Sakız Adası, diğer adıyla Chios, Türkiye’den direkt gidilen Yunan Adaları arasında en iyi bilinenlerden biri. Çeşme’den sıklıkla gerçekleşen 40 dakikalık feribot yolculuğu ile kolayca ulaşabileceğiniz adanın bu kadar sevilmesinde İzmir’den ayırt edilemeyecek samimiyetinin de büyük etkisi var bizce. Aynı anda hem komşuya gitmenin güzelliğini hem de çok bizden bir adayı keşfetmenin keyfini hissedeceğiniz Sakız Adası, bizim de en sevdiğimiz ada kaçamaklarından.

Daha önce özellikle Atina’ya yakın adaları gezmiş olanlar Sakız Adası’nı tipik Yunan adalarından biraz farklı bulsa da biz Sakız’a başka bir gözle bakıyoruz. Ne tam bir Yunan Adası, ne de tam bir Egeli. Farklı mimari dokulara sahip köyleri, cam gibi turkuaz koyları ve çok sıcakkanlı adalıları ile Sakız gerçekten de kendine has bir ada. Adanın her köşesinde karşınıza çıkan damla sakızı ağaçları ile de dünyaca ünlü; çünkü bu adadan elde edilen sakızlar tüm dünyanın damla sakızı ihtiyacını karşılıyor.

SAKIZ ADASI’NDA GEZİLECEK YERLER

#1 Chios Town:

Sakız Adası feribotundan indiğinizde geldiğiniz yer olan Chios Town, aynı zamanda adanın merkezi. Feribot limanından sola doğru baktığınızda göreceğiniz yarım ay şeklindeki kordonu biz Alsancak’a benzetiyoruz. Aynı Alsancak gibi, trafiğe kapalı kordon boyunca çeşitli kafeler ve restoranlar, fırınlar, mağazalar ve oteller bulunuyor.

Burası adanın merkez noktası da olduğu için, Sakın’ın en kalabalık noktası haliyle. Merkezi gezerken sahil kısmının yanı sıra kordona çıkan ara sokaklarda da çok sayıda mekan, mağaza ve adanın ana turistik noktalarını göreceksiniz.

Chios Town turunda Sakız Kalesi, Osmanlı’dan günümüze uzanan Mecidiye Camii, Kaptan-ı Derya Mehmed Paşa Çeşmesi, Chios Arkeoloji Müzesi, Yunan Halk Sanatları Müzesi ve Denizcilik Müzesi gezi listenize eklenebilir. Kordona 1,5 km yürüme mesafesinde Alaçatı’yı andıran ve Sakız’ın simgesi de olan yel değirmenlerini de görebilirsiniz. Bu noktada araçla da gelmek mümkün tabii.

#2 Kambos:

Chios Town’a 5 km mesafede, Chios Havalimanı’na da en yakın konumdaki yerleşim olan Kambos, Sakız’ın Orta Çağ dokulu köylerinden biri. Biz Kambos’un sokaklarında gezinmek ve Citrus Narenciye Müzesi’ni görmek için gitmek istemiştik.

Gerçekten de Kambos sokaklarındaki kırmızı ahşap detaylı evlere ve az sayıdaki tarihi konaklara bayıldık! Kambos’ta yer alan taş evlerin büyük bahçeleri, bahçelerdeki zeytin sıkma aletleri ve evlerin her köşesinden sarkan narenciyeler günümüzü güzelleştirdi.

#3 Citrus Narenciye Müzesi:

Kambos köyündeki en güzel taş konaklardan birinde yer alan Citrus Narenciye Müzesi, adada yetişen narenciye çeşitlerini anlatan, tatlı bir müze. Giriş ücreti oldukça makul; ancak bazen bilet kesecek kişi de olmuyor ve ücretsiz girilebiliyor. Şans sanırım. Ayrıca, müzenin çok da güzel bir bahçesi ve kafesi var. Kambos’ta bir mola vermek isterseniz bu müze ile kafesi aklınızda olsun.

