Bugüne kadar defalarca Schengen vizesine başvurmuş, Schengen bölgesinde birçok gezi yapmış olsak da rotayı bir türlü İngiltere’ye çevirememiştik. Sıranın İngiltere’ye gelememesindeki en önemli sebeplerden biri tahmin edeceğiniz üzere ülkenin para birimi, diğeri de İngiltere’nin zorlu vize süreciydi. Para birimi konusunu bir şekilde çözeriz diye düşünsek de vizeyi alamamaktan çekiniyorduk. Sonuçta, İngiltere en zor vize veren ülkeler arasında. Ancak; Türk Lirası ve Pound arasındaki fark giderek artmaya başlayınca daha fazla dayanamadık, o arada merak da aldı başını gitti ve biz de gözleri karartıp İngiltere gezimiz için harekete geçtik.

Biletleri aldıktan sonra, sıra geldi meşhur İngiltere vizesine başvurmaya! İlk adımı ülkenin websitesindeki online formu doldurarak attık, randevumuzu alıp başvuru ücretimizi ödedikten sonra geriye belgelerimizi toplamak kalıyordu. Şu belgelerin listesine bir bakalım diye internette küçük bir araştırma turuna çıktık, çıkmaz olaydık. Vize başvuru formunu doldurduğumuz yerde evrak listesi yoktu, olaylar Schengen’den farklı bir noktaya gidiyordu, konuyla ilgili yazılmış yazıların hiçbiri birbirini tutmuyordu. Haliyle, iş başa düştü ve başvuru dosyamıza varlığımızı ve kazancımızı gösteren ne bulduysak koyup vizeyi alabilirsek bunun yazısını mutlaka paylaşalım ki herkes faydalansın dedik. Vizeleri aldığımıza, efsane bir Birleşik Krallık gezisi yapmış olduğumuza göre buyursunlar İngiltere Vizesi için Gerekli Evraklar Listesi!

Tower Bridge, Londra

İNGİLTERE TURİST VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR LİSTESİ:

 #1 Online Başvuru Formunun Çıktısı:

İngiltere için vize başvurusunda bulunacaksanız öncelikle şu websitesinden online olarak vize başvuru sürecinizi başlatmanız gerekiyor. Buradan öncelikle form doldurmanız, aşamaları izleyerek anlaşmalı vize acentesinden randevu almanız ve bu randevu gününe giderken doldurduğunuz formu başvuru dosyasına çıktı olarak eklemelisiniz.

#2 Vize Randevu Bildiriminin Çıktısı:

İngiltere vize başvurusunda Gov.uk sitesinden doldurduğunuz formun sonuna geldiğinizde vize başvuru dosyanızı konsolosluğa göndermek için anlaşmalı acenteden randevu almanız gerekiyor. İngiltere Konsolosluğu’nun Türkiye’deki anlaşmalı acentesi şu an TLS Contact adlı firma. Tüm İngiltere vize başvuruları bu firmadan yapılıyor ve başvuran kişi evraklarını bu acenteye gelerek konsolosluğa iletiyor. İşte o görüşme için, online vize başvuru formunuzu doldurduktan sonra randevu alacaksınız. Randevu tarih ve saatinizi seçtikten sonra sistem size bir bildirim veriyor, o bildirimin çıktısını başvuru dosyanıza ekleyin.

#3 Vize Başvuru Ücretinin Ödeme Dekontu Çıktısı:

İngiltere vize başvurusunda Gov.uk sitesinden doldurduğunuz formun sonuna geldiğinizde ve belgelerin konsolosluğa gönderilmesi için acente randevunuzu aldığınızda süreci resmiyete kavuşturmak için vize ücretinizi online olarak ödemeniz gerekiyor. Bu ödemenin dekont çıktısını da başvuru dosyanıza eklemelisiniz.

Notting Hill, Londra

#4 Pasaport ve Son 10 Yıl İçinde Kullanılmış Pasaportlar:

En az 6 ay geçerli, en az 2 boş sayfası bulunan güncel pasaportunuzu başvuru esnasında acenteye teslim ediyorsunuz. Giderken yanınızda son 10 yıl içinde kullandığınız pasaportları da götürün. Bizimkileri almadılar ama yanınızda bulunsun.

#5 Uçak Bileti Rezervasyonları:

İngiltere’de gideceğiniz şehre ait uçak bileti rezervasyonları başvuru dosyasına eklenmeli. İngiltere vize başvurusuna eklenecek her belgede inandırıcılık ve belgeler arasındaki bağlantı esas alındığı için biletlerin kesilmiş olması ve bu kesin rezervasyonların başvuruya eklenmesi daha inandırıcı olacaktır. Biz kesilmiş biletlerimizle başvuruda bulunmuştuk.

