Kopenhag; dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde kendine iyi bir yer etmiş, yaşam stilinden tasarım dünyasına her konuda en önde giden, Nordik kültürü ile Avrupa kıtasında fark yaratan mis gibi bir şehir. Ekonomiden eğitime gelişmişlikte sınır tanımayan, resmen kendi kurallarını yazıp kendi oynayan, dünyanın geri kalanının da özenerek izlediği bir yer.

Kopenhag’ı eveceğimizi biliyorduk ama bu kadar görkemli bir gezi olacağını başta biz de tahmin etmemiştik. Buraya resmen bayıldık ve şimdi de uzun uzun anlatalım istiyoruz. Kopenhag’da gezilecek yerleri ve önerilerimizi paylaştığımız Kopenhag Gezi Rehberi’mizi gururla sunarız!

KOPENHAG GEZİ REHBERİ

Kopenhag Gezi Rehberi içerisinde Kopenhag’a ne zaman gidilir, Kopenhag kaç günde gezilir, Kopenhag pahalı mı, Copenhagen Card nedir ve alınmalı mı, Kopenhag’ta ulaşım, Kopenhag Havalimanı’ndan merkeze toplu taşıma ile ulaşım, Kopenhag’da bisiklet kiralama, Kopenhag mahalleleri, Kopenhag’da gezilecek yerler, en iyi Kopenhag müzeleri, Kopenhag’ın Instagramlık noktaları, Kopenhag yeme içme önerileri, Kopenhag’ta konaklama ve Kopenhag ucuz otel önerisi gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

KOPENHAG’A NE ZAMAN GİDİLİR

Bugüne kadarki araştırmalarımızdan anladık ki Kopenhag için iki muhteşem zaman var. İlki tahmin edeceğiniz üzere yaz ayları; çünkü hem gün uzun sürüyor ve güneş çok geç batıyor hem de yeterince kuzeyde olan bir ülkeyi üşümeden rahat rahat gezebiliyorsunuz.

İkincisi ise, kesinlikle Noel zamanı; çünkü başta Tivoli başta olmak üzere şehir ışıl ışıl bir hal alıyor ve Noel marketleri de Avrupa’da en sevilenler arasında. Kopenhag, gezmesi çok güzel bir şehir. Eğer, havanın 4’te kararmasını, buzzzz gibi soğuğunu dert etmeyecekseniz, bizim gibi Aralık ayında da gidebilirsiniz.

KOPENHAG KAÇ GÜNDE GEZİLİR

Yazın gidecekseniz 3-4 gün yeterli. Tercihiniz kış mevsimi olacaksa ve fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, plana müze gezileri de dahilse 4-5 güne ihtiyacınız var demektir.

Erken kalkarım, çok yürürüm diyenler, biraz da plandan fedakarlık yaparak 3 günlük bir gezi planlayabilir. Eklemeden geçmeyelim; Aralık – Şubat arası gün sabah 9 gibi aydınlanıp 15.00 civarında kararıyor.

KOPENHAG PAHALI MI

Kuzey Avrupa’nın yaşam kalitesi en yüksek, ekonomisi en güçlü, ayakları en sağlam basan şehirlerinden birindeyiz. Evet, Kopenhag pahalı bir şehir. Gezmesi, konaklaması, yemesi içmesi, alışveriş yapması gerçekten de pahalı bir yer. Yine de makul seçenekler bulmak mümkün.

Kopenhag’da konaklama konusunda erken davranırsanız, yeme içme konusunda tercihlerinizi biraz daha aperatif çözümlerden yana kullanıp planlı gezerseniz gezinizi bütçe anlamında dengeleyebilirsiniz.

Yeme içme konusu haricinde şehirdeki en pahalı gezi kalemleri kesinlikle konaklama, ulaşım ve gezilecek yerlere ödeyeceğiniz giriş ücretleri. Kopenhag’da onun da bir çaresi var: Copenhagen Card. 😊

COPENHAGEN CARD NEDİR – COPENHAGEN CARD ALINMALI MI?

Normalde şehir kartlarını pek önermiyoruz ama Kopenhag bu konuda bir istisna. Burada gezmek isteyebileceğiniz çoğu yere giriş ücreti ödemeniz gerekiyor ve giriş ücretleri gerçekten de ucuz değil. Yazın gitseniz yürüyerek birçok yeri görebilirsiniz ama hava soğuduğunda toplu taşıma kullanmak isteyeceğinize eminiz.

Kopenhag’ın hakkını en ekonomik şekilde vermek için yapmanız gereken; gezmek istediğiniz yerlerin listesini önceden çıkarıp onları mümkünse 1 ya da 2 güne sığdırıp o günler için de Copenhagen Card almak.

