Karadağ’ın en sevdiğimiz Perast’tayız! Hazırsanız, Perast Gezilecek Yerler listemizden oluşan Perast Gezi Rehberi’mize başlıyoruz! Karadağ deyince akla gelen ilk iki yer Budva ve Kotor olabilir. Ancak, bizce Kotor Körfezi’nin küçük ve pastoral kasabası Perast görülmeden bir Karadağ gezisi kesinlikle eksik kalır. Kotor’a 20 dakika uzaklıktaki tatlı Perast, son derece sessiz, sakin ve huzurlu bir yer. Orta Çağ döneminden bugüne uzanan, UNESCO koruması altında şirin bir yer.

Kotor hareketli, genç ve dinamik ise Perast ağırbaşlı, huzurlu ve romantik. Taş evleri ve bol çiçekli sokakları ile bize Ege kasabalarını hatırlatan küçük bir kasaba. Ayrıca, iki minik adası Our Lady on the Rock ve St. George ile de Kotor Körfezi’nin simgesi. Daha yazının başında öve öve bitiremedik; en iyisi lafı çok uzatmadan Perast Gezi Rehberi’ne geçelim!

PERAST GEZİLECEK YERLER

Perast, her yeri 2-3 saatte gezilen küçücük bir kasaba. Sokaklarında turlayıp kasabayı şöyle bir gördükten sonra adalara gitmek için bot turu yapabilirsiniz. Geri kalan zamanı da Perast ve çevresindeki mekanlarla plajlara ayırmak en ideal plan.

1. Perast Sahili:

Baştan sona 15 dakikada yürüyeceğiniz, sadece tek bir ana caddesi var. Ayrıca, kasaba Kotor Körfezi kıyısında ve inanılmaz güzel manzaralara sahip. İnsanın sahilde yürüdükçe içi açılıyor resmen. O yüzden de buraya geldiğinizde yapacağınız ilk iş Perast sahilinde kısa bir yürüyüşe çıkmak olsun. Perast, Bob Ross tablolarından hallice bir yer olduğu için fotoğraf çekimi açısından da oldukça iyi manzaralara hakim.

2. Perast Sokakları:

Perast’ın taş evler ve bol çiçeklerle dolu nostaljik sokakları gerçekten de bir Ege kasabasını andırıyor. Aradaki fark; buranın Orta Çağ dokusu ile Venedik mimarisi. Karadağ’ın farklı medeniyetlerle şekillenen tarihi, hala görülebilen mimarilerinde buram buram hissediliyor. Perast’taki Venedik izlerini görmek de gezerken hiç zor olmayacaktır.

Kasabanın zamanında bir liman görevi görmesi, gelişimi ve mimari stili açısından da oldukça belirleyici olmuş. Nasıl ki eskiden varlıklı insanların malikanelerinin bulunduğu bir yerse, ziyaretçi kitesinden bile anlayacağınız şekilde günümüzde de üst seviye konumunu koruyor.

Perast’ın ara sokaklarında gezinirken kasabada yer alan 16 kilise ve 17 malikanenin bazılarına denk geleceksiniz; bazıları ilk günkü gibi, bazıları restorasyon sürecinde ama hepsi fazlasıyla görkemli.

3. Perast Müzesi:

1937’de açılan Perast Müzesi’nin koleksiyonu çoğunlukla Perast sakinleri ile varlıklı ailelerin bağışlarıyla ve belediye arşivinin dahil edilmesiyle oluşturulmuş. Müze, başta St. Nikola Kilisesi’nin önündeki belediye binasında açılıyor. Daha sonra ise günümüzdeki yeri olan Kaptan Bujovic’in malikanesine taşıyorlar.

Müze içerisinde hem Perast hem de Karadağ’ın denizcilik ve sanat ile ilgili tarihi arşivlerinin yanı sıra bölgeyi etnografik açıdan tanımlayacak objeler ve müze kütüphanesi de yer alıyor. Zaman zaman özel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Müze her gün 09:00 – 21:00 arası açık, giriş ücreti kişi başı €4.

Adres: Obala Marka Martinovica Caddesi

4. St. Nikola Kilisesi:

Sveti Nikola Kilisesi olarak da geçen bu yapı, 1616 yılında daha önceden var olan başka bir kilisenin kalıntıları üzerine yapılmış. Kilise, planlandığı gibi tamamlanmamış ama şu an şapeli ve kulesi ziyaret edilebiliyor.

Zaten Perast aktivitelerinden biri de St. Nicholas Kilisesi’nin 55 metre uzunluğundaki çan kulesine çıkmak. Çünkü; burası Perast’ın iki adasını da içeren panaromik körfez manzarasına hakim. Kilisiye giriş ücretsiz. Şapelindeki hazine bölümü için giriş ücreti €1, çan kulesine çıkmak ise €1. Kulenin merdivenleri dar ve alçak tavanlı olsa da sonuca değiyor. Kilise; Pazar günleri 10:30 – 18:00 arası, diğer günler 09:00 – 18:00 arası açık.

Adres: Obala Marka Martinovica Caddesi

5. Our Lady of the Rock Adası:

Our Lady of the Rock, Kotor Körfezi’nin Perast kıyısına doğru konumlanan iki adasından biri. Efsaneye göre her şey 1452 yılında bir denizcinin adanın bulunduğu noktadan bir Meryem ikonası bulması ile başlıyor. İkonanın ardından, seferden başarıyla dönen her denizci için buraya bir kaya parçası bırakılıyor. Gel zaman git zaman, tamamen elle yapılmış küçük bir ada oluşuyor. Tam 200 yılın sonunda da ada bugünkü halini alıyor.

