Avusturya deyince hepimizin aklına ilk olarak ülkenin başkenti Viyana gelse de son yıllarda Instagram’la birlikte daha sık karşımıza çıkan, manzaraları ile gönlümüzü fetheden bir Avusturyalı daha var ki o da Hallstatt kasabasından başkası değil. Bob Ross tablosunu andıran yemyeşil doğası, huzur dolu göleti, yamaçta dizili evleri ve renkli sokakları ile Hallstatt, gerçekten de Avrupa’da görülmesi gereken kasabalardan biri. Doğruya doğru; burası pürüzsüz güzellikte fotoğraf veren bir yer ama haliyle bu yüzden de turistik açıdan çok çok popüler.

Dünyanın en çok fotoğraflanan yerleri listesinde zirveye oynayan Hallstatt, bundan birkaç yıl önce muhtemelen Avusturya’nın gizli saklı en güzel köşelerinden biriymiş. Avusturya seyahati denince çoğunluğun kısa gezilerde direkt Viyana’ya gitmesi ya da uzun turların Viyana üzerinden başlayarak Prag ve Budapeşte ekseninde ilerlemesi de Hallstatt’ın bu sakinliğini korumasında etkili. Ne var ki internet dünyası işleri biraz değiştirmiş; görsel içeriklerin artması ve Avrupa’da doğa temalı seyahatlerin pozitif eğilime girmesi ile Hallstatt da artık en çok gidilmek istenen rotalardan biri haline gelmiş. Şaşırmayacağınız üzere, kasaba en çok Asyalıların favorisi. Öyle seviyorlar ki Çin’in Guangdong eyaletinde 2012’de bir kopyası bile modellenmiş. Yani, aynı isimle dünyanın bir diğer ucunda da artık bir Hallstatt görmeniz mümkün. 🙂

Uzun süredir listemizde olan; ancak bir türlü planlarımıza dahil edemediğimiz Hallstatt’ı, Oktoberfest temalı Münih gezimize ekleyerek kardeş blogumuz @yoldabiblog ile birlikte gezdik. 1997 yılından beri UNESCO Dünya Mirasi Listesi’nde yer alan Hallstatt’a siz de bizim gibi günübirlik gidip birkaç saatte kolaylıkla gezebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey; kasabaya mümkün olan en erken saatte gelmek. Çünkü; öğlen saati yaklaştıkça tur otobüsleri gelmeye başlıyor ve bu saat itibariyle de gezmek biraz zorlaşıyor. Kalabalıktan çıldırmamanız, her köşeden çıkan fotoğraf sever turistler arasında ezilmemeniz için ipucumuzu da verdikten sonra artık Hallstatt hakkında diğer bilgileri sıraladığımız Hallstatt Gezi Rehberi’mize geçebiliriz.

Hallstatt Sokakları, Avusturya

HALLSTATT GEZİ REHBERİ: HALLSTATT NEREDE

Hallstatt; Yukarı Avusturya’nın tatil bölgesi Salzkammergut‘a bağlı bir kasaba olarak Hallstätter gölü kıyısında yer alıyor. Alp Dağları ile çevrili Hallstatt Gölü’nü haritada Salzburg ve Graz şehirleri arasına bakarak görebilirsiniz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

HALLSTATT GEZİ REHBERİ: HALLSTATT’A NASIL GİDİLİR

Avusturya’ya geldikten sonra, trenle, otobüsle ya da araba kiralayarak Hallstatt’a ulaşabilirsiniz. Hallstatt’a en rahat Graz ve Salzburg’dan gidiliyor; ancak Viyana da bir alternatif. Öte yandan, Graz ve Salzburg’a Türkiye’den çok sık uçuş olmadığı ve biletler genellikle pahalı olduğu için bu iki lokasyona göre daha ucuza bilet alabileceğiniz Münih de Hallstatt’a gelmek için bir alternatif.