Copenhagen Card, sınırsız toplu taşıma ve Tivoli de dahil şehirdeki 87 turistik noktaya, müzelere ücretsiz girmenizi sağlıyor. Biz çok alışık değiliz içi dolu şehir kartlarına ama Kopenhag’ınki gerçekten iyi düşünülmüş. 24 saat boyunca turistik noktalarda ve toplu taşımada geçerli olan Copenhagen Card’ı buradan alabilirsiniz.

KOPENHAG’DA ULAŞIM

Biz Kopenhag gezimizde hem metro hem de otobüs kullandık, biletlerini de metro istasyonlarındaki Biletter yazılı otomatlardan aldık. Otomatlarda kredi kartı kullanabiliyorsunuz, merkezde gezeceğiniz için ‘small area’ biletlerinden alabilirsiniz.

Ulaşım fiyatları hakkında fikir verecek olursak; tek yön bilet kişi başı €3,2 ve 1,5 saat boyunca her araçta geçerli. Eğer gün içinde 3’ten fazla toplu taşıma kullanımı yapacak gibiyseniz otomatlardan günlük ulaşım kartı da alabilirsiniz. Günlük kartlar 24 saat geçerli oluyor, hangi saatte kullanıma başlarsanız 24 saat boyunca aktif kalıyor ve kişi başı €11.

1. Kopenhag Toplu Taşıma Araçlarında Bilet Kontrolü:

Bu maddeyi özellikle ekledik; çünkü metrolarda sık sık bilet kontrolü yapılıyor. Eğer, ‘ben biletsiz geçeyim, kontrole falan da denk gelmem’ diyorsanız, o kadar emin olmamanızı öneririz. Kontrol hem sık gerçekleşiyor, hem de biletin tarihine, geçerlilik saatine çok detaylı bakılıyor.

Kontrolden geçemezseniz €100 ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz. Kontrolörlerin çoğu Türk ama bu hiçbir şeyi değişitirmez. Danimarka’da kural kuraldır, ceza her koşulda işler. 😊

2. Kopenhag Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Kopenhag Havalimanı’ndan merkeze 3 şekilde gidebiliyorsunuz. Taksi aralarında en pahalı seçenek; merkeze ulaşmak yaklaşık €35 tutuyor. Grupla geliyorsanız değerlendirmek çok mantıklı.

Merkeze giden 5C numaralı otobüs 35 dakika, metro ise 15 dakika sürüyor. Her iki seçenek de kişi başı €5. Biletleri havalimanı Terminal 3’te yer alan metro yakınındaki makinelerden ya da turist bilgilendirme ofisinden alabilirsiniz. Makinelerde ve ofiste kredi kartı geçiyor. Otobüslerde bileti şoförden de alabilirsiniz ama Danimarka Kronu ile ödeme yapmanız gerekir.

KOPENHAG’DA BİSİKLET KİRALAMA

Kopenhag, tüm Avrupa ülkeleri arasında en çok bisiklet kullanılan, bisiklet nüfusu en fazla olan ve yolları bakımından bisiklet sürmeye en elverişli Avrupa ülkesi! Kopenhag demek, bisiklet demek. Şehirde birçok noktada bisiklet kiralama yerleri mevcut. Belediyenin kendi bisiklet hizmeti de var.

Eğer yolunuz ılıman bir havada buralara düşerse siz de Kopenhaglılar gibi bisiklet kiralayın. Bisiklet kullanmaya çok alışık bir şehir; o yüzden kendi içinde düzeni var. Bisiklet yolunu takip etmek ve kurallara uymak çok önemli.

Kopenhag’da bisiklet kiralama fiyatı günlük 50-130 DKK (€7-17) arası değişiyor. Günlük olduğu gibi saatlik kiralamak da mümkün. Donkey Republic, Baisikeli, Bycyklen, Bike Rental Copenhagen bisiklet kiralayabileceğiniz yerlerden bazıları. En makul seçenek ise günlük 50 DKK fiyatı ile Norrebro’daki Ekspres Kalssisk Cykler.

KOPENHAG’DA NE HARCAYACAĞIZ – DANİMARKA PARA BİRİMİ

Danimarka’nın para birimi Danimarka Kronu. 1 Euro, yaklaşık 7,5 Danimarka Kronu demek. Böyle bakınca sanki değersiz bir paraymış gibi görünse de aslında Euro’dan çok daha değerli bir para birimi.

Yanınızda Euro götürüp orada çevirtebilirsiniz veya kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Kopenhag’daki çoğu mekanda ve turistik noktada kredi kartı geçiyor. Biz bu gezide yanımızda nakit bulunması için sadece €50 bozdurduk ve geri kalan tüm harcamaları kredi kartı ile yaparak paramızdan hiç değer kaybetmedik. Böyle zamanlarda kredi kartınızın $ hesabına bağlı olması çok avantajlı oluyor.

Başlamadan Önce Not: Yazının devamında kolay karşılaştırma yapabilmeniz için giriş ücretlerini € olarak belirteceğiz.

