Son yıllarda, birçok global ve yerel markanın farklı tasarım alanlarının önde gelen isimleriyle gerçekleştirdikleri işbirlikleri sayesinde yüksek bir vizyon sunan özel koleksiyonlar hazırladığını görüyoruz. Merakımız marka-tasarımcı işbirlikleri olunca; multi-fonsiyonel ve sofistike koleksiyonları ile kalbimizde yer edinen öncü tasarımcı Burçe Bekrek ile hem yeni sezon tasarımlarını hem de endüstriyel alanda gerçekleştirdiği marka işbirlikleri üzerine konuştuk…

Burçe Bekrek F/W 2015

Burçe Bekrek F/W 2015

Yeni sezonda Burçe Bekrek kadınını nasıl göreceğiz? Kış sezonunda hangi renkler ve formlarda buluşacağız?

Burçe Bekrek: Sonbahar/Kış 2015 koleksiyonumuz ilhamını ‘generative geometry’ ve ‘generative design’ konseptlerinden alan, geometrik kalıp oyunlarının, el yapımı deri dokuların ve multi-fonksiyonel giyim seçeneklerinin öne çıktığı bir koleksiyon. Bu koleksiyonu tasarlarken, Burçe Bekrek markasının DNA’sını oluşturan detaylarla ilerledik ve ipuçlarımızı BB kadınlarının hayatlarından aldık. Koleksiyonumuzda; reveransı kendine doğru yapan, gücünü kendi içinden alan, başkası için değil, kendi için giyinen, şık olurken hayatını kolaylaştıran, değişime açık, sofistike ve çekici kadınlardan bahsediyoruz. Beyaz gömlek ve ince çizgili takım gibi klasikleri yeniden yorumladığımız koleksiyonda, aktif ve şehirli kadına yeni bir tavır çizmek istedik. Ağırlıklı olarak multi-fonksiyonel ürünlerden oluşuyor ve kendi içlerinde değişime uğrayarak, farklı giyim seçenekleri oluşturuyorlar. Çalışılması zor olan deriye zıt, metal dokunuşların olduğu ve yine deri ile ipeğin zor birlikteliğine sahip olan koleksiyona mor, lacivert, gri, antrasit ve beyaz hakim.

Burçe Bekrek F/W 2015

Burçe Bekrek F/W 2015

Bu sezon Deri Tanıtım Grubu ile ortak bir proje gerçekleştirdin. Proje içeriğinden bahsedebilir misin?

B.B.: Deri Tanıtım Grubu’nun İtalya tanıtımları için hazırlanan bir projeydi. Aralarında ayakkabı, aksesuar ve giysi tasarımcısı olan 15 kişilik bir grup ile Deri Tanıtım Grubu’nun bu seneki reklam çalışmalarının düşündüğü tema üzerine birer look tasarladık. Ürün çekimlerini Türkiye’nin önde gelen moda fotoğrafçılarından Tamer Yılmaz gerçekleştirdi. Styling ise Türkiye’nin tartışmasız en iyi stilistlerinden Mahizer Aytaş tarafından yapıldı. Projenin, modanın kalbi Milano’da gerçekleşiyor ve dünyaca ünlü Duomo Katedrali’ni kapsıyor olması, hepimiz için güçlü bir motivasyon oldu. Duomo Meydanı, aynı ismi taşıyan katedralle birlikte Milano’da turistlerin en çok ziyaret ettiği; gün içinde de en yoğun kalabalığın olduğu yer. Günde en az 210 bin, ayda ise 6 milyon kişinin katedralin üzerindeki ilanı görmesi tahmin ediliyor. Bu, Türk bir tasarımcı için çok güzel bir fırsat. Ayrıca Türk tasarımcıların deri tasarımı ve üretiminde ne kadar iyi bir noktada olduğunu da kanıtlıyoruz.

Burçe Bekrek x DTG / Duomo Projesinden

Burçe Bekrek x DTG / Duomo Projesinden

Projenin Milano’da olması da senin için anlamlı bir detay olmalı. Bu konuda ne düşünüyorsun? 

B.B.: Istituto Marangoni’de okuduğum zaman Milano’da yaşıyordum. Evet, şu an İstanbul’dayım ve burada çok iyi giden bir showroom’um var; ama bir ayağım da hep orada. Benim ruhumun yarısı oraya ait ve ileride orada bir mağaza açmak en büyük hayalim. Marangoni’den ve o dönem orada projelerde çalıştığım markalardan sonra bu proje bana çok iyi geldi. Kendimi tekrar o sahada oynuyormuşum gibi hissettirdi.

Burçe Bekrek x Papia

Burçe Bekrek x Papia

Yakın gelecekte başka markalarla da işbirliklerin olacak mı?

B.B.: Papia ile ortak gerçekleştirdiğimiz, Kasım ayında raflarda olacak yeni bir Decor Havlu serisi işbirliğimiz var. Bu projede bilinen moda tasarımcısı  kimliğimin yanında, bilinmeyen illustratör yanımı da göreceksiniz. Papia’nın ‘Değişim Hareketi’ kampanyasına entegre olarak, değişime gün içinde en çok kullandığımız nesnelerle başlayalım dediğimiz ve her yaprağında renkli, keyifli bir deneyime davet edildiğimiz bir dekor havlu serisi yaptık. Benim için değişim; keşfetmekle, farkındalıkla, yeni kararlar ve bazen de yeni yollarla başlıyor. Papia’nın ‘4 Farklı Moda Başkenti’ fikrinin beni çok heyecanlandırması da bu yüzdendi. Bir moda tasarımcısı olarak, hızlı tüketim sektöründe bir markaya kendi alanımdan birşeyler sunmak benim için şans ve keyif oldu. İstanbul, Paris, Milano ve New York olmak üzere 4 moda şehrinin ikonik simgelerini kağıt havlular üzerinde desenleştirdiğimiz ‘Modanın Başkentleri Dekor Havlu Serisi’nde Papia kadını, o şehirle  özdeşleşmiş tarihi ve simgesel  yapıtlar arasında stilize ediliyor. 2016’da, mobilya sektörünün en büyük markalarından biriyle bir dekorasyon projesinde de işbirliğimiz olacak. 2016,  benim için oldukça yoğun bir yıl.

Burçe Bekrek F/W 2015

Burçe Bekrek F/W 2015

Burçe Bekrek F/W 2015

Burçe Bekrek F/W 2015

Burçe Bekrek F/W 2015

Burçe Bekrek F/W 2015

Burçe Bekrek F/W 2015

Burçe Bekrek F/W 2015