Avusturya’nın tablo kasabası Hallstatt; son yıllarda sosyal medyada devamlı karşımıza çıkan etkileyici manzaraları ile artık herkesin görmeye can attığı bir Avrupa rotası. 7000 yıllık tuz madenleri, göl çevresinde olmanın sağladığı huzurlu doğası ve UNESCO koruması altındaki kasaba ortamı ile Avusturya’nın göz bebeklerinden biri olan Hallstatt; her geçen yıl daha da popüler bir turizm destinasyonu olma konusunda emin adımlarla ilerliyor.

Sizinle bu yazımızda buluştuğumuza göre; Hallstatt’a Nasıl Gidilir sorusunun cevabını arıyorsunuz. 🙂 Öncelikle Journavel’a hoşgeldiniz! Aşağıda; Viyana, Salzburg, Graz ve Münih’ten Hallstatt’a araç kiralayarak ya da toplu taşıma kullanarak nasıl gelebileceğinizi tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştık. Gezinizde yardımcı olması dileğiyle!

Yeri gelmişken;

Hallstatt Gezilecek Yerler yazısını okumak için tıklayın.

Münih’ten Hallstatt’a Giderken Sizi Bekleyen Manzaralar

HALLSTATT NEREDE

Hallstatt; Yukarı Avusturya’nın tatil bölgesi Salzkammergut’a bağlı bir kasaba olarak Hallstätter gölü kıyısında yer alıyor. Alp Dağları ile çevrili Hallstatt Gölü’nü haritada Salzburg ve Graz şehirleri arasına bakarak görebilirsiniz.

Hallstatt yolundaki manzaralara devam; Selam Canım!

HALLSTATT’A NASIL GİDİLİR

Hallstatt’a gelmek için öncelikle ya Avusturya’ya ya da Almanya’nın Bavyera bölgesine, örneğin Münih’e, gitmeniz gerek. Hallstatt’a yakın, Hallstatt ile birlikte değerlendirebileceğiniz şehirlere ulaşmak için Graz, Salzburg, Viyana ya da Münih uçuşlarını değerlendirebilirsiniz.

Avusturya’da Graz, Salzburg, Viyana ya da Almanya’da Münih’e geldikten sonra, trenle, otobüsle ya da araba kiralayarak Hallstatt’a ulaşabilirsiniz.

Araba kiralama demişken; nasıl yaparız diyenler için Yurtdışında Araç Kiralama: Nasıl Yapılır yazısını da buraya bırakalım.

Hallstatt’a Hoş Geldik!

HALLSTATT’A EN KOLAY NASIL VE NEREDEN ULAŞIRIM

Toplu taşıma ile Hallstatt’a en kolay Graz ve Salzburg’dan gidiliyor; ancak burayı illa ki göreceğim diyenler için Viyana da bir alternatif olabilir. Öte yandan, Graz ve Salzburg’a Türkiye’den çok sık uçuş olmadığı ve biletler genellikle pahalı olduğu için bu iki lokasyona göre daha ucuza bilet alabileceğiniz Münih de Hallstatt’a gelmek için bir diğer seçeneğiniz.

View this post on Instagram

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

HALLSTATT’A NASIL GİDİLİR

#1 Viyana’dan Hallstatt’a Nasıl Gidilir:

İlk Viyana seyahatimizde Hallstatt’a gelmek gibi bir hayalimiz vardı aslında; ancak işin detaylarına bakınca vazgeçtik açıkçası. İlk konu, Viyana’dan Hallstatt’a toplu taşıma ile gelmek yaklaşık 4 saat sürüyor.

Wien Hauptbahnhof’tan ya da Wien Westbahnhof’tan bineceğiniz trenlerle önce Attnang-Puchheim’a, oradan da aktarma yaparak Hallstatt’a ulaşabiliyorsunuz. Sefer saatlerine göre başka aktarmalar olabiliyor; biletinizi alırken seçtiğiniz seferin 3,5 saatin çok üzerinde olmamasına dikkat edin. Tren biletlerinizi önceden alırsanız tek yön, kişi başı €20’lara çözmeniz mümkün, sonrasında giderek artıyor ve son dakika alımlarda tek yönde €40’lara kadar çıkıyor. Yol uzun sürdüğü için, eğer Hallstatt’ta konaklamayacaksanız günübirlik gelmek için bizce biraz gereksiz. Araba kiralayarak gelmek daha iyi bir alternatif olabilir.