KOPENHAG MAHALLELERİ – MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKENLER

1. Kopenhag Şehir Merkezi:

Kopenhag’ın en eski mahallesinin yer aldığı bölge, günümüzde şehir merkezi olarak kabul ediliyor. Norreport Station ile Nytorv arasında kalan şehir merkezi, Orta Çağ stilindeki dar sokakları ve birbirine bitişik rengarenk evleri ile hafif Amsterdamvari bir hava sunuyor.

Şehir merkezini gezmenin en kolay yolu; aslında Kopenhag’ın alışveriş cenneti olarak tabir edilen arnavut kaldırımlı Stroget Caddesi’ni esas alarak çevresindeki ara sokaklara girip çıkmak.

2. Vesterbro:

Hem konaklama hem de gezi açısından Kopenhag’ın en iyi, en hareketli bölgelerinden biri. Yeme içme alternatifleri, kahve barları, geniş geniş caddeleri, tasarım butikleri ve galerileri yönünden çooook zengin. Tivoli Gardens ve Kodbyen adlı Meatpacking District de bu bölgede.

3. Norrebro:

Eskiden şehrin göçmen bölgesi olarak pek de güvenilir bulunmayan Norrebro, Kopenhag’ın yeni hipster bölgesi. Bol bol kafe, rengarenk mural’lar; yürürken bile daha özgür olduğu çok net anlaşılıyor. Norrebro’da gezilecek yerler arasında; tasarım mağazaları ve kahvecileri ile Jaegersbrode, hemen karşısındaki Assistens Mezarlığı, yürüme mesafesinde Superkilen Park ve graffiti şov Bannana Park gibi yerler var.

4. Christianshavn:

Gezilecek yerlerin bir kısmının bulunduğu, aslında şehrin merkezi gibi görünen ama mimarisi ile kesinlikle kendine has özellikleri olan bir bölge. Kanalları ve Kopenhag şehir merkezine bağlanan köprüleri ile bir ada konumundaki Christianshavn’da göreceğiniz yerler arasında da Christiansborg Palace, Freetown Christiania, Church of Our Savior, Royal Library Black Diamond var.

5. Freetown Christiania:

Kendisi Kopenhag’ın özerk bölgesi; kendi para birimleri, bayrakları, kuralları var. Christianshavn semtine dahil bir yer olsa da özerk olduğu için listeye ayrıca yazmak istedik. Freetown Christiania ile ilgili bilgileri yazının devamında okuyabilirsiniz.

6. Osterbro:

Burası da diğer semtlere göre daha sakin, bol yeşilli ve çocuklu ailelerin tercihi olan bir bölge. Geniş geniş parklar ve göller, oyun alanları, spor ve bisiklet parkurları, plajlar derken Kopenhaglılar kendilerine ‘dünyanın en mutlu şehirleri’ listesine zirveden girebilecek -ki girmişler de- bir yaşam bölgesi oluşturmuş, adını da Osterbro koymuş.

Osterbro’da turistik anlamda görülebilecek tek şey küçük Little Mermaid heykeli; ama zaten kendisi ‘Görüldüğünde Hayal Kırıklığı Yaratan Turistik Noktalar’ listesinde hatrı sayılır bir yer edindiği için pas geçebiliriz. 😊

7. Refshaleoen:

Kopenhag’da eski sanayi bölgelerini dönüştürerek yeni trend alanlar oluşturmak bir klasik haline gelmiş durumda. Refshaleoen da onlardan biri. Eskiden işçi sınıfının yaşadığı, tam bir sanayi bölgesi olan bu ada, artık festivallerin, alternatif yeme içme rotasının şehirdeki merkezlerinden.

Özellikle, Kopenhag’a bahar ve yaz aylarında gelecekseniz gezi planınıza burayı mutlaka ekleyin. La Banchina ve Reffen Street Food Market görmeniz gereken yerlerden. Michelin yıldızlı Noma da burada.

KOPENHAG’DA GEZİLECEK YERLER

Kopenhag gez gez bitmeyen bir şehir. Bu yüzden, rehberi sadeleştirmek amacıyla Kopenhag Gezilecek Yerler Listesi’ni konularına göre ayırdık. Bu başlığın altında, Kopenhag’da mutlaka görmeniz gereken turistik noktaları okuyabilirsiniz. Ardından sıra Kopenhag’ın En İyi Müzeleri’ne ve Kopenhag’ın Instagramlık Noktaları’na gelecek.

1. Tivoli Gardens:

Noel zamanı Kopenhag’a gelmek istememizin en önemli nedeni Tivoli Bahçeleri’nde gördüğümüz renkli manzaralardı! 1843 yılında açılan Tivoli, dünyanın en eski tema parklarından biri kabul ediliyor. Farklı yaş gruplarına uygun oyuncaklarıyla küçük bir Disneyland’dan farksız, içeride birçok kafe ve restoran da bulunuyor.

