Bir süre yaşadığım, sonrasında da memleketimmiş gibi defalarca ziyaret ettiğim Milano’ya olan sevgimi duymayan kalmadı sanırım. Herkesin bir günde sıkıldığı, ben ve benim gibi düşünenlerinse bir ömür yaşarım dediği şehirde bu fikrimi güçlendiren pek çok neden var tabii ki. Bilirsiniz; sizi bir şehre bağlayanlar sunduğu güzelliklerdir. Milano’nun bana göre saymakla bitemeyecek güzelliklerinden biri de yediğiniz anda bağımlısı haline geldiğiniz muhteşem dondurmacıları.

Zaten İtalya eşittir ‘gelato’. İtalyanca’da ‘dondurma’ anlamına gelen ‘gelato’lara ‘gelateria’larda kavuşuyoruz ve onları da sokaklarda çok sık aralıklarla görmek mümkün. Bir dönem öğünlerimin yerine geçmiş olan İtalyan dondurmasının Milano’daki en sevdiğim duraklarını merak edenler ve iyisinden tatmak isteyenler için listeledim. Yolu düşeceklere şimdiden afiyet olsun. 🙂

Milano’da En İyi Dondurma Nerede Yenir?

1. Gelateria Odeon

Erasmus değişim programı kapsamında Milano’ya ilk gidişimde bavullarımı eve bırakıp kendimi dakikasında sokaklara atmıştım. Tabii ki her yeni Milano turistinin yapacağı ilk iş olarak Duomo’yu ziyarete gitmiştim. Yine her yeni Milano turistinin yaz mevsiminde yapacağı ilk aktivite olarak gözlerim bir dondurmacı aradığı an buluştuk Odeon’la. Yeri Duomo’nun tam karşısı, sırtınızı katedrale verdiğinizde Odeon’u görüyorsunuz.

Çok turistik bir noktada olmasına rağmen, her dondurmanın tadı ayrı güzel. Top ücreti sokak arasında veya meydandan uzaktaki dondurmacılara göre çok az daha yüksek olsa da burayı denemek şart. Buradaki favorim; İtalyan klasiği Straciatella ve çilek. Sizin güzel hatrınız için Baci çikolatalı olana da asla hayır demem.

Adres: P.zza Duomo, 2  En Kısa: M1 veya M3 Duomo

2. Cioccolatitaliani

İlk göz ağrım Odeon, en favorim ise burası. Milano’da paylaşılan Instagram fotoğraflarının yarısından fazlası burada paylaşılıyor olabilir; çünkü işin şov kısmındaki başarıları su götürmez bir gerçek. Hafızalarda yer eden tipik İtalyan dondurması algısı için de son derece uygun çalışıyorlar. 🙂 Cioccolatitaliani; beyaz, sütlü ve bitter çikolata kaplı ya da dolgulu kornetleri, dondurmalarının tadı ve sunum şekilleriyle ‘Milano’nun En Artistiği’ unvanını çoktan hak ediyor. Diğer taraftan, mağazada satılan birçok şeyi müşterinin gözü önünde yapmak gibi de bir mottoları var, izlemek serbest.

Dondurmanın yanı sıra muhteşem çikolatalı pastaları, kruvasanları da bir İtalyan kahvesi eşliğinde burada tadabilirsiniz. İtalya’da 9 şubesi var, benim Milano’daki favorim Duomo’nun hemen yakınında ve Luini’nin komşusu olan. Bir Milanese gibi gün geçirmek isteyenleri önce Luini’den panzerotto yemeye, sonra da Cioccolatitaliani’de dondurma komasına girmeye davet ediyorum. Favorim; yoğurt aromalı, vanilyalı ve çilekli tatlardan oluşan Summer Sunset ve tabii ki Nutella’lı Chocolate Temptation.

Adres: Via S. Raffaele, 6  En Kısa: M1 veya M3 Duomo

3. Grom

Milano’nun en çok tercih edilen dondurmacılarından bir diğeri de Grom. Grom’u ilk bir arkadaşımın Torino’daki Erasmus fotoğraflarında tanımıştım. Sonra, Milano’daki bir şubesinin kendi Erasmus dönemimdeki en yakın arkadaşım Yıldız’ın evinin yanında olduğunu görmemle başladı ortak hikayemiz. Grom’u çok seviyorum; dünyaya açılmış bir marka olsa da dondurmanın tadında hep bilindik bir şeyler var gibi.

Bu arada, katkı maddesine şiddetle karşı bir marka olduklarından sadece mevsime uygun tatların dondurmalarını sunuyorlar. Bu yüzden de aromaları ve dondurma çeşitleri her ay değişiyor, ayın tatları belirleniyor. Bir İtalyan olmadığım için tabii ki size ‘işte, geleneksel İtalyan dondurması o-la-la!’ falan demeyeceğim; ama bugüne kadar yediklerim arasında Grom’un çok üst bir noktada olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yerken kesinlikle zincir bir mağazada dondurma yermiş gibi hissetmiyorsunuz ve bence Grom’u da Grom yapan bence bu özelliği.

Grom’da klasik İtalyan dondurmasının yanı sıra sorbet (limonlusu efsane), sorbet’e göre daha buz parçalı gibi olan granita ve ghiacciola denilen meyveli forzen bar’lardan da var. Milano’ya ilk gidişim Ağustos sonuna denk gelmişti ve sıcaktan nefes bile alamıyordum. Havanın basıncından yemek de yiyemez olunca, soluğu Grom’un sorbet ve granita’larında aldığımı dün gibi hatırlarım. 🙂

Adres: Corso di Porta Ticinese, 51  En kısa: M1 veya M3 Duomo + Tram No. 3

4. Il Massimo del Gelato

İşte size tam bir Gelateria Milanese! Il Massimo del Gelato, şehirdeki lüks dondurmacılardan biri. İçeri girer girmez de bunu hissediyorsunuz ama burada esas olayımız aromalar.  Gastronomik açıdan son derece yüksek tatlar sunan dondurmacımızda favorim tarçınlı ve acı biberli çikolata. Bu tarz karışımlara alışın ve denemekten çekinmeyin; Massimo’nun reçeteleri böyle özel.

