8th Act; aramıza taze katılmış bir marka olmasına rağmen, süper-enerjik duruşu ve genç tavrı ile sanki çok uzun süredir bildiklerimizden gibi. Desenlerine kimlik katan tek cümlelik mottolarında kendimizi bulurken, bu renklere her gün daha çok bağlanacağımıza dair en ufak bir şüphem de yok. Sözün özü; şimdi 8th Act’in yaratıcıları Betül Demirkol ve Ecem Dursun’un renkli desen yolculuklarından bir rota seçip, sokak modasını en konsept haliyle hissederek, renkler gibi özgür olmak zamanı. İhtiyacımız olan tek şey ise; bize en yakın yerde bulunan bir 8th Act tasarımı.

j1

Yılbaşına özel tasarım buluşmalarıydı, pazarlarıydı derken 8th Act kendini hemen belli eden desenleriyle birçok yerde karşıma çıkar oldu. Siz de muhtemelen Nişantaşı’nın hip mekanlarından Union 22’nin butik bölümünde ya da Galata’daki Selfestate’te rastlayıp, tanışmışsınızdır onlarla. Basic formlarla buluşturdukları rengarenk desenlerin gözünüzden kaçması mümkün değil zaten.  Daha da yakından tanımanız için, sokak modası ruhunun renk ve grafik hareketleri ile konsept bir marka formuna getirildiği 8th Act’in yaratıcıları Betül Demirkol ve Ecem Dursun ile yepyeni markaları ve ilk koleksiyonları üzerine konuştum. Bugünlerde, yine benzer tarzdaki ilkbahar/yaz koleksiyonları üzerinde çalışıyorlar; ama siz sürprizlere hazır olun! Bu ikilinin birbirini tamamlayan çok çeşitli alternatiflerle temel formların da dışına çıkarak 8th Act’e dopdolu bir koleksiyon çıkartacağına eminim.

j2

8th Act’i tanıyabilir miyiz? Markanızı nasıl tanımlıyorsunuz?

8th Act ‘in temeli üniversite dönemimize dayanıyor. İki yakın arkadaş olarak, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Tekstil ve Moda tasarımı bölümünden aynı dönem mezun olduk . İkimizin de anasanat dalı desen tasarımı ve bu yüzden de üniversite süresince hep renklerle, çeşitli formlarla, farklı yüzey tasarımlarıyla ve boyalarla iç içe olduk. Çalışmalarımızı bu anasanat dalında sürdürmemizdeki amacımız; desen tasarımını yaygınlaştırıp, her alanda kullanılabilir hale getirmek ve modanın aslında bir tablonun bile yansıması olabileceğini insanlara benimsetmekti. Sonunda da ‘full print’ algısını bu düşünceyle özdeşleşen herkese aşılamayı amaçlayan, desen odaklı, dinamik, alternatif, genç bir marka olarak ortaya çıkan 8th Act oluştu. İlk koleksiyonumuzla aldığımız geribildirimler bizi motive ediyor. Yakın zamanda aksesuar, şapka, çorap ve çanta gibi yan ürünlerimizi de koleksiyonumuza eklemek istiyoruz. 8th Act olarak ileride çok yönlü konsept bir marka olmayı hedefliyoruz.

j3

Neden 8th Act? 

8th Act’i kurarken sekiz ana aşamadan geçtik diyebiliriz. Desen tasarımı, kumaş seçimi, model kalıbını oluşturmak derken, bize göre ‘8. hareket’ desenlerimizi benimseyecek kişilere ulaşmaktı. Aynı zamanda, hareket anlamına gelen ‘Action’ kelimesi de bizi tam anlamıyla tanımlıyor. Markamız renk ve ton sıçramaları ile püskürtmelerini yansıtan ‘action painting’ konseptinden yola çıkıyor. Zaten 8th Act’in mottosu da renklerde hareket anlamına gelen ‘Action in Colors’.

j4

Tasarımlara baktığımızda rengarenk bir desen skalası görüyoruz. Desenlerinizdeki hikayesi ya da motto nedir? 

İlk koleksiyonumuz 12 farklı desen ile ortaya çıktı. Koleksiyonda yer alan her desenin bir adı ve mottosu bulunuyor. 8th Act tasarımlarında herkes kendine uygun düşünceyi seçebilir, favori desenleriyle buluşabilir. Örneğin; ‘Kea’ desenimizde ‘renkler kadar özgür ol’ derken, ‘Matrix’te ‘seni anlatan hislere izin ver’ diyoruz. ‘Pops’ bizim için ‘gerçek aksiyon içten gelir’ demek. ‘Cob Web’de ise, ‘özgür olmak için aksiyona izin ver’ diyor.

j5

İlk koleksiyonda bizi nasıl bir stil bekliyor? 

İlk koleksiyonumuz basic forma sahip unisex sweatshirt ve taytlardan oluşuyor. 8th Act’in sokaktan beslenen tavrı, grafik ağırlıklı desenler ve rahat formdaki tasarımlarla birbirini tamamlıyor.

j6

8th Act tasarımlarına nerelerden ulaşabiliyoruz? 

Web sitemiz www.8thact.com‘da online satışımız gerçekleşiyor. Ayrıca; İstanbul/Galata’daki Selfestate’de, Teşvikiye’de Union 22’de, Nişantaşı’nda Kumpanya 62’de ve  Akmerkez Building’de Pop-up Designers Line’de tasarımlarımızı bulabilirsiniz. Ürünlerimizin bulunduğu diğer websiteler; www.shopthedesign.com ve www.hipicon.com.

j7

Fotoğraflar: Gökhan Yerebakmaz, 8th Act Facebook Sayfası

*Bu yazı ilk olarak theMagger.com‘da yayınlanmıştır.