Tivoli Bahçeleri için farklı bilet kategorileri bulunuyor. Oyuncaksız park girişi kişi başı €17, oyuncaklara binecekseniz giriş harici ‘ride ticket’ da almanız gerekiyor. Tivoli’ye giriş Copenhagen Card ile ücretsiz. Şehir kartı almayacaksanız, Tivoli için giriş biletinizi resmi satıcısından hemen alabilirsiniz. Bu bilet ile parka sıra beklemeden giriş yapabiliyorsunuz. Orada oyuncaklara da binmeye karar verirseniz ‘ride ticket’ları ayrıca almak mümkün.

Parkta kesin oyuncaklara da binerim diyenler ise hem giriş hem de sınırsız oyuncak binişi sağlayan Tivoli Gardens Classic Combo biletinden alabilir. Bu biletleri önceden almak, gişede sıra beklemeden giriş yapmak için önemli. Tivoli, en popüler noktalardan olduğu için bilet sırası daima uzun oluyor.

Hem etrafı gezmek hem de fotoğraf çekmek için öğleden sonra giriş yapmak en güzeli. Bu şekilde hem gündüz hem gece halini görebilirsiniz. Tek problem, parkın içindeki hiçbir açık alanda ısıtıcı bulunmaması. Üşüdükçe yeme içme ve mağaza noktalarına girebilir veya Tivoli Food Hall’a gidebilirsiniz. Parkın açılış kapanış saatleri dönemsel değişiyor, gitmeden önce kendi sitelerinden kontrol etmenizde fayda var.

2. Nyhavn:

Nyhavn, geçmişte şehrin ekonomisini sağlayan bir yeni ticaret limanı olarak 1600’lerde yapılmış. 80’li yıllara kadar, son derece izbe ve salaş bir bölge olan Nyhavn, renove edilip renklendirilen dizi dizi evleriyle artık Kopenhag’ın en önemli ve en lüks turizm noktası.

Kanal çevresinde birçok kafe ve restoranın bulunduğu, fotoğraf çekmeyi sevenler için kaçınılmaz bir alan haline gelen Nyhavn, aynı zamanda yazar Andersen’in de bir dönem yaşadığı bölge. Buradaki yürüyüşünüz esnasında göreceğiniz numara 20, 67 ve 18, Andersen’in kaldığı evler olarak biliniyor.

Bu bölgenin popüler aktivitelerinden biri de Nyhavn’dan kanal turuna çıkmak. Kopenhag’ı bir de su üzerinden keşfetmek isterseniz, güvendiğimiz bir firma olan Stromma’nın bu turuna bilet alabilirsiniz. Kanal turları yaklaşık 1 saat sürüyor ve İngilizce sesli rehber anlatımı da bulunuyor.

3. Stroget Caddesi:

Kopenhag’da alışveriş turuna çıkmak isterseniz yapmanız gereken şehir merkezindeki Stroget Caddesi’ne gidip ana ve ara sokakların her birini gezmek. Butiklerden, zincir mağazalara ve lüks markalara kadar her seçeneği burada bulabilirsiniz.

4. Rundetaarn:

Spiral kule, gökbilim alanında çoğu ülkeden ileride olan Danimarka’nın bu alandaki çalışmalarının bir göstergesi olarak kral Christian IV tarafından yaptırılmış. Bir gözlemevi olarak kullanılan kuleye sarmal yolu takip ederek çıkıyorsunuz, merdiveni yok! Giriş €3.5, Copenhagen Card ile ücretsiz.

5. Church of Our Savior:

1752 yılında açılan Church of Our Savior, barok detaylı kulesi ile Kopenhag’ın en güzel şehir manzarasını sunuyor. Christiania yakınındaki Savior Kilisesi’ne giriş kişi başı €5, Copenhagen Card ile ücretsiz. Alt girişten itibaren 400 basamak çıkılan kilisenin son 150 basamağına kulenin dışındaki merdivenlerden çıkılıyor.

Dış merdivenler çok dar, eğer yükseklik korkunuz varsa bir noktada bırakın deriz. Kuleye çıkış Aralık ayında da belirli günler açık, Ocak ve Şubat aylarında tamamen kapalı.

6. Freetown Christiania:

Freetown Christiania, 1971’de sanatçılar, hippiler ve mevcut sisteme karşı kişiler tarafından terk edilmiş bir bölgeyi işgal ederek oluşturulan özerk bir bölge. Özgür şehir Christiania’da yaklaşık 1500 kişi yaşıyor. Avrupa Birliği kurallarını reddediyorlar; kendi bayrakları, para birimleri ve kuralları var.