Biz Hallstatt planımızı uçak biletleri nedeniyle bir türlü yapamadığımız için artık konuyu akışına bırakmıştık. Sonra, hiç aklımızda yokken bir anda Asya ve Umut’un teklifiyle gaza gelip aniden ve tekrar Münih’e gitmeye karar verdik. Tabii, Münih’i daha önceden iki kez gezme şansımız olduğu için ‘gitmişken yeni bir yer görelim’ fikrinin belirmesi çok uzun sürmedi. 😊 Hallsatt da plana böylece dahil oldu. Kısadan hisse, siz de bizim gibi Hallstatt’a gitmek istiyor ama Salzburg ya da Graz’a bilet alamıyorsanız böyle alternatif şehirlerden de Hallstatt’a gidebilirsiniz.

Hallstatt’a Nasıl Gidilir sorusunun cevabı, Hallstatt için yola çıkacağınız noktaya göre değişiyor. O yüzden, bu konuya özel detaylı yazımızı aşağı bırakıyorum. Bizim gibi Münih’ten Hallstatt’a gitmek gibi bir fikriniz varsa, araba kiralamak en iyi çözüm olacaktır. Ekstrem bir döneme denk gelmiyorsanız, Münih’te günlük araç kiralama ücretleri €40-€50 arasında değişiyor.

Hallstatt’a Nasıl Gidilir: Viyana, Salzburg, Graz, Münih

Yurtdışında Araç Kiralama: Nasıl Yapılır

Hallstatt Sokakları, Avusturya

HALLSTATT GEZİ REHBERİ: HALLSTATT’TA OTOPARK

Hallstatt küçücük bir kasaba ve araç trafiğine kapalı. Bu yüzden; buraya araçla gelmeniz halinde, aracınızı kasaba girişindeki otoparklara bırakıp geziye yaya olarak devam etmeniz gerekiyor. Hallstatt’ta 3 adet otopark var; açıkta kalmamak ya da sıra beklememek için erken gelmek iyi bir tercih olur.

Biz kasabanın girişinde, Lahnstrasse’deki Hallstatt P1 otoparkını kullandık. Bu otopark alanını yanındaki benzinciden kolaylıkla bulabilirsiniz. Hallstatt’ta otopark ücretleri kullanım saatine göre değişiyor; örneğin yaklaşık 6 saatlik kullanım €8. Ödemeyi otoparktaki otomatlardan nakit ya da kredi kartı ile yapabiliyorsunuz.

Hallstatt P1 Otoparkı bu evin biraz ilerisinde 🙂

HALLSTATT GEZİ REHBERİ: HALLSTATT’A NE ZAMAN GİDİLİR

Hallstatt gezmesi her mevsim güzel olacak özellikte bir yer. Yazın yemyeşil ve gün ışığında rengarenk parıldayacak bir kasabayken, bahar aylarında daha farklı tonlara bürünüyor. Özellikle kışın kar yağdığında, göl manzarası bambaşka bir boyuta uzanıyor. Bu açıdan sanırız buraya her mevsim bir kere gelsek fotoğraflık manzaralar açısından hep mutlu ayrılırız. Tabii, kalabalıktan koşar adım kaçmak şartıyla. 🙂

Hallstatt gezimizi Eylül sonu yaptığımız için önerilerimizi buradan hareketle paylaşalım. Sonbahar, Hallstatt’a kesinlikle çok yakışıyor. Hafif serin havada, doğanın renkleri yeni değişmeye başlamışken Hallstatt kesinlikle çok romantik bir rota olacaktır. Ancak; Eylül ayındaki kalabalığı düşününce açıkçası yazın gelmeyi pek de istemedik. Turistik bir kasaba olmasının tüm hakkını veren Hallstatt, eminiz yazın, sıcak havalarda çok daha kalabalık bir hale geliyordur.

Kış mevsimi Hallstatt’ın düşük sezonu hatta ‘hiç sezonu’ demek. Göl kenarı bir yerden bahsettiğimiz için kışın Hallstatt’a gelecekseniz bazı durumlarda tren ve feribot seferlerinin gerçekleşmediğini hatırlatalım. Çok sık olmamakla birlikte, hava koşullarına göre bu tip önlemler alınabiliyormuş. Diğer taraftan tuz madenlerini görmek ya da gölde bot turu yapmak istiyorsanız, kış aylarında bu etkinlikler de maalesef yapılamıyor.