#6 Otel Rezervasyonları:

İngiltere’de seyahatiniz boyunca konaklayacağınız ev, otel, hostellere ait rezervasyon çıktıları başvuru dosyasına eklenmeli. Rezervasyonların üzerinde adınız olmalı, ailece gidiyorsanız tüm aile bireylerinin isimleri rezervasyonda görünmeli.

Londra’nın ünlü taksileri

#7 İş ve Öğrenim Durumuna göre Hazırlanacak Evraklar:

 İngiltere vize başvuru dosyanıza yukarıdaki belgelerin haricinde iş ve öğrenim durumunuza göre maddi kazancınızı, harcama kaynağınızı ya da desteğinizi gösteren belgeler eklemeniz gerekiyor.

Bu belgeler; öğrenci, çalışan, emekli, işveren, ev hanımı ve devlet memuru olmanıza göre değişiyor. Bu yazıda ‘Çalışanlar’ için hazırlanması gereken belgeleri anlatıyoruz. Bulunduğunuz kategoriye göre hazırlamanız gereken evrakların detaylarını aşağıdaki linklere tıklayarak görebilirsiniz.

İlgili Yazılar: Öğrenciler İçin İngiltere Turistik Vize Başvuru Evrakları 

 İngiltere Vizesinde SSK’LI Çalışanlar için Gerekli Belgeler Listesi

#7.1 Şirket İzin ve Vize Talep Belgesi: İngiltere Konsolosluğu’na hitaben İngilizce olarak yazılmış, Kişinin adı soyadı, pasaport bilgileri, seyahat nedeni, mesleği, unvanı, şirkette çalışmaya başladığı tarihin, kalan izin günlerinin, seyahat tarihlerinin belirtildiği yazı. Şirket izin belgesi şirketin antetli kağıdına hazırlanmalı, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

#7.2 Şirketin Faaliyet Belgesi: Ticaret Odası’ndan güncel olarak, İngilizce alınmış olmalı. Bu belge online olarak alınabiliyor.

#7.3 Şirketin Vergi Levhası Fotokopisi: Güncel olarak alınmış olmalı.

 #7.4 Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi: Bazı sitelerde bu belgenin İngilizce’ye tercüme edilmiş versiyonu ile verilmesi gerektiği yazıyor; ancak biz Türkçe olarak sunduk. Bir sorun yaşamadık.

#7.5 Şirketin İmza Sirküleri Fotokopisi: Şirkette imza yetkilisi olan kişilerin imza örneklerinin bulunduğu belge.

#7.6 Çalışanın SGK İşe Giriş Bildirgesi: Kişinin tüm sigortalı çalışma geçmişini gösteren belge, şirketinizdeki ilgiliden talep edebilirsiniz.

Carlton Hill, Edinburgh

#7.7 Çalışanın SGK 4A Hizmet Dökümü: E-devlet’ten alınabiliyor, 4A ve barkodlu olması gerekiyor.

#7.8 Çalışanın Maaş Bordroları: Son 3 aya ait, şirket imza yetkilisi tarafından ıslak imzalı, kaşeli.

 #7.9 Çalışanın Banka Hesap Dökümleri ya da Hesap Cüzdanı: Kişinin bankadan ıslak imzalı, kaşeli, banka yetkilisinin imza sirküleri ile alınmış, en az 4.000 TL bakiyeli, son 3 aya ait hesap dökümleri ya da hesap cüzdanı. Biz 10.000 TL göstermiştik.

#7.10 Çalışanın Diğer Maddi Kaynakları: Varsa tapu belgesi, varsa araç ruhsatı, üzerinize ev varsa yapılmış kira kontratı, aileden gelen düzenli bir gelir var ise bu gelirin girdiği banka hesap dökümü ve ek maddi kaynağı gösterebilecek her türlü belge.

 #7.11 Çalışanın Nüfus Kağıdı / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus kağıdı ya da yeni kimlik kartının ön arka yüzlerinin fotokopisi.

#7.12 Çalışanın Tam Vukuatlı Nüfus Kaydı: Başvuru sahibinin tam vukuatlı nüfus kaydı başvuru dosyasına eklenmelidir. Bu belgede ailedeki tüm evlenme ve boşanmalar, birinci dereceden aile bireyleri ve ikamet adresi görülmelidir. Tam Vukuatlı Nüfus Kaydınızı nüfus müdürlüğünden ya da e-devlet’ten alabilirsiniz. E-devlet üzerinden alacaksanız kaydın istendiği şekilde olmasına dikkat edin; çünkü birkaç versiyonu olabiliyor.