Adayı oluşturan taş bırakma ritüeli Perast’ta halen devam eden bir gelenek. Her yıl 22 Temmuz günü gerçekleşen Fasinada Festivali de bu geleneğin ritüeli.

Kilisenin içindeki resimler ve Perastlı Jacinta Kunić-Mijović’in nakış ile 25 yılda işlediği goblen görülmeye değer. Bu nakışı bu kadar öne çıkaran detay ise Kunić-Mijović’in işleme esnasında gümüş ve altın renkli iplerin yanı sıra kendi saçlarını kullanması.

5.1 Our Lady of the Rock Adası’na Ulaşım:

Perast sahilinden kalkan teknelerde adaya ulaşım mümkün, gidiş dönüş kişi başı €5. Gittiğiniz tekne ile geri dönüyorsunuz. Our Lady of the Rock bir kilise adası olduğu için adaya giderken kapalı giyinmeniz gerek; yoksa giremiyorsunuz. Omuzlarınızın ve bacaklarınızın kapalı olmasına dikkat edin.

6. St. George Adası:

Our Lady of the Rock Adası’nın tersine Sveti Dorde adası tamamen doğal olarak oluşmuş. Ada üzerinde 12.yüzyıldan kalma bir Benediktin manastırı bulunduğu ve aktif olarak kullanıldığı için ziyarete kapalı. Manastır içinde kilise ve gözetleme kulelerinin yanı sıra Roma dönemi yazıtları ile Perast ve Kotor Körfezi’nde yaşayan önemli kişilerin mezarları da varmış.

Zaten çok uzun yıllar Perastlılar tarafından mezarlık olarak kullanıldığı için St. George Adası aynı zamanda Ölüler Adası olarak da anılıyor. Körfez turu yapan botlarla yakınına kadar gidilebiliyor.

PERAST’TA DENİZE GİRİLECEK YERLER

1. Peskovita Plaža Perast:

Perast’ın en ucunda yer alan mini bir plaj. Tekneler uğramadığı için gayet sakin; ancak çok küçük bir alanı var. Bu arada, kumlu bir plaj olmadığı için güneşlenme açısından çok da konforlu olmadığını eklemek gerek.

2. Pirate Bar:

Konum olarak Peskovita’nın bir gerisindeki Pirate Bar, Perast’a gelenlerin ilk tercih ettiği plaj diyebiliriz. Yazın çok kalabalık olabiliyor, beach club gibi hizmet verdiğinden daima müzik var. Şezlong, şemsiye kiralanabiliyor, restoranı ve barı olduğu için vakit geçirmesi keyifli.

3. Bajova Kula:

Perast’a araçla geldiyseniz rahatça gidebileceğiniz, Perast’a 1 km uzaklıkta bir plaj. Suyu çok güzel, plajı biraz çakıllı. Şemsiye ve şezlong kiralanabiliyor, işletmede bar ve restoran da mevcut. Sakinliği ile oldukça güzel bir yer, Kotor Körfezi’nin de en sevilen plajlarından biri.

PERAST YEME İÇME ÖNERİLERİ

Hepi topu tek bir ana caddesi olan Perast’ın en büyük yeme içme aktivitesi şüphesiz sahil kenarındaki restoranlar. Çoğu otellerin restoranı ama konaklamasanız da yemek için oturabiliyorsunuz. Bu arada, ara sokaklarda ve meydan çevresinde de farklı alternatifler var tabii ki.

Lüks bir yemek için Conte Hotel Restaurant, Akdeniz ve Karadağ mutfaklarının birleşimi için Konoba Skolji, ekonomik pizza çeşitleri için Bocalibre, Akdeniz mutfağı ve vegan seçenekler için Caffe Armonia aklınızda olsun.

PERAST’TA NEREDE KALINIR

Karadağ’da sakin bir konaklama noktası arıyorsanız Perast’ın seçeneklerine bakmak yerinde olur. Perast, küçücük bir kasaba ancak hem otel hem de guesthouse tipinde ev konaklaması alternatifleri bulmanız mümkün.

Konforlu bir otel arıyorsanız Karadağ için yüksek ama Avrupa geneline kıyasla uygun bir rakamı olan 4* Hotel Admiral’e, biraz daha uygunu için 3* Vila Perast Boutique Hotel’e, ev konaklaması için Apartments Jovanovic’e bakabilirsiniz.

Perast’taki en ucuz konaklama M&M Apartment & Rooms görünüyor. Perast, Kotor’dan araçla 20 dakika uzaklıkta olduğu için buraya günübirlik de gelebilirsiniz. Kasaba araç trafiğine kapalı, arabalar girişteki otoparkte bırakılıyor.

Bu gezinin diğer yazıları:

BUDVA GEZİ REHBERİ – BUDVA GEZİLECEK YERLER

KOTOR GEZİLECEK YERLER – KOTOR GEZİ REHBERİ

Perast’ta konaklama önerileri ile birlikte Perast Gezilecek Yerler ve Perast Gezi Rehberi’mizin sonuna geldik. Perast ile ilgili tüm gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!