Hamburg’da Gezilecek Yerler‘i anlattığımız Hamburg Gezi Rehberi‘mize hoş geldiniz! Kuzeyli yaşam stiline ve dolu dolu bir kültürel zenginliğe sahip olan bu fazlasıyla cool şehre karşı duramadık ve Berlin gezimizin iki gününü Hamburg’a ayırarak, sonunda Hamburg ile tanıştık! Elbe Nehri çevresinde kurulan bu şehri yürüyerek gezmek gerçekten de en iyi seçenekmiş; kanallar ve köprüler arasında şehri adımlarken hem gördüklerimiz, hem tattıklarımız, hem de Hamburg’un kuzeyli havası bize çok iyi geldi!

Almanya’nın en büyük ikinci şehri ve en büyük limanına ev sahipliği yapan bir şehirden bahsediyoruz. Her liman şehri gibi, Hamburg’un da kendine has, zengin bir karakteri var; ancak tabii ki Hamburg’un bugünkü duruşunda Kuzey ülkelerine olan yakınlığı ve geçmişi de oldukça etkili olmuş. Tüm bu özelliklerin bir arada hissedildiği, şehir dinamiğinin hiç bitmediği ve kendini çok iyi geliştirmiş bir Avrupa şehri gezmek istiyorsanız Hamburg’u kesinlikle çok seveceksiniz!

HAMBURG’DA GEZİLECEK YERLER

Hamburg’u gezmek için en az 2 tam gün, mümkünse 3-4 günlük bir plan iyi olur. Şehrin turuncu-kızıl mimarisini doyasıya görmek, kanallar arasında gezintiye çıkmak için ise iyi bir yürüyüş rotası ile hareket etmek en güzeli. Yürüyüş rotası için planı bizim yaptığımız gibi, şehrin eski ve yeni bölümleri olarak ikiye ayırabilirsiniz.

1. JUNGFERNSTIEG

Yürüyüş rotasına Jungfernstieg ile başlayalım. Şehrin en önemli bulvarlarından biri olan Jungfernstieg’in büyük kısmı Hamburg’un Neustadt olarak adlandırılan yeni bölgesinde bulunuyor ama doğusunda eski bölgesi ve old town’u olan Altstadt’a kadar uzanıyor. Burası bir merkez nokta gibi olduğundan, çevresinde çok sayıda turistik mekan, mağaza ve hatta alışveriş merkezi görebilirsiniz.

Bulvar, şehrin Alster Nehri ile beslenen yapay göllerinden biri olan Binnenalster Gölü’nün etrafında uzanıyor, o yüzden Küçük Alster olarak adlandırılan bölgede gezerken mis gibi şehir manzaralarına şahit olmak da turun bonusu.

2. HAMBURG RATHAUS

Biz yürüyüş rotamızı takip ettiğimiz için Hamburg Gezilecek Yerler listesine Jungfernstieg bulvarı ile başladık; ancak tabii ki asıl açılış belediye binası Rathaus ile olacak. 😊 Şehrin en görkemli yapılarından biri, hatta Avrupa’nın en göz alıcı belediye binalarından biri olan Hamburg Rathaus, yolunuzun mutlaka düşeceği bir nokta.

Zaten gezdiğiniz diğer Avrupa şehirlerinden de dev gibi belediye binasının hemen önündeki kocaman meydan manzaralarına alışıksınızdır; işte burası da öyle bir yer! Yapımı 1897 yılında tamamlanan Neo-Rönesans stilindeki mimarisi ile mutlaka rotanızda olsun, avlusu da son derece keyifli.

3. HAMBURG OLD TOWN

Hamburg’un eski şehir merkezindeki bazı noktaları listemize ayrıca dahil ettik; ama özellikle şehrin bu kısmını görmek isteyenler için yürüyüş rotanızda olması gereken yerleri bu başlık altında toplayalım. Hamburg’un old town rotasına Hamburg Rathaus ile başlayın, Börsenbrücke ve Trostbrücke köprülerini geçerek devam edin.