Christiania’da silah kullanmak, araba kullanmak, ağır uyuşturucu tüketmek, çalıntı eşya satmak kesinlikle yasak. İçeride kafe ve büfeler, bir de tezgahta satılan birtakım şeyler (!) var. Esas konu, Danimarka’da yasal olmayan esrar üretiminin ve satışının da Christiania’da serbest olması.

Christinia’nın kuralları var demiştik. İşte onlardan biri de belli bir alandan sonra fotoğraf ve video çekiminin yasak olması. Bunun sebebi; hem kimsenin özgürlük alanına müdahale etmemek hem de içerideki illegal durumun kayıt altına alınmaması.

Her ne kadar Danimarka’yı dünya üzerindeki en modern, insan haklarına en saygılı ve açık görüşlü ülkelerden bilsek de Christiania hükümette uzunca bir süre büyük bir tartışma konusu olmuş, arada dönem dönem polis baskınları yaşanmış. 1989 yılına gelindiğinde, hükümet ile bir şekilde anlaşmaya varılmış ve özgür şehir yasal hale gelmiş. Tabii, tartışmalar yine bitmemiş, türlü sebeplerle tekrar gündem olmayı başarmış.

2011 yılında hükümet ‘madem burada özerk yaşamak istiyorsunuz, o zaman bölge topraklarını satın alın’ dediğinde, Christiania halkı kendi inanışları ve idealleri gereği bunu reddetmiş ve sonra burayı destekleyenlerin kurduğu vakıf toprakları parça parça satın alarak Christiania halkına destekte bulunmuş. Hükümetin isteği yerine gelince Christiania konusu da böylece çözüme kavuşmuş.

7. Christiansborg Palace:

Kopenhag’ın Slotsholmen adasında konumlanan Christiansborg Sarayı, parlamentoyu, bakanlığı ve yüksek mahkemeyi içeriyor. Sarayın bazı bölümleri kraliyet ailesinin özel etkinlikleri ve resepsiyonları için kullanılıyor olsa da genel olarak ziyarete açık.

Özellikle iç mimari detaylar açısından gezilebilecek saraya tüm özel oda ziyaretleri için giriş €16; ancak fiyatlandırma oda seçimlerine göre azalabiliyor. Sarayı Copenhagen Card ile ücretsiz gezebilirsiniz. Şapeli ücretsiz ziyaret edilebiliyor, şehir manzarası sunan kuleye ücretsiz çıkılabiliyor.

8. Royal Library:

1999’da tamamlanan The Black Diamond binasında hizmet veren Royal Library, ülkenin ulusal kütüphanesi olarak Kopenhag Üniversitesi’nin kütüphanesine de ev sahipliği yapıyor. Kendisi 17. yüzyıldan günümüze aşırı geniş bir koleksiyonu ağırladığı için Nordik ülkelerin en büyüğü ve dünyadaki sayılı örneklerden.

Royal Library’nin koleksiyonunu bir kenara alırsak mimarisi de görülmeye değer. Girişi ücretsiz olduğu için rahatlıkla gezebilirsiniz. Kütüphane kompleksinde Ulusal Fotoğraf Müzesi, etkinlik alanları, bir kafe ve bir mağaza da bulunuyor.

9. Amalienborg Palace:

Kraliyet ailesinin yaşadığı Amalienborg Sarayı, ziyarete açık olan bazı alanları ile Danimarka monarşisinin ve kraliyet kültürünün ufak bir özetini sunuyor. Londra’daki nöbet değişiminin bir benzerini Amalienborg Sarayı’nda da izlemeniz mümkün. Rosenborg Kalesi ile Amalienborg Sarayı arasında yapılan nöbet değişimi sarayın önündeki meydanda öğlen 12.00’de gerçekleşiyor.

150 yıllık kraliyet geçmişine dair bilgiler ve ailenin kişisel eşyalarından oluşan koleksiyonların sunulduğu sergiler için Amalienborg Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı. Giriş €13, Copenhagen Card ile ücretsiz.

#10. Frederiks Kirke – Marbled Church:

Amalienborg Sarayı’ndan sonra istikamet Marbled Church. Mimarisinde Vatikan’daki St. Peter’s Bazilikası’ndan ilham alınan yeşil kubbeli kilise için şehrin en görkemli yapılarından biri diyebiliriz.

1740’ta tasarlanan, 1894 yılında ancak tamamlanabilen kilisenin dış mimarisi tam bir rokoko ve barok stil örneği. Nordiklerin minimal va sade tasarımlarına alışmışken, ufak bir ayılma yaşamak isteyenler buyursun gelsin. 😊

11. Rosenborg Castle:

Kral Christian IV tarafında 17. yüzyılda yaptırılan Rosenborg Kalesi, Kopenhag’ın simge mimarilerinden biri. Kraliyet ailesine ait 400 yıllık bir koleksiyonun sunulduğu kalede, ailenin sanat koleksiyonunu, taç giyme tahtlarını, Venedik cam ve kişisel mücevher koleksiyonlarını görebilirsiniz. Kalenin bahçesi de ayrı güzel, eklemeden geçmeyelim. Pazartesi günleri kapalı. Giriş €16, Copenhagen Card ile ücretsiz.

