Stockholm; İsveç’in başkenti ve aynı zamanda ülkenin kültür, sanat, siyaset ve ekonomi merkezi. Mälaren  Gölü’nün  Baltık Denizi  ile birleştiği noktada konumlanan şehrin üçte biri su, üçte biri yeşil alan ve geri kalanı da kara ile kaplı. Dünyanın en yaşanabilecek şehirleri listesinde daima en üstlerde yer alan Stockholm; çevresinde bulunan çok sayıda adacığın yanında, onları birbirine bağlayan kanal ve köprüleriyle ünlü. Burası, Kuzeyin Venedik’i ve ev sahipliği yaptığı çok sayıda müze, galeri ve sanat alanı ile yalnızca İskandinavya’da değil, aynı zamanda dünya üzerinde de bir kültür başkenti.

Bir defa görmek, bin kez duymaktan iyi demiş bir Çin atasözü. Biz de uzun yıllardır dinlemekle yetindiğimiz Stockholm’ü artık görmenin zamanı geldi diyerek, yola koyulduk. İyi ki de gitmişiz. Ekim ayıydı ve biraz soğuk.

Soğuk havayı güneş yaptık kendimize, saatlerce yürüdük bu güzel şehirde. Sadece oradayken değil, döndükten sonra bile hatırladığında insana huzur veren şehir özetle. Sokağında yürürken insanlarını, parkında otururken çocuklarını, kahveni içerken ise baristasını izlerken mutlu oluyorsun.

Dünyanın yaşarken mutlu olmayı bilen kesiminin başkenti Stockholm ve sen de soludukça bu asil şehrin havasını her bir adımda onlara daha da çok yaklaşıyorsun.

Tarihi Adada 1 Gün

Yılda 14 gün izinle dünyanın her köşesine gitmek istiyorsanız, kısa süre içinde bir şehri solumanın yöntemlerini iyi bilmelisiniz. Her köşesi ayrı muhteşem olan Stockholm’deki 72 saatimizi süper ötesi verimli kullanabilmek için biz de ilk adımı Gamla Stan’da atmayı uygun gördük.

Gamla Stan, şehrin eski merkezi. Hani, Instagram’da sık sık karşımıza çıkan o renkli evlerin bulunduğu meydan. Ama canım Gamla Stan’ı yalnızca böyle tanımlamak biraz ayıp olur. Gelin, bir de birlikte gezelim.

Gamla Stan, Stockholm’ün merkezinde bulunan tarihi bir ada. Mimarisi eskilerden kalma, ruhu yeni, hisleri ise nostaljik. Kraliyet Sarayı’nın da bulunduğu Gamla Stan bölgesi, tabii ki o hepimizin bildiği renkli evlerin bulunduğu Stortorget Meydanı ile ünlü. Burası Avrupa şehirlerinde bayıla bayıla gezdiğimiz ‘Old Town’lardan biri. Arnavut kaldırımlı sokaklarında kaybolmak isteyeceğiniz bu güzel yerde vintage butikler, hediyelikçiler, tasarım mağazaları ve aşırı tatlı kafeler bulunuyor.

Tarihi adanın listeye alınması gereken yerleri arasında; eşsiz büyüklükteki Kraliyet Sarayı ve Müzesi (Kungliga Slottet), Kraliyet ailesinin düğünlerinin yapıldığı Barok stildeki Storkyrkan Kilisesi ve Meydanı ile Nobel Ödülleri’nin tarihini anlatan Nobel Müzesi var. Bu çevrede dolaşırken göreceğiniz güzel binalar için kendinizi şimdiden hazırlayın.

Gamla Stan, Stocholm’ün en turistik bölgelerinden biri olduğu için, gelmek için çok geç saatlere kalmamak gerek. Sabahın erken saatlerinde ilk turunuzu Kraliyet Sarayı’nda atarak iyi bir gün geçirebilirsiniz. Öğlene doğru geçeceğiniz Stortorget Meydanı’ndaki Kaffekoppen & Chokladkoppen ikilisinden birinde mola vermeyi unutmayın.

Gamla Stan’dan Norrmalm’a

Gamla Stan’ın hakkını verdikten sonra, Kraliyet Sarayı’nın önünden tın tın yürüyerek başka bir yakın bölgeye geçiyoruz: Norrmalm. Burası genelde ofislerin, iş merkezlerinin olduğu kısım ama Norrmalm caddelerinde gerçekten çok güzel yapılar, evler ve müzeler de var. Bir de mimarisinin ilginç bir özelliği olarak, bir köprüyle Skeppsholmen adasına geçebiliyorsunuz.

Stockholm’üm bir adalar bütünü olduğunu, köprülerini geçe geçe yürüdüğünüz yollarında çok daha iyi anlıyorsunuz. Biz de Norrmalm turuna Skeppsholmen’den başladık. Buradaki ilk adresimiz dünyanın en iyi modern sanat müzelerinden biri olarak kabul edilen Moderna Museet.

Bizim buraya gelişimiz akşamüstünü buldu, önerim Moderna Museet gibi büyük bir galeriye sabah saatlerinde gelinmesi. Çok büyük olduğu için, süre kısıtlı olduğunda hızlı hızlı gezmek zorunda kalıyorsunuz. Müzede İsveç modern sanat koleksiyonuna ek olarak, Salvador Dali, Henri Matisse ve Marchel Duchamp gibi sanatçıların eserlerini de burada görebilirsiniz. Efsanevi bir galeri.