Edinburgh, İskoçya

#8 Destekleyici Belgeler:

İş ve öğrenim durumunuza göre ekleyeceğiniz maddi kazanç ve destek belgelerinin haricinde, sizden başvurunuzu desteklemeniz için ek belgeler sunmanız bekleniyor. Bu ek belgeler, kendinizle ve seyahatinizle ilgili daha detaylı bilgi vermek için gerekiyor.

#8.1 Gezi Planını Belirten Ek Dilekçe: Online vize başvuru formunuzu doldururken gezi programınızın detaylı yazılmasını isteyen bir bölüme geleceksiniz. Biz planımızı ayrıca bir dilekçe olarak da sunduk. Özellikle, bizim gibi Londra’nın yanı sıra İngiltere’nin başka şehirlerinde ya da İskoçya’da da gezecekseniz belirtmek iyi oluyor.

 #8.2 İngiltere’de İç Hat için Kullanacağınız Tren Biletleri, Uçak Biletleri Rezervasyonları: İngiltere’de tek bir şehirde olmayacaksanız, iç hatlarda başka şehirlere gidecekseniz ve bu gezilerin biletlerini internetten almış durumdaysanız, bu biletlerin çıktılarını dosyanıza ekleyebilirsiniz. Örneğin; biz tüm dokümanların yanı sıra Edinburgh uçuşlarımızı ve Edinburgh – Londra tren biletlerimizi de dosyaya eklemiştik. Bu destekleyici rezervasyon bilgilerinizi #8.1’deki dilekçenin arkasına koyarak sunun.

 #8.3 Sürücü Belgesi Fotokopisi: Bu maddeyi internette sadece bir sitede görüp, zarar gelmez diye ekledik. Biz bir zararını görmedik. 😊 O yüzden ehliyet belgenizi arkalı önlü fotokopi çekip siz de ekleyin. 😊😊

#8.4 İngiltere’de Araç Kiralama Rezervasyonu: İngiltere’de ya da bu gezi esnasında gideceğiniz herhangi bir Birleşik Krallık ülkesinde kullanmak üzere araç kiraladıysanız başvuru dosyanıza ekleyin.  

 #8.5 Güncel ve Eski Pasaportlarda Bulunan Tüm Vizelerin Fotokopileri: Schengen vizesi başvurusunda yaptığımız gibi, son 10 yılda aldığımız tüm vizelerin fotokopilerini çektik. Başvuru esnasında eski pasaportlarımızı almadılar ama bu fotokopileri konsolosluğa iletmek için sistemden taradılar.

#8.6 Güncel ve Eski Pasaportlarda Bulunan Tüm Giriş – Çıkışların Fotokopileri: Üstteki maddede olduğu gibi, yine Schengen vizesi başvurusunda izldiğimiz bir yöntem bu da. Son 10 yılda yaptığımız tüm ülke giriş çıkışlarının fotokopilerini çektik. Aynı şekilde, başvuru esnasında eski pasaportlarımızı almadılar ama bu fotokopileri konsolosluğa iletmek için sistemden taradılar.

#8.7 Erkekler için Askerlik Durum Belgesi: Başvuru dosyanıza askerlik durumunuzla ilgili belge ekleyebilirsiniz. Biz bu belgeyi E-devlet üzerinden barkodlu olarak alıp çıktı olarak ekledik.

Liverpool Street, Londra

İNGİLTERE VİZE BAŞVURUSU İÇİN BİYOMETRİK FOTOĞRAF

İngiltere’ye vize başvurusun hazırlamanız gereken belgeler arasında biyometrik fotoğraf bulunmuyor; çünkü bir süredir bu fotoğrafı doküman teslimine gittiğinizde anlaşmalı acente web kamera ile çekiyor. Zaten bu biyometrik ölçülerini doğru tutturabilmiş fotoğraf stüdyosu sayısı bir elin 5 parmağını geçmiyor. İsabet olmuş, acente de olması gerektiği gibi çekiyorlar. 😊

İngiltere vizesi başvurusu için gerekli evraklar listemizin de böylece sonuna geldik. İngiltere ve Birleşik Krallık ile ilgili fotoğraf ve notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından #journaveluk etiketi ile ulaşabilirsiniz. Vize süreciniz için şimdiden kolaylıklar diliyoruz! Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Notting Hill, Londra