12. Torvehallerne Market:

Norreport İstasyonu’nun yanında yer alan Torvehallerne Market, Kopenhag’ın en ünlü yiyecek pazarlarından biri. Danimarka ve Avrupa mutfaklarından örnekler sunan onlarca kahve barı, kafe ve restoranın bir arada bulunduğu bir ortam sunuyor. Aralarda şarküteri ve fırın da bulmak mümkün.

13. Reffen Street Food:

Danimarkalılar eski endüstriyel alanları bir şekilde dönüştürüp modern şehir hayatına katma konusunda inanılmaz yol kat etmiş durumdalar. Onlardan biri de Refshaleøen’deki Reffen Street Food Market. Girişimciler ve yaratıcı gruplar için kolektif bir alan oluşturma fikriyle kurulan Reffen, aslında organik bir gıda pazarı.

Reffen’de yer alan standların gereksiz gıda tüketimini azaltmak, geri dönüşümü desteklemek, israfı engellemek, organik yemekler sunmak ve lokal gıdaları kullanarak tarımı desteklemek gibi birçok amacı var. Reffen için idealist bir yemek pazarı çevresinde kültürel deneyimi ve yaratıcı projeleri destekleyen bir ortam da diyebiliriz. Keyfi özellikle bahar ve yaz aylarında çıkacak harika bir konsept bizce. Şehrin yeni trendi olarak mutlaka ziyaret edilmeli.

14. Assistens Cemetery:

Assistens Mezarlığı, Danimarkalı ünlülerin, yazarların ve sanatçıların mezarlarının bulunduğu koca bir alanı kapsıyor. Uzun ağaçları ve bol yeşili ile Norrebro’da geniş bir alanı kaplayan mezarlık, Hans Christian Andersen’in ve onun gibi ünlü birçok Danimarkalının mezarına ev sahipliği yapmasının yanı sıra büyük park alanları ve koşu parkurları ile çevrede yaşayanların spor yapmak için de sıklıkla tercih ettiği bir yer.

15. Jaegersborggade:

Assistens Mezarlığı’nın yakınındaki Jaegersborggade, Kopenhag’ın en sevilen sokaklarından biri. Norrebro’daki dönüşüme uyum sağlayarak şehrin en popüler noktalarından biri haline gelen Jaegersborggade’deki galerileri ve konsept butikleri gezmeyi, arada Meyers Bageri’den alacağınız bademli kruvasan ile küçük bir mola vermeyi unutmayın.

Şehrin en popüler kahvecisi Coffee Collective’e uğrayabilir, geziyi bahar aylarına denk getirirseniz ikinci el pazarına bile rastlayabilirsiniz.

16. Grundtvig’s Church:

Danimarka’da önemli bir yeri olan rahip ve reformist Grundtvig’in anısına açılan kilisenin geçmişi çok da uzak sayılmaz. 1940 yılında tamamlanan Grundtvig’s Church, geometrik yapısı, gotik iç mimarisi ve ekspresyonist stili ile şehrin en dikkat çeken mimarileri arasında yer alıyor. Avrupa’da bu tarz yapılara çok denk gelmediğimiz için vakti olanların plana dahil etmesini öneririz.

KOPENHAG EN İYİ MÜZELER

Sonuçta Avrupa’nın en güzel, Nordik ülkeler arasında en sevilen rotalardan biri olan Kopenhag’dan söz ediyoruz. Gelişmişlik seviyesine çok ülkenin ulaşamayacağı Kopenhag, haliyle kültür sanat yönünden de çok zengin. Biz de Kopenhag rehberimize 3-4 günlük bir gezide mutlaka uğramanız gereken en iyi Kopenhag müzelerini ekleyelim istedik.

1. National Museum of Denmark: 

Eskiden kraliyet ailesinin yerleşkelerinden biri olan Prince’s Mansion’da ziyaret edilen Danimarka Ulusal Galerisi, taş çağından başlayarak, Viking dönemini, Orta Çağ’ı, Rönesans’ı ve günümüzü anlatıyor. Etnografik teması öne çıkan müzede Danimarka kültürüne ve tarihine dair detaylı bilgilere ulaşmak mümkün.

Özellikle, Viking bölümüne mutlaka zaman ayrılmalı. Galeriye gitmişken, Restaurant SMÖR’de smorrebrod adlı açık sandviçlerle ufak bir mola da verebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı. Giriş €13, Copenhagen Card ile ücretsiz.

