Akdeniz’in en sıcak, en bize benzeyen şehri Lizbon’dayız! Lizbon, Porto ile birlikte Portekiz’in en çok ziyaret edilen bu şehri. İstanbul’dan giden birinin hiç yabancılık çekmeyeceği, mekanlarından sokaklarına samimiyetine bayılacağı Lizbon’u biz çok sevdik! Lizbon’da gezilecek yer çok ama sırada önce Lizbon konaklama rezervasyonumuz var! Lizbon’da nerede kalınır diyenler için detaylı bir Lizbon Konaklama Rehberi hazırladık.

Bu yazıda Lizbon’da konaklamak için en iyi bölgeleri, Lizbon otel tavsiyelerimizi ve Lizbon tatil evleri önerilerimizi görebilirsiniz. Aşağıda hem konum hem de fiyat açısından avantajlı Lizbon otel tavsiyeleri, tatil evi ve hostel önerilerimizi paylaşıyoruz.

LİZBON’DA NEREDE KALINIR

Lizbon’da çok iyi planlanmış bir ulaşım ağı var. Gezilecek yerlerin çoğu da metro duraklarına yakın. Kalacağınız yerin gezi listenizdeki noktalara yürüme mesafesinde ya da metroya yakın konumda olmasına dikkat edin. Aşağıdaki favori bölgelerimizde o bölgenin öne çıkan özelliklerini görüp tercihinizi buna göre belirleyebilirsiniz.

1. Baixa:

Hem gezilecek yerler hem de mekanlar açısından Lizbon’un merkezi diyebiliriz. Bu bölge aynı zamanda 1755 depremi ardından yeniden yapılan şehrin Pombaline tarzı mimarisini görmek için de birebir. Mekanlar, alışveriş noktaları ve ulaşım kolaylığı ile turistlerin en sevdiği bölge.

2. Chiado:

Baixa ve Bairro Alto’nun komşusu Chiado, Lizbon’daki gezinizi kolaylaştıracak kompakt ve nezih bir bölge. Yalnızca şehir merkezinde gezecekseniz ve turistik noktalara, popüler mekanlara, gece hayatına ve ulaşım ağına yakın konaklamak istiyorsanız Chiado ideal bir bölge.

3. Bairro Alto:

Lizbon’un gece hayatıyla ünlü mahallesi Bairro Alto, aynı zamanda 1755 depreminden korunan mimarisi ile öne çıkıyor. Daha bohem bölgelerde konaklamak isteyenler, Fado mekanlarına ve barlara yakın olmak isteyenler konaklamak için burayı tercih edebilir.

4. Alfama:

Otantik sokakları ve fotojenik manzaraları ile Lizbon’un en eski ve gezmesi en keyifli bölgesi de burası. Bol yokuşu, bol merdivenli ve tramvay manzaralı sokaklar Alfama’nın simgesi. Tepede yer alan bir bölge olduğu için bizce konaklamaktansa gezmek için daha güzel.

5. Avenida de Liberdade:

Lizbon’un turistik noktalarına kolay ulaşılan ve daha sakin bir bölgede kalmak isteyenler için Principe Real ve Avenida de Liberdade çevresi tam isabet. Elçilik binaları, nezih mekanları, konforlu otelleri ve kolay metro ulaşımı ile burası da aklınızda olsun.

6. Avenidas Novas & Marques de Pombal:

Yukarıdaki bölgelerdeki konaklama alternatifleri bütçeniz için yüksek kalıyorsa ve gecelik €100 altında olan otel veya ev konaklaması bakıyorsanız bu taraf sizin için daha uygun olacaktır. Avenidas Novas ve Marques de Pombal arasında kalan bölgeden metro ile gezilecek yerlerin çoğuna kolayca ulaşabilirsiniz. Market, yeme içme ve güvenlik açısından da çok rahat bir mahalle.

LİZBON OTEL TAVSİYELERİ

1. Hotel Canada 8,4:

Lizbon seyahatimizde konakladığımız Hotel Canada, Saldanha metro durağına 2 dakika yürüme mesafesinde. Oda konforu ve olanaklar açısından son derece yeterli olan bu otelde gecelik konaklama €70’dan başlıyor. İki ve üç kişilik odaları var, en sevdiğimiz özelliği ise balkonlu olmaları. Otelin linki burada.

2. Rossio Boutique Hotel 8,0:

Baixa’da yer alan bu butik otel, Rua Agusta’ya 7-8 dakika, Rossio metro istasyonuna ise 3 dakika yürüme mesafesinde. Konumuna göre oldukça uygun bir fiyatı olan bu otelde gecelik konaklama €84’dan başlıyor. İki ve üç kişilik oda seçenekleri var. Otelin linki burada.

3. Hotel Lis Baixa 8,6:

Lizbon’un merkezi Baixa bölgesinde yer alan bu otel, gezilecek yerlere ve keyifli mekanlara kolay ulaşımı ile en güzel seçeneklerden biri. Rua Agusta’ya birkaç adım uzaklıkta olan otelde gecelik konaklama €114’dan başlıyor. Cadde manzaralı ve balkonlu iki kişilik odaların yanı sıra aile odası seçeneği de bulunuyor. Otelin linki burada.