Buradan sonra, dünyanın bir zamanlar en yüksek yapısı olan St. Nikolai Anıtı’nı, geçmişte önemli bir takas pazarı olan Hopfenmarkt’ı, Hamburg’un en eski evlerinin olduğu Deichstrasse’yi ve oradan da antrepo bölgesi olan Speicherstadt’ı göreceksiniz. Speicherstadt bölgesinin bol kanallı sokaklarında geçen rotanıza Chilehaus binası ile devam edip, şehrin en önemli kiliselerinden biri olan St. Catherine ile sonlandırabilirsiniz.

4. MÖNCKEBERGSTRASSE

Hamburg’un ana alışveriş caddelerinden biri olan Mönckebergstrasse; Altstadt bölgesinde, Rathaus ile tren istasyonu arasında yer alıyor. Trafiğe kapalı bir bölge ve çok sayıda hem ulusal, hem global çok sayıda markanın mağazalarına, İskandinav tasarım butiklerine ve Hamburg stili kafelere ev sahipliği yapıyor.

Burayı sadece alışveriş için değil, daha çok Hamburg’un Kuzey etkili markalarını görmeniz için de özellikle önermek istedik. Şehrin genel havası hakkında fikir sahibi olmak için dolaşılması gereken bir nokta.

5. ST. MICHAELIS KİLİSESİ

St. Michaelis, Hamburg’un en ünlü kilisesi. Rathaus’a 15 dakika yürüme mesafesindeki bu kilise, en çok da kulesi ile popüler. 132 m uzunluğundaki kulenin seyir terasından şehri panaromik açı ile izleyebilir, fotoğraflayabilirsiniz. Özellikle, şehri yukarıdan görmeyi sevenlerin hoşuna gidecek bir yer olduğunu düşünüyoruz.

Kuleye 453 basamaklı merdivenle veya asansörle çıkabiliyorsunuz, iki şekilde de çıkış ücreti aynı. Kilisedeki bir diğer aktivite ise, kuledeki manzara terasının bazı günler geceleri de ziyarete açık olması. Nachtmichel adı verilen bu etkinliğin fiyatı biraz daha yüksek olmakla beraber, eğer denk geliyorsanız Hamburg gezisi için farklı ve keyifli bir etkinlik olabilir.

St. Michaelis Kilisesi’ne giriş ücretsiz. Kule terası Mayıs – Eylül arası 09:00 – 19:30 arası, Kasım – Mart arası 10:00 – 17:30 arası, Ekim’de ise 09:00 – 18:30 ziyarete açık. Kuleye çıkış ücreti yetişkinler için €6, çocuklar için €4. Nachtmichel gece etkinliği için bilgiyi şu siteden alabilirsiniz.

6. ELBPHILHARMONIE

Sıra geldi Hamburg’da en bayıldığımız mimariye! 2016’da açılan Elbphilharmonie, Hamburg’un 1875’te inşa edilen en eski antreposu üzerine oturtularak yapılan, içinde konser salonu, konut ve otel bölümleri bulunan karma bir yapı. Esasen konser salonu ile biliniyor ve bu güzel bina her yıl çok sayıda performansı ağırlıyor. Hatta, Hamburg’da olduğumuz dönemde burada Gaye Su Akyol konseri gerçekleşmişti. Böyle sürprizlerle karşılaşmanız da mümkün; ancak biletlerin çok hızlı bir şekilde tükendiğini belirtmeden geçmeyelim.

Yapı, İsviçreli mimarlık ofisi Herzog & de Meuron tarafından tasarlanmış ve 866 milyon €’ya mal olmuş. Hem maddi, hem de mimari olarak çok tartışmalı bir proje olsa da biz Elbphilharmonie’yi Hamburg’a çok yakıştırdık. Konser salonu gezilebiliyor, binanın bir de seyir terası var. Her ikisinin giriş ücreti var, ancak birini seçmek isterseniz teras kısmını tercih edebilirsiniz. Plaza adı verilen teras seyri için ücret kişi başı €2, ancak gezi için mutlaka önceden rezervasyon yapılmalı ve bileti de online alınmalı.