2. SMK the National Gallery of Denmark:

14. yüzyıldan başlayarak günümüze kadarki süreci detaylıca ele alan SMK the National Gallery, kraliyet ailesi tarafından kurulan bir müze olarak Danimarka’nın en büyük sanat arşivi olma özelliğini taşıyor.

Danimarka’nın sanat vizyonunu ve Batı kültürünü geniş bir perspektifte sunan müzenin koleksiyonu kraliyet ailesi koleksiyonundan geldiği için oldukça geniş, diğer Nordik ülkelerin yanı sıra Avrupa sanatından da örnekler sunuyor. Pazartesi günleri kapalı. Giriş €16, Copenhagen Card ile ücretsiz.

3. Ny Carlsberg Glyptoteket:

Danimarkalı bira markası Carlsberg’in kurucusu Carl Jacobsen’in sanat ve koleksiyonerliğe olan ilgisinden yola çıkarak 1897 yılında kurulan Glyptoteket, antik dönemden 19. yüzyıla kadarki süreci kapsayan geniş bir koleksiyona sahip.

Danimarka sanat tarihine ışık tutan bir koleksiyonun sergilendiği eserler arasında Yunan, Roma, Mısır ve Fransız sanatına ait örnekler de görebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı. Giriş €15, Copenhagen Card ile ücretsiz.

4. Design Museum Denmark:

1890 yılında Sanat ve Tasarım Müzesi olarak kurulan Design Museum Denmark, bugün yalnızca Danimarka’dan değil, İskandinavya genelinden ve Asya’dan da birçok sanat, zanaat ve endüstriyel tasarım ürününe ev sahipliği yapıyor. Pazartesi günleri kapalı. Giriş €15, Copenhagen Card ile ücretsiz.

5. Thorvaldsen’s Museum:

Danimarka’nın ünlü heykeltıraşlarından Bertel Thorvaldsen’in eserlerinin bulunduğu Thorvaldsen’s Museum’da sanatçının Neo Klasik döneme ait geniş çaplı heykel çalışmalarının yanı sıra eskiz, mektup, kişisel koleksiyonu ve sanat çalışmalarına dair diğer eserleri de görebilirsiniz. Müze, 1848 yılında kurulmuş ve Danimarka’nın en eski müzesi olarak ayrı bir önem taşıyor. Pazartesi günleri kapalı. Giriş €9.5, Copenhagen Card ile ücretsiz.

6. Louisiana Museum of Modern Art:

Kopenhag şehir merkezine 40 dakika uzaklıktaki Louisiana Museum of Art, 1958 yılında Danimarka’nın modernist sanatçıları için kurulmuş. Danimarkalı modern sanatçıların eserlerinin yanı sıra dünyadan da geniş bir koleksiyonun sergilendiği müzede; 1945’ten günümüze 4.000’in üzerinde eseri dönem ve stil sırasıyla görebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı. Giriş €17, Copenhagen Card ile ücretsiz.

KOPENHAG’IN INSTAGRAM NOKTALARI

Nordik ülkeler mevsimleri ve gün ışığı saatlerinin süresi bakımından hafiften melankolik bir imaj çiziyor olsa da Kopenhag bu konuda gerçek bir istisna. Şehrin rengarenk sokakları ve farklı mimarisi fotojeniklik anlamında bambaşka bir ortam sunuyor. İnsan etrafı mı gezsin, fotoğraf mı çeksin bilemiyor bazen. En iyisi biz Kopenhag’ın Instagramlık noktalarını da listeleyelim, kimse dönüşte ‘kaçırdık’ diye üzülmesin!

#1 Nyhavn: Yan yana dizili rengarenk evlerle kanal manzarasını birleştiren Nyhavn, Kopenhag’da en çok fotoğraflanan yerlerden biri.

#2 Superkilen Park: Superkilen’i çizgileriyle tanıdık, kaykay bahane fotoğraflaması şahane.

#3 Bannana Park: Superkilen’e gitmişken, graffiti seviyorsanız Bannana Park’a da uğrayabilirsiniz.

#4 Nyboder: Sapsarı nostaljik evlerle resmen bir film platosu!

#5 Kronprinsessegade: Nyboder’de görmeniz gereken sadece sarı evler değil, ara sokakları da keşfetmeniz lazım. Bu sokağın adını mutlaka not edin.

#6 Magstraede: Şehir merkezinde, Orta Çağ dokusu, yan yana dizili renkli evleri ile sevilen bir diğer sokak. Biraz Amsterdam’ı da andırıyor sanki.

#7 Grabrodretorv: Merkezde hafif Brugge, hafif Amsterdam etkili küçük bir meydan. Renklerini çok sevdik, baharda yeşillenince çok daha güzel oluyordur.

#8 Sankt Annae 8: Christiania sonrası yürüyerek ulaşacağınız bu sokakta Bavyera hissi yaşatan sarı bir ev var!

