Son yıllarda lavanta göreceğiz diye hep birlikte Isparta’nın yolunu tuttuk, Kuyucak’ın tarlalarında başımızda lavanta taçlarıyla pozlar verdik, köyde lavantalı dondurmalar tattık, gezi dönüşlerinde evleri lavanta buketleriyle donattık. Instagram’lar günlerce lavanta fotoğraflarıyla doldu ve sonunda hepimiz Kuyucak’ı aklımıza lavanta köyü olarak kazıdık. Isparta’da başlayan lavanta üretimi artık ülkemizin beklenmedik yerlerinde de devam ediyor; Burdur, Denizli, Edirne ve İzmir onlardan birkaçı.

Bu yazıda İzmir’in lavanta üretimi ile ünlenen küçük köyü Turgut’u anlatalım istedik. Turgut; Urla ve Seferihisar’ın çok yakınında, nüfusu 500’ü bile bulmayan küçücük bir köy. İzmir’in köylerini gezmek isterseniz uğrayabilir, bugüne kadar oturduğumuz en iyi köy kahvelerinden birinde kahvenizi içip sokaklarını dolaşarak kısa sürede tümünü görebilirsiniz.

Turgut’un beyaz evleri artık lavanta temalı duvar resimleriyle süslü. Eh, sonuçta İzmir’in lavanta köyündesiniz! Bir de aylardan Haziran ya da Temmuz ise, lavantalar arasında çekilen fotoğraf da hediyesi.

Başlamadan Önce Not: Turgut köyü kısa sürede gezebileceğiniz kadar küçük. O yüzden, Turgut’a gideceğiniz günün planına bizim yaptığımız gibi Bademler ve Ulamış köylerini ya da Sığacık ve Urla gezilerini de ekleyebilirsiniz. İlgili yazılarımızı aşağı bırakıyoruz.

SEFERİHİSAR TURGUT LAVANTA TARLALARI

Turgut, geçimini büyükbaş hayvancılıktan ve narenciye ile enginar üretiminden sağlayan küçük bir köy. Yerel tarımın desteklendiği ve sürdürülebilirlik projelerinin gerçekleştirildiği Seferihisar’a bağlı olması ise onun en büyük şanslarından. Nasıl Ulamış bugün Karakılçık buğdayı ile ünlü ise Turgut da artık lavanta tarımı ile öne çıkıyor.

Turgut köyünün lavanta geçmişi de öyle çok uzak değil. Her şey 2015 yılında Seferihisar Belediyesi’nin tarımı desteklemek ve köy halkının bundan gelir elde etmesini sağlamak amacıyla ‘başka bir tarım mümkün’ diyerek çıktığı yolda başlıyor. 2015 yılında belediye tarafından küçük bir pilot alana dikilen lavantalar, bugün çok büyük bir alanı kaplamasa da lavanta tarımının İzmir’de de yapılabildiğinin göstergesi. Üstelik lavantaların sayısı da her geçen yıl artıyor.

TURGUT LAVANTA TARLALARI NEREDE

Turgut lavanta tarlası ya da Turgut lavanta bahçesi deyince öyle Kuyucak’taki gibi büyük büyük alanlar, koca koca tarlalar beklemeyin. Köyün şu an için sadece iki tarlası bulunuyor. Birisi belediyenin pilot olarak oluşturduğu tarla, diğeri ise şahsi mülkiyeti olan ve sadece izinli, ücretli girilen bir yer. Turgut’taki bu iki lavanta tarlasını köy gittiğinizde kolaylıkla bulabilirsiniz. Yönlendirmeler var, köy meydanında sorduğunuzda da yardımcı oluyorlar.

Belki Kuyucak’taki gibi dekorlar arasında poz veremiyorsunuz, kalabalıktan kaçacak pek de yeriniz olmuyor ama en azından lavanta tarlası görmek için Isparta’ya kadar gitmenize de gerek kalmıyor. Zaten bu hızla giderse, tarlalar da kısa sürede büyüyecek ve alanlar giderek genişleyecek ki lavanta ekiminin 4 dönümlük bir alanda başlayıp 4 yılda 100 dönüme ulaşmasına bakarsak pek de hayal sayılmaz. Yok, ben illa ki Kuyucak’ı göreceğim diyorsanız onun gezi rehberini de buraya ekleyelim ki yardımı dokunsun. 😊

Lavanta Kokulu Köy: Nerede, Ne Zaman, Nasıl Gidilir

SEFERİHİSAR LAVANTA ŞENLİĞİ NE ZAMAN

Turgut köyündeki lavantaların ilk hasadı bir şenlik havasında 2016 yılında yapılmış. Artık bu bir gelenek. Adına ister Seferihisar Lavanta Şenliği deyin, ister Seferihisar Lavanta Festivali; lavanta hasadı her yıl şenlik eşliğinde yapılmaya devam ediyor. Etkinlikte büyüyen lavantalar hasat ediliyor, köy meydanında lavantaların ve lavantalı ürünlerin satıldığı, yöresel lezzetlerin tadılabileceği büyük bir pazar kuruluyor.

2018’de 10 Haziran’da yapılan hasat şenliği 2019’da 30 Haziran’da gerçekleşmiş. Lavanta tarlaları bölüm bölüm hasat edildiğinden, tarlalar Haziran ayı boyunca ziyaret edilebiliyor. Biz Turgut’u bu yıl Temmuz ayının ikinci haftasında ziyaret ettik; küçük bir alan kalmasına rağmen halen fotoğraf çekilebiliyordu. Köyün lavanta turizmi artsın diye, hasat süresi uzun tutuluyor.

TURGUT KÖYÜ NEREDE

Turgut, İzmir’in Seferihisar ilçesinde yer alıyor. Seferihisar’ın köylerinden biri olan Turgut, Ulamış köyüne 5 km ve İzmir’e 45 dakika uzaklıkta.

TURGUT LAVANTA TARLALARI İÇİN EN İYİ ZAMAN

Turgut’a lavanta görmek için gidiyorsanız en güzel tarih kuşkusuz Haziran ayının ikinci haftası. Eğer, tarlayı tam görme derdiniz yok ise hasat boyunca da ziyaret edebilirsiniz. Temmuz ayının sonuna kadar lavanta bulmanız mümkün.

SEFERİHİSAR TURGUT KÖYÜ’NE NASIL GİDİLİR

Seferihisar ilçe merkezine 9 km uzaklıkta olan Turgut köyüne İzmir – Seferihisar karayolu üzerinden, sırasıyla Yelki, Çamlı, Bademler ve Ulamış’ı takip ederek 45 dakikada ulaşabilirsiniz. İzmir’den Turgut’a direkt otobüs yok ama toplu taşıma ile gitmek istiyorsanız öncelikle Fahrettin Altay’dan kalkan 730 numaralı otobüsler Ulamış’a ya da Urla’ya gitmeniz gerekiyor. İki yerden de geçen 732 numaralı belediye otobüsüne binerseniz Turgut’a ulaşabilirsiniz. 732 numaralı otobüs Urla – Seferihisar arasında çalışıyor.

Turgut köyünü ve Seferihisar Lavanta Şenliği’ni anlattığımız yazımızın sonuna geldik. İzmir hakkındaki tüm fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journavelege etiketiyle ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

ISPARTA LAVANTA KOKULU KÖY