7. SPEICHERSTADT

Elbphilharmonie sonrası rotamızı Hamburg’un tarihi antrepo bölgesi olan Speicherstadt’a ve Hamburg’un kentsel dönüşüm bölgesi olan HafenCity’e çevirelim. Kızıl yapılar, depolardan dönüştürülmüş mekanlar, bol kahveci, köprü manzaraları fotoğraflar derken, Speicherstadt’ın Hamburg’da en sevdiğimiz bölgelerden biri oluşuna şaşmamak lazım. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki bu dev depo bölgesi, gerçekten de göz kamaştıran manzaraları ile gönlümüzün birincisi.

Speicherstadt’ın sokaklarında rastgele gezin, Kafferösterei’de kahve molası verin ve birçok köprünün yer aldığı bu bölgede bol bol fotoğraf çekin. Zaten o kadar fotojenik bir yer ki fotoğraf çekmeden durabileceğinizi pek sanmıyoruz. 😊

8. HAFENCITY

Speicherstadt’a gelmişken, bu bölgenin de içinde bulunduğu HafenCity’i de görmüş olacaksınız. HafenCity, Hamburg’un kentsel dönüşüm bölgesi. Kentsel dönüşüm deyince, öyle standart bir şey beklemeyin tabii; çünkü kendisi Avrupa’nın en büyük kentsel geliştirme projesi olarak kabul ediliyor.

Hamburg’un eski serbest limanlarından biri olan Grosser Grasbrook’ta 2008 yılında başlayan HafenCity projesinin 2025’te tamamlanması ve 12.000 kişinin yaşadığı, 40.000 kişinin çalıştığı bir bölge olması hedefleniyor.

9. KAROLINENVIERTEL & SCHANZENVIERTEL

Hamburg’da dolaşmayı en sevdiğimiz yerlerden biri de şehrin hipster bölgesi olan Karolinenviertel oldu. Karolinenviertel ve komşusu Schanzenviertel, yenilikçi iki bölge olarak çok sayıda güzel mekanın, bol sokak sanatının, fotojenik manzaraların ve tasarım butiklerinin sahibi.

Burada Berlin havasına bir tık yaklaştığınızı düşünebilirsiniz ama yine bir Hamburg ruhu taşıyor diyebiliriz. Bu çevrede bir kahve molası vermek isterseniz, şehrin en iyi kahvecilerinden biri olan Elbgold aklınızda olsun. 

10. HAMBURG FISCHMARKT

Hamburg’da yeterli vakti olanlar için hoş bir deneyim aktivitesi tavsiye edelim; şehrin balık pazarı Fischmarkt! Tamamen Pazar sabahına özel bir rota olarak sabah çok erken saatte uyanmayı gerektiriyor; ancak geziniz hafta sonuna denk geliyorsa listenizde olmasını öneririz. Kış mevsiminde sabah 06:00’da, yazın ise 05:00’te Elbe kıyısındaki balık pazarına gidebilirseniz, Hamburg için bir Pazar günü ritüeli haline gelen balık mezatını izleyebilirsiniz.

Ziyaretçileri genel olarak Cumartesi gecesi bu civardaki partilerden sonra sabaha karşı buraya gelip balık çorbası, balık ekmek ve balıklı atıştırmalıklarla kahvaltı edermiş. Bu açıdan balık pazarı hem deniz ürünlerinin alınabileceği bir yer, hem de Cumartesi geceleri için popüler bir son durak.

Mezat 08:00 – 09:00 arası sona eriyor, ancak mezatın yanı sıra burada bir şeylerde yeme şansınız var. Balık pazarında yapabileceğiniz bir diğer şey ise, Pazar sabahı 12:00’ye dek süren, canlı müzikli brunch’a katılmak. Önceden rezervasyon gerekiyor, kişi başı ücreti €22.

11. HAMBURG LİMANI: LANDUNGSBRÜCKEN

Hamburg geziniz bizde olduğu gibi hafta sonuna denk gelmiyorsa, Fischmarkt planını es geçip liman bölgesi Landungsbrücken’de kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Buraya yolunuz bir şekilde zaten düşecektir ama hem Fischmarkt ile aynı liman manzarasını görmek hem de balık – ekmek yemek için liman tarafına inmenizi tavsiye ederiz.

Landungsbrücken, bir zamanlar buharlı gemiler için bir iskeleymiş. Günümüzde ise Hamburg’un tren ve feribot sistemleri için merkezi bir nokta. Liman manzarasını izlerken çok sayıda deniz aracının bu rotadan geçtiğini göreceksiniz. Liman turu yapmak isterseniz tur botlarının da buradan kalktığını ekleyelim.