#9 Rundetaarn: Şehir merkezindeki bu spiral kule, özellikle beyaz renkli açık tonda fotoğraf çekmeyi sevenlerin favorisi. Buram buram minimalizm.

KOPENHAG YEME İÇME ÖNERİLERİ

Kopenhag yeme içme listemizdeki mekanları buraya not etmek istedik. Daha detaylı bir rehber için sizi şu yazımıza alalım: KOPENHAG YEME İÇME ÖNERİLERİ & KOPENHAG’IN EN UCUZ MEKANLARI

1. Kopenhag’da Kahvaltı:

Kopenhag’da konaklayacağınız yerde kahvaltı etme imkanınız yoksa ve mekan denemeyi seviyorsanız şehrin en iyilerinden Moller Kaffe og Kokken ve Mad & Kaffe aklınızda olsun. Hamur işi için Brodflov, vegan menüsü ile Souls, yulaflı kaseleri ile Grod listemizdeki diğer seçenekler.

2. Kopenhag’da Pastane ve Fırınlar:

Kuzey Avrupa’da fırın ve pastaneler en ekonomik yeme içme alternatifleri arasında. Kopenhag’ın en eskisi Sankt Peders Bageri, en sevilenlerinden Meyers Bageri, en trend olanlardan Juno the Bakery bizim merak ettiklerimizdi. Listeye Lille Bakery, Bageriet Brod ve Brod’u da alabilirsiniz.

3. Kopenhag’ın En İyi Kahvecileri:

Kopenhag kahvecileri ile meşhur bir şehir. Hem dinlenmek hem de lezzetli kahveler içmek için Kopenhag gezi listenize Coffee Collective, Democratic Coffee, At the Counter, Sonny, Cub Coffee Bar, Atelier September, Ipsen & Co., Andersen & Maillard, Central Hotel og Cafe’s, Rist Kaffeebar ve Prolog Coffee Bar’ı ekleyin. Kahve içmek istediğinizde hangisine yakınsanız ufak bir mola verebilirsiniz böylece.

4. Kopenhag Ekonomik Yeme İçme Önerileri:

Pizzacı Gorm’s ve Mother, yulaf kaseleri ile bilinen Grod, üniversitenin yakınındaki Paludan Book Cafe, sandviççi Smagslaget, deniz mahsüllü sokak lezzetleri için Hooked Seafood Kitchen, burgerci Halifax, sosisli sevenler için de John’s Hotdog Deli ve DOP en uygun seçenekler. Detaylı yazısını okumayı unutmayın.

KOPENHAG’DA KONAKLAMA – KOPENHAG’DA NEREDE KALINIR

Kopenhag, genel olarak pahalı bir şehir olduğundan haliyle konaklama alternatifleri de aynı oranda pahalı. Ekonomik konaklama seçeneği çok az olduğu için erken hareket etmek çok önemli. Uçak biletinizi aldığınız gibi Kopenhag’da ucuz konaklama konusuna odaklanmanızda fayda var.

Biz Kopenhag gezimizde Crowne Plaza Copenhagen Towers’da kaldık. Konumu havalimanı ile merkez arasında kalıyor, önünde metro istasyonu olduğu için merkeze de 15 dakikada rahatça gidebiliyorsunuz. Otel olanakları bakımından oldukça zengin ve çok konforlu.

Havalimanı servisinin olması bizim çok işimize yaradı ve kahvaltısı da güne başlangıç açısından çok güzeldi. Yakınında bir alışveriş merkezi olması, akşam etkinliği açısından bizi mutlu etti. En azından dinlendikten sonra biraz daha gezme fırsatı bulabildik. Kopenhag gezimizdeki davetleri için kendilerine ayrıca teşekkür ediyoruz.

KOPENHAG’DA UCUZ KONAKLAMA ÖNERİLERİ

Kopenhag’da konaklama için en çok önerilen bölgeler şehir merkezi, Vesterbro ve Osterbro. Kopenhag’da ucuza konaklama yeri arayanlar için de Vesterbro bölgesinde Comfort Hotel Vesterbro, Scandic Webers, Urban House Copenhagen by Meininger, Zleep Hotel ve şehir merkezindeki Generator Copenhagen’i önerebiliriz.

Kopenhag araştırmaları esnasında gördüğümüz en ucuz konaklama bütçesi ise Norrebro’daki a&o Copenhagen’a ait. Norrebro bölgesi konaklama için çok önerilmiyor, fakat otel toplu taşıma imkanına sahip olduğu için değerlendirilebilir.

Kopenhag’da ucuz konaklama önerileri ile birlikte Kopenhag Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Kopenhag ile ilgili tüm fotoğraf ve gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journavelkopenhag etiketiyle ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Bu gezinin diğer yazısı:

KOPENHAG YEME İÇME ÖNERİLERİ: KOPENHAG’IN EN UCUZ MEKANLARI