Hallstatt Medyanı

#2 Salzburg’dan Hallstatt’a Nasıl Gidilir:

Salzburg, Hallstatt’a kolayca gelebileceğiniz noktalardan biri. Salzburg’dan otobüsle, trenle ya da araba kiralayarak Hallstatt’a ulaşabilirsiniz.

En ucuz yöntem tabii ki otobüs. Sadece otobüs kullanarak gideceğiniz opsiyon için Salzburg Tren İstasyonu’nun yanından kalkan 150 numaralı otobüse binerek önce Bad Ischl’a, oradan 542 numaralı otobüsle aktarma yaparak Gosau’ya, oradan da 543 numaralı otobüsle Hallstatt’a ulaşabilirsiniz. Bu opsiyon kişi başı €15.

Otobüs kullanarak gideceğiniz ikinci opsiyon tren aktarmasını da içeriyor. Bunun için; 150 numaralı otobüsle Bad Ischl’a, oradan trenle Hallstatt’a, Hallstatt’tan da feribotla göl üzerinden geçerek kasabaya varabilirsiniz. Toplam ücret kişi başı yaklaşık €18.Booking.com

Salzburg’dan Hallstatt’a trenle gitmek için ise; Salzburg Tren İstasyonu’ndan Attnang-Puchheim’a gitmeli, oradan da Hallstatt trenine binmelisiniz. Hallstatt tren istasyonunda indikten sonra da kişi başı €2,5 olan feribot ile kasabaya ulaşabilirsiniz. Bu opsiyon da kişi başı yaklaşık €30.

Eğer tek kişi değilseniz ya da bu kadar aktarma yapmakla uğraşmak istemiyorsanız; en mantıklısı yine araba kiralamak. Salzburg’dan Hallstatt’a giderken, Bad Ischl’a gelmeden önce göreceğiniz Fuschlsee ve Wolfgangsee de yol manzaraları açısından sizi bir hayli mutlu edecektir. Arabayı önceden kiralarsanız günlük €30-€40 civarına çözebilirsiniz.

Hallstatt Gölü

#3 Graz’dan Hallstatt’a Nasıl Gidilir:

Graz’dan Hallstatt’a trenle gitmek için önce Graz Tren İstasyonu’ndan Stainach-Irdning yönüne gidecek trene binmeniz, oradan aktarma yaparak Hallstatt’a gitmeniz gerekiyor. Graz’dan Hallstatt’a trenle ulaşım yaklaşık 3 saat sürüyor, ortalama kişi başı €30-€35.

Graz’dan Hallstatt’a gitmek için ikinci alternatif; hem otobüsü hem treni içeriyor. Yine Graz Tren İstasyonu’ndan kalkan 362 numaralı otobüsü kullanarak Liezen’e gidebilir, Liezen’de tren istasyonuna geçerek trenle Stainach-Irdning’e, buradan da aktarma yaparak Hallstatt’a gidebilirsiniz. Ücreti bir önceki ile benzer; ancak süresi 4 saati geçtiği için bizce biraz fazla gereksiz.

Tüm bunların yanı sıra Graz’dan Hallstatt’a araba ile ulaşmak aslında 2,5 saat civarı sürüyor. Bu yüzden, yine araba kiralamak en mantıklısı olacaktır.

Hallstatt Evleri

#4 Münih’ten Hallstatt’a Nasıl Gidilir:

Geldik bizim yönteme. Münih’ten Hallstatt’a toplu taşıma ile gitmek uzun önce trenle Salzburg’a gitmeyi, oradan da Salzburg’dan Hallstatt’a gitmek için seçeceğiniz opsiyonlardan biriyle uzuuuun bir yolculuğu ve bol aktarmayı gerektiriyor. O yüzden, direkt kendi uyguladığımız alternatif olarak araba kiralamayı önereceğiz.

Münih’ten araç kiralamak için havalimanını ya da şehir merkezindeki şirketleri değerlendirebilirsiniz. Havalimanı alternatifleri genellikle daha ekonomik oluyor; ancak hızlı hareket edip erken rezervasyon yaparak €30-€40 gibi rakamlara rahatça kiralayabiliriniz. Biz Oktoberfest zamanı gittiğimiz için aracımızı merkezden minimumda €60’ya kiralamak zorunda kalmıştık. Unutmayın ki günler yaklaştıkça fiyat da artıyor.

Bu yazıda, farklı şehirlerden Hallstatt’a nasıl ulaşabileceğinizi anlattık; ama bir de Hallstatt Gezilecek Yerler rehberimiz var. 🙂 Hallstatt gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya profilinden, #journavelhallstatt etiketine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Hallstatt Sokakları