Bugün İstanbul Modern’de gezme fırsatı bulduğum, gezerken çok da mutlu olduğum “Magnum – Kontakt Baskılar” sergisi ile dünyanın en prestijli fotoğraf ajanslarından Magnum Photos’un geçtiğimiz yüzyıldan bu yana görsel kültürde iz bırakan fotoğraflarının yaratım süreçlerini, kontakt baskılar üzerinden keşfe çıkmış bulundum. Sergi, Magnum’un dünyaca tanınan üyelerinin birinci ağızdan hikayelerini de aktararak, fotoğrafçıların karar alma süreçlerini açık bir şekilde görme ve kavrama imkanı sağlıyor. Çerçeve kenarlarında yer alan anlatımlarla fotoğrafın çekildiği ana gitmek fazlasıyla mümkün. İzlediğiniz kareyi çeken fotoğraf sanatçısı ile karşılıklı sohbet ediyormuş gibi gezebiliyorsunuz tüm sergiyi.

m1

Magnum – Kontakt Baskılar, fotoğrafta analog döneme odaklanıyor. Dijital teknolojilerin gelişmesiyle fotoğraf üretiminde gitgide geçmişte kalan çalışma tekniğini hem incelemek hem de hatırlamak için sergi mutlaka görülmeli. Ayrıca, benim gibi ‘kontakt baskı’ tekniğini bilmeyenler için de bir çeşit ders niteliğinde.

m2

Bir veya birden fazla görüntünün negatifle aynı boyutlarda tek bir fotoğraf kağıdına pozlanmasıyla elde edilen kontakt baskılar, aslında ressamların eskiz defterleri gibi. Fotoğrafçının film rulosundaki kareleri ilk gördüğü an olan kontakt baskılar, fotoğrafların hiç müdahalede bulunulmamış, ham görüntülerini barındırarak sanatçıya öz eleştiri ve seçim yapma imkanı sunuyor. Şimdiyle karşılaştırdığımızda, arka arkaya çektiğimiz karelerin en güzelini, en kusursuzunu seçebilmek için hepsini yan yana koyup baktığımız zamanlar gibi hani. Burada ise, daha analog bir bakış açısı hakim. Sergi boyunca dijitalden uzak, analog bir yolculuktayız.

9/11, Thomas Hoepker

9/11, Thomas Hoepker

9/11, Thomas Hoepker

9/11, Thomas Hoepker

Sergideki kontakt baskılara baktığımızda, seçili karenin öncesinde ve sonrasında gelen anları da gördüğümüzü hissedebiliyoruz. Bu, seçili karede yaşanan anı daha içten çözümlemek ve hissetmek için bize sunulmuş değer aslında. Böylece, çok uzun yıllar önce çekilmiş bir karede bile sanki o an o çekimde fotoğrafçı ile birlikte hareket ediyormuş gibi düşünüyoruz. Anlara tanıklık edip, onları yıllarca saklayan fotoğrafların, saatlere tanıklık ettiğini düşünün. İşte, kontakt baskılara bakarken düşüneceğiniz şey de biraz böyle olacak.

Funeral Train, Robert Kennedy

Funeral Train, Robert Kennedy

Sergide, Normandiye çıkarmasını betimleyen Robert Capa’dan, ABD Başkan Yardımcısı Robert Nixon’ın sonraki seçim kampanyasına konu olmuş fotoğraf karesini yakalamayı başaran Elliot Erwitt’e, Dali’nin sürrealist kişiliğini sürrealist bir temada somut olarak betimleyen Philippe Halsman’a, İkiz Kuleleri yanarken resmeden Thomas Hoepker’e kadar birçok fotoğraf sanatçısının karelerini göreceksiniz.

Dust Storm, Steve McCurry

Dust Storm, Steve McCurry

Che Guevara, Malcolm X, Miles Davis, The Beatles ve Salvador Dali gibi birçok siyasi figür, oyuncu, sanatçı ve müzisyenin portrelerini kapsayan ‘Magnum – Kontakt Baskılar’ sergisi, yetmiş yılı aşan bir süreyi İstanbul Modern’de bizimle buluşturuyor. Sergi, 2 Ağustos’a kadar İstanbul Modern’de gezilebilir.

Dali Atomicus, Philippe Halsman

Dali Atomicus, Philippe Halsman

Not: Sergide fotoğraf çekimine izin veren İstanbul Modern’e çok teşekkürler.