Moderna Museet dönüşünde vaktiniz varsa müzenin sağındaki ArkitekturMuseet’e ve biraz aşağısındaki Museum of Far Eastern Antiquities’a uğrayabilirsiniz. ArkitekturMuseet; 19. yüzyıldan günümüze İsveç mimarisini konu alan bir müze. Hitap ettiği kitle biraz spesifik ama Pazar günleri çocuklara yönelik atölyeler düzenliyorlar.

Museum of Far Eastern Antiquities ise Stockholm’deki Çin, Hindistan, Asya, Japonya ve Kore koleksiyonlarının adresi. Benim gibi Uzak Doğu merakı olanlar için isabetli bir seçim. Moderna’dan limana inen yolda, hemen sağda.

Limana vardık mı artık buradan sonra istikamet Norrmalm. Bu bölgede görülebilecek yerler arasında; 16. Yüzyıldan günümüze korunabilmiş, 116 metre kule uzunluğuyla Klara Kilisesi, 18. Yüzyılda tamamlanmış Adolf Fredriks Kilisesi, Rembrandt, Goya, Rubens, Goya ve Rubens gibi uluslararası ve İsveçli sanatçıların klasik eserlerine yer veren Ulusal Müze ve konusuyla bir adım öne çıkan Dans Müzesi bulunuyor.

Çocuklu gezenler için önerim Mini World Stockholm; burada Disney, Barbie ve Star Wars gibi oyuncakların dünyasına yelken açabilirsiniz.

Norrmalm’a gelmişken, ikinci el mağazaları ile ünlü Vasastan’a uğramamak olur mu? Odenplan ve St. Eriksplan caddeleri arasında sıralanan Cosmos Factory, Stockholms Skivbörs ve tabii ki The Beat Goes on Records’a itinayla gidiniz, İskandinav stilin vintage tasarımları içinde kendinizi kaybediniz! Alışverişten sonraki rotanız Vasaparken; parkta yazın piknik, kışın buz pateni yapabilirsiniz.

Söder’in Kahvesi, Öster’in Sokakları

İkinci günün sabahına şehrin hipster bölgesi Södermalm’da başladık. Södermalm, kendine has sarımtırak turunculu sokaklarının hakim olduğu bohem ruhu, tasarım kültürü ve kahve dükkanları ile ünlü. Artist ve galerileri ile şehrin güzel sanatlar merkezi olan Söder; Lonely Planet rehberine göre, Vogue dergisinin ‘dünyanın en cool bölgeleri’ sıralamasında üçüncü.

Hornsgatan Caddesi’nin orijinal mağazalarını Mariatorget’in çevresindeki güzel fırınların, üçüncü dalga kahvecilerin kokusunu unutmak benim için mümkün değil; sizin de yolunuz buralara düşerse gezi listenize mutlaka ekleyin.

Zaman dar olunca, Söder’deki Drop Coffee Roasters’ın flat white’ının tadı damaklarda kaldı, Öster sokaklarını hakkını vere vere adımlamak için yola koyulduk. Akşam 10’a kadar açık olan Fotografiska fotoğraf galerisini gezmek için Söder’e dönene kadar bu çevreden biraz uzağız.

Östermalm, Stockholm’ün kaymak tabakasının yaşadığı yer. Bunu da evlerin mimarisinden hemen anlıyorsunuz. Şehrin kültürel yüzünü gösteren müzelerden Viking geçmişi ve Rönesans etkileriyle ulusal Tarih Müzesi, konsolosluklar, lüks kafeler ve restoranlar yine burada.

Öster’in güzel mimarileriyle dolu sokaklarına çıkan huzurlu ve bol ağaçlı bir yürüme yolu var; Karlavägen. Buradan dümdüz Norrmalm yönüne doğru yürüyünce alışveriş sokaklarının olduğu bölgeye çıkıyorsunuz. Alışveriş bölgesine varmadan hemen önce taze balık, meyve ve sebzenin satıldığı Saluhall adındaki pasaj karşınıza çıkacak, öğlen molası için ideal.

Pasajın ardından istikamet alışveriş bölgesi. Ulusal ve global bildiğiniz en iyi markaların amiral mağazaları hep burada. Stockholm’de alışveriş Östermalm demek; ama bizim gibi günün tadını çıkartmaktan yanaysanız sizi meydandaki Vau de Ville’de bir kadeh şarap içmeye davet ediyorum.

Stockholm’ün Nefeslik Noktası Djurgarden

Vaktini iyi değerlendirmek isteyenleri öğleden sonra Djurgarden’de bekliyoruz. Benim için burası şehrin nefeslik noktası. Yeşilin maviyle buluştuğu, ağaçlarla ve küçük köprülerle dolu Djurgarden’da ne yapıp edilip gidilecek yer arasında; kültür tarihi arşiviyle muhteşem Nordiska Müzesi, hemen arkasında 400 yıllık savaş gemisi Vasa’nın yer aldığı Vasa Müzesi, alkollü içeceklerin müzesi Spritmuseum, Skansen açık hava müzesi ve hepimizin bildiği İsveçli grup ABBA’nın eğlenceli müzesi bulunuyor.

Djurgarden için 1 tam gün ayırabilenlerin, bizim Norrmalm gezisinin öncesine kattığımız Skeppsholmen turunu da o gün yapmasını öneririm. Böylece adayı dört bir yandan aynı gün görmüş olursunuz.

Müzeler ve kafelerle ilgili detaylı notlarım için diğer yazılara beklerim. Sorunuz olursa Instagram’dan ulaşabilirsiniz. Şimdiden bol fotoğraflı gezmeler!