4. TURIM Marques Hotel 8,2:

Marques da Pombal bölgesinde yer alan TURIM otel zincirinin bu şubesi, hem metro ulaşımı hem de konforlu odaları ile Lizbon’da tercih edebileceğiniz konaklama seçeneklerinden biri. 4* hizmet standardı sunan bu otelin odalarında gecelik konaklama €122’dan başlıyor. Otelin linki burada.

5. Memoria Lisboa FLH Hotels 9,1:

Rua Agusta’ya ve Lizbon’un eski şehir merkezindeki gezilecek yerlere yürüme mesafesinde olan Memoria Lisboa’da çift kişilik balkonlu ve balkonsuz farklı oda seçenekleri var. Çok hoş bir şekilde dekore edilmiş olan otelin nehre bakan güzel bir manzarası da bulunuyor. Gecelik konaklama €131’dan başlıyor. Otelin linki burada.

6. Browns Central Hotel 8,9:

Tasarımı ile Lizbon’da en beğendiğimiz otellerden biri olan Browns Central, Baixa’da yer alıyor. Bairro Alto ve Alfama’ya yürüme mesafesindeki otelin çok yakınında da metro istasyonu bulunuyor. Otelde gecelik konaklama €154’dan başlıyor. Otelin linki burada.

Bu otel grubunun Browns Downtown Hotel adlı diğer oteli Lizbon otelleri arasında bir diğer favorimiz.

LİZBON TATİL EVLERİ

1. Lisbon Serviced Apartments – Bairro Alto 8,4:

Barrio Alto’daki en uygun fiyatlı Lizbon tatil evlerinden biri burası. Konum olarak gezilecek yerlerin çoğuna yürüme mesafesinde. Güzel bir dekorasyonu ve sokak manzarası var. Stüdyo dairelerinde 1 çift kişilik yatak, tek yatak odalı dairelerinde ise 1 çift kişilik yatak ve çekyat bulunuyor. Gecelik konaklama €80’dan başlıyor. Evin linki burada.

2. Hygge House 8,6:

Avenidas Novas’ta yer alan bu metroya yakın, sakin konumu ile turistik noktalardan uzakta konaklamak isteyenler için ideal. Küçük süitlerinde 1 çift kişilik yatak bulunuyor. Gecelik konaklama €95’dan başlıyor. Evin linki burada.

3. Lisbon Serviced Apartments – Liberdade 8,5:

Lizbon’un konaklama için en güzel bölgelerinden biri olan Liberdade’deki bu ev, renkli dekorasyonu ve metroya yakın konumu ile şehirdeki keyifli konaklama seçeneklerinden biri. 1 çift kişilik yatak ve mini mutfak bulunan bu evde konaklama gecelik €92’dan başlıyor. Evin linki burada.

4. Bairro Alto Bronze of Art Apartments 8,7:

Lizbon’un merkezi Bairro Alto’da yer alan bu apartta, mutfaklı stüdyolarının bazılarında bir çift kişilik yatak, bazılarında hem çift kişilik yatak hem de çekyat bulunuyor. Stüdyolar çok planlı dekore edilmiş, hepsinde mutfak da var. Gecelik konaklama burada €115’dan başlıyor. Evin linki burada.

5. Ando Living – Santa Justa 77 Flats 9,3:

Tasarımı en güzel Lizbon evlerinden birisi burası bizce. Manzarası çok iyi olan bir sokakta yer alıyor, ev aynı zamanda Santa Justa asansörünü de görüyor. Genişliği ideal, içinde mini mutfak ve 1 çift kişilik yatak bulunuyor. Bu evde gecelik konaklama €133’dan başlıyor. Evin linki burada.

LİZBON HOSTEL TAVSİYELERİ

1. Lisbon Destination 8,6:

Rossio Tren İstasyonu’nda bulunan Lisbon Destination, şehrin en sevilen hostellerinden biri. Tek kişilik odaların yanı sıra hostelde 2 ve 4 kişilik odalar bulunuyor. Gezilecek yerlere çok yakın konumdaki bu hostelin bir avantajı da bulunduğu istasyondan kalkan trenlerle Sintra’ya da kolayca gidebilecek olmanız. Gecelik konaklama €31’dan başlıyor. Hostelin linki burada.

2. Yes Lisbon Hostel 9,2:

Lizbon’un en sevilen parti hostellerinden biri olan Yes Lisbon, konforlu odaları ve Rossio’ya 5 dakika yürüme mesafesindeki konumu ile şehirdeki ideal seçeneklerden. Sosyal alanları ve ortak mutfakları olan hostelin planladığı etkinlikler de çok seviliyor. 2, 4, 5 ve 6 kişilik odaları var, gecelik konaklama €39’dan başlıyor. Hostelin linki burada.

Diğer Portekiz yazıları:

PORTO GEZİ REHBERİ VE PORTO’DA GEZİLECEK YERLER

PORTO’DA NEREDE NE YENİR | PORTO YEME İÇME REHBERİ

PORTO’DA NEREDE KALINIR | PORTO OTELLERİ