#4 Armolia:

Sakız’ın çömlek ve seramikleriyle ünlü Armolia köyü, Arnavut kaldırımlı sokakları, beyaz tonlardaki taş mimarisi ve seramik mağazaları ile dikkat çekiyor. Armolia köyünde çok sayıda seramik atölyesi ve satış noktası bulunuyor; bu atölyeler de gezilebiliyor.

Armolia köyünün tepesinde 1400’lü yıllarda tamamlanan bir Bizans kalesi ve köyün merkezinde ziyaret edebileceğiniz mavi – beyaz detaylı Agios Dimitrios Kilisesi ile oyma sunaklı Panagia Kilisesi gezi rotasına eklenebilir.

#5 Pyrgi:

Pirgi, Sakız Adası’nın Orta Çağ’da kurulmuş en büyük yerleşimi ve çok orijinal bir mimariye sahip. Zaten ünü de ‘xysta’ adı verilen sıva üzeri el oymacılığı ile geometrik şekillerle işlenmiş yapılarından geliyor. Merkeze 25 km mesafedeki Pirgi, zamanında korsan saldırılarından korunma amaçlı adanın daha iç noktasına kurulmuş. Yıllar içinde xysta tekniği ile canlanan evleri nedeniyle de ‘boyalı köy’ adıyla da anılıyor.

Adadaki favori rotalarımızdan biri olan Pirgi’nin sokaklarında gezintiye çıkmak başlı başına bir aktivite; ancak daha fazlasını görmek isterseniz Taxiarchis Kilisesi ile Agioi Apostoli kilisesi listeye eklenebilir. Boyalı evlerin en güzel örnekleri köy meydanı çevresindeki ara sokaklarda, Apostoli Kilisesi’nin bulunduğu meydanın çevresinde de çok hoş kafeler bulunuyor.

#6 Mesta:

Sakız’ın Orta Çağ mimarisi ile öne çıkan köylerinden bir diğeri de Mesta. Mesta’nın özelliği de dış saldırılara karşı korunaklı olması için kale planında yapılmış olması; yani burası için bir kale köy diyebiliriz.

Aynı zamanda, yıllardır hiç bozulmamış mimarisi ile Yunanistan’ın en iyi korunmuş Orta Çağ köylerinden biri olarak kabul ediliyor. Mesta’nın Arnavut kaldırımlı ve labirent şeklinde kurgulanmış daracık sokakları ile bol begonvilli taş evleri ve taş konakları son derece nostaljik bir ortam sunuyor.

Kale surlarındaki kapılardan köy içine girerek Mesta sokaklarında gezintiye başlayabilirsiniz. Taş evlerin bulunduğu bol kemerli labirent sokaklardan köyün ana meydanına yaklaştığınızda, Sakız’ın en güzel ve en önemli kilisesi olan Taksiarhis’i göreceksiniz.

Taksiarhis Kilisesi 1868’de tamamlanmış, mavi detayları ile gerçekten de çok hoş. İçerisinde de Ayasofya’dan getirilmiş, altın ve gümüş kaplı ikonlarla Hz. İsa, Meryem Ana ve Tanrı’nın birlikte resmedildiği ilk tabloya ev sahipliği yapıyor. Kilisenin hemen önünde ise Mesta Meydanı yer alıyor, meydandaki şirin mekanlar köyün ve günün keyfini çıkartmak için ideal. Burada, adanın ünlü şaraplarından Mestousiko’nun tadına da bakabilirsiniz.

#7 Olympoi:

Pirgi ve Mesta arasında kalan bir başka Orta Çağ köyü de Olympoi. Mesta kadar görkemli olmasa da Olympoi de labirent sokaklardan oluşan bir kale köy. Genel olarak Mesta’nın biraz gerisinde kalsa da az turist çektiği için daha sakin oluyor.

Gezinmesi, fotoğraf çekmesi her anlamda daha kolay. Ek olarak, bu köyün meydanlarından birinde bulunan Amethistos Restoran’ı düşününce yemek molası için buraya uğramak kesinlikle mükemmel bir tercih! Buraya kadar gelmişken, köyün 5 km ilerisindeki Olympoi Mağarası da ziyaret edilebilir. Mağaranın oluşumu on binlerce yıl önceye uzanıyor, mağara 11:00 – 18:00 arası gezilebilir.