Bizim bu bölgeye gelmemizdeki hedef balık – ekmek yemekti. Liman boyunca çok sayıda balık – ekmek büfesi göreceksiniz; tavsiyemiz Brücke 10’a gitmeniz. Küçük gibi duran, ancak dolu dolu balık porsiyonu ile servis edilen Fischbrötchen adlı bu sandviçlerden mutlaka tadın.

12. ELBE TUNNEL

Liman bölgesinde uğrayabileceğiniz bir diğer yer ise 426 m uzunluğundaki Elbe Tüneli. Elbe Tüneli, Hamburg şehir merkezi ile güneyinde kalan rıhtım ve tersaneleri birbirine bağlamak amacıyla 1911 yılında açılmış. Hem bisikletli hem yaya trafiğine açık olması gezi rotalarına eklenme nedeni; iç kısmı seramiklerle kaplı tarihi tünelde yürüyerek karşı tarafa geçebilirsiniz. Tabii, bizde olduğu gibi sizin gezinize de restorasyonda denk gelmezse… 😊

13. ST. PAULI & REEPERBAHN

Amsterdam’daki Red Light’ın Hamburg versiyonu diyebileceğimiz St. Pauli bölgesi, asi futbol takımı, alt kültür sentezi ve Reeperbahn çevresindeki hareketli gece hayatı ve genelevleriyle ile ünlü. Aslında bu asi duruşu, semtin tamamına hakim diyebiliriz; bunu sokaklarında gezerken karşınıza çıkacak bol grafitti, mural ve antifaşizm sloganlı duvar yazılarından bile anlamak mümkün.

St. Pauli’nin hem geçmişte hem günümüzde kendinden konuşturan özellikleri olmuş. Örneğin, aslında bu semt 17.yüzyılda kenti veba ve cüzzamdan korumak için yapılan bir karantina bölgesiymiş. Başka bir yönden de, red light çevresindeki Herbertstrasse’ye kadınlar giremiyor ama erkeklerin de girmesi tavsiye edilmiyor. 😀 İşte, öyle bir yer.

Reeperbahn’ın ‘party hard’ kıvamındaki gece hayatının yarı sıra kabareler ve müzikaller için Schmidts Tivoli ve Operetenhaus gibi tiyatrolara uğranabilir. St. Pauli’deki iskelelerin çevresinde çeşitli balık restoranları, balık – ekmek yiyebileceğiniz büfeler ve tekne turları da görebilirsiniz. Son olarak, gezi listesinde bahsettiğimiz hipster Karolinenviertel semti de buraya oldukça yakın; lokal tasarım butikleri ve keyifli mekanları ile bu iki bölgeyi birlikte gezmek mümkün.

14. HAMBURG MÜZELERİ

Hamburg’da modern sanattan Alman klasiklerine, etnografiden denizciliğe, kahveden minyatüre uzanan birçok müzesi bulunuyor. Göçmenlik teması ile kurulan Ballinstadt Emmigration Museum, Hamburg’un 1200 yılık tarihini işleyen Hamburg Museum, şehrin en eski antrepolarından birinde denizcilik tarihini anlatan IMMH ve aynı konudaki bir diğer müze olan International Maritime Museum, Orta Çağ’dan günümüze Almanya’nın en önemli sanat eserlerini üç farklı binada ağırlayan Kunsthalle ve dünyanın en büyük demiryolu modelinin de bulunduğu ve çocuklu aileler için ideal bir yer olan Miniatur Wunderland, Hamburg’da en sevilen müzelerden bazıları.

Hamburg müzeleri ile birlikte Hamburg Gezilecek Yerler rehberimizin de sonuna geldik. Hamburg ile ilgili tüm fotoğraflarımıza ve gezi notlarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya hesabından ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Hamburg ile ilgili diğer yazılarımız:

HAMBURG’DA NEREDE NE YENİR – HAMBURG YEME İÇME ÖNERİLERİ

HAMBURG’DA NEREDE KALINIR – HAMBURG’DA UCUZA KONAKLAMA