e gelecekler için görseniz güzel olur dediğimiz müzeleri listeleyelim istedik. Müze başlıklarının altında koleksiyonlarla ilgili bilgileri ve Stockholm müze biletleri için yönlendirmeleri de görebilirsiniz.

Başlamadan Önce: Stockholm’de çoğu yerde sadece kredi kartı ile ödeme kabul ediliyor. Yalnızca nakit para ile gidilmemesi, kredi kartınızın daima yanınızda olması gereken bir rota.

EN İYİ STOCKHOLM MÜZELERİ

1. Royal Palace

Şu anki Kraliyet Sarayı, başta Malaren Gölü’nü korumak amacıyla bir kale olarak inşa edilmiş. Daha sonra bir dizi restorasyon ve Barok stil çalışmalarıyla yeniden düzenlenmiş. Ancak çalışmalar bittikten hemen sonra çıkan yangınla büyük ölçüde zarar görmüş. Yangının ardından tekrar bir dizi restorasyona giren saray, yaklaşık 70 yılda tamanlanmış. Şu an ise Kraliyet Ailesi’nin koleksiyonlarının sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor. Aile esas olarak Drottningholm Sarayı’nda yaşıyor.

Sarayın 1400’den fazla odası olduğunu not edersek sanıyorum ki ne kadar büyük olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Müzeyi gezerken odaların bir kısmını da görmüş olacaksınız. Yoğun olarak hissedilen stil Barok ve Rokoko. Tavanlar büyük ölçüde Barok stilin işlemelerini, dekorasyonlar ise Rokoko stilini tamamlıyor. Burada, özel yemek odalarından, toplantı bölümlerine, ailenin sanat koleksiyonlarından kraliçenin kıyafet koleksiyonuna kadar birçok parçayı görme şansı buluyorsunuz.

Hem İsveç’in tarihini hem de Stockholm’un yaşam stilini tanımak için oldukça kapsamlı bir müze. Gamla Stan’da yer alan sarayı gezi planınızın içine mutlaka ekleyin. Giriş 180 SEK. Online veya kapıda alabilirsiniz.

2. Nationalmuseet

İsveç’in sanat ve tasarım tarihi müzesine hoş geldiniz! Nationalmuseet, Blasieholmen yarımadasındaki Rönesans stili mimarisiyle gerçekten de çok görkemli bir yapıda yer alıyor. İsveç’in en geniş koleksiyonlu müzesi olan Nationalmuseet, 16. yüzyıldan günümüze İsveç’in güzel sanatlar arşivinin ev sahibi. 16.000’den fazla tablonun, 30.000’den fazla objenin bulunduğu koleksiyonunda, hem Avrupa tarihinden hem de İsveç sanatından örnekler görebilirsiniz.

Rembrandt’dan Goya’ya, Renoir’dan Degas’a, klasik ve Rönesans stili eserler ilginizi çekiyorsa bu müze mutlaka aklınızda olsun. Bunların yanı sıra göz alıcı bir İsveç porselen serisi ve modern İsveç sanatına dair başka örnekleri de burada görme şansı bulacaksınız. Giriş 160 SEK, biletinizi buradan alabilirsiniz.

3. Nordiska Museet

Stockholm’un en büyük müzelerinden biri olan Nordiska Museum ile devam ediyoruz. Djurgarden’ın hemen başındaki müze, İsveç toplum kültürü ve tarihi ile ilgili detaylı bilgiler içeriyor. 19. yüzyılın sonlarına doğru İsveçli tarihçi Arthur Hazelius tarafından Skansen Açık Hava Müzesi ile birlikte kurulan Nordiska; etnografi alanında İsveç’in en büyük, dünyanın ise en iyi müzelerinden biri.

Müzede sergilenen objelerin tümü çeşitli İsveç şehirleri ile Stockholm çevresindeki şehirlerinden toplanmış. 1500’lerden günümüze, Nordik kültürünü yansıtan 1,5 milyonun üzerinde parçaya ev sahipliği yapıyor. Müzede benim en çok ilgili çekenler ise yeme-içme, aksesuar ve kıyafet tarihi temalarının işlendiği bölümler oldu.

Burası gerçekten çok büyük bir yapı. Ayrıca, zaman zaman da çok kalabalık olabiliyor. Bu nedenle, erken saatlerde gezilmesi iyi olur. Giriş 170 SEK, biletinizi buradan alabilirsiniz.

4. Vasa Müzesi

Djurgarden’ın liman tarafında yer alan Vasa Museum, İsveç’in 1628’de açıldıktan kısa bir süre sonra liman açıklarında batan savaş gemisi Vasa’nın kalıntılarını ve denizcilikle ilgili arşivleri sergiliyor. Vasa, 17. yüzyıldan bugüne korunabilmiş tek gemi. Müzede bu gemiyi %90’ın üzerinde korunmuş haliyle göreceksiniz. Gerçekten de muazzam bir tasarım ve arşivcilik örneği.

1628 yılında tüm mürettabatı ile birlikte suya gömülen Vasa’nın liman yakınlarında gömülü olduğunun kesinleşmesiyle 1950’lerde arama çalışmaları başlatılmış. 1961 yılında gemi su yüzüne çıkartıldığında geminin onarım çalışmaları başlamış ve müzenin açılması 1990 yılını bulmuş. Tüm bu süreçleri izleyebileceğiniz belgesel filmler müzede farklı dil seçenekleri ile izlenebiliyor.

Üzerinde 700 ahşap heykel bulunan Vasa’nın üzerindeki ahşap detayları izlemek büyüleyici. Geminin tüm köşelerini görebilmek için üç kat dolaşıyorsunuz. Katlar arasında bulunan odalarda geminin içinden ve batığın yakınlarından çıkartılan eşyalar ve malzemeler sergileniyor. Ayrıca, geminin yapımından kurtarılmasına tüm süreçleri müze içinde açık bir şekilde harita ve notlarla okuyabilirsiniz.  Giriş 190 SEK. Biletinizi buradan alabilirsiniz.

5. Moderna Museet:

Dünyanın en iyi modern sanat müzelerinden biri olarak kabul edilen Moderna Museet, Stockholm’de gezip en sevdiğimiz müzelerden biri oldu. Müzede İsveç modern sanat koleksiyonuna ek olarak Dali, Matisse ve Duchamp gibi sanatçıların eserlerini de göreceksiniz. Giriş çoğu bölüme ücretsiz, ancak bazı özel sergilere ücret ödeyerek giriyorsunuz.

Moderna Museet’e geldiğinizde bol yapraklı bahçesinde soluklanmayı ve müzenin hemen dışındaki heykel parkında Le Paradis Fantastique enstelasyonuna bakmayı unutmayın. Heykel parkında birçok sanatçının eseri bulunuyor. Zaten Stockholm’de sanat ve doğa hep iç içe. Dipnot olarak; müzenin bir şubesinin de 2009 yılında İsveç’in diğer büyük şehirlerinden biri olan Malmö’de açıldığını belirteyim.

6. Skansen

Özellikle çocuklu gezenlerin mutlaka görmesi gereken Skansen, dünyanın ilk açık hava müzesi. Tarihte yolculuğa çıkmış gibi hissettiren, masaldan fırlamış kulübe ve evlerle dolu Skansen’de İsveç’in onlarca yıl önceki minyatürünü görmüş olacaksınız. Biz çok vaktimiz olmadığı için hızlı gezmek durumunda kaldık ama yarım gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz burada.

Giriş ücretleri dönemsel olarak 100-150 SEK arasında değişiyor. Önemli bir bilgi olarak, Skansen’in yaz mevsimi haricinde akşamüstü 4’ten sonra kapalı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Doya doya gezmek istiyorsanız, erken gitmelisiniz özetle. Giriş çocuklar için 80 SEK, yetişkinler için 200 SEK. Skansen Stockholm müze biletlerinizi buradan alabilirsiniz.

7. Fotografiska

Gündüz gezilerine müze ve galerileri yetiştiremeyenler için Fotografiska’nın bir müjdesi var; burası gece 11’e kadar açık! Modern fotoğraf sergilerinin galerisi olan Fotografiska, İsveç’in en çalışkan işletmelerinden desek yeridir. Yılda ortalama 20 sergi gerçekleştiren müze, harika bir yapıda yer alıyor. Hediyelik bölümü de bence Stockholm’ün en güzel galeri mağazası! Giriş 200 SEK. Biletinizi buradan alabilirsiniz.

8. ABBA Museum

Mamma mia, here I go again! My my, how can I resist you?

Stockholm’ün en eğlenceli müzesi ABBA: The Museum, İsveç’in çoook ünlü grubu ABBA’nın şarkıları, kıyafetleri ve videolarının sergilendiği interaktif bir müze. Bol yürünen Stockholm gezmesine iyi gelecek renkli bir molayı Djurgarden’daki ABBA Müzesi’nde verebilirsiniz. Giriş 240 SEK, biletlerinizi buradan alabilirsiniz.

9. Artipelag

Stockholm’un Varmdö adasında bulunan Artipelag, etkileyici ve modern mimarisi ile ada ortamında bir müze gezme deneyimine olanak sağlıyor. İsveç’in en büyük sanat müzelerinden biri olan Artipelag’da klasik sanattan modern sanata çok geniş perspektifte sergiler ağırlanıyor.

Burayı sadece bir müze olarak da düşünmemek lazım. Sergi bölümleri kadar, müzenin kafesi, restoranı ve mağazası da oldukça keyifli. Ayrıca, müzedeki iç ve dış alanlarda da çeşitli aktivitelere denk gelebilirsiniz. Müthiş doğa manzarası ve tüm bu manzarayı izleme şansı sunan cam mimarisi ile beraber Stokholm’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Yapının ortak alanları ile kafe ve restoranına giriş ücretsiz. Sergiler için ücretlendirme ayrı ayrı oluyor, buradan bakabilirsiniz. Artipelag’da sadece kart ile ödeme yapılabiliyor.

10. Spritmuseum

Djurgarden’dan bir kültür harikası daha; Spritmuseum! Burası bir müzeden çok kompakt bir deneyim mekanı. İsveç’e özel alkollü içecekleri görebileceğiniz, bu içecekleri ve farklı aromaları tadabileceğiniz, barı, restoranı ve lokasyonu ile gerçekten farklı bir müze. Mağazasında çeşitli tadım kitleri satılıyor. Gezinizi önceden planlama şansınız olursa, tadım atölyelerine rezervasyon yapabilirsiniz. Giriş 140 SEK, biletler burada.

Stockholm Müzeleri ve Stockholm Müze Biletleri rehberimizin sonuna geldik. Bizi Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından da takip edin, hep birlikte gezelim!

Diğer Stockholm Yazıları:

STOCKHOLM’DE DÜŞÜK BÜTÇELİ MEKAN ÖNERİLERİ

STOCKHOLM GEZİ REHBERİ | STOCKHOLM’DE GEZİLECEK YERLER

STOCKHOLM’DE NEREDE NE YENİR | UYGUN FİYATLI MEKANLAR