#8 Nea Moni Manastırı:

Yunanistan en eski manastırlarından biri olan Nea Moni 1055 yılında tamamlanmış ve Meryem Ana’ya adanmış. 1990 yılında Unesco korumasına alınan manastır, çoğu altından yapılan mozaikleri ve fresklerle süslü ana kilisesi ile dikkat çekiyor. 17.000 m2’lik bir alanda, oldukça da güzel bir bahçenin ev sahibi olan manastırı ayin saatleri hariç, 08:00 – 18:00 arası gezebilirsiniz.

#9 Lagada:

Sakız’ın en keyifli balıkçı köylerinden biri olan Lagada, küçük koyun kıyısındaki tavernaları ve pastel renkli evleriyle adanın en neşeli yerlerinden. Köyün bu balıkçılık geçmişi günümüze dek hiç değişmemiş ve Lagada da böylece tavernaları ile ünlenmiş. Köyde Mesta, Pirgi gibi gezilecek yer bol olmasa da lezzetli mekanları için Sakız’daki gezi rotanızda mutlaka bulunmalı. Lagada’nın gün batımı da gece hayatı da son derece keyifli.

#10 Chios Sakız Müzesi:

Sakız Müzesi; sakız ağacının üretim geçmişini, sakızın işlenme sürecini ve damla sakızının kullanım alanlarını ele alan tematik ve oldukça iyi bir müze. Ada, dünyanın damla sakızı ihtiyacını karşıladığı ve adada her ani yol kenarında bile bir damla sakızı ağacına denk gelebileceğiniz için Chios’un böyle bir müzeye ev sahipliği yapması da kaçınılmaz haliyle. Müzenin içinde bir satış mağazası ve kafe de bulunuyor.

Gezi rotanızda Pirgi civarındayken veya Mavra Volia plajına giderken bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müze, adanın Mastichochoria bölgesinde. Müze; Salı günleri kapalı oluyor; 1 Mart – 15 Ekim arasında 10:00 – 18:00, 16 Ekim – 28 Şubat arasında ise 10:00 – 17:00 arasında ziyarete açık. Giriş ücreti €3.

#11 Diğer Sakız Adası Köyleri:

Bu listedeki yerlerin haricinde, Sakız Adası’nda görebileceğiniz diğer köyler ve balıkçı köyleri arasında Karfas, Anavatos, Volissos, Avgonima, Vessa, Kardamyla ve Kalamoti var. Adadaki vaktinize göre gezilecek yerler listesine bu köyleri de ekleyebilirsiniz.

SAKIZ ADASI’NDA YEME İÇME | SAKIZ ADASI MEKAN ÖNERİLERİ

Kahve & Bar: 44 Bar & Coffee Shop, Perivoli Kambos, Cafe Manoula Pyrgi

Restoran & Taverna: Amethistos Restaurant Olimpi, Passas Lagada

EN GÜZEL SAKIZ ADASI PLAJLARI

Biz Sakız Adası plajlarına gerçekten bayıldık! Adanın kum plajlısından turkuaz koylarına, volkanik taşlısından işletmeli plajlarına çok sayıda alternatif sunması Sakız’ın bir başka güzelliği. Sakız Adası’nda favori plajlarımız Agia Dynami ve Glaroi; sevdiğimiz tüm koyları ve plajları da En Güzel Sakız Adası Plajları yazımızda anlattık. Gitmeden okumayı unutmayın!

SAKIZ ADASI’NA NE ZAMAN GİDİLİR

Adayı daha sakin bir zamanda gezmek istiyorsanız 15 Mayıs – 15 Haziran arası dönem çok keyifli oluyor; ancak bu tarih henüz sezon öncesi olduğu için bazı mekanlar veya plajlar tamamen açılmamış olabilir. Haziran ve Eylül ayları deniz tatili için de güzel bir seçenek, Temmuz ve Ağustos en kalabalık dönemler, Ekim ise Mayıs gibi riskli bir ay.