Hallstatt, Avusturya

HALLSTATT GEZİ REHBERİ: HALLSTATT’TA GEZİLECEK YERLER

#1 Hallstatt Manzara Noktaları ve Hallstatt Sokakları:

Hallstatt kasabasına girdikten sonra sabah saatlerinin güzelliğini göl kenarı boyunca yürüyerek çıkarın. Başta biraz manzaraya ve fotoğraf çekimine doyup yavaş yavaş Marktplatz ya da diğer adıyla Market Square’a doğru ilerleyin. Kasabanın ana meydanı olan Market Square, renkli evlerin süslediği sokaklarıyla birlikte geziye iyi bir giriş sağlıyor. Buraya gelene kadar kasabanın ahşap evleri, sokak aralarındaki avluları, bahçeleri, küçük kafeleri ve hediyelikçileri size eşlik etmiş olacak.

Gölün klasikleşmiş fotoğraflarını çekmek için yapmanız gereken göl kenarı hizasında yürümeye devam etmek. Zaten kalabalıkları gördükçe fotoğraf çekmeniz gereken noktaları da fark etmiş olacaksınız. 😊

Hallstatt Market Square

#2 Hallstatt Market Square & Hallstatt Meydanı:

Kendisi pek bir küçük olan Hallstatt’ın küçük meydanı da kasabada gezilecek yerler arasında. Tipik Old Town meydanlarının renkli bir prototipi gibi olan Market Sqaure, Hallstatt’ın ikonik evlerinin de bulunduğu yer aynı zamanda. Meydanın çevresinde hediyelik eşya dükkanları, kafe ve restoranlar bulunuyor. Buraya geldiğinizde Holy Trinity sütununu, Evangelist Kilisesi’ni de görebilirsiniz.

Hallstatt Meydanı’nın sağ tarafı kasabanın girişine giden yola çıkıyor ki zaten buraya da oradan geliyorsunuz. Tam karşısı yine göl kenarına uzanırken, sol tarafından devam ederseniz göl manzarasını en iyi fotoğraflayabileceğiniz noktaya ve trekking rotalarının başladığı alana kavuşuyorsunuz. Meydan; kasabayı izlemek, yan yana dizilmiş evleri fotoğraflamak için de ideal.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Neşem Çelikkaya Bozdağ (@nesemcelikkaya) on

#3 Hallstatt Göl Turu:

Hallstatt’ta yapılacak şeylerden biri de Hallstatt Gölü’nde elektrikli tekne ya da pedallı kuğular ile tura çıkmak. Uzaktan biraz turistik bir aktivite gibi görünse de gideceğiniz mevsim uygun olduğu takdirde gölde tura çıkmanın göreceğiniz manzaralar açısından sizi fazlasıyla memnun edeceği kesin.

Gölde tura çıkmak için kiralayacağınız elektirikli tekne ya pedallı kuğuların saati aracın özelliğine ve süreye göre ortalama €12-€20 arası değişiyor. Örneğin; yarım saatlik pedallı kuğunun ücreti €15. Turu Nisan-Eylül ayları arasında yapabilirsiniz; kış aylarında biz donmayalım, gölün ortasında can vermeyelim diye hizmet vermiyorlar. 🙂

Hallstatt Gölü’nde Pedallı Kuğular

#4 Hallstatt Salt Mines & Hallstatt Tuz Madenleri:

Dünyanın en eski tuz madenleri Hallstatt’ta bulunuyormuş; haliyle kasabanın en turistik aktivitelerinden biri geçmişi 7000 yıla uzanan bu madenleri görmek. Tuz madenlerin görmek için yaklaşık 1 saat süren yorucu trekking rotasını kullanabilir ya da €30 ödeyerek fünikülerle kısa sürede yukarı çıkabilirsiniz. Fünikülere ödeyeceğiniz €30’ya rehber eşliğinde tuz madenleri turu da dahil. Eğer yürüyerek çıkacağım derseniz maden turu için bu sefer €26 ödüyorsunuz. Tur esnasında madenin tarihçesini aktarıp konu ile ilgili detaylı bilgi veriyorlar.

Tuz madenleri Hallstatt’ın en gözde etkinliği; ancak €60 bizim çekirdek ailemiz için oldukça yüksek bir bütçeye denk geliyor. Bu nedenle, biz burayı pas geçmek durumunda kaldık. Yine de listede olması için yazıda paylaşalım istedik; belki siz gidersiniz. 🙂 Madene çıkan füniküler Aralık-Nisan ayları arası kapalı, eklemeden geçmeyelim.

Hallstatt Skywalk Gözlem Noktası, Fotoğraf: www.hallstatt.net

#5 Hallstatt Skywalk Gözlem Noktası:

Hallstatt’a gideceğiniz tarih Aralık-Nisan aylarını kapsamıyorsa ve geziniz esnasında Tuz Madeni’ne gidecekseniz, füniküler ile yukarı çıkmışken kasabanın gölü gözlem noktası olan Skywalk’a da uğrayın. Burası Alplerle çevrili panoramik Hallstatt gölü manzarası sunan ve kasabada adı World Heritage View olarak geçen yer.

Sadece Skywalk’a gelmek için yine füniküler kullanabilirsiniz; ancak fünikülerin gidiş dönüş ücreti tek kişi için €16. Yukarı çıkması ortalama 3 dakika. Fünikülerin aileler için hazırlanmış paket ücretleri de bulunuyor; şu linkten inceleyebilirsiniz.

Hallstatt’ın İkonik Manzaralarından Biri 🙂

#6 Hallstatt Kültür Mirası Müzesi:

Market Square’a çok yakın bir noktada olan Hallstatt Kültür Mirası Müzesi’nde kasabanın tarihini incelemeniz mümkün. Biz vaktimiz kısıtlı olduğu için buraya zaman ayıramadık; zaten kasabanın kendisi öyle güzeldi ki açıkçası kapalı bir alana girmek de içimizden pek gelmedi. Giriş kişi başı €10.

Hallstatt Evleri

#7 Hallstatt Beinhaus:

Hallstatt, ölülerle ilgili ilginç bir müzeye daha ev sahipliği yapıyor; buraya müze desek yanlış olmaz sanıyoruz. Yazının başından beri bir şekilde kasabanın küçüklüğüne geliyoruz ya hani, işte burada da aynı şeyi söyleyeceğiz. 🙂 1700’lü yıllarda Hallstatt Mezarlığı’ndaki alanlar yetmemeye başladıkça, ölülerin iskelet ve kafa taslarını mezarlardan çıkarıp bu eve koymaya başlamışlar. Koyarken de özellikle kafataslarını temizleyip, aile isimlerine göre adlandırarak çeşitli şekillerle boyuyorlarmış; sonraları bu bir gelenek olmuş. Beinhaus’u St. Michael Kilisesi’nin yanındaki Hallstatt Mezarlığı’nın içinde bulabilirsiniz. Günümüzde 1200’e yakın kafatası ve iskelet kemikleri burada sergileniyor. Giriş kişi başı €1,5.

Karmez Döner, Hallstatt

Gezimiz esnasında Hallstatt’ta mekan deneme şansımız olmadı ama onun yerine kilisenin hemen yanındaki Karmez Döner kiosk’undan kişi başı €4,5’ya ekmek arası döner yedik. Gayet de lezzetliydi, size de tavsiye ederiz. Aşırı ekonomik Hallstatt yeme içme önerimizle birlikte yazımızın da sonuna geldik. 🙂

Hallstatt gezi notlarımıza ve fotoğraflarımıza Instagram’da @nesemcelikkaya profilinden, #journavelhallstatt etiketine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bizi takip edin, birlikte gezelim!

Hallstatt, Avusturya