Çikolata konusunda seçeneğiniz de çok burada. Genelde dondurmanızı almadan bir süre bekliyorsunuz; ama onu da düşünmüşler. Numaralı sistemleri sayesinde ortam pek karışmıyor. Klasikleri geçelim diyenleri haliyle buraya bekleriz!

Adres: Via Lodovico Castelvetro, 18  En kısa: M2 Garibaldi + M5 Gerusalemme

5. La Gelateria della Musica

La Gelateria della Musica da şehrin en konsept dondurmacısı olsa gerek; çünkü burası dondurmalarını dünyaca ünlü şarkı ve starlardan alarak hazırlıyor. Meyveli, kurabiyeli ve kahveli çeşitlerin yanı sıra tereyağlı tost aromalı, tuzlu fıstıklı, red velvet kek gibi çeşitleri de burada tadabilirsiniz. Milanese’lerin en çok tuttuğu dondurmacılardan biri burası ve geldiğinizde minicik bir pişmanlık duymayacağınıza eminim.

Yalnız önünde uzuuun kuyruklar beklemeye şimdiden hazırlanın, işin eğlence boyutuna varmak isterseniz tavsiyem; bir Milanese gibi çevrenizdekilerle takılmak ve bistrodaki müziğin keyfini çıkarmak.

Adres: Via Giovanni Enrico Pestalozzi, 4  En kısa: M1 veya M3 Duomo + Tram No. 2 ya da M2 Romolo

6. Gelateria Porta Romana

Milano’ya üçüncü gidişimde Porta Romana’da bir otelde kalıyordum. Genelde Duomo tarafında gezmeye başladığım için dönüşüm de bu yol üzerinden oluyordu. Yine bir akşam otel yolunu tutmuşken karşımıza Gelateria çıkınca dayanamadık. Bir yol üstü dondurmacısından fazla güzel sonuç alınca hemen etrafa bakındım; Gelateria Porta Romana Milano’daki sayılı Vegan dondurmacıdan biriymiş. Zaten dondurmalarına da ‘Vegelato’ diyorlar. Vejetaryen ve Vegan olanların kesinlikle listesine alması gereken bir yer.

Glutensiz ve Laktozsuz beslenenler için de çeşitleri bulunuyor. Aşırı çok çeşidi yok; ama olanlar da yetiyor zaten. Özellikle fondan çikolata konusundaki başarıları göz ardı edilemez. Dondurmasının pirinç sütünden kaynaklı olarak biraz daha sıvı olduğunu düşünüyorum, onun dışında içinde bir fark olduğunu anlamanız mümkün değil. Mmm!

Adres: Corso di Porta Romana, 126  En Kısa: M2 Porta Romana

7. Amorino

Evet, işte Instagram’da sürekli karşınıza çıkan gül şeklindeki dondurmanın mimari Amorino. Katkı maddesiz, organik ve natürel aromalarla amacına son derece ulaşmış tatlardaki dondurmasına diyecek sözüm yok. Muhteşemler. Ama o dekor, o geleneksel yaklaşıma o gül motifi hiç olmuyor. Üstelik arada bir löpçük diye de bazı parçalarını yerden topluyoruz. Tabi tüm bunları normalde de gül sevmeyen bir insan olduğum için düşünüyor olabilirim. Emin değilim. 🙂 Yoksa adamlar gayet artizanal bir marka konumlamış ve tabii ki sunumları da bunun bir parçası.

Bu arada, baştan sona İtalyan olan markanın ilk mağazası Paris’te açılmış. Şimdi ise dünyanın birçok noktasında var; İstanbul’dakini de heyecanla bekliyoruz. Amorino’nun sütlü tatlarının meyveli çeşitlerine oranla daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Benim favorilerim, kaymağı vişneyle birleştiren Amarena ve kahveli Caffe Altura luz Supremo.

Adres: Via Fiori Chiari, 9  En Kısa: M2 Lanza + Tram No. 3, 4, 12, 14

9. Pretto

Pretto, Milano’nun yenilerinden. Çok sevdiğim Porta Ticinese’de yürüyüş yaparken görüp, denedim. Pretto’nun konsepti de Grom’a çok benziyor. Burası da katkı maddesi kullanmayan, tamamen organik lezzetlerden yola çıkarak kurulmuş. Çalışanlar biraz daha güleryüzlü ve Pretto hakkında konuşmaya meraklı olsa bence marka için daha faydalı olur.

Birkaç yüz metre ilerisinde Grom gibi bir dev dururken, benzer çizgideki yeni bir markanın daha çok Word of Mouth yapması gerektiğine inanıyorum. Hepsi bir yana, tatlar başarılı olduğu için denemeye değer. Pretto’nun fındık, süt, vanilya, çilek, fıstık, çikolata, fondan ve limon gibi klasik dondurma çeşitlerinin yanında ‘Gusti Gourmet’ dedikleri bir bölümleri de var. Gusti Gourmet’de safranlı karamel, sütlü nane, likörlü limon gibi şefler tarafından hazırlanan tatlar bulunuyor.

Adres: Corso di Porta Ticinese, 83  En kısa: M1 veya M3 Duomo + Tram No. 3

Milano ile ilgili gezi notlarım burada, sorunuz varsa Instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz. 🙂