SAKIZ ADASI’NA NASIL GİDİLİR

Sakız Adası, Yunanistan’ın  bir adası olduğu ve Yunanistan da bir Schengen ülkesi olduğu için Sakız Adası’na gitmek için öncelikle Schengen vizeniz olması gerekiyor. Schengen vizeniz varsa, Çeşme Ulusoy limanından kalkan feribotlarla 40 dakikada Sakız Adası’na gidebilirsiniz. Ertürk Lines, Turyol gibi firmalar Sakız’a feribot seferi gerçekleştiren firmalar arasında.

Feribot biletlerinizi firmaların kendi web sitelerinden görebilir veya anlaşmalı firmaların seferlerini gösteren Feribotlines üzerinden satın alabilirsiniz. İnternetten satın alma haricinde, Çeşme Ulusoy limanındaki acenta ofislerinden de anlık olarak bilet alınabiliyor; ancak yer bulmak son dakikada zor olabilir.

Kampanya dönemleri haricinde, Çeşme – Sakız feribotları aynı gün içinde gidiş – dönüş €25, ayrı günlerde bilet alınacaksa tek yönü €20 civarında oluyor.

SAKIZ ADASI’NDA ARABA KİRALAMAK

Adaya günübirlik gelmiyorsanız ve merkezin dışını da gezmek istiyorsanız mutlaka araba kiralamalısınız. Eğer araç kiralamayı önceden, internet üzerinden yapmayacaksanız Chios limanı karşısında kalan caddedeki acentelerden yerinde kiralama yapabilirsiniz; ancak yüksek sezonda anlık olarak araç bulmak zor olabilir veya normalin üzerinde bir fiyat ödemeniz gerekebilir. Planınız netleştikten sonra otelinizi rezerve edip arkasından da aracınızı kiralamak her zaman en iyisi olacaktır.

Sakız Adası için biz daha önce Ertürk Lines websitesi üzerinden araç kiralamıştık. Ertürk Lines’ın adadaki anlaşmalı acentelerinin sağladığı araçlardan uygun olanını seçebilirsiniz. Ertürk veya başka bir acente; araçların teslim yeri genelde limanın karşısındaki cadde üzerinde oluyor. Rezervasyonu oluştururken teslim noktasına dikkat etmeyi unutmayın.

SAKIZ ADASI’NDA KONAKLAMA

Sakız Adası’nda arabasız, sadece merkez olan Chios Town’u gezecekseniz konaklamak için Chios Town otelleri merkezi bir tercih olur. Adayı gezmek için daha uzun vaktiniz olacaksa ve araç kiralayacaksanız, konaklamak için adanın köylerini veya sahil kasabalarını tercih edebilirsiniz. Biz daha önce Karfas sahilindeki Karatzas Rooms’ta kalmıştık. Otelinize karar vermeden önce, Sakız Adası’nda konaklamak için en güzel bölgeleri anlattığımız ve Sakız Adası’ndan otel tavsiyelerinde bulunduğumuz Sakız Adası Konaklama Rehberi’mize göz atmayı unutmayın.

SAKIZ ADASI’NI GEZMEK İÇİN KAÇ GÜN GEREKİR

Sakız Adası’nın günübirlik ziyaretçisi çok oluyor. Adanın İzmir – Çeşme’ye olan yakınlığı ve Çeşme’den adaya sık sık feribot seferi gerçekleşmesi günübirlik ziyaretçileri artırsa da sonuçta Sakız, Yunanistan’ın en büyük 5. adası. Günübirlik ziyaretlerde Chios Town olarak geçen ada merkezini gezmek çok keyifli; ancak adanın hakkını vererek gezmek, çok sevdiğimiz köylerini görmek ve pırıl pırıl plajlarını güzelce keşfetmek için adaya en az 2 gün, mümkünse de 3 gün ayırmak gerekiyor.

Sakız Adası Gezi Rehberi’nin sonuna geliyoruz, tüm gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz.